Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, alxandros_gr είπε

Είχα πάει τον Φεβρουάριο του '18, ανεξάρτητα, όχι με γκρουπ. Η διαμονή είναι αρκετά φτηνή (25-30€ σε δίκλινο για 2 άτομα) και το φαΐ επίσης.

Βάση του Lonely Planet η βίζα δεν είναι απαραίτητη στην παρακάτω περίπτωση όπου φαντάζομαι σε αφορά

Via the Aqaba Economic Zone: If you arrive in Jordan’s southern city of Aqaba by air on an international flight or by sea from Nuweiba in Egypt, you are entitled to a free visa as part of the free-trade agreement with the Aqaba Special Economic Zone Area (ASEZA). (https://www.lonelyplanet.com/jordan/visas)

Σε αυτή την περίπτωση ίσως σε συμφέρει να αγοράσεις ξεχωριστά είσοδο για την Πέτρα το οποίο κοστίζει 50 (JD). 

Εγώ επειδή πήγα Ιορδανία μέσω Ισραήλ και επειδή έμεινα περισσότερες από 3 νύχτες στην Ιορδανία αγόρασα το JordanPass, κόστος 70 JD - (99 USD) (https://www.jordanpass.jo/Contents/Prices.aspx) που περιλαμβάνει την είσοδο στον αρχαιολογικό χώρο της Πέτρας και σε πολλά άλλα αξιοθέατα και δεν χρειάζεται να αγοράσεις ξεχωριστά βίζα (40 JD). 

Το μόνο δύσκολο είναι οι μετακινήσεις από μέρος σε μέρος. Είναι λίγο χύμα τα πράγματα. Πας στη στάση των λεωφορείον και απλά περιμένεις να γεμίσει το βανάκι για να ξεκινήσει οπότε μπορεί να περιμένεις και μια ώρα μέχρι να μαζέψει αρκετά άτομα. Στη δική μου περίπτωση ο οδηγός μου ζήταγε να πληρώσω περισσότερο αν θέλαμε να ξεκινήσει νωρίτερα και να μην περιμένουμε. Όχι και οτι καλύτερο όταν ο χρόνος είναι περιορισμένος. Αν πας με γκρουπ υποθέτω οτι θα τα έχουν κανονισμένα και δεν θα έχεις τέτοιο θέμα.

Έμεινα ένα βράδυ Aqaba, ένα βράδυ Wadi Rum, 2 βράδια στην Petra και μετά πίσω στην Aqaba άλλο ένα βράδυ. Για να δεις την Πέτρα το προτιμότερο είναι 2 διανυκτερεύσεις εκεί τριγύρω ώστε να μπορείς να πας νωρίς το πρωί και να έχεις όλη τη μέρα μπροστά σου. Είναι μερικές ώρες περπάτημα πήγαινε-έλα, βάλε και στάσεις για φωτογραφίες, φαΐ, κανένα διάλειμμα και πάρα πολλά ανηφορικά σκαλιά. Αν πας από μεσημέρι και μετά είναι πιο πιεσμένα γιατί νομίζω πρέπει να έχεις βγει από το χώρο με την δύση του ηλίου (6am to 6pm during the summer and 6am to 4pm in the winter). Επειδή είχα φτάσει μεσημεράκι στην Πέτρα και δεν υπήρχε χρόνος για επίσκεψη υπάρχει και η μικρή Πέτρα λίγο πιο δίπλα. Πας με ταξί, κανονίζεις με τον οδηγό την τιμή να σε πάει, να σε περιμένει εκεί και να σε γυρίσει πίσω στην πόλη.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες,

Και εμείς δεν θα πάμε με γκουπ.Θα πάμε 3 άτομα παρέα απλά ρωτάω εάν συμφέρει να νοικιάσεις αμάξι ή να κάνουμε ότι κάνατε εσείς εκεί πέρα. Γιατί σε κάτι site που είδα που κάνουν τα tour aqaba-petra και aqaba-wadi rum βαράνε στο ψαχνό όσον αφορά τα λεφτά και παίρνουν γύρω στα 100 ευρώ το άτομο , υπερβολικά πολλά λεφτά.

Τι καιρό είχε όταν είχατε πάει?Επειδή και εμείς θα πάμε ίδια περίοδο ρωτάω.Σου άρεσε σαν χώρα και σαν τοπία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά, δεν ξέρω αν έχει ξαναναφερθεί αλλά δεν μπορούσα να ψάξω και τις 32 σελίδες :Ρ Κανονίζω με την παρέα μου να πάμε το καλοκαίρι στην Κωνσταντινούπολη στην Ευρωπαϊκή μεριά και θα ήθελα άμα έχετε πάει ή ξέρετε να μου δώσετε οδηγίες, συμβουλές, προτάσεις κλπ κλπ.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, michey13 είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες,

Και εμείς δεν θα πάμε με γκουπ.Θα πάμε 3 άτομα παρέα απλά ρωτάω εάν συμφέρει να νοικιάσεις αμάξι ή να κάνουμε ότι κάνατε εσείς εκεί πέρα. Γιατί σε κάτι site που είδα που κάνουν τα tour aqaba-petra και aqaba-wadi rum βαράνε στο ψαχνό όσον αφορά τα λεφτά και παίρνουν γύρω στα 100 ευρώ το άτομο , υπερβολικά πολλά λεφτά. 

Τι καιρό είχε όταν είχατε πάει?Επειδή και εμείς θα πάμε ίδια περίοδο ρωτάω.Σου άρεσε σαν χώρα και σαν τοπία?

Ο καιρός ήτανε καλός σε γενικές γραμμές. Στην πόλη μέσα την ημέρα κοντομάνικο και βερμούδα, το βράδυ μια ζακέτα ήταν οκ. Στο Wadi Rum το βράδυ είχε αρκετό κρύο μόλις έπεσε ο ήλιος. Επίσης την ημέρα που είμουνα Petra είχε αρκετή συννεφιά οπότε όταν κρυβόταν ο ήλιος ήθελε μπουφάν.

Για ενοικίαση αυτοκινήτου δεν ξέρω τι παίζει, φαντάζομαι μιας και θα είστε 3 άτομα και θα μοιράζεστε τα έξοδα να συμφέρει πιο πολύ. Επίσης Wadi Rum πηγαίνει λεωφορείο απο την Aqaba και σε αφήνει στο χωριό και απο εκεί και πέρα είχε έρθει ο οδηγός που είχαμε κλείσει διανυκτέρευση και μας πήγε μέσα στην έρημο στο καμπ, έχει αρκετές επιλογές στο booking. Έχουνε μικρά καμπ με ξύλινες καλύβες αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να πας μόνος σου μιας και δεν υπάρχουν δρόμοι μέσα στην έρημο.

Ήταν η 1η μη ευρωπαϊκή χώρα που πηγαίνω οπότε ήταν κάτι διαφορετικό, επίσης 1η φορά στην έρημο, φαγητό ωραίο, η Πέτρα ωραία, μπάνιο στη νεκρά θάλασσα (αν και απο την πλευρά του Ισαρήλ που είναι πιο οργανωμένα) οπότε ναι, μου άρεσε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Θα κάνουμε ένα ταξίδι στην Μαδρίτη σε 7 μέρες και θα παραμείνουμε 10 μέρες.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να πληρώνω με κάρτα (χρεωστική) για τις συναλλαγές μας εκεί ή έχουν μεγάλη προμήθεια οι τράπεζες; Αν και δεν αλλάζουμε νόμισμα αφού με € κινούνται και οι 2 χώρες αλλά οι τράπεζες μεταξύ τους συνεργάζονται ώστε να μας συμφέρει; Δεν θέλω κουβαλάω μεγάλο ποσό πάνω μου από Ελλάδα οπότε θα ήταν μεγάλη διευκόλυνση.

Επίσης έχει κανείς καμία πρόταση ποια μέρη αξίζει να επισκεφτείς; Μουσεία απ' ότι είδα έχουν πολύ ενδιαφέρον. Όπως και ότι υπάρχουν πολλά και όμορφα πάρκα με νεοκλασικά κτίρια τριγύρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.cel.gr/

 

Στις 10/1/2019 στις 8:53 ΜΜ, Lakou είπε

Καλησπέρα ξέρει κανέναν κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο με προορισμούς Ασία.

 

Στις 10/1/2019 στις 8:53 ΜΜ, Lakou είπε

Καλησπέρα ξέρει κανέναν κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο με προορισμούς Ασία.

 

Στις 10/1/2019 στις 8:53 ΜΜ, Lakou είπε

Καλησπέρα ξέρει κανέναν κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο με προορισμούς Ασία.

Επεξ/σία από derorist
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Tario είπε

Καλημέρα

Θα κάνουμε ένα ταξίδι στην Μαδρίτη σε 7 μέρες και θα παραμείνουμε 10 μέρες.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να πληρώνω με κάρτα (χρεωστική) για τις συναλλαγές μας εκεί ή έχουν μεγάλη προμήθεια οι τράπεζες; Αν και δεν αλλάζουμε νόμισμα αφού με € κινούνται και οι 2 χώρες αλλά οι τράπεζες μεταξύ τους συνεργάζονται ώστε να μας συμφέρει; Δεν θέλω κουβαλάω μεγάλο ποσό πάνω μου από Ελλάδα οπότε θα ήταν μεγάλη διευκόλυνση.

Επίσης έχει κανείς καμία πρόταση ποια μέρη αξίζει να επισκεφτείς; Μουσεία απ' ότι είδα έχουν πολύ ενδιαφέρον. Όπως και ότι υπάρχουν πολλά και όμορφα πάρκα με νεοκλασικά κτίρια τριγύρω.

Πήγαινε μετρό Tribunal και περπάτα στα στενά αριστερά όπως βλέπεις στο χάρτη. Έχει άπειρα μαγαζάκια για φαγητό και ποτό με πολύ ζωή.

Και λίγο πιο κάτω, περπάτα όλο τον πεζόδρομο Calle de Fuencarral μέχρι Gran Via και Puerta del Sol.

(Παρεπιμπτόντως, το Hotel ibis Madrid Centro κοντά στο μετρό Bilbao, τίμιο)

image.png.177854822a10f74586345bc07d1d9b0a.png

 

Επίσης 10 μέρες Μαδρίτη μάλλον είναι πολλές, πηγαίνετε καμιά μονοήμερη σε Τολέδο, Σεγκόβια.

 

Επεξ/σία από ribo7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2019 στις 12:28 ΠΜ, Stef Papa είπε

Καλησπέρα παιδιά, δεν ξέρω αν έχει ξαναναφερθεί αλλά δεν μπορούσα να ψάξω και τις 32 σελίδες :Ρ Κανονίζω με την παρέα μου να πάμε το καλοκαίρι στην Κωνσταντινούπολη στην Ευρωπαϊκή μεριά και θα ήθελα άμα έχετε πάει ή ξέρετε να μου δώσετε οδηγίες, συμβουλές, προτάσεις κλπ κλπ.

Ευχαριστώ.

Το μονο που θα σου πω για να εισαι προετοιμασμενος ειναι η πολλη ζεστη και ελπιζω απο κινηση να ειναι καπως καλυτερα αποτι  τις αλλες εποχες.Στην θεση σου για καλοκαιρι θα διαλεγα αλλο προορισμο.

17 ώρες πριν, kkailas είπε

Καμια καλη προταση για διακοπες στο εξωτερικο το καλοκαιρι;

Εξαρταται το μπατζετ που διαθετεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Lakou είπε

Το επεξεργάζομαι φίλε  ωραίο γραφείο φαίνεται ευχαριστω 

Ρε παιδιά, ωραίο φαίνεται το γραφείο αλλά μου φαίνεται ότι δεν έχει ενημερώσει τις ημερομηνίες. Κάποιες είναι από το 2016, 2017. Μήπως έχει ψιλοφαληρίσει και δεν "τρέχουν" νέες εκδρομές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Menelaos83 είπε

Το μονο που θα σου πω για να εισαι προετοιμασμενος ειναι η πολλη ζεστη και ελπιζω απο κινηση να ειναι καπως καλυτερα αποτι  τις αλλες εποχες.Στην θεση σου για καλοκαιρι θα διαλεγα αλλο προορισμο.

Εξαρταται το μπατζετ που διαθετεις.

Γυρω στα 500 ευρω/ατομο για 5-7 μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kkailas είπε

Γυρω στα 500 ευρω/ατομο για 5-7 μερες

Αρα οχι παρα πολλα, οποτε ουγγαρια,πολωνια,ρουμανια και ιταλια θεωρω ειναι καλες επιλογες σε αυτα τα χρηματα.

 

Επεξ/σία από Menelaos83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thanos (Earth -616) είπε

Ρε παιδιά, ωραίο φαίνεται το γραφείο αλλά μου φαίνεται ότι δεν έχει ενημερώσει τις ημερομηνίες. Κάποιες είναι από το 2016, 2017. Μήπως έχει ψιλοφαληρίσει και δεν "τρέχουν" νέες εκδρομές?

 

2 ώρες πριν, Lakou είπε

Το επεξεργάζομαι φίλε  ωραίο γραφείο φαίνεται ευχαριστω 

Ειχα ταξιδεψει παλιοτερα με αυτο το γραφειο. Ηξεραν τη δουλεια τους κ ειχαν αναπτυχθει, ιδιαιτερα στην περιοχη.

Δεν ξερω για τωρα..

Ενα τλν στα γραφεια τους θα ειναι αρκετο για πληροφοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...