Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, d_gkal είπε

Θα χρειαστεί να ξανακάνω στην επιστροφή; 

Αν δε κάνω στα κλιμάκια απλά θα εκτυπώσω το αποτέλεσμα του διαγνωστικού;

Για την επιστροφη δεν χρειαζεται.

Αν πας σε διαγνωστικο απλα περιμενεις 10-15 λεπτα και στο δινουν γραπτα επι τοπου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν τους δωσεις το αμκα σου (που λογικα πρεπει) σε δηλώνουν στο συστημα και μετα μπαινεις στο site * και εκτυπωνεις το αποτελεσμα

* https://www.gov.gr/ipiresies/ugeia-kai-pronoia/koronoios-covid-19/bebaiose-arnetikou-diagnostikou-elegkhou-koronoiou-covid-19

Επεξ/σία από panosno1com
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι Άρτα-Πρέβεζα αυτές τις μέρες και λέμε να πάμε ένα διήμερο Ζαγοροχώρια.

Πριν δύο χρόνια είχαμε πάει Τσεπέλοβο, τώρα λέμε να πάμε σε κάποιο άλλο, αλλά δεν ξέρουμε πού.

Σκέφτομαι να επιλέξουμε βάσει του καλού φαγητού, δηλαδή να πάμε κάπου που θα φάμε πολύ καλά.

Έχετε κάτι υπόψη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, jakegate7 είπε

Καλησπερα, θα πάμε την επόμενη εβδομάδα Κεφαλονια όπου θα μείνουμε για πέντε μέρες.

Το ξενοδοχείο είναι στην Σκαλα. Το πλάνο ειναι να κάνουμε ημερήσιες εξορμήσεις σε διαφορετικά μέρη.

- Καραβακι απο Σκάλα για Ιθάκη, φεύγει το πρωί και γυρνάμε το απόγευμα. Κόστος γύρω στα 40 euro/ατομο. Υπάρχουν 3-4 καραβάκια που το κάνουν αυτό. Κάποια πρόταση για συγκεκριμένο καραβάκι? 

- Παραλία αντίσαμου + Σπηλιά Μελισάνης + Φαγητό στα Πουλάτα (Διάβασα καλά σχόλια για δυο ταβέρνες εκεί)

- Παραλία Μυρτός + Φαγητό στο Φισκάρδο

- Παραλία Σκαλας + χαλαρό ποτάκι το βράδυ στο "Sesto Koroni Hill Bar".

Έχει κάποιος πρόταση για φαγητό/ποτάκι σε κάποια από αυτά τα μέρη? Η κάτι άλλο που θα άξιζε να δούμε?

Ευχαριστώ.

 

edit: Είδα από προηγούμενο ποστ οτι σε κάποιες παραλίες πληρώνεις για ξαπλώστρες/ομπρέλα, υπάρχει χώρος αν θέλεις να βάλεις τα δικα σου πράγματα?

Προσωπικά δεν πήγα Ιθάκη με το καραβάκι, κάτι δεν κολαγε σ’ολη τη φαση. Καλύτερα να πας στις παραλίες στο Φισκάρδο, φωκι, δαφνουδι, αλατιες, εμπλυση κλπ. Εξαιρετικες οι Ξι και οι Πετανοί στο Ληξούρι. Ειδικά Ξι, δεν παίζεται! κόκκινη άμμος, αβαθής, κάνεις και νατσουραλ σπα από άργιλο, νομίζω. Τέλεια για φωτό στο ινστα για την κοπέλα/γυναίκα. Μύρτο πας όταν δεν φυσάει (έχει και τέλειο ηλιοβασίλεμα) και κάνε και ένα παρασουτ αμα γουστάρεις. Νομίζω ένα 60ρικο είχε, απλά το κλείνεις από νωρίς. Ομπρέλα κλπ παντού είχα δικά μου. Φαγητό δεν έχω να σου προτείνω τίποτα καθώς δεν θυμάμαι κάτι να μου κάνε εντύπωση. Μπορείς να δοκιμάσεις καμία ρομπόλα, και να πάρεις για το σπίτι τυριά, έχει πολύ ωραία. Οπωσδήποτε πάνε δες το Αργοστόλι, ειναι πανέμορφο. Άμα κάνεις κέφι να πιεις κάνα κοκτέιλ, έχει ένα μαγαζί bees κάτι λέγεται στον πεζόδρομο. 

Επεξ/σία από new_guy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nickmanak είπε

Παπιγκο φιλε που αλλού; Ψαξε στο ιδιο λινκ και τα εστιατορια.

https://www.tripadvisor.com.gr/Attractions-g970274-Activities-Papigko_Zagorohoria_Ioannina_Region_Epirus.html

Ακούμε δεξιά κι αριστερά ότι είναι φουλ σε πληρότητα και η αλήθεια είναι ότι θα θέλαμε κάτι πιο ήρεμο. Δηλαδή Τσεπέλοβο που πήγαμε δεν είχαμε κλείσει καν δωμάτια και βρήκαμε εύκολα επιτόπου και ούτε ταλαιπωρηθήκαμε σε ταβέρνες, καφέ κ.λπ..

Συν ότι το άλλο ζευγάρι έχει ξαναπάει, αν και αυτό δεν είναι deal breaker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2021 στις 1:12 ΜΜ, jakegate7 είπε

Καλησπερα, θα πάμε την επόμενη εβδομάδα Κεφαλονια όπου θα μείνουμε για πέντε μέρες.

Το ξενοδοχείο είναι στην Σκαλα. Το πλάνο ειναι να κάνουμε ημερήσιες εξορμήσεις σε διαφορετικά μέρη.

- Καραβακι απο Σκάλα για Ιθάκη, φεύγει το πρωί και γυρνάμε το απόγευμα. Κόστος γύρω στα 40 euro/ατομο. Υπάρχουν 3-4 καραβάκια που το κάνουν αυτό. Κάποια πρόταση για συγκεκριμένο καραβάκι? 

- Παραλία αντίσαμου + Σπηλιά Μελισάνης + Φαγητό στα Πουλάτα (Διάβασα καλά σχόλια για δυο ταβέρνες εκεί)

- Παραλία Μυρτός + Φαγητό στο Φισκάρδο

- Παραλία Σκαλας + χαλαρό ποτάκι το βράδυ στο "Sesto Koroni Hill Bar".

Έχει κάποιος πρόταση για φαγητό/ποτάκι σε κάποια από αυτά τα μέρη? Η κάτι άλλο που θα άξιζε να δούμε?

Ευχαριστώ.

 

edit: Είδα από προηγούμενο ποστ οτι σε κάποιες παραλίες πληρώνεις για ξαπλώστρες/ομπρέλα, υπάρχει χώρος αν θέλεις να βάλεις τα δικα σου πράγματα?

Πήγα πέρσι, θα αναφέρω πέραν κάποιων που ανέφερες όπου πήγα και εγώ και κάποια ακόμα μέρη.

Είχαμε φάει μετά τον Μύρτο στο χωριό που είναι πριν κατέβεις (Διβαράτα), στον Αλέξανδρο, και είχε πολύ ωραίο φαγητό. 
Δεν έχεις βάλει να πας στην Άσσο που είναι πανέμορφη και να τη δεις, και για μπάνιο και για φαγητό (ταβέρνα Πλάτανος).
Στο Φισκάρδο να πάτε για banoffee στη Μελίνα. Επίσης πολύ κοντά είναι η Έμπλυση που έχει πολύ ωραία νερά για μπάνιο.
Επίσης είναι όμορφα για βόλτα το βράδυ και φαγητό/ποτάκι και στην Αγία Ευφυμία (πίτσα στο B&B).
Τέλος αξίζει και μια επίσκεψη στο σπήλαιο Δρογαράτη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, λέμε με την κοπελιά για μια εβδομάδα βουνίσιες διακοπές. Ήμαστε σε παραθαλάσσιο μέρος οπότε την φάγαμε με το κουτάλι την θάλασσα συν κάθε χρόνο διακοπές παραλία.

Σκεφτόμασταν για Ζαγοροχώρια ή Τζουμέρκα (Καταρράκτη, Άγναντα κτλ.)

Έχω βρει έναν ωραίο ξενώνα στον Καταρράκτη και με ψήνει. Ήμαστε της πεζοπορίας και των δραστηριοτήτων αλλά σκέφτομαι πως θα γεμίζει η ημέρα χωρίς θάλασσα.

Αν έχετε να προτείνετε κάτι για Τζουμέρκα θα ήμουν ευγνώμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, sbou είπε

Καλησπέρα σε όλους, λέμε με την κοπελιά για μια εβδομάδα βουνίσιες διακοπές. Ήμαστε σε παραθαλάσσιο μέρος οπότε την φάγαμε με το κουτάλι την θάλασσα συν κάθε χρόνο διακοπές παραλία.

Σκεφτόμασταν για Ζαγοροχώρια ή Τζουμέρκα (Καταρράκτη, Άγναντα κτλ.)

Έχω βρει έναν ωραίο ξενώνα στον Καταρράκτη και με ψήνει. Ήμαστε της πεζοπορίας και των δραστηριοτήτων αλλά σκέφτομαι πως θα γεμίζει η ημέρα χωρίς θάλασσα.

Αν έχετε να προτείνετε κάτι για Τζουμέρκα θα ήμουν ευγνώμων.

Μιας που σας αρέσει η πεζοπορία, έχει ένα μονοπάτι που ενώνει το Συρράκο με τους Καλαρίτες. Είναι 1-2 ώρες περπάτημα, αλλά η διαδρομή είναι πολύ όμορφη. Στους Καλαρίτες θα κάτσετε για φαγητό στον Ναπολέοντα και μετά θα γυρίσετε στο Συρράκο για καφέ στην πλατεία ή στο Σάρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας έχω σκοπό να πάω Αγγλία στις γιορτές για 4-5 μέρες και θα ήθελα να ρωτήσω πρώτον πόσο κοστίζει η βίζα και γενικά που την βγάζω και δεύτερον υπάρχει περίπτωση να μας βάλουνε σε καραντίνα με το που φτάσουμε? γιατί κάτι τέτοιο έχω ακούσει... Είμαι ασχετος από αυτά για αυτό ρωτάω εσάς😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/8/2021 στις 1:35 ΜΜ, phanispal είπε

Ακούμε δεξιά κι αριστερά ότι είναι φουλ σε πληρότητα και η αλήθεια είναι ότι θα θέλαμε κάτι πιο ήρεμο. Δηλαδή Τσεπέλοβο που πήγαμε δεν είχαμε κλείσει καν δωμάτια και βρήκαμε εύκολα επιτόπου και ούτε ταλαιπωρηθήκαμε σε ταβέρνες, καφέ κ.λπ..

Συν ότι το άλλο ζευγάρι έχει ξαναπάει, αν και αυτό δεν είναι deal breaker.

καλή επιλογή ειναι οι Κήποι.

έχει μπολικους ξενωνες

έχει ταβέρνα με καλό φαγητό

όλα τα mainstream γεφύρια είναι κοντά και επίσης έχει και κάμποσα μονοπάτια αν είστε της πεζοπορίας.

επίσης συνδυάζεται εύκολα με βόλτες στα διπλανά χωριά π.χ νεγαδες, φραγκαδες, κουκουλι και μονοδένδρι  με το μοναστήρι της αγιας παρασκευης που εχει φοβερη θεα στη χαράδρα του βίκου 

έχει και ένα πολύ καλο μουσείο αλλα δυστυχώς είναι κλειστό...

Επεξ/σία από diplo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Mr.kostas είπε

Καλησπέρα σας έχω σκοπό να πάω Αγγλία στις γιορτές για 4-5 μέρες και θα ήθελα να ρωτήσω πρώτον πόσο κοστίζει η βίζα και γενικά που την βγάζω και δεύτερον υπάρχει περίπτωση να μας βάλουνε σε καραντίνα με το που φτάσουμε? γιατί κάτι τέτοιο έχω ακούσει... Είμαι ασχετος από αυτά για αυτό ρωτάω εσάς😅

Δεν νομίζω να χρειάζεται βίζα για Αγγλία, ένα απλό διαβατήριο αρκεί, εκτός αν άλλαξε κάτι τώρα τελευταία. Για το άλλο που ρωτάς, δεν ξέρω να σου απαντήσω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Αρχές Σεπτέμβρη πρόκειται να ταξιδεψουμε για Κυπρο για μια εβδομάδα. Εκτός απο το χαρτι του εμβολιασμου (που στην ουσια δεν ειναι ταξιδιωτικό εγγραφο) και το flight pass, τι αλλα χαρτια θα χρειαστω φτάνοντας στο αεροδρομιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Mr.kostas είπε

Καλησπέρα σας έχω σκοπό να πάω Αγγλία στις γιορτές για 4-5 μέρες και θα ήθελα να ρωτήσω πρώτον πόσο κοστίζει η βίζα και γενικά που την βγάζω και δεύτερον υπάρχει περίπτωση να μας βάλουνε σε καραντίνα με το που φτάσουμε? γιατί κάτι τέτοιο έχω ακούσει... Είμαι ασχετος από αυτά για αυτό ρωτάω εσάς😅

Από τώρα μέχρι τις γιορτές μπορεί να αλλάξουν πολλά σχετικά με τους κανόνες εισόδου.

Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα, βίζα δε χρειάζεται, το διαβατήριο αρκεί.

Όμως για το ενδεχόμενο καραντίνας εξαρτάται αν είσαι ή όχι φουλ εμβολιασμένος και αν έρχεσαι από κόκκινη/πορτοκαλί/πράσινη χώρα. Πιο εύκολη η ζωή σου γίνεται αν είσαι φουλ εμβολιασμένος όπου για να μπεις στη χώρα θες μαζί με το πιστοποιητικό εμβολιασμού και ένα αρνητικό τεστ (pcr ή rapid). Aλλιώς πρέπει οπωσδήποτε καραντίνα 10 ημερών είτε σε σπίτι (για ταξιδιώτες από πορτοκαλί χώρες) είτε σε ειδικά διαμορφωμένη ξενοδοχειακή μονάδα με δικά σου έξοδα (για κόκκινες χώρες) και με επανάληψη του covid test πάλι με δικά σου έξοδα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...