Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, legrandblue είπε

 

2) Πρέπει να έχουμε πιστοποιητικό εμβολιασμού αλλά και PLF για την επιστροφή από Γερμανία στην Ελλάδα.

 

Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Το πιστοποιητικό εμβολιασμού θα πρέπει να είναι σε μια από τις παρακάτω γλώσσες German, English, French, Italian or Spanish, απλά το αναφέρω γιατί δεν ξέρω τι δίνουν τώρα.
  2. Το Einreiseanmeldung δεν χρειάζεται αυτή την στιγμή αλλά να ξέρεις πως ο πιο safe τρόπος να δεις αν το χρειάζεσαι ή όχι είναι να το ξεκινήσεις και θα σου πει αν η περιοχή από όπου ταξιδεύεις χρειάζεται ή όχι (πχ. κάποια στιγμή χρειαζόταν αν είχες επισκεφτεί συγκεκριμένες περιοχές της Ελλάδας)
  3. Συμβουλή μου είναι να ψάξεις να βρεις τους ακριβείς κανόνες που ισχύουν για τις περιοχές που θα επισκεφτείς, υπάρχουν διαφορές μεταξύ κρατιδίων 
  4. Πάρε FFP2 και ιατρικές/χειρουργικές (δεν ξέρω πως να τις ονομάσω, εδώ τις χαρακτηρίζουν ως χειρουργικές) μάσκες μαζί σου, αναλόγως το κρατίδιο, το μέρος που επισκέπτεσαι ή ακόμα και άλλες παραμέτρους όπως τα κρούσματα, μπορεί να απαιτείται χρήση τους. Ίσως το πιο ασφαλές θα ήταν να κινείσαι αποκλειστικά με FFP2 για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβάζεις  απο το gov.gr το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού , όπου δηλώνεις και το έγγραφο που ταξιδεύεις ( ταυτότητα η διαβατήριο)

και περίπου 48 ωρες πριν επιστρέψεις συμπληρώνεις το PLF από εδώ https://travel.gov.gr/#/user/login

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, manapa είπε

κατεβάζεις  απο το gov.gr το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού , όπου δηλώνεις και το έγγραφο που ταξιδεύεις ( ταυτότητα η διαβατήριο)

και περίπου 48 ωρες πριν επιστρέψεις συμπληρώνεις το PLF από εδώ https://travel.gov.gr/#/user/login

και τελευταία στιγμή το κάνεις το πλφ,εχει αλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

και τελευταία στιγμή το κάνεις το πλφ,εχει αλλάξει.

ισχύει αλλά μερικές φορές κολλάει το σύστημα και καλό είναι να το έχεις έτοιμο παρά να καθεσε στο αεροδρόμιο να συμπληρώσεις 3 σελίδες δήλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κατάλληλα έγγραφα πρέπει να τα έχουμε και για τις ενδιάμεσες χώρες όπου αλλάζουμε πτήση, σωστά; πχ προς Γαλλία με στάση σε Γερμανία. 

Δεν υπάρχει προς το παρον, κάποιο απαραίτητο έγγραφο για πτήση προς Ευρώπη που να απαιτεί συμπλήρωση τουλάχιστον 72 ώρες πριν, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, manapa είπε

ισχύει αλλά μερικές φορές κολλάει το σύστημα και καλό είναι να το έχεις έτοιμο παρά να καθεσε στο αεροδρόμιο να συμπληρώσεις 3 σελίδες δήλωση

Το ανέφερα επειδή πλέον δεν υπάρχει ο χρονικός περιορισμός .Εγω το έκανα μια εβδομάδα πριν έρθω Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Locke_John είπε

Τα κατάλληλα έγγραφα πρέπει να τα έχουμε και για τις ενδιάμεσες χώρες όπου αλλάζουμε πτήση, σωστά; πχ προς Γαλλία με στάση σε Γερμανία. 

Δεν υπάρχει προς το παρον, κάποιο απαραίτητο έγγραφο για πτήση προς Ευρώπη που να απαιτεί συμπλήρωση τουλάχιστον 72 ώρες πριν, σωστά;

το πλφ αφορά μόνο την είσοδο στην Ελλάδα , δεν έχει κάποια χρήση κάπου αλλού και το πιστοποιητικό εμβολιασμού δεν έχει , προς το παρόν , ημερομηνία λήξης

 

στις ενδιάμεσες χώρες , κανονικά, δεν βγαίνεις εκτός ζώνης του αεροδρομίου και δεν ξανά περνάς απο τον έλεγχο

αν θες να βγεις εκτός ζώνης του αεροδρομίου , κατά τον έλεγχο εξόδου/εισόδου , πολύ πιθανόν να σου ζητήσουν μαζί με την ταυτότητα ,το πιστοποιητικό η αρνητικό τεστ, ανάλογα και με την πολιτική της κάθε χώρας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παιδια, ναι εχω βγαλει το ευρωπαικο πιστοποιητικο εμβολιασμου καθως και το plf το οποιο και εχω ηδη εκτυπωσει..

ευχαριστω πολύ, καλη συνεχεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Mugiwara no Luffy είπε

Καλημέρα φίλε, μια χαρά είναι σαν περίοδος δεν έχει πολύ κρύο. Τέλη νοεμβρίου είχα ταξιδέψει και εγώ και ήταν κομπλέ. Αλλά έχει θέμα με το ψιλόβροχο, αυτό το τύπου "φτύσιμο" το λέμε εμείς. 4 μέρες είχαμε πάει, μπουφάν σίγουρα κ την τελευταία μας έριξε λίγη βροχή. Καλό θα ήταν να κλείσεις ιτερνετικά ότι θέλεις να επισκεφθείς απο μουσεία γιατί οι ουρές είναι τεράστιες.

Ωραία, αυτό είχα δει κι εγώ γιατί το σκεφτόμαστε να πάμε και να έχει βροχές και αυτή την μουνταμάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, The Spirit είπε

Ωραία, αυτό είχα δει κι εγώ γιατί το σκεφτόμαστε να πάμε και να έχει βροχές και αυτή την μουνταμάρα.

Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Η μουνταμάρα σε αυτές τις περιοχές της Ευρώπης είναι δεδομένη, όπως επίσης ότι τόσο 8.30 το πρωί όσο και στις 5 το απόγευμα είναι έξω σκοτάδι. Βροχές σε στυλ κατακλυσμού δύσκολο να βρείτε, πιο πιθανό ένα συνεχόμενο πλιτς πλιτς σαν σπρέι.

Αν δεν πετύχετε αέρα, πράμα συνηθισμένο για Άμστερνταμ, τότε θα είστε καλά. Αν μάλιστα δεν πετύχετε βροχή είστε άρχοντες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Η μουνταμάρα σε αυτές τις περιοχές της Ευρώπης είναι δεδομένη, όπως επίσης ότι τόσο 8.30 το πρωί όσο και στις 5 το απόγευμα είναι έξω σκοτάδι. Βροχές σε στυλ κατακλυσμού δύσκολο να βρείτε, πιο πιθανό ένα συνεχόμενο πλιτς πλιτς σαν σπρέι.

Αν δεν πετύχετε αέρα, πράμα συνηθισμένο για Άμστερνταμ, τότε θα είστε καλά. Αν μάλιστα δεν πετύχετε βροχή είστε άρχοντες.

Ωραία, σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες. Αν έχεις να προτείνεις και τίποτα από αξιοθέατα κτλ. καλοδεχούμενα να ακούσω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/9/2021 στις 11:15 ΠΜ, Jason13 είπε

1. διαβατηριο ή ταυτοτητα (καλυτερα να δειχνεις διαβατηριο), 

2.την φορμα plf της γαλλιας https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Certificate-of-international-travel#from2

3. ευρωπαικο πιστοποιητικο στο eudcc.gov.gr με πληρη εμβολιασμο, pcr 72 ωρων ή νοσηση 180ημερων

4. την φορμα plf της ελλαδας αν γυρνας travel.gov.gr

και ναι δικαουσαι και τα δυο. Η κρατηση σου ειναι flex λογικα;  οχι light

στο 4), εγώ θα ξεκινήσω από Γαλλία την επιστροφή μου προς Ελλάδα,  περνώντας από Γερμανία όπου και θα αλλάξω αριθμό πτήσης. Στο plf για την Ελλάδα, θα βάλω τον αριθμό πτήσης του 2ου αεροπλάνου (Γερμανία-> Ελλάδα; ). Αυτό μ φαίνεται το λογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Locke_John είπε

στο 4), εγώ θα ξεκινήσω από Γαλλία την επιστροφή μου προς Ελλάδα,  περνώντας από Γερμανία όπου και θα αλλάξω αριθμό πτήσης. Στο plf για την Ελλάδα, θα βάλω τον αριθμό πτήσης του 2ου αεροπλάνου (Γερμανία-> Ελλάδα; ). Αυτό μ φαίνεται το λογικό.

Σαν να φευγεις απο Γερμανία.Εγω έτσι θα έκανα.Ρωτάει αν εχεις περάσει και απο αλλού οπότε βαζεις και την Γαλλία μεσα.Δεν ξερω Γαλλία Γερμανία τι και αν θέλει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...