Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι ασφαλές για κανέναν το σόλο.

Αν δεχτείς επίθεση απο 3-4 με μαχαίρια (εκτός έδρας) παίζει ρόλο αν είσαι άντρας; Θα τους πλακώσεις στο ξυλο φορτωμένος με το backpack ;

προετοιμασία χρειάζεται, να ξέρεις που πηγαίνεις και να μην είσαι αφελής.

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 6/5/2022 στις 7:09 ΜΜ, Mugiwara9 είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ, τον Ιούνιο θα ταξιδέψουμε στην Βιέννη με την κοπέλα μου για 5 μέρες, και λέμε να περάσουμε μια μέρα και στο χαλστατ. Για Βιέννη έχει κανείς να προτείνει κάποιο μαγαζί ή κάτι που πρέπει οπωσδήποτε να δουμε; Φυσικά έχω ήδη βρει στο ίντερνετ διάφορα άλλα κυρίως θα ήθελα αν κάποιος έχει πάει και έχει μια παραπάνω εμπειρία. Επισης υπάρχει καμία γνώμη για austrian airlines; Καθώς ήταν η πιο οικονομική όταν έκλεινα τα εισιτήρια. 

Καλημέρα. Αν  έχεις κάνει λίστα με αξιοθέατα/καταστήματα μπορείς να την ανεβάσεις γιατί θα πάμε και εμείς? Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2022 στις 5:22 ΜΜ, GaGaS_Thess είπε

Καλησπέρα . Τον Μαϊο του 2023 η μικρή μου γίνεται 12 ετών και την υποσχέθηκα επειδή τελειώνει το δημοτικό ένα ταξίδι στο Παρίσι . Για την ώρα μόλις άνοιξαν τα εισητήρια για μετά τις 07/05 που βγάζει ταυτότητα οπότε δεν έχω εικόνα κόστους αεροπορικών εισητηρίων . Ποια πιστεύετε ότι είναι μια καλή τιμή για μόλις την βρω να κλείσω εισιτήρια την ίδια στιγμή και να μην περιμένω για κάτι καλύτερο ; Περίπου πόσο καιρό πριν ταξιδέψουμε θα βρω αυτή την καλή τιμή ; Να προτιμήσω να πάω μόνος με το παιδί ή με τουριστικό γραφείο ; 

Καλησπερα! Εμενα στο παρισι για 8 μηνες και θυμαμαι γενικα οτι απο Κρητη περιπου στα 180 ευρω ηταν καλη τιμη να πας και να ερθεις. Απο Αθηνα φανταζομαι θα ειναι ακομα φθηνοτερα. Επισης υπαρχει η transavia που ειναι low cost βεβαια αλλα εχει πολυ καλες τιμες. Στο Παρισι μπορει να εχετε θεμα με τα Αγγλικα γιατι καποιοι Γαλλοι δεν θελουν να μιλανε αλλα γενικα πιστευω στα τουριστικα σημεια κτλ δεν θα εχετε θεμα. Θα προτεινα απο την στιγμη που θα ειστε με την κορη σας να πατε μια ημερα Disneyland. Υπηρχε οταν ημουνα εγω ενα ημερησιο πασο (τοτε ηταν 50 ευρω για ενηλικα) το οποιο ειχε Fast Pass, δηλαδη μπορουσες να μπεις στην πιο "γρηγορη ουρα" και γλιτωνες παρα πολυ χρονο. Επισης αυτο το πασο μπορουσες να το παρεις μονο μεσω της σελιδας τους. Θα προτεινα να πατε πολυ πρωι και να ξεκινησετε με το ενα παρκο και μετα να πατε στο δευτερο. Γενικα ειναι ενα ταξιδι που μπορειτε να κανονισετε μονες σας και απλα να δειχνετε προσοχη στο Παρισι οπως θα κανατε σε ολες τις μεγαλες πολεις. Οι Βερσαλλιες επισης ειναι πολυ ωραιες αλλα δεν ξερω ποσες μερες εχετε στην διαθεση σας γιατι χρειαζονται μια ολοκληρη ημερα επειδη ειναι και λιγο μακρια. Στις Βερσαλιες αν δεν σας καιει να βλεπετε τα κρεβατια του Βασιλια και το παλατι μεσα μπορειτε απλα να μπειτε στους κηπους και ειδικα στους κηπους της Αντουανετας που ειναι πολυ ωραοι. Επισης εχει κανο που μπορειτε να νοικιασετε και να κανετε μια βολτα μεσα στην λιμνη. Επισης θα προτεινα περα του eiffel, παναγια των Παρισιων να πατε οπωσδηποτε και στην Μονμαρτη. Αλλα αφου εχετε παιδι μην χασετε την Disneyland!

Στις 13/5/2022 στις 2:36 ΜΜ, vamvakoolas είπε

5 ημερες ειναι πολυ λιγο (παρα πολυ λιγο) για Αιγυπτο γιατι ειναι πραγματικα μια φιλοξενη φθηνη και πλουσια σε μνημεια χωρα.

Δεν υπαρχει περιπτωση να πας Αιγυπτο και να μην εχεις βοηθεια (και στο γραφει τυπος που πηγε και με backpack).

Tαξιδιωτικο γραφειο δε ξερω να σου προτεινω αλλα νομιζω οτι καποτε ειχα δει Μανεση σε ενα μουσειο.

Εγω ειχα βοηθεια απο ντοπιους.

Πιο πιθανο ειναι να συννενοηθεις στα ελληνικα με καποιον παρα στα αγγλικα ενω καποιες βασικες αραβικες λεξεις (χαμπιμπι, αχλαν κτλ) παντα βοηθανε.

Συμβουλη? παντα τοπικο νομισμα (κρυβε ευρω/δολλαρια), βιζα μπορεις να βγαλεις με το που φτασεις στο αεροδρομιο=μην ακους που λενε να πληρωσεις απο εδω, αν υπαρχει γυναικα να προσεχει στα ρουχα οπως σε καθε αραβικη χωρα ενω τελος μη διανοηθεις να οδηγησεις εσυ.

 

ειναι μια ασφαλης χωρα οσες φορες εχω παει και μαλιστα αν θες οι αρχες οταν ταξιδευεις μακρυα εντος χωρας με τρενο διαθετους και ενοπλο για επιπλεον ασφαλεια

 

5 ημερες θα ειναι μονο η κρουαζιερα και θα υπαρχουν αλλες τρεις ημερες για Καιρο, Αλεξανδρεια. Τελικα εκλεισα με γκρουπ γιατι φοβαμαι η αληθεια να λεγεται. Σιγουρα βγαινει πιο ακριβα με γκρουπ αλλα προτιμω να μην ρισκαρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, mariabr είπε

Καλησπερα! Εμενα στο παρισι για 8 μηνες και θυμαμαι γενικα οτι απο Κρητη περιπου στα 180 ευρω ηταν καλη τιμη να πας και να ερθεις. Απο Αθηνα φανταζομαι θα ειναι ακομα φθηνοτερα. Επισης υπαρχει η transavia που ειναι low cost βεβαια αλλα εχει πολυ καλες τιμες. Στο Παρισι μπορει να εχετε θεμα με τα Αγγλικα γιατι καποιοι Γαλλοι δεν θελουν να μιλανε αλλα γενικα πιστευω στα τουριστικα σημεια κτλ δεν θα εχετε θεμα. Θα προτεινα απο την στιγμη που θα ειστε με την κορη σας να πατε μια ημερα Disneyland. Υπηρχε οταν ημουνα εγω ενα ημερησιο πασο (τοτε ηταν 50 ευρω για ενηλικα) το οποιο ειχε Fast Pass, δηλαδη μπορουσες να μπεις στην πιο "γρηγορη ουρα" και γλιτωνες παρα πολυ χρονο. Επισης αυτο το πασο μπορουσες να το παρεις μονο μεσω της σελιδας τους. Θα προτεινα να πατε πολυ πρωι και να ξεκινησετε με το ενα παρκο και μετα να πατε στο δευτερο. Γενικα ειναι ενα ταξιδι που μπορειτε να κανονισετε μονες σας και απλα να δειχνετε προσοχη στο Παρισι οπως θα κανατε σε ολες τις μεγαλες πολεις. Οι Βερσαλλιες επισης ειναι πολυ ωραιες αλλα δεν ξερω ποσες μερες εχετε στην διαθεση σας γιατι χρειαζονται μια ολοκληρη ημερα επειδη ειναι και λιγο μακρια. Στις Βερσαλιες αν δεν σας καιει να βλεπετε τα κρεβατια του Βασιλια και το παλατι μεσα μπορειτε απλα να μπειτε στους κηπους και ειδικα στους κηπους της Αντουανετας που ειναι πολυ ωραοι. Επισης εχει κανο που μπορειτε να νοικιασετε και να κανετε μια βολτα μεσα στην λιμνη. Επισης θα προτεινα περα του eiffel, παναγια των Παρισιων να πατε οπωσδηποτε και στην Μονμαρτη. Αλλα αφου εχετε παιδι μην χασετε την Disneyland!

5 ημερες θα ειναι μονο η κρουαζιερα και θα υπαρχουν αλλες τρεις ημερες για Καιρο, Αλεξανδρεια. Τελικα εκλεισα με γκρουπ γιατι φοβαμαι η αληθεια να λεγεται. Σιγουρα βγαινει πιο ακριβα με γκρουπ αλλα προτιμω να μην ρισκαρω.

απλως ακομα και μεσα στο γκρουπ

-προσεχε πολυ κινητο και πορτοφολι και κυριως στα τουριστικα μερη (ειναι εξπερ στις μικροκλοπες)

-μην απομακρυνθεις απο το γκρουπ ακομα και αν καποιος ντοπιος σε δελεασει (π.χ ελα να σου δειξω το ταδε μουσειο παπυρου ή να σου δωσω το ταδε σουβενιρ)

καλο ταξιδι και οταν με το καλο γυρισεις γραψε 2 λογια. Η αιγυπτος ειναι φοβερη χωρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mariabr είπε

Καλησπερα! Εμενα στο παρισι για 8 μηνες και θυμαμαι γενικα οτι απο Κρητη περιπου στα 180 ευρω ηταν καλη τιμη να πας και να ερθεις. Απο Αθηνα φανταζομαι θα ειναι ακομα φθηνοτερα. Επισης υπαρχει η transavia που ειναι low cost βεβαια αλλα εχει πολυ καλες τιμες. Στο Παρισι μπορει να εχετε θεμα με τα Αγγλικα γιατι καποιοι Γαλλοι δεν θελουν να μιλανε αλλα γενικα πιστευω στα τουριστικα σημεια κτλ δεν θα εχετε θεμα. Θα προτεινα απο την στιγμη που θα ειστε με την κορη σας να πατε μια ημερα Disneyland. Υπηρχε οταν ημουνα εγω ενα ημερησιο πασο (τοτε ηταν 50 ευρω για ενηλικα) το οποιο ειχε Fast Pass, δηλαδη μπορουσες να μπεις στην πιο "γρηγορη ουρα" και γλιτωνες παρα πολυ χρονο. Επισης αυτο το πασο μπορουσες να το παρεις μονο μεσω της σελιδας τους. Θα προτεινα να πατε πολυ πρωι και να ξεκινησετε με το ενα παρκο και μετα να πατε στο δευτερο. Γενικα ειναι ενα ταξιδι που μπορειτε να κανονισετε μονες σας και απλα να δειχνετε προσοχη στο Παρισι οπως θα κανατε σε ολες τις μεγαλες πολεις. Οι Βερσαλλιες επισης ειναι πολυ ωραιες αλλα δεν ξερω ποσες μερες εχετε στην διαθεση σας γιατι χρειαζονται μια ολοκληρη ημερα επειδη ειναι και λιγο μακρια. Στις Βερσαλιες αν δεν σας καιει να βλεπετε τα κρεβατια του Βασιλια και το παλατι μεσα μπορειτε απλα να μπειτε στους κηπους και ειδικα στους κηπους της Αντουανετας που ειναι πολυ ωραοι. Επισης εχει κανο που μπορειτε να νοικιασετε και να κανετε μια βολτα μεσα στην λιμνη. Επισης θα προτεινα περα του eiffel, παναγια των Παρισιων να πατε οπωσδηποτε και στην Μονμαρτη. Αλλα αφου εχετε παιδι μην χασετε την Disneyland!

5 ημερες θα ειναι μονο η κρουαζιερα και θα υπαρχουν αλλες τρεις ημερες για Καιρο, Αλεξανδρεια. Τελικα εκλεισα με γκρουπ γιατι φοβαμαι η αληθεια να λεγεται. Σιγουρα βγαινει πιο ακριβα με γκρουπ αλλα προτιμω να μην ρισκαρω.

Σε ευχαριστω παρα μα παρα πολυ :) Στην διαθεση μου θα εχω 5 ή 6 μέρες θα δω ανάλογα με την δουλειά πως θα βολέψει να έχω ένα ΣΚ μαζί με 2 + / - μέρες για να πάμε . 

Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου και η αλήθεια είναι ότι DisneyLand θα πάμε σίγουρα δεν το γλιτώνουμε γιατί να είσαι εκεί και να μην πας σε ένα τέτοιο μέρος νομίζω είναι λάθος . Για Βερσαλλίες θα δείξει δεν τρελαίνομαι για μουσεία και τέτοια αλλά δεν είναι κακή ιδέα . 

Με προβληματίζει το θέμα με τα Αγγλικά γιατί το έχω ακούσει και από άλλους και είναι ένα ζήτημα . Από Θεσσαλονίκη θα φύγουμε μέχρι στιγμής επειδή ο Μάιος 2023 άνοιξε τώρα σε αεροπορικά δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο πέρα απο 183 € / άτομο αλλά επειδή κοιτάω τις τιμές εδώ και καιρό έχω βρει και με 87 € / άτομο πήγαινε έλα αλλά Φεβρουάριο . 

Από κόστος ζωής τι παίζει ; Το νερό πίνετε ; Η μετακινήσεις είναι εύκολες ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GaGaS_Thess είπε

Με προβληματίζει το θέμα με τα Αγγλικά γιατί το έχω ακούσει και από άλλους και είναι ένα ζήτημα . Από Θεσσαλονίκη θα φύγουμε μέχρι στιγμής επειδή ο Μάιος 2023 άνοιξε τώρα σε αεροπορικά δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο πέρα απο 183 € / άτομο αλλά επειδή κοιτάω τις τιμές εδώ και καιρό έχω βρει και με 87 € / άτομο πήγαινε έλα αλλά Φεβρουάριο . 

Από κόστος ζωής τι παίζει ; Το νερό πίνετε ; Η μετακινήσεις είναι εύκολες ; 

 

Πήγα πριν κάνα 2μηνο Παρίσι, δεν είχα κανένα πρόβλημα συνεννόησης με αγγλικά.

Η πόλη είναι ΤΙΓΚΑ στους τουρίστες, δεν θα έχεις θέμα

Κόστος ζωής τσιμπημένο. Το νερό δεν ξέρω αν πίνεται, εμείς πήραμε εμφιαλωμένο.

Οι μετακινήσεις είναι εύκολες με το μετρό, στο κέντρο βέβαια δεν αξίζει. Καλύτερα με τα πόδια για να δείτε και την πόλη.

Έχει άπειρα καφέ/μπαρ/εστιατόρια και άπειρο κόσμο στη γύρα. Μου θύμισε αρκετά Ελλάδα.....όπως και τα άπειρα μηχανάκια και σκουτεράκια που μπαίνουν σφήνα όπου βρουν :P

 

Ο,τι άλλο θες, ρώτα τα έχω φρέσκα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, GaGaS_Thess είπε

Σε ευχαριστω παρα μα παρα πολυ :) Στην διαθεση μου θα εχω 5 ή 6 μέρες θα δω ανάλογα με την δουλειά πως θα βολέψει να έχω ένα ΣΚ μαζί με 2 + / - μέρες για να πάμε . 

Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου και η αλήθεια είναι ότι DisneyLand θα πάμε σίγουρα δεν το γλιτώνουμε γιατί να είσαι εκεί και να μην πας σε ένα τέτοιο μέρος νομίζω είναι λάθος . Για Βερσαλλίες θα δείξει δεν τρελαίνομαι για μουσεία και τέτοια αλλά δεν είναι κακή ιδέα . 

Με προβληματίζει το θέμα με τα Αγγλικά γιατί το έχω ακούσει και από άλλους και είναι ένα ζήτημα . Από Θεσσαλονίκη θα φύγουμε μέχρι στιγμής επειδή ο Μάιος 2023 άνοιξε τώρα σε αεροπορικά δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο πέρα απο 183 € / άτομο αλλά επειδή κοιτάω τις τιμές εδώ και καιρό έχω βρει και με 87 € / άτομο πήγαινε έλα αλλά Φεβρουάριο . 

Από κόστος ζωής τι παίζει ; Το νερό πίνετε ; Η μετακινήσεις είναι εύκολες ; 

Το νερο πινετε.Υπαρχει εμβομαδιαια καρτα που καλυπτει ολες τις μετακινησεις, ειναι λιγο ακριβη απο οτι θυμαμαι αλλα δες αν σε συμφερει βαση των μετακινησεων που κανεις. Υπαρχει και καρτα για ΣΚ. Με τα Αγγλικα και να βρεις κανενα περιεργο θα βρεις μετα να συνεννοηθεις, εγω το ανεφερα γιατι μου ειχαν τυχει τρελα σκηνικα. Ειναι ακριβα γενικα αλλα φυσικα υπαρχουν και τα fastfood κτλ. Να φατε και παγωτο στο Amorino κοντα στη Notre Dame και στο βιβλιοπωλειο Shakespeare. Βερσαλλιες και εγω το βαρεθηκα το παλατι, πηγαινα μονο για τους κηπους.

Επεξ/σία από mariabr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, κανονίζω ένα fast trip Πέμπτη με Κυριακή σε Μπολόνια, Βερόνα και Βενετία.

Μπολόνια έχω ξαναπάει οπότε απλά μια βόλτα γιατί πετάμε εκεί και μετά Βερόνα-Βενετία.

Στην Βερόνα λέμε να βγάλουμε και την Verona card για μετακινήσεις και κανένα μουσείο.

Τι έχετε να προτείνετε εκτός απο τα κλασσικά αξιοθέατα;

Επίσης έχετε καμμία πρόταση για πάρκινγκ κοντά στο αεροδρόμιο(Θεσσαλονίκη);

Επεξ/σία από theo93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά σε 15 μέρες πάω Κροατία Zagreb σκέφτομαι να πάω μια μέρα στην δίπλα Σλοβενία Λουμπλιάνα . Αλλά από ότι βλέπω είναι κοντά στα 150 χιλιόμετρα . Έχει πάει κανείς με τρένο να μου πει την εμπειρία του ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Θέλω αρχές Αυγούστου να πάω γαμήλιο ταξίδι με την γυναίκα μου μετά το γάμο μας.

Θέλω κάτι εξωτικό σκέφτομαι για Κούβα (να δώσω Μαξ 1000€/ άτομο) 

Υπάρχει κάτι ιδιαίτερο που πρέπει να προσέξω? 

Επίσης καμία πρόταση για πρακτορείο?? 

Αν υπάρχει κάποια άλλη καλή πρόταση επίσης πείτε μου αν γνωρίζει κάποιος κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέμε να πάμε στο βέλγιο τον αυγουστο (28/8) στην πίστα του SPA, μέσω ντίσσελντοφ.

1. Προτάσεις? Αξιοθέατα? Διαμονή?

2. Εισητήρια για τον αγώνα ξέρει κανείς τίποτα?

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, yanis13 είπε

Καλησπερα στην παρεα.

Γνωμη για Τιμισοαρα (Ρουμανια) εχει κανενας; Αξιζει να αφιερωσεις ενα διημερο;

Έχω διανυκτερεύσει Timisoara, δεν ξέρω αν δυο ημερες αξιζει, δεν έχει δα και τοσα πραγματα να κανεις. Γιατί δεν το συνδυαζεις με καμια αλλη πόλη, ίσως την Κλουζ; Είμαι στο κινητό και δεν μπορω να δω ποσο μακρια είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, subdee είπε

Έχω διανυκτερεύσει Timisoara, δεν ξέρω αν δυο ημερες αξιζει, δεν έχει δα και τοσα πραγματα να κανεις. Γιατί δεν το συνδυαζεις με καμια αλλη πόλη, ίσως την Κλουζ; Είμαι στο κινητό και δεν μπορω να δω ποσο μακρια είναι.

Ειναι σχεδον 4ωρακι οδηγηση. Θα το σκεφτω!

Για Τιμισοαρα τι αποψη εχεις; Γενικα εχω ακουσει πολυ καλα λογια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...