Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/7/2021 στις 2:04 ΜΜ, Ibarumah είπε

Παιδια καλησπερα. Θα παω ανδρο. 

Προτασεις για 

Α) παραλιες (εχω χαμηλο αμαξι οποτε οχι με πολυ ασχημο χωματόδρομο) 

Β) ωραιο φαγητό, καφετερια με ωραια θέα 

Γ) ωραιο μαγαζι ή ωραια περιοχή γενικότερα για βραδυνη βολτα/ποτο

Ευχαριστώ 

Θα πας Μπατσί είναι το πιο τουριστικό μέρος κλασσικά. Παραλιες εκεί στο ίδιο μέρος, φελλός, κυπρί και ψιλή άμμος. Υπόψιν ότι στο νησί έχει αέρα. Φαι στο Μπατσί θα πας στον Σταμάτη είναι εκεί 40 χρόνια, στο Άμμος BBQ ή στο εστιατόριο δίπλα είναι με θαλασσινά και στη ροδιά για πίτσα και μακαρόνια (ειδικά φούρνου). Στον φελλό θα πας στον κοσσα που έχει και ελάφια (κτήμα κλπ) έχει και ταβέρνα με μερίδες για ζώα. Επίσης πηγαίνοντας για χώρα το μπαλκόνι στο Αιγαίο με φοβερή θέα. Μετά στη χώρα το ενδοχώρα είναι καλό. Δοκίμασε επίσης φρουτάλια (τοπική ομελέτα με λουκάνικα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά ερώτηση σόρυ αν ξαναειπώθηκε! Τι παίζει με τα rapid tests για πτήσεις εσωτερικού; Πετάω Αθήνα Σαντορίνη και πίσω, οπότε θέλω τεστ και από Σαντορίνη. Γίνονται στα αεροδρόμια των νησιών; Στο Ελ. Βενιζέλος τι ουρές παίζουν;

Επίσης πάω και Σίκινο! Tips παρακαλώ! Θέλω μεταφορικό; Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, colombiano747 είπε

Εκτος απο κορονοιο στην Ιο παιζουν ηλικιες 25+ ; Ή αμα παει καποιος 28χρονος θα ειναι σαν την μυγα μεσα στο γαλα;

Πέρσι είχε πάει μια συνάδελφος με την οικογένεια της και φιλικό τους ζεγάρι, όλοι 40+ με παιδιά, άρα μάλλον θα είναι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bumpάρω λίγο τις ερωτήσεις που είχα κάνει πριν κάποιες σελίδες.

Αν έχετε πληροφορίες για Κύθνο και αν μπορείτε να μου εξηγήσετε τι παίζει με παραλίες στην Αττική και κρατήσεις, αν ισχύει αυτό που άκουσα, καλοδεχούμενα😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/7/2021 στις 9:27 ΜΜ, The_Judas είπε

όλοι έχουν οριο αλλά ποτέ δεν μου έτυχε ζύγισμα σε χειραποσκευη.

Πέρσι είχα πετάξει τελευταία φορά με αλλη εταιρεία.

 

Πετάω 2-3 φορές το χρόνο με aegean και παρατήρησα ότι από πέρυσι έχουν πιο αυστηρή πολιτική.

Ζύγισμα πετυχαίνω σχεδόν κάθε φορά που γυρνάω Ελλάδα. Θεσσαλονίκη όχι τόσο

Εκεί πάντως που πλέον δεν είναι καθόλου διαλλακτικοί είναι με το go light = 1 προσωπικό αντικείμενο.

Αν έχεις χειραποσκευή, ούτε σακούλα από τα duty free δε δικαιούσαι να έχεις στο χέρι, ή τη βάζεις στη βαλίτσα ή πληρώνεις 50άρικο. Το έχω δει να γίνεται μπροστά μου :P

 

Επεξ/σία από Pa0ki
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/7/2021 στις 2:11 ΜΜ, kalogeros είπε

H Aegean (και όχι μόνο) έχει εδώ και χρόνια βάλει όριο στις διαστάσεις και στο βάρος της χειραποσκευής. Αν θυμάμαι καλά είναι 8 κιλά. Προφανώς είχες πολύ καιρό να πετάξεις.

 

Στις 12/7/2021 στις 10:27 ΜΜ, The_Judas είπε

όλοι έχουν οριο αλλά ποτέ δεν μου έτυχε ζύγισμα σε χειραποσκευη.

Πέρσι είχα πετάξει τελευταία φορά με αλλη εταιρεία.

Επιστροφή με aegean από το εξωτερικό πριν από 3 περιοου χρονια και ζύγιζαν μια μια τις χειραποσκευές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όλα πάνε καλά, επρόκειτο από τον Αύγουστο και μέχρι τον Σεπτέμβριο να ανέβω σε δρακολιμνη, Ταΰγετο και Καϊμακτσαλάν, με αρκετό και βαρύ εξοπλισμό. Παρόλα αυτά, δεν έχω κάποιο ελαφρύ και καλό ορειβατικό παπούτσι, πλην κάποια μποτάκια της ROAD, τα οποία όμως είναι βαριά και μετά από κάποιες ώρες χρήσης κουράζουν αρκετά. 

 

Τι παπούτσι πεζοπορίας/ορειβασίας μου προτείνετε έως 110€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2021 στις 4:40 ΜΜ, DrLo είπε

Να ρωτήσω μια απορία που έχω μέρες τώρα μιας και το ξαναείδα.

Έστω ότι δεν είναι απλά "θισχυρή σύσταση" (που δε σημαίνει απολύτως τίποτα και είναι απλά να χαμε να λέγαμε) και είναι υποχρεωτικό.

Πας ξερωγώ στη Ρόδο και κολλάς, και είναι να γυρίσεις σπίτι σου, κάνεις τεστ και βγαίνεις θετικός.

so what?

Τι θα σου πούνε κάτσε με το ζόρι στη Ρόδο? Που? θα πάω να κοιμηθώ έξω απο το δημαρχείο?

και εστω ότι είσαι οικογένεια, 4 άτομα, και κολλάει πχχ ο Πατέρας, τι θα πούνε κάτσε εσύ εδώ και άσε τη μάνα με τα παιδιά να πάνε Αθήνα;

Ποιός τις σκέφτεται αυτές τις βλάκείες;

λογικά θα πάς σε ξενοδοχείο καραντίνας. 

 

Ερώτηση εχει κανει καποιος rapid test στο δρομο με σκοπό να ταξιδεψει ? οταν μπηκε στο gov γράφανε ώρες δειγματοληψίας ?

για πτηση απο επιστροφής απο νησί σε νησί , θελει παλι rapid υποθέτω ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mobile_32 είπε

 

Επιστροφή με aegean από το εξωτερικό πριν από 3 περιοου χρονια και ζύγιζαν μια μια τις χειραποσκευές....

Εγώ που ταξιδεύω σχετικά συχνά πλέον με aegean δεν έχω πετύχει πουθενά ζύγισμα Ελλάδα ή εξωτερικό πριν ή μετά την καραντίνα. Και τώρα που γύρισα από Κωνσταντινούπολη, με 2-3 τσάντες πολλοί ειμασταν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, new_guy είπε

Παιδιά, έχετε κάμια πρόταση για παραλίες/αξιοθέατα στη Θάσο; 

Για μπάνιο προτείνω Σαλιάρα, Παράδεισο και Αλική. Για φαγητό στον Στέλιο στον Θεολόγο και στο Καζαβίτι, γνωστό και ως μεγάλος Πρίνος.

Για αξιοθέατα δεν έχω να σου προτείνω κάτι, αλλά θα σου πω πού να ΜΗΝ πας. Στη Θάσο υπάρχει ένα μέρος που λέγεται Γκιόλα και είναι γνωστό γιατί πρόκειται για μια φυσική πισίνα. Μην κάνεις το λάθος και πας. Θα πρέπει να αφήσετε το αυτοκίνητο ψηλά και να περπατήσετε σε χωματόδρομο με ελάχιστη σκιά. Όταν φτάσετε, δεν υπάρχει μέρος να βάλετε ομπρέλα καθώς πρόκειται για βράχους και το νερό μέσα στην τρύπα από τον πολύ κόσμο είναι σαν βούρκος. Μια αηδεία. Και δεν έχει τίποτα άλλο εκεί τριγύρω για να βουτήξετε, που σημαίνει ότι θα πρέπει να γυρίσετε πίσω στο αυτοκίνητο και να πάτε κάπου αλλού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε πάει παλαιότερα σε Βουλγαρία και Αλβανία. Για φέτος σκεφτόμασταν ή πάλι Βουλγαρία (λίγο βαρετό) ή καλύτερα Ρουμανία (Βουλγαρία-Ρουμανία) ή εναλλακτικά Μαυροβούνιο (Αλβανία-Μαυροβούνιο). Σε αυτή την περίπτωση ο στόχος ήταν Κροατία (Dubrovnik) αλλά λογικά δε θα υπάρχει χρόνος οπότε το ξεχνάμε.

Όπως είναι η κατάσταση από ένα πράγμα θα εξαρτηθεί το που θα πάμε. Τα μέτρα που εφαρμόζει η κάθε χώρα. Εννοείται το ψάχνω αλλά ρωτάω κι εδώ μήπως και κάποιος έχει ταξιδέψει αυτός ή κάποιοι γνωστοί του.

Χωρίς να είμαι σίγουρος, ξεκινώντας από την Αλβανία, έμαθα ότι μπαίνεις στη χώρα χωρις καν τεστ. Φαντάζομαι θα έχουμε άτομα στο φορουμ απο την Αλβανία να το επιβεβαιώσουν και να γράψουν πως είναι η κατάσταση εκεί. Αν χρειάζονται τεστ, μάσκες, .... Μετά και για Μαυροβούνιο διάβασα ότι από μερικές χώρες πάλι μπαίνεις άνετα χωρίς τεστ. Δε ξέρω τι γίνεται στη χώρα όμως.

Για να καταλάβετε, ο στόχος μας είναι να πάμε κάπου και να περάσουμε καλά και όχι να είμαστε με ένα τεστ και μια μάσκα στο χέρι και να μας λένε εδώ δε θα μπεις επειδή δεν έχεις κάνει εμβόλιο (πχ ελλάδα), κράτα απόσταση 2 μέτρα και όλα αυτά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yinq είπε

Είχαμε πάει παλαιότερα σε Βουλγαρία και Αλβανία. Για φέτος σκεφτόμασταν ή πάλι Βουλγαρία (λίγο βαρετό) ή καλύτερα Ρουμανία (Βουλγαρία-Ρουμανία) ή εναλλακτικά Μαυροβούνιο (Αλβανία-Μαυροβούνιο). Σε αυτή την περίπτωση ο στόχος ήταν Κροατία (Dubrovnik) αλλά λογικά δε θα υπάρχει χρόνος οπότε το ξεχνάμε.

Όπως είναι η κατάσταση από ένα πράγμα θα εξαρτηθεί το που θα πάμε. Τα μέτρα που εφαρμόζει η κάθε χώρα. Εννοείται το ψάχνω αλλά ρωτάω κι εδώ μήπως και κάποιος έχει ταξιδέψει αυτός ή κάποιοι γνωστοί του.

Χωρίς να είμαι σίγουρος, ξεκινώντας από την Αλβανία, έμαθα ότι μπαίνεις στη χώρα χωρις καν τεστ. Φαντάζομαι θα έχουμε άτομα στο φορουμ απο την Αλβανία να το επιβεβαιώσουν και να γράψουν πως είναι η κατάσταση εκεί. Αν χρειάζονται τεστ, μάσκες, .... Μετά και για Μαυροβούνιο διάβασα ότι από μερικές χώρες πάλι μπαίνεις άνετα χωρίς τεστ. Δε ξέρω τι γίνεται στη χώρα όμως.

Για να καταλάβετε, ο στόχος μας είναι να πάμε κάπου και να περάσουμε καλά και όχι να είμαστε με ένα τεστ και μια μάσκα στο χέρι και να μας λένε εδώ δε θα μπεις επειδή δεν έχεις κάνει εμβόλιο (πχ ελλάδα), κράτα απόσταση 2 μέτρα και όλα αυτά....

πάνε Τουρκία, δεν εχει μέτρα και η λίρα έχει πατώσει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, djcat είπε

πάνε Τουρκία, δεν εχει μέτρα και η λίρα έχει πατώσει... 

Να πω την αλήθεια δε το είχαμε σκεφτεί καν για Τουρκία. Αλλά μιας και το ανέφερες, εκεί δεν υπάρχουν μέτρα; Δε ζητάνε τεστ και δεν έχουν περιορισμούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...