Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια καλησπέρα,

Φεύγουμε για Εράσμους στην Αγγλία σε ένα μηνα περίπου και έχω 2 απορίες.1)πρέπει να βγάλω διαβατηριο(όλοι μου λένε ότι δεν χρειάζεται) και τι παίζει με τους ελέγχους εκτός Σένγκεν(δεν έχω ταξιδέψει πότε σε χώρα εκτός της συνθήκης) και 2) με συμφέρει απο από η καιρούς μετατροπής  του νομίσματος ανοίξω λογαριασμό σε μια τράπεζα εκεί η να χρησιμοποιώ την δική μου χρεωστική απευθείας εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/8/2018 στις 10:27 ΠΜ, sennaferrari είπε

Παιδια καλησπέρα,

Φεύγουμε για Εράσμους στην Αγγλία σε ένα μηνα περίπου και έχω 2 απορίες.1)πρέπει να βγάλω διαβατηριο(όλοι μου λένε ότι δεν χρειάζεται) και τι παίζει με τους ελέγχους εκτός Σένγκεν(δεν έχω ταξιδέψει πότε σε χώρα εκτός της συνθήκης) και 2) με συμφέρει απο από η καιρούς μετατροπής  του νομίσματος ανοίξω λογαριασμό σε μια τράπεζα εκεί η να χρησιμοποιώ την δική μου χρεωστική απευθείας εκει?

1) Διαβατηριο τυπικα δεν θα σου χρειαστει αλλα καλο ειναι να εχεις μαζι σου , δεν θα σε κοιτανε σαν εξωγηινο οταν δειχνεις την ελληνικη ταυτοτητα, + θα γλυτωσεις καποιες ουρες στο αεροδρομιο, + αμα χασεις ταυτοτητα (λεμε τωρα) θα εχεις το διαβατηριο για backup.

2) Το καλυτερο ειναι να ανοιξεις ενα λογαριασμο κ εκει (αμα σου δινει την δυνατοτητα η ιδιοτητα του erasmiti) κ μετα να στελνεις λεφτα απο την ελληνικη καρτα στον αγγλικο λογαριασμο μεσω του transferwise η καποιο αντιστοιχο, στην αρχη μεχρι να ανοιξεις λογαριασμους κλπ απλα κανε αναληψη απο ατμ με την καρτα σου την ελληνικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια προταση για Αιγινα για ενα διημερο (μια διανυκτερευση) ? Με ενδιαφερει να ειναι στο κεντρο της πολης ...Απλα για καφεδακι ,βολτουλα και φυσικα ουζακι .

 

Το καλυτερο ουζακι που εχω πιει πριν πολλα χρονια σε μονοημερη κρουαζιερα σε νησια ηταν στην Αιγινα πισω απο την κρεαταογορα.Χταποδακι πραγματικα στα καρβουνα .

Το κοστος για δυο ατομα με αυτοκινητο ποσο ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εχω μια ερωτηση σχετικα με Aegean (και γενικοτερα αεροπορικες), φευγω Παρασκευη για Βαρκελωνη, και γυρναω Δευτερα. Το εισιτηριο της Δευτερας λεει για παραδειγμα Βαρκελωνη-Αθηνα 10 το πρωι, αυτο το 10 το πρωι ομως ειναι ωρα Ελλαδος ή ωρα Βαρκελωνης;

 

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,εχω κλεισει για νοεμβρη εισιτηρια για μπρατισλαβα αλλα θελω να συνδυασω το τριημερο που θα παω με βιεννη και βουδαπεστη η τουλαχιστον 2 στα 3 γιατι δε θα προλαβω να δω και πολλα. Που να μεινω; Στο μυαλο μου εχω βιεννη να δω 2 μερες και τη μπρατισλαβα μια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείσαμε για κάποιες μέρες Κοπεγχάγη και μετά Στοκχόλμη. Το πλάνο είναι να πάμε από τη μια πόλη στην άλλη με τρένο για τη φάση. Το έχει κάνει κάποιος; Βλέπεις τίποτα αξιόλογο στη διαδρομή ή καλύτερα να το κάνουμε αεροπορικώς που δεν είναι πολύ ακριβότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πάει κάνεις Φούρνους Ικαρίας μέσα Σεπτεμβρίου κυρίως η θάλασσα πως είναι έχει αέρηδες κύματα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, moumias είπε

Καλημερα,εχω κλεισει για νοεμβρη εισιτηρια για μπρατισλαβα αλλα θελω να συνδυασω το τριημερο που θα παω με βιεννη και βουδαπεστη η τουλαχιστον 2 στα 3 γιατι δε θα προλαβω να δω και πολλα. Που να μεινω; Στο μυαλο μου εχω βιεννη να δω 2 μερες και τη μπρατισλαβα μια. 

2.5 μέρες Βιέννη και 0,5 μέρα Μπρατισλάβα.

Είναι εξαιρετικά μικρή η Μπρατισλάβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2018 στις 10:30 ΠΜ, moumias είπε

Καλημερα,εχω κλεισει για νοεμβρη εισιτηρια για μπρατισλαβα αλλα θελω να συνδυασω το τριημερο που θα παω με βιεννη και βουδαπεστη η τουλαχιστον 2 στα 3 γιατι δε θα προλαβω να δω και πολλα. Που να μεινω; Στο μυαλο μου εχω βιεννη να δω 2 μερες και τη μπρατισλαβα μια. 

Η Μπρατισλάβα είναι μικρή πόλη, αλλά αξίζει να αφιερώσεις μια ημέρα εκεί.Εμείς επιλέξαμε από Μπρατισλάβα και πήγαμε Βουδαπέστη 3 ημέρες με Flixbus. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/09/2018 at 13:19, katergaris79 said:

Κλείσαμε για κάποιες μέρες Κοπεγχάγη και μετά Στοκχόλμη. Το πλάνο είναι να πάμε από τη μια πόλη στην άλλη με τρένο για τη φάση. Το έχει κάνει κάποιος; Βλέπεις τίποτα αξιόλογο στη διαδρομή ή καλύτερα να το κάνουμε αεροπορικώς που δεν είναι πολύ ακριβότερο;

Βλέπεις τη γέφυρα Öresund, που συνδέει Δανία και Σουηδία και έχει και ένα υποθαλάσσιο τμήμα. Κατά τα άλλα βλέπεις τους αγρούς, τα χωράφια και τις λίμνες της σουηδικής επαρχίας. Το τρένο κατά κανόνα είναι αξιόπιστο στις ώρες αναχώρησης και άφιξης, και συχνά 200αριζει σε ταχύτητα. Είναι κάνα 5ωρο η διαδρομή αν θυμάμαι καλά.

 

Εγώ θα πήγαινα με αεροπλάνο για να κερδίσω κιόλας αυτές τις ώρες. Αν βέβαια το αεροπλάνο φτάνει Arlanda, υπολόγισε κάνα 25αρι € κατ άτομο για το τρένο που κάνει το αεροδρόμιο-σιδηροδρομικός σταθμός για να βρεθείς στο κέντρο της Στοκχόλμης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...