Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, xgol είπε

Εχει καποιος καποιες πληροφοριες για Ναύπλιο - Καλαμάτα - Ιωάννινα? Για 3ημερο σε καλο ξενοδοχείο με παροχες (σπα/πισινα κτλ).

Υπάρχουν δραστηριοτητες ή είναι πολλες οι 3 μερες?

Καποιος αλλος προορισμος στην ηπειρωτικη Ελλαδα που να αξιζει το 3ήμερο?

Ευχαριστώ. 

Εγώ θα γυρναγα την ορεινή Αρκαδία. έχει χωριά γραφικά, υπέροχο φαγητο, ωραίες διαδρομές δασικές. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μ ελεγες για να πεταχτω για ενα σκ θα σ ελεγα ναυπλιο(αν εισαι απο αθηνα).Αν παλι ηταν καλοκαιρι θα σου ελεγα καλαματα φυσικα.

Οποτε πας γιαννενα και γυρνας και τα χωρια γυρω γυρω που ειδικα αυτη την εποχη ειναι πανεμορφα.Απο τα 3 που ανεφερες νομιζω οτι τα γιαννενα ειναι μονοδρομος.Τουλαχιστον εγω αυτο θα διαλεγα.

Επισης η ορεινη αρκαδια που αναφερθηκε οντως ειναι μαγευτικη ,οποτε εχε την στα υποψη.

Επεξ/σία από Menelaos83
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2018 στις 6:30 ΠΜ, xrist0s4 είπε

Για πόσες μέρες λέτε; Θα μείνετε σε ένα μέρος η θελετε πχ καποιες μέρες Χανια κ κάποιες Ηράκλειο;

8ημερο θα ειναι το tour. Διαμομη Ρεθυμνο σε σπιτι. Οποτε αυτο που μας ενδιαφερει ειναι τα γυρω γυρω μιας και ειναι γιορτες και περιοδος λιγο διαφορετικη απο τη καλοκαρινη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω χρόνο και μερικά $$ να ξοδέψω ταξιδεύοντας solo κάπου. Προσανατολίζομαι προς ένα 10 ήμερο στη Νέα Υόρκη τον ερχόμενο Φερβουάριο ή Μάρτιο. Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν εμπειρία, ποιά περίοδο θεωρείτε καλύτερη για κάποιον που έχει όρεξη να γυρίσει και επίσης πώς βλέπετε αυτό τον προορισμό για solo (είμαι κοπέλα). Θα ήθελα ένα μέρος που να μην είναι περίεργο (ή επικίνδυνο) να γυρνάς μόνος σου αλλά και που να μην είναι δύσκολο να γνωρίσεις κόσμο στην ίδια φάση και πιθανόν να δείτε κάποια πράγματα παρέα. Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη. Είναι η πρώτη μου solo εμπειρία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, totem_lost είπε

Παιδιά έχω χρόνο και μερικά $$ να ξοδέψω ταξιδεύοντας solo κάπου. Προσανατολίζομαι προς ένα 10 ήμερο στη Νέα Υόρκη τον ερχόμενο Φερβουάριο ή Μάρτιο. Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν εμπειρία, ποιά περίοδο θεωρείτε καλύτερη για κάποιον που έχει όρεξη να γυρίσει και επίσης πώς βλέπετε αυτό τον προορισμό για solo (είμαι κοπέλα). Θα ήθελα ένα μέρος που να μην είναι περίεργο (ή επικίνδυνο) να γυρνάς μόνος σου αλλά και που να μην είναι δύσκολο να γνωρίσεις κόσμο στην ίδια φάση και πιθανόν να δείτε κάποια πράγματα παρέα. Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη. Είναι η πρώτη μου solo εμπειρία!

Δέκα μέρες μου φαίνεται πολύ για πρώτη εμπειρία. Ωραία τα solo ταξίδια αλλά για τόσο μεγάλο διάστημα και πρώτη φορά;

Δοκίμασε πρώτα προορισμούς για 3-4 μέρες, να δεις αν θα την παλέψεις.

Επίσης, 10 μέρες για Νέα Υόρκη μου φαίνεται λίγο.

Επεξ/σία από djcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, totem_lost είπε

Παιδιά έχω χρόνο και μερικά $$ να ξοδέψω ταξιδεύοντας solo κάπου. Προσανατολίζομαι προς ένα 10 ήμερο στη Νέα Υόρκη τον ερχόμενο Φερβουάριο ή Μάρτιο. Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν εμπειρία, ποιά περίοδο θεωρείτε καλύτερη για κάποιον που έχει όρεξη να γυρίσει και επίσης πώς βλέπετε αυτό τον προορισμό για solo (είμαι κοπέλα). Θα ήθελα ένα μέρος που να μην είναι περίεργο (ή επικίνδυνο) να γυρνάς μόνος σου αλλά και που να μην είναι δύσκολο να γνωρίσεις κόσμο στην ίδια φάση και πιθανόν να δείτε κάποια πράγματα παρέα. Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη. Είναι η πρώτη μου solo εμπειρία!

Για Νέα Υόρκη θα σου έλεγα όχι αυτούς τους μήνες. Πολύ κρύο, που δεν βοηθάει στο να δεις πράγματα και να περπατήσεις την πόλη. Καλύτερα για μένα είναι Σεπτέμβρη-Οκτώβρη. Υποθέτω ότι μιλάς για Manhattan. Πολύ ωραία χρώματα και 'ΟΚ' καιρός για να μπορείς να κυκλοφορήσεις. Εμένα δεν μου φάνηκε καθόλου επικίνδυνα (ήμασταν παρέα 3 άτομα). Μόνο μια φορά 'αγχώθηκα' και πιθανότατα χωρίς λόγο κιόλας στη Φιλαδέλφεια μόνο, που είχα βγει και μόνος μου. Μικρή προσοχή στο που θα μείνεις μόνο. Καλύτερα κάτω από το πάρκο.

10 λεπτά πριν, djcat είπε

Δέκα μέρες μου φαίνεται πολύ για πρώτη εμπειρία. Ωραία τα solo ταξίδια αλλά για τόσο μεγάλο διάστημα και πρώτη φορά;

Δοκίμασε πρώτα προορισμούς για 3-4 μέρες, να δεις αν θα την παλέψεις.

Επίσης, 10 μέρες για Νέα Υόρκη μου φαίνεται λίγο.

Σε αυτό συμφωνώ. Δεν έχω ταξιδιωτική solo εμπειρία, αλλά δεν θα δοκίμαζα πρώτη φορά σε ταξίδι 10 ημερών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, djcat είπε

Δέκα μέρες μου φαίνεται πολύ για πρώτη εμπειρία. Ωραία τα solo ταξίδια αλλά για τόσο μεγάλο διάστημα και πρώτη φορά;

Δοκίμασε πρώτα προορισμούς για 3-4 μέρες, να δεις αν θα την παλέψεις.

Επίσης, 10 μέρες για Νέα Υόρκη μου φαίνεται λίγο.

10 μέρες προσωπικά μου φαίνεται μια αιωνιότητα να περάσεις σε μια μόνο πόλη, προσωπική άποψη φυσικά. Απλά υπάρχουν πάρα πολλές ενδιαφέρουσες πόλεις να δεις , οπότε προσωπικά προτιμώ να βλέπω περισσότερες πόλεις. 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, djcat είπε

Δέκα μέρες μου φαίνεται πολύ για πρώτη εμπειρία. Ωραία τα solo ταξίδια αλλά για τόσο μεγάλο διάστημα και πρώτη φορά;

Δοκίμασε πρώτα προορισμούς για 3-4 μέρες, να δεις αν θα την παλέψεις.

Εγώ είμαι της άποψης οτι οι πρώτες 3-4 μέρες είναι δύκολες, μέχρι να συνηθήσεις, να σου φύγει η αμηχανία, να βρεις τα κατατόπια, ίσως να γνωρίσεις και 2-3 άλλους ταξιδιώτες. Μετά πιστεύω θα είναι το καλό. Άσε που σε μια πόλη τέτοιου μεγέθους θα έχεις φαντάζομαι ένα σωρό πράγματα να κάνεις κάθε μέρα, δεν πιστεύω οτι ᾽δεν θα την παλέψω᾽, με την έννοια του θα βαρεθώ και θα ζητάω τη μαμά μου.

1 ώρα πριν, Papakaliati είπε

10 μέρες προσωπικά μου φαίνεται μια αιωνιότητα να περάσεις σε μια μόνο πόλη, προσωπική άποψη φυσικά. Απλά υπάρχουν πάρα πολλές ενδιαφέρουσες πόλεις να δεις , οπότε προσωπικά προτιμώ να βλέπω περισσότερες πόλεις. 

Κάποια συγκεκριμένη πρόταση;

Επεξ/σία από totem_lost
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, totem_lost είπε

Εγώ είμαι της άποψης οτι οι πρώτες 3-4 μέρες είναι δύκολες, μέχρι να συνηθήσεις, να σου φύγει η αμηχανία, να βρεις τα κατατόπια, ίσως να γνωρίσεις και 2-3 άλλους ταξιδιώτες. Μετά πιστεύω θα είναι το καλό. Άσε που σε μια πόλη τέτοιου μεγέθους θα έχεις φαντάζομαι ένα σωρό πράγματα να κάνεις κάθε μέρα, δεν πιστεύω οτι ᾽δεν θα την παλέψω᾽, με την έννοια του θα βαρεθώ και θα ζητάω τη μαμά μου.

Κάποια συγκεκριμένη πρόταση;

Όταν πήγα ΗΠΑ, έκανα Λας Βεγκας, Λος Άντζελες, Σαν Φρανσίσκο, Nεα Υόρκη και Βοστόνη. Βρήκα την Δυτική ακτή πολύ πιο όμορφη και ενδιαφέρουσα από την ανατολική. 

Προφανώς δεν ισχυριζομαι ότι it's the way to go, αλλά άμα πας μόνο Nεα Υόρκη, το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα επισκεφθεις την Δυτική (η και να επισκεφθείς, θα είναι εις βάρος αλλου προορισμού). Οπότε το σκεπτικό μου ήτανε να κάνω Δυτική και λίγο ανατολική, και στο μέλλον θέλω να συνδιασω Nεα Ορλεανη, Μιαμι και Κουβα ;) 

 

Αλλά άμα είναι να πας NΥ, θα πρότεινα ένα , δύο βράδια Βοστονη τουλάχιστον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, totem_lost είπε

Παιδιά έχω χρόνο και μερικά $$ να ξοδέψω ταξιδεύοντας solo κάπου. Προσανατολίζομαι προς ένα 10 ήμερο στη Νέα Υόρκη τον ερχόμενο Φερβουάριο ή Μάρτιο. Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν εμπειρία, ποιά περίοδο θεωρείτε καλύτερη για κάποιον που έχει όρεξη να γυρίσει και επίσης πώς βλέπετε αυτό τον προορισμό για solo (είμαι κοπέλα). Θα ήθελα ένα μέρος που να μην είναι περίεργο (ή επικίνδυνο) να γυρνάς μόνος σου αλλά και που να μην είναι δύσκολο να γνωρίσεις κόσμο στην ίδια φάση και πιθανόν να δείτε κάποια πράγματα παρέα. Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη. Είναι η πρώτη μου solo εμπειρία!

Είναι απο τα ταξίδια που θα το ξανάκανα ευχαρίστως κ μόνη μου!10 μερες κ γω ειχα μείνει μα δεν θα μου φτανε κ μια ζωή ολόκληρη εκεί.δεν θα βαρεθείς καθόλου..έχει τόσα να δεις..έμεινα στο aka hotel  times square.δεν υπήρχε φόβος να κυκλοφορήσεις οποιαδήποτε ώρα της μέρας.θα πρότεινα να δεις ξενοδοχεία και προς  την περιοχή γύρω απο το Washington square park .πολύ ζωντανή με πολλά μπαράκια κ νέο κόσμο..είχα πάει Μάιο κ πέτυχα πολύ πολύ καλές μέρες..για πρώτη φορά που πας εσύ όχι χειμωνιάτικους μήνες..θα σε δυσκολέψει το κρύο κ το χιόνι για να τριγυρνάς ανενόχλητη.είμαι σίγουρη πως θα ναι ένα απο τα καλύτερα σου ταξίδια!!κ δεν πιστεύω να δυσκολευτείς να γνωρίζεις ανθρώπους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2018 στις 9:56 ΠΜ, vasioula1 είπε

Για καλοκαιρι ειμαστε 30 ατομα περιπου με μικρά παιδια. Ψαχνουμε all inclusive ξενοδοχεια για ευκολια (αρχιζουμε το ψαξιμο απο νωρις)

Εχουμε παει μεχρι τωρα στο Κρουσώ Χαλκιδικη, στο Σημαντρο Πελοποννησο και στο Βαρος Βιλατζ Λημνο

Εχετε να προτεινετε κανενα καλο all inclusive οπουδηποτε στην Ελλαδα;

1. Σε τι προυπολογισμό θέλεις?

2. Εντυπώσεις/τιμές από αυτά που αναφέρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, doll είπε

1. Σε τι προυπολογισμό θέλεις?

2. Εντυπώσεις/τιμές από αυτά που αναφέρεις?

1. Προς το παρον ψαχνω απλα για κατι καλο. Για τιμη ετσι κι αλλιως παιζει αναλογα με τα ποσα ατομα θα ειναι στο δωματιο. Αλλη τιμη θα ζητησουν για ενα ζευγαρι, αλλο για οικογένεια με 2 παιδια. Οποτε ψαχνω να βρω γενικα all inclusive που να ξερω οτι ικανοποιησαν καποιους και μετα θα στειλω στο καταλυμα τα δωματια που θελουμε για να παρουμε προσφορα

2. Κρουσω φαγητο οχι τοσο καλο, τιμη ακριβη γι αυτα που προσφερει. Η θαλασσα διπλα (μπιτς μπαρ κουρσαρος), τα δωματια οχι κατι το ιδιαιτερο

Σημαντρο φαγητό υποφερτό, για θαλασσα χρειαζεται αμαξι γιατι αυτη μπροστα δεν ειναι καλη. Σχετικα οικονομικο, τα δωματια επισης υποφερτα

Βαρος ακριβο το all inclusive αλλα πολυ καλο φαγητο στο εστιατοριο (το πρωινο σχετικα πλουσιο), δεν εχει θαλασσα και θελει αμαξι. Υπαρχει περιπτωση αντι να σε βαλουν στην κεντρική μοναδα, να σε βαλουν στο χωριο που σημαινει πως θελει ειτε πολύ περπάτημα (500-750 μετρα) για να πας για πρωινο/πισινα, ειτε να περιμενεις να ερθει το αμαξακι του ξενοδοχειου. Τα δωματια καλα και καθαρα. Προτεινεται να κλεισετε μονο για πρωινο και να τρωτε εξω μιας και ετσι κι αλλιως θα πατε για θαλασσα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@totem_lost H Νέα Υόρκη δεν είναι και στα καλύτερά της Φλεβάρη/Μάρτη κυρίως λόγω καιρού. Πολλές φορές βέβαια ο ενθουσιασμός είναι πιο σημαντικός παράγοντας για να χαρούμε ένα μέρος αλλά θα είναι κρίμα να πας για 10 μέρες και τις 4 να έχει lockdown λόγω χιονοθύελλας. 

Η καλύτερη εποχή είναι Μάη αν και προσωπικά προτιμώ τέλη Οκτώβρη με μέσα Νοέμβρη λόγω των χρωμάτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Speculoos είπε

@totem_lost H Νέα Υόρκη δεν είναι και στα καλύτερά της Φλεβάρη/Μάρτη κυρίως λόγω καιρού. Πολλές φορές βέβαια ο ενθουσιασμός είναι πιο σημαντικός παράγοντας για να χαρούμε ένα μέρος αλλά θα είναι κρίμα να πας για 10 μέρες και τις 4 να έχει lockdown λόγω χιονοθύελλας. 

Η καλύτερη εποχή είναι Μάη αν και προσωπικά προτιμώ τέλη Οκτώβρη με μέσα Νοέμβρη λόγω των χρωμάτων.

Thanks για τη συμβουλή! Μάιος μου πέφτει λίγο αργά για να κανονίσω επαγγελματικά assignments, αλλά θα προσπαθήσω για τέλος Μαρτίου-Απρίλιο. Δεν φαντάζομαι να έχει χειρότερο καιρό από Amsterdam :fear: Αν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο κοντά σε εκείνες τις μέρες (τύπου φεστιβάλ, κάποια γιορτή) πείτε μου να μην κλείσω random μέρες.

@lovesucks Τώρα ενθουσιάστηκα ακόμα παραπάνω. Από ξενοδοχεία μάλλον θα πάω για κάποιο pod.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι πριν τις γιορτες αποδραση για 4 μερες μπορει και 5! Με την κοπελα μου λεγαμε για Θεσσαλονικη.. Καποιο ξενοδοχείο κοντα στο κεντρο οχι παρακμιακο αλλα ουτε και Χίλτον? Σκεφτομαστε να πάμε αεροπορικως αν η διαφορα ειναι μικρη σε σχεση με το αμαξι, γι αυτο λεω κεντρικα! 

Εκτος απο Ιωαννινα, τι αλλους προορισμους να λαβουμε υποψιν μας? Αλλα οχι σε μερος με χιονι διοτι δεν εχει αλυσιδες το αμαξι ουτε θελω να μπω σε διαδικασια να μαθω αυτον τον καιρο 😮 :

thanks!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...