Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας.

Σκοπευουμε να παμε με την αρραβωνιαστικια μου για Χριστουγεννα Κρητη. Εχει κανεις να προτεινει κατι για αυτη την περιοδο ? Σημεια , μερη , εκδηλωσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καποια ιδεα για ταξίδι πριν τις γιορτες των Χριστουγεννων? Σκεφτομαι για ενα 3ήμερο, μαξιμουμ 4ήμερο. Εχει πέσει η προταση για Βιεννη, αλλα για καποιο λογο σε με ενθουσιάζει. 

Δεν είναι απαραιτητο να είναι ρομαντικο το ταξιδι, απλα να υπαρχουν christmas vibes..

Βιεννη, Βουδαπεστη, Ρωμη, Παρίσι, εχω παει παντού, το Λονδινο αποκλείεται για διαφορους λόγους. 

Άλλη ιδεα ειναι να παμε προς Καϊμακτσαλάν, ωστόσο θα υπαρχει χιόνι για να κατέβουμε καμιά πίστα? 

Ολες οι προτασεις δεκτες, αν και μαλλον θα προτιμουσα εξωτερικο.

Budget (εισιτηρια / διαμονη) κανα 500αρι / ατομο για 3 διανυκτερευσεις.

Υ.Γ. 1 Εχω την εντονη αισθηση πως καπου θελω να παω πολυ, απλα δε μου ερχεται στο νου ο προορισμός! 

Υ.Γ.2 Αξιζουν 2 μερες στο παπιγκο και 2 στα Ιωάννινα? 

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μια περίπτωση για εξωτερικό θα ήταν το Στρασβούργο, φουλ γιορτινό κλίμα πριν και κατά τη διάρκεια των γιορτών.

Καλή περίπτωση και τα Γιάννενα, πλέον με το δρόμο φτάνεις πολύ πιο ανθρώπινα, αλλά έχει και γερό γδάρσιμο στα διόδια. Αεροπορικά-φωτιά, πας και γυρίζεις Ευρώπη όπου θέλεις με αυτά τα χρήματα. Εγώ θα χρησιμοποιούσα τα Γιάννενα για βάση και θα έκανα εξορμήσεις στο Ζαγόρι, από 2 χωριά κάθε φορά, για βόλτα και φαγητό, βράδυ στην πόλη για ποτάκι. Εκτός κι αν προτιμάς φουλ ησυχία, οπότε μένεις επάνω (γιατί τα Γιάννενα λόγω ανεπαρκέστατων δρόμων και πολύ κόσμου πήζουν άγρια Χριστούγεννα, Πάσχα).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Γιάννενα να πας Ζαγόρι πόση αποσταση-ωρα είναι;

Εξαρτάται αν πηγαίνεις Κεντρικό, Δυτικό ή Ανατολικό.

Στους Ασπραγγέλους, λ.χ. είσαι άνετα σε μισή ώρα, με ελάχιστες ανηφόρες και στροφές και στη μεγάλη ευθεία πριν το χωριό (αδύνατο να τη χάσεις, ο δρόμος τραβάει μια γραμμή όλο τον κάμπο εκεί) έχει στο δεξί σου χέρι ένα μεγάλο πετρόκτιστο κέντρο ενημέρωσης, σου δίνουν χάρτες κτλ. και ιδέες για μικρούς ή μεγάλους περιπάτους.

Πάπιγκο θέλεις περισσότερο, αλλά τουλάχιστον υπάρχει πλέον ένας αρκετά μεγάλος χώρος για στάθμευση πριν το χωριό (όπου δεν λείπουν οι νεοελληνικές ταρζανιές, αλλά υπάρχει). Αρίστη, λ.χ., κάνεις το σταυρό σου για να παρκάρεις ανθρώπινα και να μη σε πατήσουν, αλλά είναι όμορφο χωριό, και αφετηρία για διάφορες διαδρομές, άνοιξη ο Βοϊδομάτης -που είναι ταμάμ για αρχαρίους σε rafting- είναι στα 5 λεπτά αλλά και χειμώνα για βολτούλα εκεί κάτω στο γεφύρι είναι όμορφα.

Γενικά, δεν έχω βρει κάπου όπου θα πω ότι περνάς στο χωριό άνετα μία ολόκληρη μέρα, εκτός κι αν κάνει ψοφόκρυο και αράξεις σε ταβερνάκι/καφενείο με τζάκι, καφέδες/σοκολάτες/μασαμπούκες, αλλά η δουλειά είναι να δεις και λίγο φύση.

Μονοδέντρι, ας πούμε, είσαι σε 50 λεπτά, μία ώρα αν πας πολύ όμορφα και προσεκτικά και χαλαρά (και δεν πέσεις σε κανένα τρελό κομβόι τουριστών) και έχει ένα σωρό μέρη για φαγητό, όμορφα καλντερίμια για περιπάτους, το Βίκο πολύ κοντά κτλ. Εκεί, περνάς άνετα αρκετές ώρες, έχει και της Ριζαρίου το πολιτιστικό κέντρο για κάποια έκθεση φωτογραφίας (είχα πετύχει Μπουασονά πριν την ξαναδώ στην Αθήνα, πολύ καλή, γενικά πάντα κάτι έχει). Και μετά τον πολιτισμό, πλακώνεις τις αλευρόπιτες (τις λένε και κασιόπιτες, το ίδιο είναι), παϊδάκι κτλ. Λαδιάς, λ.χ. πάνω στη στροφή του κεντρικού δρόμου, πολύ τίμια πρόταση: μια σαλάτα να κατέβει το ζώο, παϊδάκι και πίτα. Έχει και την Κική (νομίζω, ή Αγγελική) στην κάτω πλατεία, αλλά από τον καιρό που την έγραψαν σε κάτι περιοδικά της Αθήνας γίνεται προσκύνημα και χάνεσαι καμιά φορά στην αναμονή.

Τώρα, όλα αυτά είναι και συνάρτηση του πόσοι θα ανεβούν, ηλικίες, διάθεση για περπάτημα κτλ. Και το Πάπιγκο έχει ωραιότατα τοπία, και καλό φαγητό σε κάμποσα μέρη, και πεζοπορίες για τους πιο δυναμικούς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Snoob είπε

 

Και το Πάπιγκο έχει ωραιότατα τοπία, και καλό φαγητό σε κάμποσα μέρη, και πεζοπορίες για τους πιο δυναμικούς.

Ευχαριστώ για όλες τις ωραίες πληροφορίες

 

Αλλά με τις τελευταίες μίλησες στην καρδια μου απευθείας. Δώσε μου πεζοπορίες και ωραία τοπία + καλό φαγητό (για μετά) 😁  και πάρε μου την ψυχή!!

😊✌️👍

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας!

Στις αρχές το Δεκεμβρίου, θα πάω ταξίδι με την κοπέλα μου, σε φίλους στο Λονδίνο.

Είναι η πρώτη μας φορά εκτός Ελλάδας και θα ήθελα να μου πείτε, τι πρέπει να προσέξουμε και περίπου τι να υπολογίζουμε σε κόστος, για 7 ημέρες, χωρίς διαμονή. Υπάρχουν μουσεία και πράγματα να δεις, που με Student ID, να είναι δωρεάν; Υπάρχει κάτι που να έχει δωρεάν είσοδο, για άτομα κάτω των 26 (όπως στο Παρίσι);

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δημόσια μουσεία είναι δωρεάν στην Αγγλία. Από επιλογές το Λονδίνο έχει φοβερά μουσεία φυσικά, πήγαινε στα μεγάλα για αρχή.

Όλα τα υπόλοιπα είναι πανάκριβα αλλά αφού έχετε φίλους, θα σας το έχουν πει φαντάζομαι. Καλά να περάσετε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, xgol είπε

Καποια ιδεα για ταξίδι πριν τις γιορτες των Χριστουγεννων? Σκεφτομαι για ενα 3ήμερο, μαξιμουμ 4ήμερο. Εχει πέσει η προταση για Βιεννη, αλλα για καποιο λογο σε με ενθουσιάζει. 

Δεν είναι απαραιτητο να είναι ρομαντικο το ταξιδι, απλα να υπαρχουν christmas vibes..

Βιεννη, Βουδαπεστη, Ρωμη, Παρίσι, εχω παει παντού, το Λονδινο αποκλείεται για διαφορους λόγους. 

Άλλη ιδεα ειναι να παμε προς Καϊμακτσαλάν, ωστόσο θα υπαρχει χιόνι για να κατέβουμε καμιά πίστα? 

Ολες οι προτασεις δεκτες, αν και μαλλον θα προτιμουσα εξωτερικο.

Budget (εισιτηρια / διαμονη) κανα 500αρι / ατομο για 3 διανυκτερευσεις.

Υ.Γ. 1 Εχω την εντονη αισθηση πως καπου θελω να παω πολυ, απλα δε μου ερχεται στο νου ο προορισμός! 

Υ.Γ.2 Αξιζουν 2 μερες στο παπιγκο και 2 στα Ιωάννινα? 

Θα πρότεινα γενικά να δεις Γερμανία και Πολωνία. Είναι στολισμένες ωραία οι πόλεις, και εκτιμούν πολύ τα Christmas markets εκεί. Αν σας αρέσει να μετακινείστε και να βλέπετε διάφορες πόλεις, θα πρότεινα Βερολίνο, Πόζναν, Γντάνσκ, Κρακοβία και τέλος Βαρσοβία. Ωραίες πόλεις για χειμώνα, αλλά και για Χριστούγεννα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Καλημέρα σας!

Στις αρχές το Δεκεμβρίου, θα πάω ταξίδι με την κοπέλα μου, σε φίλους στο Λονδίνο.

Είναι η πρώτη μας φορά εκτός Ελλάδας και θα ήθελα να μου πείτε, τι πρέπει να προσέξουμε και περίπου τι να υπολογίζουμε σε κόστος, για 7 ημέρες, χωρίς διαμονή. Υπάρχουν μουσεία και πράγματα να δεις, που με Student ID, να είναι δωρεάν; Υπάρχει κάτι που να έχει δωρεάν είσοδο, για άτομα κάτω των 26 (όπως στο Παρίσι);

Ευχαριστώ 

Τα μουσεία όπως είπε και ο doctor_667 είναι γενικά δωρεάν, και είναι αρκετά, οπότε μπορείτε να δέιτε πολλά πράγματα χωρίς να ξοδευτείτε. Πάρε ιδέες π.χ. από το https://www.visitlondon.com/ , βάλε στο πρόγραμμα τα top (British, Natural History κ.α.) και μετά δες για μέρη με εισητήριο ανάλογα με το budget σας (είναι όλα αρκετά τσουχτερά έως πανάκριβα).

Υπάρχουν αρκετά συνδυαστικά εισητήρια και προσφορές που μπορείς να βρεις, π.χ. https://www.thedungeons.com/london/en/tickets/. Για νέους-φοιτητές δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτι.

Φαγητό είναι επίσης σχετικά ακριβό, αλλά αν δεν έχεις πρόβλημα να τρώτε κάπως πρόχειρα (ή και να κάνετε και κανένα μαγείρεμα, αφού θα είστε σε σπίτι) δε χρειάζεται να ξηλωθείτε υπερβολικά. Οι pub είναι καλή επιλογή για αξιοπρεπές φαγητό σε νορμάλ τιμές (π.χ. 1, π.χ. 2).

Κάνε ένα πλάνο από τώρα για τα μέσα μεταφοράς, γιατί έχεις διάφορες επιλογές. Δες π.χ. εδώ τι συμβαίνει, είναι πολύπλοκα τα πράγματα αλλά γενικά για μια εβδομάδα θα συμφέρει λογικά εβδομαδιαία travel card, είτε χάρτινη, είτε σε oyster ή visitor oyster (που δίνει και κάποιες εκπτώσεις) είτε με απλή χρεωστική (όπου μπαίνει αυτόματο όριο, μόνο όμως αν πατε απο Δευτέρα ως Κυριακή). Δες από τώρα και τις επιλογές για μεταφορές απο/προς το αεροδρόμιο. Βάλε οπωσδήποτε το Citymapper για καλή πλοήγηση και πληροφορίες δρομολογίων, λεωφορείων κλπ.

Έλεγξε τι χρεώνουν οι τράπεζές σας για συναλλαγές σε άλλο νόμισμα, αν θέλουν έξτρα 1 ευρώ ανα συναλλαγή μπορεί να χρεωθείτε αρκετά, χωρίς λόγο. Καλύτερη επιλογή είναι μια Revolut, αλλά παίζεται αν προλαβαίνετε να παραλάβετε κάρτες μέχρι τον Δεκέμβρη. 

Συνολικό budget είναι δύσκολο να πούμε, αν μπορείς να τη βγάλεις τρώγοντας ξηρά τροφή απο σουπερμαρκετ και σου αρκεί να ξεψαχνίζεις τα μουσεία και να βολτάρεις μπορείς να ξοδέψεις ελάχιστα, αν θες πρωινό-μεσημεριανό-βραδυνό καθήμενος, να κανεις tour σε όλα τα παλάτια, london tower κλπ, κανένα θέατρο και ψώνια θα χρειαστεί να δώσεις και 1-2 νεφρά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει καποιος καποιες πληροφοριες για Ναύπλιο - Καλαμάτα - Ιωάννινα? Για 3ημερο σε καλο ξενοδοχείο με παροχες (σπα/πισινα κτλ).

Υπάρχουν δραστηριοτητες ή είναι πολλες οι 3 μερες?

Καποιος αλλος προορισμος στην ηπειρωτικη Ελλαδα που να αξιζει το 3ήμερο?

Ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xgol είπε

Εχει καποιος καποιες πληροφοριες για Ναύπλιο - Καλαμάτα - Ιωάννινα? Για 3ημερο σε καλο ξενοδοχείο με παροχες (σπα/πισινα κτλ).

Υπάρχουν δραστηριοτητες ή είναι πολλες οι 3 μερες?

Καποιος αλλος προορισμος στην ηπειρωτικη Ελλαδα που να αξιζει το 3ήμερο?

Ευχαριστώ. 

Το αυτοκίνητο θες να στρώσεις; Τα Ιωάννινα δεν κολλάνε σε τέτοιο ταξίδι!

Εκτός και αν λες μία πόλη. Καλές και οι 3 πόλεις για 3ήμερο. Έχει πολλά μέρη να δεις. Σίγουρα δε θα βαρεθείς ό,τι και αν επιλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, djcat είπε

Το αυτοκίνητο θες να στρώσεις; Τα Ιωάννινα δεν κολλάνε σε τέτοιο ταξίδι!

Εκτός και αν λες μία πόλη. Καλές και οι 3 πόλεις για 3ήμερο. Έχει πολλά μέρη να δεις. Σίγουρα δε θα βαρεθείς ό,τι και αν επιλέξεις.

Μια απο αυτες προφανώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...