Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, yannis27gr είπε

Για επιστροφή από νησί δεν θέλει τίποτα από χαρτιά σχετικά με covid, σωστά; 

https://www.news247.gr/ygeia/nea-metra-epivalletai-rapid-test-kai-gia-tin-epistrofi-apo-nisia-ayximeno-testing-sta-pliromata.9288867.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To "νεα μέτρα:rapid test" στον τίτλο με την πραγματικότητα που είναι "ισχυρές συστάσεις για self-test" απέχει λίγο.. Τώρα αν η εισήγηση που λέει στο άρθρο γίνει μέτρο σε λίγες μέρες, άλλο αυτό.

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα. Θα παω ανδρο. 

Προτασεις για 

Α) παραλιες (εχω χαμηλο αμαξι οποτε οχι με πολυ ασχημο χωματόδρομο) 

Β) ωραιο φαγητό, καφετερια με ωραια θέα 

Γ) ωραιο μαγαζι ή ωραια περιοχή γενικότερα για βραδυνη βολτα/ποτο

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ribo7 είπε

To "νεα μέτρα:rapid test" στον τίτλο με την πραγματικότητα που είναι "ισχυρές συστάσεις για self-test" απέχει λίγο.. Τώρα αν η εισήγηση που λέει στο άρθρο γίνει μέτρο σε λίγες μέρες, άλλο αυτό.

Να ρωτήσω μια απορία που έχω μέρες τώρα μιας και το ξαναείδα.

Έστω ότι δεν είναι απλά "θισχυρή σύσταση" (που δε σημαίνει απολύτως τίποτα και είναι απλά να χαμε να λέγαμε) και είναι υποχρεωτικό.

Πας ξερωγώ στη Ρόδο και κολλάς, και είναι να γυρίσεις σπίτι σου, κάνεις τεστ και βγαίνεις θετικός.

so what?

Τι θα σου πούνε κάτσε με το ζόρι στη Ρόδο? Που? θα πάω να κοιμηθώ έξω απο το δημαρχείο?

και εστω ότι είσαι οικογένεια, 4 άτομα, και κολλάει πχχ ο Πατέρας, τι θα πούνε κάτσε εσύ εδώ και άσε τη μάνα με τα παιδιά να πάνε Αθήνα;

Ποιός τις σκέφτεται αυτές τις βλάκείες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2021 στις 2:04 ΜΜ, Ibarumah είπε

Παιδια καλησπερα. Θα παω ανδρο. 

Προτασεις για 

Α) παραλιες (εχω χαμηλο αμαξι οποτε οχι με πολυ ασχημο χωματόδρομο) 

Β) ωραιο φαγητό, καφετερια με ωραια θέα 

Γ) ωραιο μαγαζι ή ωραια περιοχή γενικότερα για βραδυνη βολτα/ποτο

Ευχαριστώ 

Εγω θα σου προτεινω 3 μερη για φαγητο...Οτι καλο λεγεται το πρωτο..Εκει απεναντι εχει κ παραλια να πας ωραια..Πολυ ωραιο φαγητο κ νορμαλ τιμες...Το αλλο λεγεται της παρέας κ ειναι στο λεγομενο κεντρο..Οτι κακο κ αν διαβασα στις κριτικες,δν μου ετυχε..Πηγαμε πολλες φορες οικογενειακα να φαμε εκει..Παρα πολυ ωραια μαγειρευτα,καλες μεριδες κ καλες τιμες..Τελος πηγαμε κ στην ενδοχωρα..Κ αυτο στο κέντρο,λιγα μετρα πριν τν προηγουμενη ταβερνα που σου ειπα..Ειναι ενα πιο "κυριλε" εστιατόριο (καλο θα ηταν να κλείσεις κ τραπεζι) με πολυ ωραιο φαγητο κ ελαφρα τσιμπημενες τιμες..Αξιζει ομως να πας,γτ εχει καποια διαφορετικα πιατα που δν θα φας αλλου...

Αυτα απο εμενα,αν τιμησεις καποιο απ τις προτάσεις μου πες μου εντυπωσεις..

(Πηγαμε καλοκαιρι του 2018)

 

 

 

 

 

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

απο τα ποιο ωραια μερη που εχω παει στην ελλαδα, ΣΚΟΠΕΛΟΣ...οποιος δεν εχει παει, ας παει!😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ariel555 είπε

απο τα ποιο ωραια μερη που εχω παει στην ελλαδα, ΣΚΟΠΕΛΟΣ...οποιος δεν εχει παει, ας παει!😉

Έχω κλείσει για τέλη Αυγούστου. 6 βράδια - 7 μέρες. Εγώ με την κοπέλα μου. Οποιοδήποτε ινφο για φαγητό, μέρη κλπ ευπρόσδεκτο.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Πάργα έχει να προτείνει κάποιος παραλίες (θα είμαι με μικρό παιδί), ταβέρνες που να αξίζουν;

Επίσης ήθελα να μάθω εάν στις παραλίες πληρώνεις ξαπλώστρες και ομπρελα ή είναι free και απλά ότι παραγγείλεις από το μαγαζί (πχ καφέ, μπύρα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, greekparot είπε

Για Πάργα έχει να προτείνει κάποιος παραλίες (θα είμαι με μικρό παιδί), ταβέρνες που να αξίζουν;

Επίσης ήθελα να μάθω εάν στις παραλίες πληρώνεις ξαπλώστρες και ομπρελα ή είναι free και απλά ότι παραγγείλεις από το μαγαζί (πχ καφέ, μπύρα). 

Πέρισυ και πρόπερσυ που πήγα Πάργα, ξαπλώστρα πλήρωνες παντού. Οι τιμές ήταν 8-10 ευρώ το σετ. Καλή παραλία για παιδί είναι ο Βάλτος, αλλά για να πας από την Πάργα χρειάζεσαι αυτοκίνητο. Και η παραλία που είναι μέσα στην Πάργα είναι τίμια, αλλά γίνεται λίγο χαμός από τον κόσμο.

Φαγητό, αν θες κρεατικά, θα πας στον Πέτρο να φας, αλλά να ξέρεις ότι ίσως χρειαστεί να περιμένεις μέχρι να βρεις τραπέζι να κάτσεις. Αν θες κάτι σε ιταλικό, πίτσα, ζυμαρικά κλπ, να πας στο Oskar και αν θες κάτι πιο γκουρμέ, προτείνω το Aegis, αλλά στο τελευταίο οι τιμές ξεφεύγουν λίγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει αλλάξει τελευταία η πολιτική της Aegean όσον αφορά τις βαλίτσες;

Σε ταξίδι από Θεσσαλονίκη προς Ρόδο προς ζύγιζαν ακόμη και την χειραποσκευή και μας αναγκάζαν να βγάζουμε από μέσα πράγματα για να ελαφρύνει και να μην χρεώσουν, κάτι που δεν μου έχει ξανατύχει ποτέ.

Είναι πολιτική της Aegean ή γενικά του αεροδρομίου της Θεσσαλονίκης;

 

Στην επιστροφή από Ρόδο, ήταν το άλλο άκρο. Δεν ελέγχαν ούτε μέγεθος χειραποσκευής ούτε βάρος. Ανετα περνούσες ότι ήθελες.

Στις 9/7/2021 στις 4:40 ΜΜ, DrLo είπε

Να ρωτήσω μια απορία που έχω μέρες τώρα μιας και το ξαναείδα.

Έστω ότι δεν είναι απλά "θισχυρή σύσταση" (που δε σημαίνει απολύτως τίποτα και είναι απλά να χαμε να λέγαμε) και είναι υποχρεωτικό.

Πας ξερωγώ στη Ρόδο και κολλάς, και είναι να γυρίσεις σπίτι σου, κάνεις τεστ και βγαίνεις θετικός.

so what?

Τι θα σου πούνε κάτσε με το ζόρι στη Ρόδο? Που? θα πάω να κοιμηθώ έξω απο το δημαρχείο?

και εστω ότι είσαι οικογένεια, 4 άτομα, και κολλάει πχχ ο Πατέρας, τι θα πούνε κάτσε εσύ εδώ και άσε τη μάνα με τα παιδιά να πάνε Αθήνα;

Ποιός τις σκέφτεται αυτές τις βλάκείες;

Όπως και να είναι, εφόσον όλοι πηγαίνουν είτε εμβολιασμένοι είτε με το αρχικό τεστ μειώνεται αρκετά ο κίνδυνος.

Προφανώς και το ιδανικό θα ήταν να κάνεις τεστ προτού πας, όταν φτάσεις στον προορισμό, προτού φύγεις και όταν γυρίσεις πίσω, αλλά προφανώς και αυτό θα ήταν μη εφαρμόσιμο, σε αντίθεση με αυτό που εφαρμόζεται κάπως πιο εύκολα.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, The_Judas είπε

Εχει αλλάξει τελευταία η πολιτική της Aegean όσον αφορά τις βαλίτσες;

Σε ταξίδι από Θεσσαλονίκη προς Ρόδο προς ζύγιζαν ακόμη και την χειραποσκευή και μας αναγκάζαν να βγάζουμε από μέσα πράγματα για να ελαφρύνει και να μην χρεώσουν, κάτι που δεν μου έχει ξανατύχει ποτέ.

Είναι πολιτική της Aegean ή γενικά του αεροδρομίου της Θεσσαλονίκης;

H Aegean (και όχι μόνο) έχει εδώ και χρόνια βάλει όριο στις διαστάσεις και στο βάρος της χειραποσκευής. Αν θυμάμαι καλά είναι 8 κιλά. Προφανώς είχες πολύ καιρό να πετάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kalogeros είπε

H Aegean (και όχι μόνο) έχει εδώ και χρόνια βάλει όριο στις διαστάσεις και στο βάρος της χειραποσκευής. Αν θυμάμαι καλά είναι 8 κιλά. Προφανώς είχες πολύ καιρό να πετάξεις.

όλοι έχουν οριο αλλά ποτέ δεν μου έτυχε ζύγισμα σε χειραποσκευη.

Πέρσι είχα πετάξει τελευταία φορά με αλλη εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει μπει κανεις σε καραβι με πιστοποιητικο νοσησης??Σκαναρουν κτ ή απλα βλεπουν τη βεβαιωση??

Εχω εκτυπώσει το πιστοποιητικό μεσω gov,αλλα σκαναρα το qr code εγω κ δν με βγαζει πουθενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παίζει με μπάνιο στην Αττική; Κάπου πήρε το μάτι μου ότι πρέπει να κάνεις κράτηση την ξαπλώστρα; Προς τα πού να κινηθώ με τη φαμίλια για τις πρώτες μας βουτιές το σκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...