Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 hours ago, ioakim100 said:

Καλησπέρα πρέπει να πάω Ισπανία γύρω στης 14 Ιανουαρίου για δουλειά και να μείνω εκεί. Η πτήση μου ακυρώθηκε όπως και όλες οι απευθείας πτήσης. Μια λύση που βρήκα είναι να πάω Βουδαπέστη με 15 ευρώ εισητηριο και μετά Ισπανία με άλλα 15 ευρώ. Απλά επειδή δεν κολλάνε καλά οι πτήσης υπάρχει περίπτωση να πρέπει να μείνω κάνα 2 μέρες. Είναι εφικτό αυτό ξέρετε? Από έγγραφα στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα θα με αφήσουν να φύγω? Μετά από Βουδαπέστη δεν ξερω τι ακριβώς παίζει. Ή μήπως ξέρετε κάποια καλύτερη λύση? Γενικά δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται με τα ταξίδια και τα μέτρα με τον κορονοιο. Αν μπορούσε κάποιος να μου εξήγηση λίγο την κατάσταση. Ευχαριστώ 

Ουγγαρια εχει κλεισει και εχει πολυ αυστηρο κλεισιμο συνορων ολους αυτους τους μηνες Covid (2 low cost μετεφεραν τις πρωτες πτησεις η μια Φλερβαρη και η μια  Μαρτη) . Το πιο πιθανο ειναι να μην ταξιδεψεις απο Ουγγαρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, ioakim100 είπε

Καλησπέρα πρέπει να πάω Ισπανία γύρω στης 14 Ιανουαρίου για δουλειά και να μείνω εκεί. Η πτήση μου ακυρώθηκε όπως και όλες οι απευθείας πτήσης. Μια λύση που βρήκα είναι να πάω Βουδαπέστη με 15 ευρώ εισητηριο και μετά Ισπανία με άλλα 15 ευρώ. Απλά επειδή δεν κολλάνε καλά οι πτήσης υπάρχει περίπτωση να πρέπει να μείνω κάνα 2 μέρες. Είναι εφικτό αυτό ξέρετε? Από έγγραφα στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα θα με αφήσουν να φύγω? Μετά από Βουδαπέστη δεν ξερω τι ακριβώς παίζει. Ή μήπως ξέρετε κάποια καλύτερη λύση? Γενικά δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται με τα ταξίδια και τα μέτρα με τον κορονοιο. Αν μπορούσε κάποιος να μου εξήγηση λίγο την κατάσταση. Ευχαριστώ 

https://www.kayak.co.uk/flights/ATH-MAD/2021-01-14?sort=bestflight_a

 εγω βλεπω μια απευθείας για Μαδρίτη και μετά με ανταπόκριση αλλά ώρες και όχι μέρες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρινω απο το τι γινοταν στο πρωτο lockdown, κανεις δεν μπορει να εγγυηθει οτι τελικα θα γινει μια πτηση

Καπως πιο αξιοπιστα ηταν τα δρομολογια τρενων και αγνωστος Χ το αυτοκινητο

Δηλαδη το σεναριο να αλλαξεις δυο-τρεις πτησεις σε μια μερα σιγουρα ενεχει παρα πολλους κινδυνους ακυρωσης και θα πρεπει να εχεις λυσεις για το που θα μεινεις αν κατι στραβωσει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κοιτάξω την απευθείας, έχετε δίκιο είναι πολύ περίεργο με την αλλαγή πτήσεων. Υπάρχει περίπτωση να περιμένω μερικές μέρες και να βάλουν και άλλες πτήσης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, ioakim100 είπε

Θα κοιτάξω την απευθείας, έχετε δίκιο είναι πολύ περίεργο με την αλλαγή πτήσεων. Υπάρχει περίπτωση να περιμένω μερικές μέρες και να βάλουν και άλλες πτήσης? 

Για να βάλουν νέες πτήσεις σχεδόν απίθανο. Θα το είχαν κάνει ήδη. Αφού υπάρχουν απευθείας πτήσεις με aegean κανονικά για Μαδρίτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stevengreeceGR είπε

Για να βάλουν νέες πτήσεις σχεδόν απίθανο. Θα το είχαν κάνει ήδη. Αφού υπάρχουν απευθείας πτήσεις με aegean κανονικά για Μαδρίτη.

Απλά είναι 100 ευρώ με βαλίτσες και πράγματα πάει γύρω στο 150ρι γ αυτό το σκευτομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ioakim100 είπε

Απλά είναι 100 ευρώ με βαλίτσες και πράγματα πάει γύρω στο 150ρι γ αυτό το σκευτομαι

Κοίτα μηπως άλλα αεροδρόμια σε βολευουν καλύτερα και ίσως είναι πιο φτηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να πάω με αμάξι απο Θεσσαλονίκη -> Σόφια?  Έχω υποχρέωση με τράπεζα - δουλειά αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν τελικά είναι νόμιμο να περάσω από άλλον νομό μέχρι να φτάσω στα σύνορα. Ένα χαρτί από την Βυλγάρικη τράπεζα, ένα PLF και ένα PCR αρκεί για να πάω αυθημερών ή θα με μπαγλαρώσουν στον δρόμο 😁? Σε τηλέφωνο που πήρα στην αστυνομία δεν μου έδωσαν απάντηση... Στα σύνορα που πήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι δεν χρειάζεται κάτι άλλο πέρα από ταυτότητα για να περάσω τα σύνορα αλλά δεν ξέραν τι παίζει με τα μπλόκα στον δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Ρώτησε και τι παίζει όταν γυρίσεις, γιατι σε βλέπω μονιμο κάτοικο Σόφιας

Στον γυρισμό είναι πολύ απλά τα πράγματα αρκεί να βγεις αρνητικός στον Covid, επειδή είναι σαν να γυρνάς στον τόπο μόνιμης κατοικίας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερχεται αυριο ο αδερφος μου με πτηση απο Γερμανια στο Ελ.Βενιζελος. Μπορω να στειλω καποιο μηνυμα στο 13033 για να παω να τον παρω με αυτοκινητο?

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια καλησπερα και καλη χρονια!
Μετα ολων αυτων των ρεπορταζ για τα ταξιδια στο ντουμπαι αλλα και στο καθε ντουμπαι ερχομαι με την απορια του ενος εκατομμυριου που δεν μου λυθηκε με καμια αναζητηση στον γουγλη
Μπορω να κλεισω ενα εισιτηριο για ρωμη(η καπου που να επιτρεπεται η εισοδος μην το βλεπετε δεσμευτικο ενα παραδειγμα ειναι) εχοντας υποθετικα ολα τα εγγραφα τεστ κλπ για να μπορεσω να επιβιβαστω αλλα κ να εισελθω στην χωρα και να μπορεσω να παω κανονικα αεροδρομιο χωρις περιορισμο μετακινησης και να πεταξω;
Εν ολιγοις ταξιδι στο εξωτερικο με περιοριστικα μετρα γινεται τοσο ευκολα αμα υπαρχουν τα απαραιτητα χρηματα η σου το απαγορευουν;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, TheTourist098 είπε

Παιδια καλησπερα και καλη χρονια!
Μετα ολων αυτων των ρεπορταζ για τα ταξιδια στο ντουμπαι αλλα και στο καθε ντουμπαι ερχομαι με την απορια του ενος εκατομμυριου που δεν μου λυθηκε με καμια αναζητηση στον γουγλη
Μπορω να κλεισω ενα εισιτηριο για ρωμη(η καπου που να επιτρεπεται η εισοδος μην το βλεπετε δεσμευτικο ενα παραδειγμα ειναι) εχοντας υποθετικα ολα τα εγγραφα τεστ κλπ για να μπορεσω να επιβιβαστω αλλα κ να εισελθω στην χωρα και να μπορεσω να παω κανονικα αεροδρομιο χωρις περιορισμο μετακινησης και να πεταξω;
Εν ολιγοις ταξιδι στο εξωτερικο με περιοριστικα μετρα γινεται τοσο ευκολα αμα υπαρχουν τα απαραιτητα χρηματα η σου το απαγορευουν;
 

Δε σου το απαγορεύουν. Πολύ απλά γιατί πάνε με την λογική ότι όταν γυρίσεις θες δε θες και τεστ θα πρέπει να εχεις, και rapid θα σου κάνουν και καραντίνα θα κάτσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...