Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναχωρω απο Ελλάδα για εξωτερικό αυτό το ΣΚ. Το θέμα είναι οτι μέχρι τώρα ζητουσαν να συμπληρωθει το PLF και απο αυτους που φέυγουν. Παρολο αυτά, οταν παω στη σχετικη φορμα δεν υπάρχει πλεον η επιλογή "Outgoing". Τι εγινε; Το καταργήσαν; Δε χρειάζεται πλεον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, Salvation είπε

Αναχωρω απο Ελλάδα για εξωτερικό αυτό το ΣΚ. Το θέμα είναι οτι μέχρι τώρα ζητουσαν να συμπληρωθει το PLF και απο αυτους που φέυγουν. Παρολο αυτά, οταν παω στη σχετικη φορμα δεν υπάρχει πλεον η επιλογή "Outgoing". Τι εγινε; Το καταργήσαν; Δε χρειάζεται πλεον?

Πλέον κανείς το plf της χώρας προορισμού εφόσον ζητείται κάτι τέτοιο από τις εκεί αρχές. Τσέκαρε επίσης αν χρειάζεται τεστ ή πιστοποιητικό εμβολιασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος που ταξίδεψε με καραβι να μας πει 2 λογια..

Μας δωσανε ενα χαρτί να συμπληρωσουμε για τον κορονοιο..Ζητανε κ καποιο τεστ,εγω πχ θα κανω self test..Πως θα τους αποδειξω οτι ηταν αρνητικο??Τελος,ολα αυτα τα χαρτια τα δειχνεις με την επιβίβαση??Κοινως ακομη περισσοτερη ωρα για φορτωση?!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Salvation είπε

Αναχωρω απο Ελλάδα για εξωτερικό αυτό το ΣΚ. Το θέμα είναι οτι μέχρι τώρα ζητουσαν να συμπληρωθει το PLF και απο αυτους που φέυγουν. Παρολο αυτά, οταν παω στη σχετικη φορμα δεν υπάρχει πλεον η επιλογή "Outgoing". Τι εγινε; Το καταργήσαν; Δε χρειάζεται πλεον?

δεν υπαρχει πλέον πλφ αναχωρησης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2021 στις 4:16 ΜΜ, siz4 είπε

Καλησπέρα είμαστε παρέα (τριών "30ρηδων")🐵🐵🐵 έχουμε πάει Ικαρία, Αμοργό, Αστυπάλαι. Μας αρέσει αυτό το κλίμα κόσμου. Φέτος λέγαμε να παμε Σέριφο η Ανάφη η Τήνο. Ανάφη δεν τα καταφέραμε γιατι δεν έχουμε να κλείσουμε δωμάτια.

Δεν ψάχνουμε τόσο για κάμπινγκ φέτος. Έχετε καμιά ιδέα 💡;

Τήνος έχει 1-2 μαγαζάκια που μπορεί να σας αρέσουν στη Χώρα, αλλά δε νομίζω ότι θα βρεις την "παρεΐστικη" κατάσταση που έχει η Ικαρία (και απ' ότι έχω διαβάσει και ακούσει και η Αμοργός). Δεν θα βρεις και πολλές επιλογές για μεζεδοπωλεία δλδ. Ίσως σε κάποια χωριά να έχει ωραία καφενέ αλλά δε ξέρω πόσο κόσμο θα έχουν.
Θα πρότεινα Σέριφο ως πιο κοντά σε αυτό που, αν έχω καταλάβει καλά, ψάχνετε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα.
Θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως οποιαδήποτε βοήθεια σχετικά με αυτό που αναφέρω στον τίτλο. Έχω κάνει ήδη μια έρευνα (και συζητήσεις με γνωστούς και φίλους), και έχω καταλήξει πως θέλω να επισκεφτώ κάποιο νησί των λεγόμενων μικρών Κυκλάδων (Δονούσα, Σχοινούσα, Σίκινο κλπ), καθώς ευνοούν αυτό που ψάχνουμε. Είμαστε παρέα που επιδίδεται γενικά σε πεζοπορίες κλπ, οπότε το περπάτημα δεν είναι πρόβλημα αλλά και να υπάρχει κάποια συγκοινωνία στο νησί είναι θετικό.
Όπως και να 'χει οποιαδήποτε σχετική πληροφορία, ειδικά από κάποιον που το έχει δοκιμάσει και ο ίδιος, για μέρος και για πληροφορίες σχετικά με αυτό, θα είναι πάρα πολύ χρήσιμη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην ομάδα 

Λέμε να κλείσουμε φέτος με παρέα για Ικαρία. 

Το θέμα είναι, έχετε κάποιο εικόνα τι θα γίνει φέτος με τα πανηγύρια; Θα γίνουν; Κι αν ναι θα γίνουν κανονικά όπως προ Κορονοιου;

 

Γενικά τι παίζει με αυτό το θέμα; Επειδή δε μπορώ να βρω πουθενά κάτι επίσημο/σιγουρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, maximus23 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.
Θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως οποιαδήποτε βοήθεια σχετικά με αυτό που αναφέρω στον τίτλο. Έχω κάνει ήδη μια έρευνα (και συζητήσεις με γνωστούς και φίλους), και έχω καταλήξει πως θέλω να επισκεφτώ κάποιο νησί των λεγόμενων μικρών Κυκλάδων (Δονούσα, Σχοινούσα, Σίκινο κλπ), καθώς ευνοούν αυτό που ψάχνουμε. Είμαστε παρέα που επιδίδεται γενικά σε πεζοπορίες κλπ, οπότε το περπάτημα δεν είναι πρόβλημα αλλά και να υπάρχει κάποια συγκοινωνία στο νησί είναι θετικό.
Όπως και να 'χει οποιαδήποτε σχετική πληροφορία, ειδικά από κάποιον που το έχει δοκιμάσει και ο ίδιος, για μέρος και για πληροφορίες σχετικά με αυτό, θα είναι πάρα πολύ χρήσιμη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αν είστε hard-core φυσιολάτρες δείτε και Κάλυμνο, μπορεί να σας αρέσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paranoid_android είπε

Καλημέρα στην ομάδα 

Λέμε να κλείσουμε φέτος με παρέα για Ικαρία. 

Το θέμα είναι, έχετε κάποιο εικόνα τι θα γίνει φέτος με τα πανηγύρια; Θα γίνουν; Κι αν ναι θα γίνουν κανονικά όπως προ Κορονοιου;

 

Γενικά τι παίζει με αυτό το θέμα; Επειδή δε μπορώ να βρω πουθενά κάτι επίσημο/σιγουρο

Ικαριώτης συνάδελφος μου πε ότι ούτε φέτος θα χει πανηγύρια Και λογικό αν σκεφτείς ότι η Ικαρία είναι στα επίφοβα νησιά. Θα σας έλεγα να μη πάτε φέτος. Τα πανηγύρια είναι καραμαστ εμπειρία στη νησάρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, maximus23 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.
Θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως οποιαδήποτε βοήθεια σχετικά με αυτό που αναφέρω στον τίτλο. Έχω κάνει ήδη μια έρευνα (και συζητήσεις με γνωστούς και φίλους), και έχω καταλήξει πως θέλω να επισκεφτώ κάποιο νησί των λεγόμενων μικρών Κυκλάδων (Δονούσα, Σχοινούσα, Σίκινο κλπ), καθώς ευνοούν αυτό που ψάχνουμε. Είμαστε παρέα που επιδίδεται γενικά σε πεζοπορίες κλπ, οπότε το περπάτημα δεν είναι πρόβλημα αλλά και να υπάρχει κάποια συγκοινωνία στο νησί είναι θετικό.
Όπως και να 'χει οποιαδήποτε σχετική πληροφορία, ειδικά από κάποιον που το έχει δοκιμάσει και ο ίδιος, για μέρος και για πληροφορίες σχετικά με αυτό, θα είναι πάρα πολύ χρήσιμη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπερα καλησπερα,

Θα σου προτεινα να κοιταξεις και προς τα Κουφονησια. Εχει πολλα απο τα χαρακτηριστικα που ζητας. Φιλικο στην πεζοπορια και οργανωμενη θαλασσια συγκοινωνια. Αν χρειαστεις καποια βοηθεια pm (καταγωγη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, Ukforthemoment said:

δεν υπαρχει πλέον πλφ αναχωρησης

 

Edit: ακυρο, τωρα ειδα οτι λεγατε για εξωτερικο. 

Επεξ/σία από *nenya*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Σίκινος δεν ανήκει στις μικρές Κυκλάδες.

Όλα τα νησιά των μικρών Κυκλάδων είναι για αυτό που θες. Στα Κουφονήσια, αν και τέλεια, καλό είναι να τα αποφύγεις την περίοδο που πάνε όλοι, γίνεται χαμός που δε φαντάζεσαι. Αλλά είναι απίστευτα και τα δυο νησιά.

Μπορείς να αλλάζεις και νησί, μια και είναι σε μικρές αποστάσεις μεταξύ τους και φτηνά τα εισιτήρια - τουλάχιστον παλιά. Δηλαδή να ξεκινήσεις από Ηρακλειά - έχει και μια παραλία με ένα βυθισμένο αεροπλάνο του Β' παγκοσμίου πολέμου - Σχοινούσα, Κουφονήσια.

Επεξ/σία από djcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Edel είπε

Ικαριώτης συνάδελφος μου πε ότι ούτε φέτος θα χει πανηγύρια Και λογικό αν σκεφτείς ότι η Ικαρία είναι στα επίφοβα νησιά. Θα σας έλεγα να μη πάτε φέτος. Τα πανηγύρια είναι καραμαστ εμπειρία στη νησάρα. 

Πόσο σίγουρο είναι αυτό; Γιατί γενικά βλέπω γύρω γύρω να ξεκινούν και να γίνονται κανονικά. Όπως και είχαν πει στις ειδήσεις ότι θα γίνουν σε περιοχές με 50% εμβολιασμενους 

Οποτε η λογική λέει πως θα γίνουν, απλά δε μπορώ να βρω κάτι επίσημο. Μπορείς να επανέλθεις εν καιρώ με νεότερες πληροφορίες; Θεωρητικά από 1η Ιουλίου θα επανεκκινουσαν

(είδα δηλαδή πως και ο Φακαρος στα μέσα του Ιουνίου έκανε ανάρτηση πως 'επιτελους θα ανταμώσουμε ξανα'' ξεκινώντας να παίζει σε διάφορα σημεία!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, paranoid_android said:

Πόσο σίγουρο είναι αυτό; Γιατί γενικά βλέπω γύρω γύρω να ξεκινούν και να γίνονται κανονικά. Όπως και είχαν πει στις ειδήσεις ότι θα γίνουν σε περιοχές με 50% εμβολιασμενους 

Οποτε η λογική λέει πως θα γίνουν, απλά δε μπορώ να βρω κάτι επίσημο. Μπορείς να επανέλθεις εν καιρώ με νεότερες πληροφορίες; Θεωρητικά από 1η Ιουλίου θα επανεκκινουσαν

(είδα δηλαδή πως και ο Φακαρος στα μέσα του Ιουνίου έκανε ανάρτηση πως 'επιτελους θα ανταμώσουμε ξανα'' ξεκινώντας να παίζει σε διάφορα σημεία!)

Τον Αύγουστο με τα αποτελέσματα της Δέλτα στην Ελλάδα η φυσική επιλογή θα κάνει αυτό που γνωρίζει καλά εδώ και χιλιετίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για Σηφνο και για Μηλο χρειαζομαι αμαξι; 
Απο Σηφνο για Μηλο υπαρχει ανταποκριση βλεπω με πλοιο. Βαζουν και αμαξια μεσα; Για να παω και στα 2 αν τελικα το παρω μαζι.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...