Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Πρόκειται να ταξιδέψω προς Γαλλία την ερχομενη εβδομάδα για δουλειά. Περα απο το PLF που αφορά την επιστροφή μου στη χώρα, όσον αφορα την αναχώρηση, χρειάζεται κάποιο τεστ κορωνοιού η κάποιο άλλο έγγραφο? ευχαριστώ εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αεροπορικώς? Η αεροπορική σου δεν έχει οδηγίες να σε παραπέμψει στα έγγραφα που ζητάει η Γαλλία? Στο site του αεροδρομίου άφιξης τσέκαρες?
Επίσης, μην είσαι και τόσο σίγουρος ότι για να επιστρέψεις Ελλάδα θα θες μόνο το PLF! (να 'χεις το νου σου μη χρειαστείς και κανά αρνητικό τεστ. Δε νομίζω αλλά ποτέ δε ξέρεις)

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mikes prime είπε

Καλησπέρα σε όλους! Πρόκειται να ταξιδέψω προς Γαλλία την ερχομενη εβδομάδα για δουλειά. Περα απο το PLF που αφορά την επιστροφή μου στη χώρα, όσον αφορα την αναχώρηση, χρειάζεται κάποιο τεστ κορωνοιού η κάποιο άλλο έγγραφο? ευχαριστώ εκ των προτερων

Για τη Γαλλία, πληροφορίες έχει εδώ:  https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Attestation-de-deplacement-et-de-voyage
Παραπάνω πληροφορίες: https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/FAQ-sur-la-mise-en-oeuvre-des-controles-sanitaires-aux-frontieres

Προς το παρόν μία υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχεις συμπτώματα συμπληρώνεις (για ταξιδιώτες εντός European Area).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ioankav είπε

Για τη Γαλλία, πληροφορίες έχει εδώ:  https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Attestation-de-deplacement-et-de-voyage
Παραπάνω πληροφορίες: https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/FAQ-sur-la-mise-en-oeuvre-des-controles-sanitaires-aux-frontieres

Προς το παρόν μία υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχεις συμπτώματα συμπληρώνεις (για ταξιδιώτες εντός European Area).

την αίτηση εννοείς που δίνει το γαλλικό site?

 

17 λεπτά πριν, ribo7 είπε

Αεροπορικώς? Η αεροπορική σου δεν έχει οδηγίες να σε παραπέμψει στα έγγραφα που ζητάει η Γαλλία? Στο site του αεροδρομίου άφιξης τσέκαρες?
Επίσης, μην είσαι και τόσο σίγουρος ότι για να επιστρέψεις Ελλάδα θα θες μόνο το PLF! (να 'χεις το νου σου μη χρειαστείς και κανά αρνητικό τεστ. Δε νομίζω αλλά ποτέ δε ξέρεις)

Ναι αεροπορικώς. Απ ότι φαίνεται στο site της Aegean, απο Γαλλία δεν είναι υποχρεωτικό το αρνητικό τεστ. Προς το παρόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mikes prime είπε

την αίτηση εννοείς που δίνει το γαλλικό site?

Ναι αεροπορικώς. Απ ότι φαίνεται στο site της Aegean, απο Γαλλία δεν είναι υποχρεωτικό το αρνητικό τεστ. Προς το παρόν

Ναι, έχει μία αίτηση που είναι και στα αγγλικά. Τη δεύτερη σελίδα θες, που είναι η υπεύθυνη δήλωση μήπως και στη ζητήσουν όταν φτάσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ioankav είπε

Ναι, έχει μία αίτηση που είναι και στα αγγλικά. Τη δεύτερη σελίδα θες, που είναι η υπεύθυνη δήλωση μήπως και στη ζητήσουν όταν φτάσεις.

Μέχρι να καταλάβω ότι ήταν δύο σελίδες, έψαχνα να βρω σε ποιά κατηγορία ανήκω στη πρώτη ( για ποιό λόγο ταξιδεύω). Χιλια ευχαριστώ πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ένα αιώνα και ε.πν μέσω κορονοϊού σκέφτομαι μήπως επισκεφτώ μια φίλη στη Γερμανία. Με αεροπλάνο εννοείται. Ποιες είναι οι κινήσεις που πρέπει ν ακολουθήσω σχετικά με τα νέα δεδομένα? Δεν εχω κάνει κάποιο τεστ προσωπικά, μέχρι στιγμής ημουν υγιής αλλα μέχρι εκεί γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2020 στις 12:15 ΠΜ, mikes prime είπε

Μέχρι να καταλάβω ότι ήταν δύο σελίδες, έψαχνα να βρω σε ποιά κατηγορία ανήκω στη πρώτη ( για ποιό λόγο ταξιδεύω). Χιλια ευχαριστώ πάντως!

Στην Γαλλία φτάσαμε δέκα χιλιάδες κρούσματα ημερησίως,  δεν μπορείς να ξέρεις τι θα σου ζητήσουν αν σε λίγες ημέρες φτάσουν τα διπλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kathytherion είπε

Μετά από ένα αιώνα και ε.πν μέσω κορονοϊού σκέφτομαι μήπως επισκεφτώ μια φίλη στη Γερμανία. Με αεροπλάνο εννοείται. Ποιες είναι οι κινήσεις που πρέπει ν ακολουθήσω σχετικά με τα νέα δεδομένα? Δεν εχω κάνει κάποιο τεστ προσωπικά, μέχρι στιγμής ημουν υγιής αλλα μέχρι εκεί γνωρίζω.

Δε νομίζω ότι πρέπει να κάνεις κάτι ιδιαίτερο, πέραν της χρήσης μάσκας στο αεροδρόμιο/αεροπλάνο.

Πριν την επιστροφή θα πρέπει επίσης να συμπληρώσεις τη γνωστή plf φόρμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εψαχνα σημερα μηπως βγαλαν καποια καινουρια αποφαση για περιορισμους στα ταξιδια και δε βρηκα τιποτα. Οι προηγουμενες ληγουν αυριο 15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/9/2020 στις 12:11 ΜΜ, vasilissouvlaki είπε

Και άλλος κόσμος πήγαινε εκεί και το μόνο που έβλεπε ήταν σκουπίδια και ένα μέρος παρατημένο και στάσιμο νερό που έχει γίνει βάλτος. 

Αυτό και αν είναι λυπηρό! Κρίμα να χαλάνε τέτοιες φυσικές ομορφιές.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tasos_orf είπε

Αυτό και αν είναι λυπηρό! Κρίμα να χαλάνε τέτοιες φυσικές ομορφιές.... 

το νησι θα μπορουσε να γινει πιο ωραιο και να τραβηξει κοσμο και οχι να πηγαινεις να δεις τις εκκλησιες και να ειναι κλειστες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, vasilissouvlaki είπε

το νησι θα μπορουσε να γινει πιο ωραιο και να τραβηξει κοσμο και οχι να πηγαινεις να δεις τις εκκλησιες και να ειναι κλειστες

Κοίτα αυτό παρατηρήθηκε φέτος και σε άλλα νησιά. Είχα πολλούς φίλους μου που μου το ανέφεραν, ειδικά Κυκλάδες. Ίσως λόγω κορωνοϊού να έκλεισαν αρκετές για να μην προσελκύσουν κόσμο.. Who knows??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρειάζεται αρνητικό τέστ όταν επιστρέφουμε απ'τον Προμαχώνα; Ή αρκεί μόνο η φόρμα; 

Που θα μπορούσα να πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω;

 

- χρειάζεται

Επεξ/σία από NewProject
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...