Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 21/8/2021 στις 10:38 ΜΜ, vasilissouvlaki είπε

Να κάνω ερώτηση έχει πάει κάποιος πρόσφατα Τουρκία να μου πει πως είναι η κατάσταση?

Πηγα αρχες Ιουλιου για 2 βδομαδες Κωνσταντινουπολη και Αγκυρα. Στην Αγκυρα τηρουν γενικα τα μετρα φουλ μασκες κλπ και ζητανε hes code σε αρκετα μαγαζια. Βεβαια αν τους πεις οτι εισαι ξενος δεν ασχολουνται. Στην Κωνσταντινουπολη αντιθετως δεν ασχολουνται καν για τα μετρα λες και μιλαμε για αλλη χωρα τελειως. Γενικα πολυ ευκολο να πας Τουρκια γιατι εχουν απλους περιορισμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2021 στις 5:48 ΜΜ, civilarac είπε

Έχω μια προσφορά και σκέφτομαι να πάω Ρώμη τα Χριστούγεννα. Βλέπετε να γίνεται χαμός πάλι?
 

 

ΥΓ: πλήρως εμβολιασμένος

Το προβλημα ειναι οτι η Ελλαδα ειναι στη κοκκινη λιστα επομενως ολοι εφαρμοζουν τα πιο αυστηρα μετρα,αν πηγαινεις κιολας σε χωρα επισης κοκκινης λιστας θα βρεθεις να κανεις μοριακο τεστ καθε 5 λεπτα 😄  Αυτο σημαινει περα απο μπελα και κοστος που πρεπει να υπολογιστει στα εξοδα.

Απο εκει και περα, το να εισαι εμβολιασμενος γενικα κανει τα πραγματα πιο ευκολα αλλα οι κανονισμοι ειναι εξαιρετικα ρευστοι, μπορει σε ενα μηνα να μας λενε οτι επειδη διπλα σου στο αεροπλανο ηταν ενας φορεας θα κατσεις καραντινα

Κοινως τα βαζεις κατω και φευγεις μονο αν εισαι διατεθειμενος να αναλαβεις τα ρισκα και μπορεις πχ να αντεξεις να μεινεις καποιες μερες παραπανω γιατι ετυχε αβαρία,προγραμμα του στυλ 05.15 παω μουσειο και 5.30 πεταω για να προλαβω ανταποκριση, δεν εχει πολυ τυχη να ευοδωθεί

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vagos789 είπε

Το προβλημα ειναι οτι η Ελλαδα ειναι στη κοκκινη λιστα επομενως ολοι εφαρμοζουν τα πιο αυστηρα μετρα,αν πηγαινεις κιολας σε χωρα επισης κοκκινης λιστας θα βρεθεις να κανεις μοριακο τεστ καθε 5 λεπτα 😄  Αυτο σημαινει περα απο μπελα και κοστος που πρεπει να υπολογιστει στα εξοδα.

Απο εκει και περα, το να εισαι εμβολιασμενος γενικα κανει τα πραγματα πιο ευκολα αλλα οι κανονισμοι ειναι εξαιρετικα ρευστοι, μπορει σε ενα μηνα να μας λενε οτι επειδη διπλα σου στο αεροπλανο ηταν ενας φορεας θα κατσεις καραντινα

Κοινως τα βαζεις κατω και φευγεις μονο αν εισαι διατεθειμενος να αναλαβεις τα ρισκα και μπορεις πχ να αντεξεις να μεινεις καποιες μερες παραπανω γιατι ετυχε αβαρία,προγραμμα του στυλ 05.15 παω μουσειο και 5.30 πεταω για να προλαβω ανταποκριση, δεν εχει πολυ τυχη να ευοδωθεί

 

Πλέον καλό είναι να κλεινεις διακοπές τελευταία στιγμή. Για το 2021 έχω πάει 3 ταξίδια στο εξωτερικό και έχω προγράμματισμενα να πάω σε άλλες 6-7 χώρες μέχρι τον Οκτώβριο θα σου πρότεινα να κοιτάς το πολύ μέχρι 1-2 μήνες μπροστά εοταν είναι να κλήσεις. Και λιγότερο από μήνα ακόμα καλύτερα. Γιατί αλλάζουν όλα πολύ γρήγορα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2021 στις 4:24 ΜΜ, thetiesthatbind είπε

Σε περίπτωση καθυστέρησης πτήσης υπάρχει η ΥΠΑ για προσφυγή. Σε περίπτωση καθυστέρησης πλοίου τι υπάρχει; 

Το λιμεναρχείο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το είχα στο πρόγραμμα προ covid και το έχω τάξει στις κόρες, ποια είναι η καλύτερη εποχή για Disneyland? Η γυναίκα λέει Χριστούγεννα, because Christmas, εγώ λέω άνοιξη μην μπλέξουμε με κακοκαιριες, καλύτερες τιμές, φαγητό σε ανοιχτούς κλπ. 

Όλα βέβαια covid επιτρέποντος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, james9tito είπε

Μιας και το είχα στο πρόγραμμα προ covid και το έχω τάξει στις κόρες, ποια είναι η καλύτερη εποχή για Disneyland? Η γυναίκα λέει Χριστούγεννα, because Christmas, εγώ λέω άνοιξη μην μπλέξουμε με κακοκαιριες, καλύτερες τιμές, φαγητό σε ανοιχτούς κλπ. 

Όλα βέβαια covid επιτρέποντος. 

Είχα παει Αύγουστο κ είχε απίστευτες ουρές . Φαντάσου Χριστούγεννα τι θα γίνεται 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, james9tito είπε

Μιας και το είχα στο πρόγραμμα προ covid και το έχω τάξει στις κόρες, ποια είναι η καλύτερη εποχή για Disneyland? Η γυναίκα λέει Χριστούγεννα, because Christmas, εγώ λέω άνοιξη μην μπλέξουμε με κακοκαιριες, καλύτερες τιμές, φαγητό σε ανοιχτούς κλπ. 

Όλα βέβαια covid επιτρέποντος. 

Είχα πάει Disneyland ανήμερα τα Χριστούγεννα του 2014. Είχε άπειρο κόσμο. Στα παιχνίδια, αν έβγαζες fast pass, δεν περίμενες σχεδόν καθόλου σε ουρές, αλλά, για παράδειγμα, στο σπίτι του Μίκυ δεν μπήκαμε καν στον κόπο να πάμε, γιατί είχε ταμπέλα από έξω που έλεγε ότι ο χρόνος αναμονής ήταν 3 ώρες 😵!!! Επίσης, αν και είχε ήλιο την μέρα που πήγαμε, είχε πολύ κρύο. Ειδικά από τη στιγμή που έπεσε ο ήλιος και μετά, δεν παλευόταν.

Προσωπικά, πιστεύω ότι καλή περίοδος για να πας είναι μια τουριστικά "νεκρή" περίοδος, όπως Οκτώβριος-Νοέμβριος ή Φεβρουάριος-Μάρτιος, αλλά και πάλι μην νομίζεις ότι θα είστε μόνοι σας στη Disneyland, απλά θα έχει λίγο λιγότερο κόσμο.

Όπως και να έχει, θα περάσετε υπέροχα και θα το διασκεδάσετε όλοι σας.

Υ.Γ.: Δεν ξέρω αν το ξέρεις, αλλά το εισιτήριο για να μπεις στη Disneyland τσούζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, kalogeros είπε

Είχα πάει Disneyland ανήμερα τα Χριστούγεννα του 2014. Είχε άπειρο κόσμο. Στα παιχνίδια, αν έβγαζες fast pass, δεν περίμενες σχεδόν καθόλου σε ουρές, αλλά, για παράδειγμα, στο σπίτι του Μίκυ δεν μπήκαμε καν στον κόπο να πάμε, γιατί είχε ταμπέλα από έξω που έλεγε ότι ο χρόνος αναμονής ήταν 3 ώρες 😵!!! Επίσης, αν και είχε ήλιο την μέρα που πήγαμε, είχε πολύ κρύο. Ειδικά από τη στιγμή που έπεσε ο ήλιος και μετά, δεν παλευόταν.

Προσωπικά, πιστεύω ότι καλή περίοδος για να πας είναι μια τουριστικά "νεκρή" περίοδος, όπως Οκτώβριος-Νοέμβριος ή Φεβρουάριος-Μάρτιος, αλλά και πάλι μην νομίζεις ότι θα είστε μόνοι σας στη Disneyland, απλά θα έχει λίγο λιγότερο κόσμο.

Όπως και να έχει, θα περάσετε υπέροχα και θα το διασκεδάσετε όλοι σας.

Υ.Γ.: Δεν ξέρω αν το ξέρεις, αλλά το εισιτήριο για να μπεις στη Disneyland τσούζει.

Το ξέρω, το ξέρω...Αλλα κορες ειναι αυτες , let's make some memories που έλεγε και ο Tim Riggins.

Και εγω για Μαρτιο ελεγα, να ειναι καπως off season και ο καιρος να εχει αρχισει να μαλακωνει. Ειπα στη γυναικα αν θελει christmas spirit Κλπ ας παμε καπου αλλου ασχετα με disneyland. 

Αν εχεις ιδεα συμφερει να μεινεις disneyland για να εισαι εκει και να κερδισεις και τα Perks της διαμονης σου εκει ή να μεινεις Παρισι? 

Επισης οργανωμενο ή τα κανονισες μονος σου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να πας κυρίως για την εμπειρία των παιχνιδιών τότε πολύ καλύτερο value είναι το Europa park στη Γερμανία. Αν όμως οι attractions ως λούνα παρκ δε σε πολυνοιάζουν και θες να βλέπεις ήρωες της Disney τότε το Παρίσι είναι ο πιο κοντινός προορισμός.

Προσοχή με τις νεκρές περιόδους που είπε ο kalogeros. Στη δυτική Ευρώπη η πρώτη βδομάδα του Νοέμβρη (Halloween week) και η πρώτη βδομάδα της καθολικής σαρακοστής (ski week, κάπου στον Φλεβάρη τις περισσότερες φορές) είναι σχολικές αργίες και τόσο οι τιμές όσο και η πληρότητα είναι παρόμοιες με αυτές των Χριστουγέννων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, james9tito είπε

Το ξέρω, το ξέρω...Αλλα κορες ειναι αυτες , let's make some memories που έλεγε και ο Tim Riggins.

Και εγω για Μαρτιο ελεγα, να ειναι καπως off season και ο καιρος να εχει αρχισει να μαλακωνει. Ειπα στη γυναικα αν θελει christmas spirit Κλπ ας παμε καπου αλλου ασχετα με disneyland. 

Αν εχεις ιδεα συμφερει να μεινεις disneyland για να εισαι εκει και να κερδισεις και τα Perks της διαμονης σου εκει ή να μεινεις Παρισι? 

Επισης οργανωμενο ή τα κανονισες μονος σου? 

Μόνος μου τα είχα κανονίσει όλα, δεν μου αρέσουν τα οργανωμένα.

Το πού θα μείνεις, εξαρτάται από το τι θες να κάνεις στο Παρίσι. Αν θες να πας μόνο για τη Disneyland, τότε θα μείνετε εκεί τριγύρω. Υπ' όψιν, ότι τα perks τα έχεις μόνο αν μείνεις στα ξενοδοχεία της Disney και όχι σε όποιο να 'ναι της περιοχής. Και απ' όσο θυμάμαι, τα ξενοδοχεία της disney είναι πανάκριβα. Αν έχεις σκοπό να πας μια μέρα disneyland και 3-4 μέρες να γυρίσετε το Παρίσι (Λούβρο, Άιφελ, Μονμάρτη, Βερσαλλίες [ναι, ξέρω, οι Βερσαλλίες είναι έξω από το Παρίσι]) τότε καλύτερα να μείνετε στο Παρίσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kalogeros είπε

Μόνος μου τα είχα κανονίσει όλα, δεν μου αρέσουν τα οργανωμένα.

Το πού θα μείνεις, εξαρτάται από το τι θες να κάνεις στο Παρίσι. Αν θες να πας μόνο για τη Disneyland, τότε θα μείνετε εκεί τριγύρω. Υπ' όψιν, ότι τα perks τα έχεις μόνο αν μείνεις στα ξενοδοχεία της Disney και όχι σε όποιο να 'ναι της περιοχής. Και απ' όσο θυμάμαι, τα ξενοδοχεία της disney είναι πανάκριβα. Αν έχεις σκοπό να πας μια μέρα disneyland και 3-4 μέρες να γυρίσετε το Παρίσι (Λούβρο, Άιφελ, Μονμάρτη, Βερσαλλίες [ναι, ξέρω, οι Βερσαλλίες είναι έξω από το Παρίσι]) τότε καλύτερα να μείνετε στο Παρίσι.

Καλη η disneyland αλλα λουβρο , αιφελ και μονμαρτη θα παμε οπωσδηποτε οποτε ας μεινω παρισι και μια μερα θα την αφιερωσουμε disneyland. Θα σε ενοχλησω καποια στιγμη με Pm για tips and tricks μολις καταληξω στην περιοδο που θα κανουμε το ταξιδι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...