Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 3/9/2018 στις 9:30 ΠΜ, moumias είπε

Καλημερα,εχω κλεισει για νοεμβρη εισιτηρια για μπρατισλαβα αλλα θελω να συνδυασω το τριημερο που θα παω με βιεννη και βουδαπεστη η τουλαχιστον 2 στα 3 γιατι δε θα προλαβω να δω και πολλα. Που να μεινω; Στο μυαλο μου εχω βιεννη να δω 2 μερες και τη μπρατισλαβα μια. 

Εννοειται Βιεννη, τσεκαρε ομως τιμες για διαμονη, στη Μπρατισλαβα ειναι φθηνοτερα και μπορεις να πας μια μερα Βιεννη και μια Βουδαπεστη, ειναι 1 και 2 ωρες αποσταση αντιστοιχα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsakonas είπε

Εννοειται Βιεννη, τσεκαρε ομως τιμες για διαμονη, στη Μπρατισλαβα ειναι φθηνοτερα και μπορεις να πας μια μερα Βιεννη και μια Βουδαπεστη, ειναι 1 και 2 ωρες αποσταση αντιστοιχα ....

Τι να κάνει μια μέρα στη Βιέννη; Για να λέει ότι πήγε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, djuan1988 είπε

Τι να κάνει μια μέρα στη Βιέννη; Για να λέει ότι πήγε; 

Αυτο σκεφτομαι κι εγω και για να μην ειμαι πηγαινε ελα 2 μερες λεω να μεινω βιεννη και να δω τη μπρατισλαβα στο φτασε και στο γυρνα.

Τρενο η λεωφορειο να παρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες έχει κανείς εμπειρία από ταξίδι σε εξωτικό μέρος βλέπε σευχέλες, καραιβική; σκεφτομαι να κόψω από το μπατζετ του γάμου και να τα δώσω εκεί τα φράγκα να τα ευχαριστηθώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, djuan1988 είπε

Τι να κάνει μια μέρα στη Βιέννη; Για να λέει ότι πήγε; 

ειπα εννοειται καλυτερα βιεννη, εκτος και αν συμφερει αρκετα λογω τιμης να μεινει Μπρατισλαβα.... μπορει να το κανει 2 μερες Βιεννη και καμια Βουδαπεστη... τσακαλι εισαι....

 

3 ώρες πριν, moumias είπε

Αυτο σκεφτομαι κι εγω και για να μην ειμαι πηγαινε ελα 2 μερες λεω να μεινω βιεννη και να δω τη μπρατισλαβα στο φτασε και στο γυρνα.

Τρενο η λεωφορειο να παρω;

Λεωφορειο ειναι φθηνοτερο....

Επεξ/σία από tsakonas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, moumias είπε

Αυτο σκεφτομαι κι εγω και για να μην ειμαι πηγαινε ελα 2 μερες λεω να μεινω βιεννη και να δω τη μπρατισλαβα στο φτασε και στο γυρνα.

Τρενο η λεωφορειο να παρω;

Από το αεροδρόμιο αστικό για κέντρο και σταθμό τρένων και με τρένο Βιέννη, άνετα και γρήγορα. 

Επεξ/σία από djuan1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδες παω Μιλανο αλλα αν και εχω παει απειρες φορες, πρωτη φορα στο αεροδρομιο Μπεργκαμο. Για να παω Stazione Centrale τι με συμφερει, λεωφορειο ή τραινο απο αποψη χρονου? Συνηθως απο Μαλπενσα παιρνω τραινο και κανει καμια ωρα περιπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stormrain είπε

Παιδες παω Μιλανο αλλα αν και εχω παει απειρες φορες, πρωτη φορα στο αεροδρομιο Μπεργκαμο. Για να παω Stazione Centrale τι με συμφερει, λεωφορειο ή τραινο απο αποψη χρονου? Συνηθως απο Μαλπενσα παιρνω τραινο και κανει καμια ωρα περιπου. 

Όλες τις φορές πήγα με λεωφορείο και αν δεν κάνω λάθος ήταν λίγο λιγότερο από ώρα και φτηνό, 5-6€.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, gsisr είπε

παίδες έχει κανείς εμπειρία από ταξίδι σε εξωτικό μέρος βλέπε σευχέλες, καραιβική; σκεφτομαι να κόψω από το μπατζετ του γάμου και να τα δώσω εκεί τα φράγκα να τα ευχαριστηθώ!

Και στα Καμμένα Βούρλα να πας, καλύτερη αξιοποίηση των χρημάτων σου θα είναι από το να τα δώσεις για λουλούδια και πεντικιούρ. Αααααν καταφέρεις να πείσεις τη νύφη. Προσωπική εμπειρία έχω από Μαλδίβες, αλλά ξέρω κόσμο που έχει πάει Καραϊβική και πέρασε ωραία. Εξαρτάται και τι ψάχνεις προφανώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω πάει Καραϊβικη, Χαβάη και τον επόμενο μήνα Αζόρες. 

 

Σευχέλες θα ήθελα να πάω, αλλά είναι εξωφρενικά ακριβά. 

Επεξ/σία από Ψιτ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, FilipposMD είπε

Και στα Καμμένα Βούρλα να πας, καλύτερη αξιοποίηση των χρημάτων σου θα είναι από το να τα δώσεις για λουλούδια και πεντικιούρ. Αααααν καταφέρεις να πείσεις τη νύφη. Προσωπική εμπειρία έχω από Μαλδίβες, αλλά ξέρω κόσμο που έχει πάει Καραϊβική και πέρασε ωραία. Εξαρτάται και τι ψάχνεις προφανώς.

 

2 ώρες πριν, Ψιτ είπε

Εγώ έχω πάει Καραϊβικη, Χαβάη και τον επόμενο μήνα Αζόρες. 

Σευχέλες θα ήθελα να πάω, αλλά είναι εξωφρενικά ακριβά. 

η γυναίκα κι αν θέλει! εγώ σκέφτομαι δεν πάμε πάμε που δεν πάμε πουθενά λόγω εξόδων κλπ. Είχα πάντα το όνειρο να πάω σ αυτά τα μέρη που βλέπαμε στην τηλεόραση πιτσιρικάδες με τα ξύλινα σπίτια μέσα στο νερό και τις παραλίες κρύσταλο. Θα είναι ταξίδι που γίνεται μια φορά δεν θα ξαναγίνει. Έχετε εμπειρία με τις τιμές και πως να ξεκινήσω να το ψάχνω; με budget κανα 4k είμαι μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, stormrain είπε

Παιδες παω Μιλανο αλλα αν και εχω παει απειρες φορες, πρωτη φορα στο αεροδρομιο Μπεργκαμο. Για να παω Stazione Centrale τι με συμφερει, λεωφορειο ή τραινο απο αποψη χρονου? Συνηθως απο Μαλπενσα παιρνω τραινο και κανει καμια ωρα περιπου. 

Δες λίγο και τη μέρα. Αν είναι Κυριακή απόφυγε το λεωφορείο γιατί έχουν κι αυτοί μεγάλη επιστροφή από τους εκδρομείς του Σαββατοκύριακου. Έχω φάει 2 ώρες από Μπέργκαμο για Μιλάνο στην κίνηση. 

Επίσης, αν σου βγαίνει, δες λίγο το Μπέργκαμο. Ειδικά η άνω πόλη είναι παραμυθένια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gsisr είπε

η γυναίκα κι αν θέλει! εγώ σκέφτομαι δεν πάμε πάμε που δεν πάμε πουθενά λόγω εξόδων κλπ. Είχα πάντα το όνειρο να πάω σ αυτά τα μέρη που βλέπαμε στην τηλεόραση πιτσιρικάδες με τα ξύλινα σπίτια μέσα στο νερό και τις παραλίες κρύσταλο. Θα είναι ταξίδι που γίνεται μια φορά δεν θα ξαναγίνει. Έχετε εμπειρία με τις τιμές και πως να ξεκινήσω να το ψάχνω; με budget κανα 4k είμαι μέσα;

Σκέψου και Κανάρια νησιά και Πράσινο Ακρωτήρι.

Ξεκίνα με τα εισιτήρια και μετα ψάξε για ξενοδοχείο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gsisr είπε

με τα ξύλινα σπίτια μέσα στο νερό και τις παραλίες κρύσταλο. Θα είναι ταξίδι που γίνεται μια φορά δεν θα ξαναγίνει. Έχετε εμπειρία με τις τιμές και πως να ξεκινήσω να το ψάχνω; με budget κανα 4k είμαι μέσα;

Αυτό που περιγράφεις θα το βρεις κυρίως σε: Μαλδίβες, Γαλλική Πολυνησία, Νησιά Καραϊβικής, άλλα νησιά Ινδικού (π.χ. Σεϋχέλλες) και πάρα πολλά σε Ταϊλάνδη, Μαλαισία, Βιετνάμ κ.λ.π.

Οι πληροφορίες και τα tips για αυτούς του προορισμούς παρα είναι πολλά για να περιγραφούν σε ένα σχόλιο, οπότε θα πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε research πρώτα μόνος σου. Αρχικά και χονδρικά, να ξέρεις οτι Καραϊβική, Μαλδίβες, Γαλλική Πολυνησία, Σεϋχέλλες χρειάζονται μεγάλο budget. Για μένα 4k δεν φτάνουν. Όχι οτι δεν πας με 4k, πας και παρα πας. Όμως για τους συγκεκριμμένους προορισμούς καλό είναι να δώσεις κάτι παραπάνω για να έχεις κάτι καλύτερο (όχι το καλύτερο). Ένα παράδειγμα είναι οτι ναι μεν πας Μαλδίβες με αυτά τα λεφτά 2 άτομα αλλά όχι στο σπιτάκι μέσα στην θάλασσα που ονειρεύεσαι (τουλάχιστον όχι σε πραγματικά καλό σπιτάκι). Πας πάνω στην παραλία σε έτσι κι έτσι σπιτάκι. Επίσης, αναλόγως το μέρος, πρέπει να ξέρεις ποια εποχή να ταξιδέψεις σε αυτό.

Έχοντας αρκετή εμπειρία, θα σου πρότεινα περίτρανα να πας Ταϊλάνδη. Απ'όλα αυτά κερδίζει κατά κράτος γιατί:
1. Έχει απίστευτες παραλίες. Μπορείς να βρεις απο νορμάλ μέχρι πάρα πολλές πολύ καλύτερες απο Μαλδίβες
2. Έχεις άπειρες επιλογές σε ξενοδοχεία, καταλύματα κ.λ.π.
3. Έχεις ένα σωρό δραστηριότητες που μπορείς να κάνεις για να μην βαριέσαι
4. Είναι πραγματικά πάρα πολύ φθηνά (φαγητό, ψώνια κ.λ.π.)
5. Έχει να κάνεις ωραία ψώνια
6. Καταπληκτική κουζίνα
7. Με τα λεφτά που μένεις 1 εβδομάδα στην Γ. Πολυνησία, μένεις 20 μέρες στην Ταϊλάνδη/Μαλαισία κ.λ.π.
8. Ασφαλές

Και ένα σωρό άλλα, είναι παράδεισος πραγματικά. Φυσικά εννοείται οτι και στην Ταϊλάνδη έχει πανάκριβα ξενοδοχεία, εγκαταστάσεις κ.λ.π. κ.λ.π., απλά έχεις επιλογές πολλές!

Γενικά πρέπει να ασχοληθείς πολύ και να κάνεις πολύ research για να αποφασίσεις για ένα τέτοιο ταξίδι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...