Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@totem_lost μιας και ήσουν/είσαι(?) Αμστερνταμ, ξέρεις κάποιο μαγαζί στυλ Drunk Sinatra, Noel της Αθήνας? Θέλω για ποτό με νορμάλ κόσμο, όχι τα καταγώγια των ολλανδών και όχι τουριστικό.

Dankjewel!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2018 στις 10:54 ΜΜ, Cro-Magnon είπε

Μπορεί να προτείνει κάποιος έναν προορισμό για 3ήμερο μέσα στις γιορτές, κοντά στην Αθήνα (ως 3 ωρες οδηγηση) και να μην χρειάζεται αλυσίδες για τα χιονια το αυτοκίνητο;

Οι άλλοι στην παρέα μου έχουν πρήξει τα σκώτια με φαράγγια, χιονια, ποτάμια,  λίμνες κτλ, αλλά για μένα βασική προυπόθεση είναι η χαλάρωση, οι καλές ταβέρνες για φαγητό και να μπορώ να πιω το καφεδάκι μου με ωραία θέα.

Ευχαριστώ!

Έλα ρε σύ... λίγο πιο δίπλα από την Τρίπολη είναι η Βυτίνα, με σχετικά καλό δρόμο από Λεβίδι, και προσβάσεις σε Δημητσάνα, Λαγκάδια, Στεμνίτσα... χαλαρά...

Επίσης Καλάβρυτα το χωριό και γύρω περιοχή άλλος χειμερινός προορισμός....

Έχει πράμα η Πελοπόννησος!

Για Μεθώνη Κορώνη επειδή πήγα το καλοκαίρι και ήταν πολύ ωραία, για χειμώνα δεν θα το έλεγα!

Στις 14/12/2018 στις 10:41 ΜΜ, XronisR είπε

Καμία πρόταση για 3-4 μέρες κοντά στην Αθήνα;Ζευγάρι με 1 μωρο 10 μηνών.Χιονι όχι απαραίτητα

Βλέπε προηγούμενο post μου...Το μόνο θέμα είναι να βρίσκετε μαγαζιά μη καπνιστών για το μωράκι, και η ταλαιπωρία αν είναι μέσα στις γιορτές να βολευτείτε σε μαγαζιά, με το καρότσι!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, ribo7 είπε

@totem_lost μιας και ήσουν/είσαι(?) Αμστερνταμ, ξέρεις κάποιο μαγαζί στυλ Drunk Sinatra, Noel της Αθήνας? Θέλω για ποτό με νορμάλ κόσμο, όχι τα καταγώγια των ολλανδών και όχι τουριστικό.

Dankjewel!

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς με Drunk Sinatra, Noel  γιατί δεν έχω πάει. Αν θες κάτι που να μην είναι η κλασική ολλανδική pub, πήγαινε σε κανένα cocktail bar. pijp, oost, ndsm γενικά έχει πιο local κόσμο, απλά μην πηγαίνεις κέντρο αν δεν θες τουριστικό.

Επεξ/σία από totem_lost
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ταξιδέψω από βελιγράδι για Βουδαπέστη Πρωτοχρονιά με λεωφορείο..ξέρουμε πόση ώραν αναμονής θα φάμε στα σύνορα? Γιατί ακούω για κάτι 7ωρα και τρελένομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Καλαβρυτα που να κάτσουμε για φαγητο? 😛

 

Έχω κάτσει σε αυτά τα δυο και άξιζαν.

 

"Περί ορεξεως"

"Το σπίτι της μαριως"

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2018 στις 4:04 ΜΜ, Atallos1 είπε

Tips and tricks για Βουδαπέστη ? Μέσα Γενάρη με κοπέλα , 4 νύχτες .

Όποιος έχει πρόταση για sightseeing , φαγητό/ποτό ευπρόσδεκτη είναι 

Όρεξη για πολύ περπάτημα γιατί είναι μαγική πόλη το βράδυ με τα φώτα.

Εννοείτε chain bridge το βράδυ, τουρ με βάρκα στον Δούναβη(τουριστικό αλλά πολύ ωραία εμπειρία το βράδυ), Buda castle και Προμαχώνας των Ψαράδων, μην ανεβείτε με το lift που έχει γιατί είναι ψιλο-ακριβώ και κάνει 2 λεπτά, έχει αστικό που περνάει δίπλα, κοινοβούλιο και τα λουτρά.

Αυτά μου έχουν μείνει, ότι άλλο θυμηθώ θα σου πω :D

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα , καλή χρονιά να έχουμε με υγεία !!

Επειδή θα πάμε bansko με την κοπέλα μου σε δυο τρεις βδομάδες , κλασικά με τα λεωφορεία που διοργανώνουν τις εκδρομές μαζικά , ήθελα να ρωτήσω το εξής . Έχει μείνει κανένας σε κάποιο από τα μεγάλα ξενοδοχεία εκεί; Το ρωτάω γτ στις κριτικές που διαβάζω στα πιο πολλά δεν βγάζω άκρη μιας και είναι ανάμεικτα . Με νοιάζει κυρίως η καθαριότητα και η ζεστασιά και τα πιο πολλά είχαν αρνητικά σε αυτά. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επεξ/σία από greekbusters
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, greekbusters είπε

Καλημέρα , κακή χρονιά να έχουμε με υγεία !!

Η κακή χρονιά συνδυάζεται με κακά ξενοδοχεία! 😁

Εδώ είχα πάει και ήταν καλά.

https://www.booking.com/hotel/bg/hot-springs-medical-and-spa.el.html

Επεξ/σία από djcat
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, djcat είπε

Η κακή χρονιά συνδυάζεται με κακά ξενοδοχεία! 😁

Εδώ είχα πάει και ήταν καλά.

https://www.booking.com/hotel/bg/hot-springs-medical-and-spa.el.html

Λολ έγραφα γρήγορα από κινητό κ δεν το πηρα χαμπάρι. Διορθώθηκε ευχαριστώ 😀😀😀

Επεξ/σία από greekbusters
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας, 

Εχει πάει κανένας Ιορδανία? Άκαμπα Έβλεπα για κανένα τουρ και από ότι είδα είναι ακριβά. Παρασκευή με Δευτέρα θα πάω και θέλω να δω wadi rum και petra 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/1/2019 στις 11:35 ΜΜ, michey13 είπε

Γειά σας, 

Εχει πάει κανένας Ιορδανία? Άκαμπα Έβλεπα για κανένα τουρ και από ότι είδα είναι ακριβά. Παρασκευή με Δευτέρα θα πάω και θέλω να δω wadi rum και petra 

Είχα πάει τον Φεβρουάριο του '18, ανεξάρτητα, όχι με γκρουπ. Η διαμονή είναι αρκετά φτηνή (25-30€ σε δίκλινο για 2 άτομα) και το φαΐ επίσης.

Βάση του Lonely Planet η βίζα δεν είναι απαραίτητη στην παρακάτω περίπτωση όπου φαντάζομαι σε αφορά

Via the Aqaba Economic Zone: If you arrive in Jordan’s southern city of Aqaba by air on an international flight or by sea from Nuweiba in Egypt, you are entitled to a free visa as part of the free-trade agreement with the Aqaba Special Economic Zone Area (ASEZA). (https://www.lonelyplanet.com/jordan/visas)

Σε αυτή την περίπτωση ίσως σε συμφέρει να αγοράσεις ξεχωριστά είσοδο για την Πέτρα το οποίο κοστίζει 50 (JD). 

Εγώ επειδή πήγα Ιορδανία μέσω Ισραήλ και επειδή έμεινα περισσότερες από 3 νύχτες στην Ιορδανία αγόρασα το JordanPass, κόστος 70 JD - (99 USD) (https://www.jordanpass.jo/Contents/Prices.aspx) που περιλαμβάνει την είσοδο στον αρχαιολογικό χώρο της Πέτρας και σε πολλά άλλα αξιοθέατα και δεν χρειάζεται να αγοράσεις ξεχωριστά βίζα (40 JD). 

Το μόνο δύσκολο είναι οι μετακινήσεις από μέρος σε μέρος. Είναι λίγο χύμα τα πράγματα. Πας στη στάση των λεωφορείον και απλά περιμένεις να γεμίσει το βανάκι για να ξεκινήσει οπότε μπορεί να περιμένεις και μια ώρα μέχρι να μαζέψει αρκετά άτομα. Στη δική μου περίπτωση ο οδηγός μου ζήταγε να πληρώσω περισσότερο αν θέλαμε να ξεκινήσει νωρίτερα και να μην περιμένουμε. Όχι και οτι καλύτερο όταν ο χρόνος είναι περιορισμένος. Αν πας με γκρουπ υποθέτω οτι θα τα έχουν κανονισμένα και δεν θα έχεις τέτοιο θέμα.

Έμεινα ένα βράδυ Aqaba, ένα βράδυ Wadi Rum, 2 βράδια στην Petra και μετά πίσω στην Aqaba άλλο ένα βράδυ. Για να δεις την Πέτρα το προτιμότερο είναι 2 διανυκτερεύσεις εκεί τριγύρω ώστε να μπορείς να πας νωρίς το πρωί και να έχεις όλη τη μέρα μπροστά σου. Είναι μερικές ώρες περπάτημα πήγαινε-έλα, βάλε και στάσεις για φωτογραφίες, φαΐ, κανένα διάλειμμα και πάρα πολλά ανηφορικά σκαλιά. Αν πας από μεσημέρι και μετά είναι πιο πιεσμένα γιατί νομίζω πρέπει να έχεις βγει από το χώρο με την δύση του ηλίου (6am to 6pm during the summer and 6am to 4pm in the winter). Επειδή είχα φτάσει μεσημεράκι στην Πέτρα και δεν υπήρχε χρόνος για επίσκεψη υπάρχει και η μικρή Πέτρα λίγο πιο δίπλα. Πας με ταξί, κανονίζεις με τον οδηγό την τιμή να σε πάει, να σε περιμένει εκεί και να σε γυρίσει πίσω στην πόλη.

Επεξ/σία από alxandros_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...