Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, alfaeffe είπε

Ετσι οπως τα εχει κανει ο δημος μας, με παντου κολωνακια και παρκομετρα, τα σημεια με free θεσεις δεν τα δινουμε ετσι απλα 😄

Προς το παρον στη 1 το βραδυ εχει απαγορευση κυκλοφοριας, οποτε μαζι με την απαγορευση μουσικης μια χαρα κοιμασαι ακομα και στο κεντρο.

Ε ενταξει το χειμωνα ολα δικα σας :P

Πχ οταν εμενα Πατρα, παρκαρα Αγιο Ανδρεα και πηγαινα κεντρο με τα ποδια, κατι παρομοιο ψαχνω και στα Χανια, να περπατησω κανα 20λεπτο πιο πολύ για να δω το παλιο λιμάνι κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 8/8/2021 στις 3:42 ΜΜ, MaNePi είπε

Έχει παει κανείς Αντισαμο φέτος? Υπάρχει χρέωση στις ξαπλώστρες γτ κάτι τέτοιο άκουσα κ απορησαμε επειδή πρόπερσι που ήμουν εκεί δν υπήρχε. Το μόνο καλό που άκουσα είναι ότι το ομώνυμο μπιτσομπαρο είναι μια χαρά σε τιμές -ποιοτητα. 

Απαντάω σε μένα για όποιον ενδιαφέρεται η έστω για να υπάρχει. 

Αντισαμος 8€(στο τελευταίο μπιτσομπαρο, άθλιος καφές). Μετά έμαθα πως όλοι χρεώνουν

Ασσος 10€(καλος καφές) 

Μυρτος 7€(οσο πιο πρωι γντ να πατε, μετά κυριολεκτικά είναι πανω ο ένας στον άλλον, δν εχει μπιτσομπαρο παρ τε μαζί σας τα παντα) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

10 ώρες πριν, totalius είπε

Παρκάρισμα στα Χανιά Αύγουστο σημαίνει ταλαιπωρία . Μόνο σε Parking που πληρώνεις χωρίς να είναι σίγουρο ότι θα βρεις θέση σε ώρες αιχμής . Οι τιμές στα Parking δεν είναι ακριβές . 5-6 ευρώ για μερικές ώρες . Ακόμα κ στη παλιά πόλη να μένεις πάλι θα χρειαστεί να ξεπαρκάρει για να πας σε μια παραλία . 

Η καλύτερη δουλειά μου φαίνεται είναι να μένει κανείς στη ζώνη από τη Νέα Χώρα έως και τους Αγ. Αποστολους - κατά προτίμηση σε κατάλυμα που να διαθέτει parking - και να πηγαίνει το βράδυ με τα πόδια στην πόλη των Χανίων. Και με μπόνους ότι οι παραλίες στους Αγίους και η Χρυσή Ακτή δείχνουν πολύ καλές, για εκείνη τη φορά που θα θελήσεις να πας για μπάνιο χωρίς να πάρεις αυτοκίνητο (αρκεί να μην έχει βοριάδες).

Το να μείνει κανείς σε κάποιο ημιορεινό χωριό, όπως στον Βλάτο ή τα Περιβόλια, που είναι σταυροδρόμι, είναι καλή ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Χανιά που πουλάνε σουβενιρ? Μαγνητάκια κλπ. Έκανα μια βόλτα στο παλιό λιμάνι αλλα δεν βρήκα κάποιο μαγαζί μόνο φαγητό και μια έκθεση βιβλίου :P

Για τοπικά προιόντα επισης ? Για δώρο και για την αφεντιά μου :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, panosno1com είπε

Στα Χανιά που πουλάνε σουβενιρ? Μαγνητάκια κλπ. Έκανα μια βόλτα στο παλιό λιμάνι αλλα δεν βρήκα κάποιο μαγαζί μόνο φαγητό και μια έκθεση βιβλίου :P

Για τοπικά προιόντα επισης ? Για δώρο και για την αφεντιά μου :lol:

Δες και στην Αγορά μεσα στο κτηριο, αλλα αυτην την εποχη ειναι πολυ τουριστικα ολα αυτα τα προιοντα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/8/2021 στις 5:55 ΠΜ, Philippe είπε

 

Η καλύτερη δουλειά μου φαίνεται είναι να μένει κανείς στη ζώνη από τη Νέα Χώρα έως και τους Αγ. Αποστολους - κατά προτίμηση σε κατάλυμα που να διαθέτει parking - και να πηγαίνει το βράδυ με τα πόδια στην πόλη των Χανίων. Και με μπόνους ότι οι παραλίες στους Αγίους και η Χρυσή Ακτή δείχνουν πολύ καλές, για εκείνη τη φορά που θα θελήσεις να πας για μπάνιο χωρίς να πάρεις αυτοκίνητο (αρκεί να μην έχει βοριάδες).

Το να μείνει κανείς σε κάποιο ημιορεινό χωριό, όπως στον Βλάτο ή τα Περιβόλια, που είναι σταυροδρόμι, είναι καλή ιδέα;

 

 

Spoiler

 

 

Στις 10/8/2021 στις 3:34 ΜΜ, panosno1com είπε

Πρέπει να μας πει ενας Χανιωτης καποιο καλο καβατζομέρος για παρκινγκ εξω απο τα Χανια με υποφερτο (εως 20λεπτο) περπατημα ως το κεντρο!!

 

Στις 10/8/2021 στις 4:38 ΜΜ, helen22 είπε

Είχα πάει μια φορά πριν από καμιά 10ρια χρόνια, νομίζω ότι είχαμε βρει να παρκάρουμε σε μια πλατεία κοντά στο ΚΤΕΛ και άλλη μια φορά νομίζω κάπου κοντά σε κάτι δικαστήρια. 

 

Στις 11/8/2021 στις 5:17 ΜΜ, Philippe είπε

Όλοι στα Χανιά θα πάμε φέτος απ' ό,τι φαίνεται :D

Ώστε το να βρεις να παρκάρεις κοντά στο κέντρο, εάν μένεις εκτός πόλης, είναι πρόβλημα; Δηλαδή αξίζει να μείνει κανείς στην παλιά πόλη ή δεν θα μπορεί να κλείσει μάτι;

 

Στις 11/8/2021 στις 5:50 ΜΜ, alfaeffe είπε

Ετσι οπως τα εχει κανει ο δημος μας, με παντου κολωνακια και παρκομετρα, τα σημεια με free θεσεις δεν τα δινουμε ετσι απλα 😄

Προς το παρον στη 1 το βραδυ εχει απαγορευση κυκλοφοριας, οποτε μαζι με την απαγορευση μουσικης μια χαρα κοιμασαι ακομα και στο κεντρο.

 

Στις 11/8/2021 στις 6:24 ΜΜ, totalius είπε

Παρκάρισμα στα Χανιά Αύγουστο σημαίνει ταλαιπωρία . Μόνο σε Parking που πληρώνεις χωρίς να είναι σίγουρο ότι θα βρεις θέση σε ώρες αιχμής . Οι τιμές στα Parking δεν είναι ακριβές . 5-6 ευρώ για μερικές ώρες . Ακόμα κ στη παλιά πόλη να μένεις πάλι θα χρειαστεί να ξεπαρκάρει για να πας σε μια παραλία . 

Σήμερα γυρίσαμε από Χανιά. Χαμός παντού. Ξαπλώστρα μετά τις 11 το πρωί , μόνο κοντά σε σκουπίδια.😝

 

Spoiler

Για παρκινγκ μας είπε ο ξενοδόχος μας. Μέναμε στο Κεδρισσος στα ανατολικά της πόλης και είπε να παρκάρουμε στη Σελίνου. Όσες φορές ψάχναμε βρίσκαμε εκεί. Μετά είναι 15 λεπτά (το πολύ) περπάτημα για κέντρο.

 

Επεξ/σία από mary
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος δίνεται η εντύπωση ότι τα Χανιά έχουν περισσότερο κόσμο απ' ό,τι συνήθως. Απέκτησαν καλύτερη αεροπορική σύνδεση σε σχέση με το παρελθόν; Τι εθνικότητες κυκλοφορούν ως επί το πλείστον; Σουηδία/Δανία έχει καθόλου; Για να ξέρουμε πού να ρίξουμε το φταίξιμο για τη μεγάλη διασπορά του ιού (και για να εξασκήσω τις αντίστοιχες ξένες γλώσσες..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/8/2021 στις 6:01 ΜΜ, mary είπε

 

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

 

 

 

 

Σήμερα γυρίσαμε από Χανιά. Χαμός παντού. Ξαπλώστρα μετά τις 11 το πρωί , μόνο κοντά σε σκουπίδια.😝

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Για παρκινγκ μας είπε ο ξενοδόχος μας. Μέναμε στο Κεδρισσος στα ανατολικά της πόλης και είπε να παρκάρουμε στη Σελίνου. Όσες φορές ψάχναμε βρίσκαμε εκεί. Μετά είναι 15 λεπτά (το πολύ) περπάτημα για κέντρο.

 

Και τα δικαστηρια τελικά κομπλέ ήταν (περπατημα μεσω maps για κουμ καπι 1 χλμ και κατι, κανα τεταρτο με χαλαρο περπατημα) , απλα το βραδυ είναι λίγο spooky επειδή είναι σκοτεινά :P

Aν είστε με αυτοκίνητο για δε πηγαίνατε στη Χρυσή Ακτή ? 

Επεξ/σία από panosno1com
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/8/2021 στις 6:47 ΜΜ, Philippe είπε

Φέτος δίνεται η εντύπωση ότι τα Χανιά έχουν περισσότερο κόσμο απ' ό,τι συνήθως. Απέκτησαν καλύτερη αεροπορική σύνδεση σε σχέση με το παρελθόν; Τι εθνικότητες κυκλοφορούν ως επί το πλείστον; Σουηδία/Δανία έχει καθόλου; Για να ξέρουμε πού να ρίξουμε το φταίξιμο για τη μεγάλη διασπορά του ιού (και για να εξασκήσω τις αντίστοιχες ξένες γλώσσες..)

Νομίζω έχει σύνδεση με UK. Για την διασπορά του ιού μόνο τους Έλληνες να κατηγορείς.
Όπου πήγα φορούσα μάσκα και μου μιλούσαν στα αγγλικά. Ζήτημα στην παλιά πόλη των Χανίων να φορούσαν άλλοι 5 μάσκα. Και γενικά μου δόθηκε η εντύπωση ότι μάσκες μόνο ξένοι φορούσαν.

18 ώρες πριν, panosno1com είπε

Και τα δικαστηρια τελικά κομπλέ ήταν (περπατημα μεσω maps για κουμ καπι 1 χλμ και κατι, κανα τεταρτο με χαλαρο περπατημα) , απλα το βραδυ είναι λίγο spooky επειδή είναι σκοτεινά :P

Aν είστε με αυτοκίνητο για δε πηγαίνατε στη Χρυσή Ακτή ? 

Μας έφαγαν οι δρόμοι για άλλες παραλίες που στο τέλος με το τόσο κακό οδικό δίκτυο ούτε που το πολυευχαριστηθηκαμε😓

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, mary είπε

Για την διασπορά του ιού μόνο τους Έλληνες να κατηγορείς.
Όπου πήγα φορούσα μάσκα και μου μιλούσαν στα αγγλικά. Ζήτημα στην παλιά πόλη των Χανίων να φορούσαν άλλοι 5 μάσκα. Και γενικά μου δόθηκε η εντύπωση ότι μάσκες μόνο ξένοι φορούσαν.

Ισχυει, δε φοράει σχεδόν κανένας μάσκα σχεδόν πουθενά. Ακόμα και σε μία ελεύθερη έκθεση σε κλειστό χώρο που ήμουν μέσα με μάσκα, έρχεται ένας με γελάκι και λέει "εεε την ξέχασα, να μπω;" και μπήκε χαλαρά χωρίς να κρατάει οποιαδήποτε απόσταση από τους άλλους.

Αλλά και τους ξένους εδώ δεν τους βλέπω ιδιαίτερα φανατικούς με τις μάσκες, τουλάχιστον τους Ευρωπαίους και τους Αμερικάνους. Κυρίως Ασιάτες και Ινδούς (or whatever από τις εκεί περιοχές) βλέπω με μάσκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή κυκλοφορούν και Άγγλοι στα Χανιά; Αυτοί δεν μαζεύονται όλοι στα Μάλια και τη Χερσόνησο; Πάντως το αεροδρόμιο Χανίων τα καλοκαίρια έχει απευθείας σύνδεση με ένα σωρό χώρες. Ενδεικτικά, σήμερα φτάνουν 7(!) πτήσεις από Δανία, 4 από Πολωνία και άλλες 4 από Ολλανδία. Το αεροδρόμιο Ηρακλείου βέβαια έχει 20πλάσια κίνηση, αλλά εκεί οι μισές πτήσεις είναι από Γερμανία και δευτερευόντως από Ισραήλ. Βαβέλ..

Προσωπικά μάσκα δεν είδα να πολυφοράνε ούτε σε άλλους προορισμούς. Κάποιος λόγος πρέπει να υπάρχει όμως που κοκκίνισαν πρώτα η Ζάκυνθος και τα Χανιά, τώρα το Ηράκλειο και έπεται η υπόλοιπη Κρήτη. Οι αυξημένοι επισκέπτες από χώρες με έξαρση κρουσμάτων Ινδικής μετάλλαξης θα μπορούσαν να είναι μια εξήγηση. Ή οι αυξημένοι επισκέπτες γενικά, περιλαμβανομένων και των Ελλήνων.

Τηρείται παντού η απαγόρευση μουσικής; Clubs/bars όλα κλειστά; Τι σόι διακοπές είναι αυτές χωρίς μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, θα πάμε την επόμενη εβδομάδα Κεφαλονια όπου θα μείνουμε για πέντε μέρες.

Το ξενοδοχείο είναι στην Σκαλα. Το πλάνο ειναι να κάνουμε ημερήσιες εξορμήσεις σε διαφορετικά μέρη.

- Καραβακι απο Σκάλα για Ιθάκη, φεύγει το πρωί και γυρνάμε το απόγευμα. Κόστος γύρω στα 40 euro/ατομο. Υπάρχουν 3-4 καραβάκια που το κάνουν αυτό. Κάποια πρόταση για συγκεκριμένο καραβάκι? 

- Παραλία αντίσαμου + Σπηλιά Μελισάνης + Φαγητό στα Πουλάτα (Διάβασα καλά σχόλια για δυο ταβέρνες εκεί)

- Παραλία Μυρτός + Φαγητό στο Φισκάρδο

- Παραλία Σκαλας + χαλαρό ποτάκι το βράδυ στο "Sesto Koroni Hill Bar".

Έχει κάποιος πρόταση για φαγητό/ποτάκι σε κάποια από αυτά τα μέρη? Η κάτι άλλο που θα άξιζε να δούμε?

Ευχαριστώ.

 

edit: Είδα από προηγούμενο ποστ οτι σε κάποιες παραλίες πληρώνεις για ξαπλώστρες/ομπρέλα, υπάρχει χώρος αν θέλεις να βάλεις τα δικα σου πράγματα?

Επεξ/σία από jakegate7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστεί να ταξιδέψω με πλοίο. 

Εμβόλιο δε έκανα, πιστοποιητικό νόσησης δεν έχω, pcr δε κάνω λόγω κόστος άρα μένει το rapid.

Το οποίο πρέπει να γίνει σε διαγνωστικό κέντρο; Βγαίνει άμεσα το αποτέλεσμα; εκδίδω το αποτέλεσμα του διαγνωστικού και είμαι οκ; Η πρέπει να το δηλώσω κάπου αλλού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 ώρες πριν πρέπει να χεις κάνει ραπιντ. Μπορείς να κάνεις στα κλιμάκια του εοδυυ που κάνουν κάθε μέρα δωρεάν. Το ανεβάζουν αυτοί στο σαιτ το αποτελέσματα και το κατεβάζεις σε pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Edel said:

48 ώρες πριν πρέπει να χεις κάνει ραπιντ. Μπορείς να κάνεις στα κλιμάκια του εοδυυ που κάνουν κάθε μέρα δωρεάν. Το ανεβάζουν αυτοί στο σαιτ το αποτελέσματα και το κατεβάζεις σε pdf

Θα χρειαστεί να ξανακάνω στην επιστροφή; 

Αν δε κάνω στα κλιμάκια απλά θα εκτυπώσω το αποτέλεσμα του διαγνωστικού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...