Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, Locke_John είπε

2) η ώρα αναχώρησης  από Γαλλία που αναγράφεται στο εισιτήριο μου , εννοείται ότι είναι η ελληνική και όχι η γαλλική ώρα, σωστά? 

η γαλλική 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, Locke_John είπε

2 ερωτήσεις, σχετικές με επιστροφή στην Ελλάδα από Γαλλία, με αεροπλανο, περνώντας επίσης από αεροδρόμιο Γερμανίας ενδιάμεσα. 

1) κράνος Πυροσβεστικής σε τσάντα πλάτης, αν το χωρέσω υπάρχει περίπτωση να μου επιτρέψουν να το έχω μαζί μου στην καμπίνα; 

Όταν ήρθα από Ελλάδα στην Γαλλία, μ επέτρεψαν να έχω 2 τσάντες πλάτης στην καμπίνα, οπότε δεν παρέδωσα κάποια για τον χώρο των αποσκευών. 

ΥΓ. Δεν είναι κατασκευασμένο από μέταλλο, αλλά από ειδικό πλαστικό. 

2) η ώρα αναχώρησης  από Γαλλία που αναγράφεται στο εισιτήριο μου , εννοείται ότι είναι η ελληνική και όχι η γαλλική ώρα, σωστά? 

H  ωρα αναχωρησης θα είναι η τοπική.Η γαλλικη,λογικό δεν είναι;Το γραφουν και τα εισιτήρια οτι οι ώρες είναι οι τοπικές.

Αν χωράει στην τσαντα γιατί όχι;Αλλωστε στον έλεγχο που κάνει το αεροδρόμιο θα το δουν,πουθενά αλλού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

H  ωρα αναχωρησης θα είναι η τοπική.Η γαλλικη,λογικό δεν είναι;Το γραφουν και τα εισιτήρια οτι οι ώρες είναι οι τοπικές.

Αν χωράει στην τσαντα γιατί όχι;Αλλωστε στον έλεγχο που κάνει το αεροδρόμιο θα το δουν,πουθενά αλλού.

Εντάξει, ευχαριστώ πολύ! Δηλώνω αρχάριος στα ταξίδια εξωτερικού. 

ΥΓ. "Ανησυχώ" μήπως θεωρηθεί επικίνδυνο αντικείμενο, αν κ δεν είναι, καν κατασκευασμένο εξ ολοκλήρου από μέταλλο. 

Ίσως προτιμησω ν βρω ένα σακ βουαγιάζ ώστε να χωρέσει πιο άνετα κ να το παραδώσω για τον χώρο εκτός καμπίνας, αν κ ετσι θ έχω "άγχος" μην τυχόν χαθεί, είναι δώρο κ δε θα ήθελα να επιστρέψω χωρίς αυτό. 

Υγ2. Ένα βαζάκι 1μιση κιλού με παραδοσιακό γαλλικό φαγητό, αεροστεγώς κλεισμενο αλλά όχι βιομηχανικά συσκευασμενο, επίσης μπορώ ν παρω μαζι μου στον χώρο των αποσκευών εκτός καμπίνας;

50 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

H  ωρα αναχωρησης θα είναι η τοπική.Η γαλλικη,λογικό δεν είναι;Το γραφουν και τα εισιτήρια οτι οι ώρες είναι οι τοπικές.

Αν χωράει στην τσαντα γιατί όχι;Αλλωστε στον έλεγχο που κάνει το αεροδρόμιο θα το δουν,πουθενά αλλού.

Όντως είναι το λογικό, οκ. 

Δεν το πρόσεξα να αναγράφεται στα εισιτήρια, είναι η αλήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Υγ2. Ένα βαζάκι 1μιση κιλού με παραδοσιακό γαλλικό φαγητό, αεροστεγώς κλεισμενο αλλά όχι βιομηχανικά συσκευασμενο, επίσης μπορώ ν παρω μαζι μου στον χώρο των αποσκευών εκτός καμπίνας;

Αυτό είναι πιο δύσκολο να περάσει από το κράνος, ίσως και αδύνατο. Για να είναι σε βαζακι σημαίνει ότι έχει υγρό; Για το φαγητό μιλάμε, έστω και λίγο υγρό να έχει ακόμα και αν είναι σε στυλ μαρμελάδας ή πηχτού λίπους θα στο πάρουν στον έλεγχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

H  ωρα αναχωρησης θα είναι η τοπική.Η γαλλικη,λογικό δεν είναι;Το γραφουν και τα εισιτήρια οτι οι ώρες είναι οι τοπικές.

Αν χωράει στην τσαντα γιατί όχι;Αλλωστε στον έλεγχο που κάνει το αεροδρόμιο θα το δουν,πουθενά αλλού.

Υπάρχει περίπτωση στον έλεγχο του αεροδρομίου να με αναγκάσουν να το βγάλω από την τσάντα και να το αφήσω; επειδη σκέφτομαι ν το βάλω στο κάτω μέρος τσάντας πλάτης και να το "γεμίσω" Με αλλα αντικείμενα, ρουχα κτλ. 

9 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Υπάρχει περίπτωση στον έλεγχο του αεροδρομίου να με αναγκάσουν να το βγάλω από την τσάντα και να το αφήσω; επειδη σκέφτομαι ν το βάλω στο κάτω μέρος τσάντας πλάτης και να το "γεμίσω" Με αλλα αντικείμενα, ρουχα κτλ. 

Σε περίπτωση που αναγκαστώ να το αφησω στην Γαλλία, γίνεται να κανονισω με κάποιο τρόπο στο αεροδρόμιο να μου το στείλουν ταχυδρομικώς στην Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2021 στις 3:43 ΜΜ, Locke_John είπε

Υπάρχει περίπτωση στον έλεγχο του αεροδρομίου να με αναγκάσουν να το βγάλω από την τσάντα και να το αφήσω; επειδη σκέφτομαι ν το βάλω στο κάτω μέρος τσάντας πλάτης και να το "γεμίσω" Με αλλα αντικείμενα, ρουχα κτλ. 

Σε περίπτωση που αναγκαστώ να το αφησω στην Γαλλία, γίνεται να κανονισω με κάποιο τρόπο στο αεροδρόμιο να μου το στείλουν ταχυδρομικώς στην Ελλάδα;

update: όλα εντάξει τελικά, κανένα πρόβλημα με το κράνος σε τσάντα πλάτης. το τρόφιμο δεν το πήρα μαζί μου τελικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Locke_John είπε

update: όλα εντάξει τελικά, κανένα πρόβλημα με το κράνος σε τσάντα πλάτης. το τρόφιμο δεν το πήρα μαζί μου τελικά.

Tι φαγητό ήταν τελικά από περιέργεια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Speculoos είπε

Tι φαγητό ήταν τελικά από περιέργεια;

haha, άξιζε (για εμένα).

Γαλλική εκδοχή της δικής μας "πατσάς", με μπόλικο ζουμί δλδ, κοκκινιστό όμως. Το λένε "trip". αρκετά πικάντικο, χωρίς το χαρακτηριστικό "άρωμα" της δικής μας εκδοχής.

Για ν μείνουμε λίγο εντός topic, πιστεύω καλά συσκευασμένο, σφραγισμένο κ περιτυλιγμένο, σε παραδοτέο σάκο, θα το επέτρεπαν. σε τσάντα εντός της καμπίνας αεροπλάνου, δε νομίζω. Δε ρώτησα πάντως σχετικά στα αεροδρόμια.

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Locke_John είπε

haha, άξιζε (για εμένα).

Γαλλική εκδοχή της δικής μας "πατσάς", με μπόλικο ζουμί δλδ, κοκκινιστό όμως. Το λένε "trip". αρκετά πικάντικο, χωρίς το χαρακτηριστικό "άρωμα" της δικής μας εκδοχής.

Για ν μείνουμε λίγο εντός topic, πιστεύω καλά συσκευασμένο, σφραγισμένο κ περιτυλιγμένο, σε παραδοτέο σάκο, θα το επέτρεπαν. σε τσάντα εντός της καμπίνας αεροπλάνου, δε νομίζω. Δε ρώτησα πάντως σχετικά στα αεροδρόμια.

Εντος καμπίνας ούτε μια στις χίλιες .Κάτω ναι θα μπορούσε να περάσει ευκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκλεισα yolo εισιτήρια με ραιανερ για Βουδαπέστη,  είμαι εμβολιασμένος ξέρουμε τι άλλο θα χρειαστώ; πρέπει να κάνω και ραπιντ; να συμπληρώσω κάποιο έντυπο; επίσης υπάρχει καμία κρυφή χρέωση από ραιανερ; δεν έκλεισα κάθισμα και δεν έχω κάνει το online check in που λέει,  μπορώ να κάνω κάτι για αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, NobodyRankXV είπε

Έκλεισα yolo εισιτήρια με ραιανερ για Βουδαπέστη,  είμαι εμβολιασμένος ξέρουμε τι άλλο θα χρειαστώ; πρέπει να κάνω και ραπιντ; να συμπληρώσω κάποιο έντυπο; επίσης υπάρχει καμία κρυφή χρέωση από ραιανερ; δεν έκλεισα κάθισμα και δεν έχω κάνει το online check in που λέει,  μπορώ να κάνω κάτι για αυτό; 

To online check in το κάνεις 24 ώρες πριν ταξιδέψεις, σ έρχεται σχετικό email τότε. 

Λογικά δε χρειάζεσαι κάτι άλλο, αλλά δες κ τί ισχυει για την χώρα προορισμου. Ίσως συμπληρώσεις ένα χαρτί σχετικά με το που θα μείνεις κτλ. 

Δε νομίζω ν υπάρχουν κρυφές χρεώσεις. 

Καλο ταξίδι. 

ΥΓ. Καθισμα ίσως μπορείς ν διαλέξεις κατά το τσεκιν, αν δλδ θα προτιμήσεις διάδρομο ή παράθυρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Locke_John είπε

To online check in το κάνεις 24 ώρες πριν ταξιδέψεις, σ έρχεται σχετικό email τότε. 

Λογικά δε χρειάζεσαι κάτι άλλο, αλλά δες κ τί ισχυει για την χώρα προορισμου. Ίσως συμπληρώσεις ένα χαρτί σχετικά με το που θα μείνεις κτλ. 

Δε νομίζω ν υπάρχουν κρυφές χρεώσεις. 

Καλο ταξίδι. 

ΥΓ. Καθισμα ίσως μπορείς ν διαλέξεις κατά το τσεκιν, αν δλδ θα προτιμήσεις διάδρομο ή παράθυρο. 

Ευχαριστώ πάρα πολύ,  απ ότι διάβασα για Βουδαπέστη δεν χρειάζεται κάποιο έντυπο αλλά ξέρω πως στην επιστροφή θα χρειαστεί να βγάλω για Ελλάδα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, NobodyRankXV είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ,  απ ότι διάβασα για Βουδαπέστη δεν χρειάζεται κάποιο έντυπο αλλά ξέρω πως στην επιστροφή θα χρειαστεί να βγάλω για Ελλάδα 

 

Για Ελλάδα υποτίθεται χρειάζεσαι στμπκηρωμςνο έγγραφο Plf, εμένα χθες δε μ το ζήτησαν. Μόνο Ευρωπαϊκό πιστοποιητικο εμβολιασμού (προσοχη, το Ευρωπαϊκό είναι διαφορετικό από το ελληνικό, έχει άλλο qrcode,  το οποίο κ σκανάρουν) 

9 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Πληρώνεις για κάθισμα,αν το κάνεις τοτε ανοίγει πιο νωρίς το check in

Γίνεται ν πεταξεις όρθιος δλδ ;!?! 

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...