Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οργανώνω ένα ταξίδι για Κοπεγχάγη - Στοκχόλμη την πρωτοχρονιά συνολικά 8 μέρες (4 στη μία, 4 στην άλλη). Έχει κάνεις να δώσει προτάσεις στο τι να επισκεφτούμε οπωσδήποτε, τι να αποφύγουμε κλπ.; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, katergaris79 είπε

Οργανώνω ένα ταξίδι για Κοπεγχάγη - Στοκχόλμη την πρωτοχρονιά συνολικά 8 μέρες (4 στη μία, 4 στην άλλη). Έχει κάνεις να δώσει προτάσεις στο τι να επισκεφτούμε οπωσδήποτε, τι να αποφύγουμε κλπ.; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Βγάλε μια κάρτα για την Κοπενχάγη - https://copenhagencard.com/.

Να πας οπωσδήποτε εκδρομή στο Κάστρο του Κρόνμποργκ( Άμλετ )  - είναι στο Χέλσινγκορ!

Να κάνεις βόλτα με καραβάκι στα κανάλια.

Κάποιες μέρες - νομίζω Παρασκευή και Σάββατο, έχουν ένα θέαμα με πυροτεχνήματα στο παρκο του Tivoli - σαν τελετή λήξης της ημέρας.

Σε ένα μουσείο έχει κάποια πράγματα για τους Βίκιγνκς - αν θυμάμαι καλά  είναι στο εθνικό. Απλά πήγαινε για αρχή εκεί και μετά στις άλλες αίθουσες γιατί είναι μεγάλο το μουσείο γεμάτο με ελληνικά, αιγυπτιακά και ρωμαϊκά εκθέματα.

Και κάνε και μια βόλτα στα βασιλικά παλάτια.

Η μικρή γοργόνα δε λέει τίποτα - είναι όντως πολύ μικρή!

Μη φάτε το φαγητό των Δανών με το χοιρινό και τις πατάτες που τρως όσο αντέχεις - πολλά εστιατόρια το έχουν προσφορά και σου ξαναγεμίζουν το πιάτο.

 

Επεξ/σία από djcat
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω και εγω καναδυο ερωτησουλες. Σκοπευω να παω Δυτικες ΗΠΑ ταξιδι σε 6 με 8 μηνες και εχω καποιες αποριες. Θα το κανω μονος μου το ταξιδι οποτε προσανατολιζομαι σε οργανωμενη εκδρομη απο ταξιδιωτικο αν και δεν τρελενομαι με τα προγραμματα που εχουν.

Το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω ποιο ταξιδιωτικο ειναι φερεγγυο και δεν ακυρωνει εκδρομες στο ασχετο , λογω μη αρκετων συμμετεχοντων για παραδειγμα. Εχετε καποιο να προτεινετε;

Και δευτερον δεν εχω πιστωτικη, θα δοκιμασω να βγαλω μια αλλα ειναι ψιλοδυσκολα τα πραγματα οπως ολοι ξερουμε. Με χρεωστικη και μετρητα θα ειμαι οκ ή θελω οπωςδηποτε πιστωτικη;

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Με Μανεσση εχει τυχει να ταξιδεψω, οχι Αμερικη και ηταν καλα οργανωμενος. Καλα επισης ακουω για Versus απο γνωστους. Τωρα να σου κατσει ακυρωση παντα παιζει ανεξαρτητως ταξιδιωτικου, αφου αν δε μαζευτουν ατομα εκ των πραγματων δεν μπορει να γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/10/2018 στις 1:43 ΜΜ, thodoris20s είπε

Παιδιά καλησπέρα.

Για Βουδαπέστη τι προτείνετε; Θα πάω τα Χριστούγεννα με την κοπέλα μου. Έχω βγάλει revolut και μάλλον αυτή θα χρησιμοποιήσω με αυτά που διαβάζω εδώ. Σκόπευα να κάνω όλες μου τις συναλλαγές με την πιστωτική και να αλλάξω και λίγα χρήματα εκεί, αλλά μάλλον δεν το προτείνετε ε;

Επιπλέον αξιοθέατα, φαγητό, ποτό κλπ τι προτείνετε; Έχω δει και σημειώσει αρκετά πράγματα, αλλά πάντα από τις επιπλέον γνώμες βγαίνεις κερδισμένος. 

Ευχαριστώ πολύ

Ενδιαφέρομαι κ εγώ για ταξίδι στη Βουδαπέστη , μέσα Γενάρη περίπου . Αν κάποιος έχει tips share pls 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

οργανώνω ένα ταξίδι Βουδαπέστη και σκέφτομαι πολύ το σενάριο να νοικιάσω 2 μέρες αμάξι από εκεί και να πάω Μπρατισλάβα οδικώς.

Ξέρετε τι παίζει με τα σύνορα από χώρα σε χώρα; Κάνουν έλεγχο; Θα πρέπει να προσέξω κάτι;

Επίσης δεν ξέρω τι παίζει με την ασφάλεια του νοικιασμένου αυτοκινήτου σε άλλη χώρα, μιας και θα το νοικιάσω από Ουγγαρία και θα φτάσω Σλοβακία. Επιτρέπεται αυτό όσον αφορά την εταιρεία ενοικίασης;

Ευχαριστώ παιδιά για κάθε βοήθεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνορα δεν υπαρχουν.  Για το αυτοκινητο,  πρεπει να ρωτησεις στην εταιρεια ενοικιασης. Αφου ειναι ΕΕ και οι δυο χωρες, κατα πασα πιθανοτητα δε θα εχεις κανενα θεμα, νομιζω μονο στα χιλιομετρα εχουν περιορισμο. Ασφαλεια καλυπτει τα παντα σχεδον.

Στις 27/10/2018 στις 11:16 ΠΜ, Razgriz είπε

Έχει κάποιος εμπειρία από Ισλανδία ώστε να προτείνει κάτι συγκεκριμένο που πρέπει να δεις?

Blue Lagoon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικός προορισμός από Θεσσαλονίκη αντί για το Μπάνσκο?
Για 3-4 μέρες, 2 άτομα, τα Χριστούγεννα με ελπίδα για λίγο χιόνι. Υπάρχει αυτοκίνητο, απλός θα προτιμούσα να κρατήσω το κόστος κοντά στο επίπεδο που θα μου έβγαινε Μπάνσκο.

Με λίγο ψάξιμο τα εγχώρια κοντινά χιονοδρομικά είδα πως ξεφεύγουν πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.Λοιπόν πεταω για Λονδινο 28 νοεμβρη για 4 βραδια .ο λογος ειναι για να δω την ΠΑΟΚΑΡΑ αλλα παραλληλα θελω να το συνδιασω και με μινι διακοπες.Πειτε μου σας παρακαλω τι παιζει ε τις μετακινησεις του μετρο, αν χρειαζεται να βγαλω καποια καρτα η γενικα πως μπορω να κανω πραγματα χωρις να ξοδεψω πολλα χρηματα.υπολογιστε περιπου μπατζετ 40 ευρω την ημερα .εννοειται δεν συμπεριλαμβανεται η διαμονη σε αυτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Γιωρ είπε

Καλησπερα παιδια.Λοιπόν πεταω για Λονδινο 28 νοεμβρη για 4 βραδια .ο λογος ειναι για να δω την ΠΑΟΚΑΡΑ αλλα παραλληλα θελω να το συνδιασω και με μινι διακοπες.Πειτε μου σας παρακαλω τι παιζει ε τις μετακινησεις του μετρο, αν χρειαζεται να βγαλω καποια καρτα η γενικα πως μπορω να κανω πραγματα χωρις να ξοδεψω πολλα χρηματα.υπολογιστε περιπου μπατζετ 40 ευρω την ημερα .εννοειται δεν συμπεριλαμβανεται η διαμονη σε αυτα.

Να κάνεις πράγματα στο Λονδίνο χωρίς να ξοδέψεις πολλά χρήματα δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα!

Το πρώτο είναι να βγάλεις κάρτα Oyster και να της βάλεις λεφτά μέσα μόλις φτάσεις. Oyster παίρνεις από τους σταθμούς του μετρό. Οι μετακινήσεις είναι πολύ ακριβές, αλλά έχει όριο στη χρέωση, οπότε από ένα σημείο και μετά όσες επιπλέον μετακινήσεις και να κάνεις, δεν πληρώνεις παραπάνω.

Τα μουσεία είναι δωρεάν, οπότε μπορείς να πας σε όσα θέλεις χωρίς να ξοδέψεις κάτι. Φαγητό λογικά στο χέρι, γιατί αν κάτσεις σε εστιατόριο της προκοπής, 20 ευρώ θα τα ξοδέψεις για πλάκα πριν πάρεις χαμπάρι.

Κατά τα άλλα, θα έχει αρχίσει η περίοδος των Χριστουγέννων, οπότε να περπατήσεις στην Oxford street, να πας South Kensington που έχει τα μουσεία και το Royal Albert Hall, να περπατήσεις από Buckingham, Trafalgar, China Town, Soho, Westminster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω tip για μαξιλαρακι αεροπλανου. υπαρχουν τα φουσκωτα και τα αλλα με αφρο, σωστα; τι ειναι πιο ανετο/ προτεινομενο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...