Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλές παραλίες. Τωρα, νησί δεν το λες δηλαδή δεν έχει και τίποτα άλλο πέρα από το κάμπινγκ και έναν δρόμο με 5 μαγαζιά/φαγαδικα. 3-4 μέρες είχα πάει και δεν πρόλαβα να βαρεθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πολύ καλές παραλίες συμφωνώ με τον Newproject,για maximum 5 Μέρες είναι πάρα πολύ καλά μετά θα βαριόμουν,κυρίως νεολαία όταν είχα πάει εγώ

αλλά έχει περάσει καιρός,είχα πάει πρίν οχτώ χρόνια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, FilipposMD είπε

KidZania φανταστική, αλλά για μεγαλύτερες ηλικίες. 2 και 5 χρονών τσάμπα θα πληρώσουν τα -ακριβά- εισιτήρια.

3 μέρες είναι λίγες, μην έχετε μεγάλα σχέδια. Δεν ξέρω αν έχουν ταξιδέψει ξανά τα παιδιά, αλλά αν έρχεστε από Αθήνα, να ξέρεις ότι θα φτάσουν και θα είναι ψόφια. Το ταξίδι είναι ταλαιπωρία. Μένω Αγγλία και ταξιδεύουμε με την μικρή (κοντεύει τα 5) 2-3 φορές το χρόνο στην Ελλάδα. Η πρώτη μέρα μετά το ταξίδι είναι πάντα σε χαλαρό ωράριο και δε θέλει να βγει από το σπίτι. Οπότε έχε το στο νου σου.

Μουσείο Φυσικής ιστορίας εννοείται. Εκτός από δεινόσαυρους, έχει πολλά άλλα πράγματα. Για το 2χρονο αξίζει το κομμάτι που έχουν βαλσαμωμένα ζώα. Για το 5χρονο ίσως και τα ηφαίστεια που έχει στον πάνω όροφο.

Μουσείο Επιστημών δίπλα ακριβώς αξίζει επίσης πολύ. Για το 2χρονο πάτε στο υπόγειο που έχει sensory play και κάτι κόλπα με νερά. Για το 5χρονο βλέπετε μια ημίωρη ταινιούλα στο imax και οπωσδήποτε πάτε στο τμήμα με τα διαστημόπλοια και τους πλανήτες. Γενικά 3 μέρες τις τρώτε άνετα σε αυτά τα δύο αν θέλετε. Έχουν και εστιατόρια και τουαλέτες φιλικά για παιδιά.

Λαμβάνοντας υπόψη τις ηλικίες των παιδιών και αγνοώντας του γονείς εντελώς (καλά να πάθετε 😀), μπορείτε να πάτε ενυδρείο όπως ειπώθηκε (χαμός από κόσμο), μια βόλτα με καραβάκι στο ποτάμι ή σε κάποιο από τα πάρκα (Hyde park ή St James park που είναι και το παλάτι). Για παιδιά είναι ωραίοι και οι Kew Gardens, αλλά είναι κάπως εκτός κέντρου και αξίζουν κυρίως το καλοκαίρι.

Μικροπράγματα που όμως μπορεί να θυμούνται τα παιδιά (κυρίως το μεγάλο):

- Μπείτε σε κόκκινο διώροφο λεωφορείο και ανεβείτε στον πάνω όροφο (πάτε να καθίσετε μπροστά μπροστά)

- Αν περάσετε από Paddington train station (πιθανό αν πετάτε από Heathrow) έχει μαγαζάκι για τον Paddington bear, άγαλμα, παγκάκι με το αρκουδάκι ζωγραφισμένο κτλ. Θέλει λίγο ψάξιμο, αλλά ευχαρίστως να δώσω οδηγίες.

- Lego store στην πλατεία Leicester κεντρικά. Έχει τεράστιες φιγούρες φτιαγμένες με Lego μέσα στο μαγαζί.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

 

Το πρόγραμμα είναι το εξής:

Φτάνουμε Πέμπτη και πάμε Κόλτσεστερ έως καί τό Σάββατο. Κυριακή φεύγουμε για Λονδίνο που θα κάτσουμε μέχρι την Τετάρτη, που πετάμε πίσω.

Οπότε, την Κυριακή λέω να πάμε καμιά βόλτα στο κέντρο (Trafalgar Square, picadilly street κλπ) και Δευτέρα- Τρίτη σε μουσεία- δραστηριότητες. Το ξέρω ότι είναι λίγες οι μέρες αλλά τι να κάνουμε 😞🙁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, Mpiftekis said:

Επίσης, μετά τις 18.00 που κλείνουν όλα τα μουσεία, τι μπορούμε να κάνουμε στο Λονδίνο με 2 παιδιά, οέο;

Καφέ, γλυκό, φαγητό, περπάτημα και μετά πίσω στο ξενοδοχείο; Η λογική λέει ότι μια μέρα στους δρόμους και στα μουσεία θα εξαντλήσει τα παιδιά, οπότε πιθανόν να νυστάξουν από νωρίς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mpiftekis είπε

Επίσης, μετά τις 18.00 που κλείνουν όλα τα μουσεία, τι μπορούμε να κάνουμε στο Λονδίνο με 2 παιδιά, οέο;

18.00 ώρα Αγγλίας είναι 20.00 ώρα Ελλάδος, οπότε αν τα παιδιά κρατήσουν το πρόγραμμα που έχουν στην Ελλάδα, με φαγητό και επιστροφή θα είσαι μια χαρά για να ξεκινήσει η διαδικασία για ύπνο. Στην Αγγλία τα παιδιά αυτή της ηλικία κοιμούνται για βράδυ το πολύ στις 8, οπότε δεν έχει πράγματα για παιδιά τέτοιες ώρες.

Επεξ/σία από FilipposMD
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, FilipposMD είπε

18.00 ώρα Αγγλίας είναι 20.00 ώρα Ελλάδος, οπότε αν τα παιδιά κρατήσουν το πρόγραμμα που έχουν στην Ελλάδα, με φαγητό και επιστροφή θα είσαι μια χαρά για να ξεκινήσει η διαδικασία για ύπνο. Στην Αγγλία τα παιδιά αυτή της ηλικία κοιμούνται για βράδυ το πολύ στις 8, οπότε δεν έχει πράγματα για παιδιά τέτοιες ώρες.

Επειδή τα παιδιά μου (και τα 2) είναι απ'τα παιδιά Duracell δεν παίζει κάτι τέτοιο. Ο μεγάλος μου ακόμα κι αν δεν τον βαστούν τα πόδια του, δε θα κοιμηθεί αν δεν κοιμηθούμε εμείς. Οπότε, καταλαβαίνεις ότι έχουμε μέλλον :D Θα το εκτιμούσα πολύ αν έχεις κάτι κατά νου... κι επειδή είσαι γερός γνώστης, με τις μετακινήσεις στο μετρό, βγάζουμε oyster card οι μεγάλοι ή υπάρχει κάτι σαν family card;

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Επειδή τα παιδιά μου (και τα 2) είναι απ'τα παιδιά Duracell δεν παίζει κάτι τέτοιο. Ο μεγάλος μου ακόμα κι αν δεν τον βαστούν τα πόδια του, δε θα κοιμηθεί αν δεν κοιμηθούμε εμείς. Οπότε, καταλαβαίνεις ότι έχουμε μέλλον :D Θα το εκτιμούσα πολύ αν έχεις κάτι κατά νου... κι επειδή είσαι γερός γνώστης, με τις μετακινήσεις στο μετρό, βγάζουμε oyster card οι μεγάλοι ή υπάρχει κάτι σαν family card;

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου :)

Τα παιδιά είναι δωρεάν στο μετρό έτσι κι αλλιώς, οπότε βγάζετε από μια Oyster και είστε ΟΚ. Με την Oyster μπαίνει ημερήσιο cap (κάπου στις £7-8), οπότε όσες μετακινήσεις και να κάνετε, δε θα χρεώνεστε επιπλέον.

Δραστηριότητα ειδική για τα παιδιά δεν ξέρω τι μπορείς να βρεις μετά τι 6, αλλά σίγουρα μπορείτε να κάνετε βόλτες. Πχ Trafalgar, Leicester, China Town, Soho έχουν ενδιαφέρον για τα παιδιά. Χρώματα, μουσικές και τέτοια. Εξαρτάται και από τον καιρό βέβαια. Αλλιώς σε κανένα εμπορικό (πχ Westfield); Μην υποτιμάς και τις αποστάσεις πάντως. Αν φύγεις από τα μουσεία, μέχρι να περπατήσεις στο σταθμό του μετρό, να μπεις, να βγεις κτλ. περνάει η ώρα. Υπόψιν οι περισσότεροι σταθμοί δεν έχουν ασανσέρ (αν κουβαλάτε καρότσι).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτόμαστε με φίλους να πάμε για σκι  στο bansko το τριήμερο της Κ. Δευτέρας.

Απ ότι διαβάζω από παλαιότερες χρονιές, λογικά θα γίνεται χαμός αυτή την περίοδο. Διαβάζω για αναμονή πάνω από ώρα σε Lift.

Λέτε να το αποφύγουμε; Δεν έχουμε πάει ποτέ και λέμε να πάμε φέτος.

Πιστεύετε ότι αξίζει; Καθαρά για σκι πάμε και είμαστε αρχάριοι. Ξέρουμε ότι η περιοχή δεν έχει κάτι άλλο.

Γενικά πληροφορίες από κάποιον που πήγε πρόσφατα ή πηγαίνει συχνά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειστε αρχαριοι γιατι να πατε ?αν μιλαμε για σπα τζογο κτλ οκ..βασιλιτσα  καιμακτσαλαν δεν σας κανουν? 

Πιο διπλα εχει το μποροβιτς που ναι ακομη πιο χαλαρα..

Αν υπαρχει κατι που ειναι καλυτερο σε αυτα τα βουνα ειναι τα λιφτ που δουλευουν και οτι ειναι πολλα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, _chris_ said:

σκεφτόμαστε με φίλους να πάμε για σκι  στο bansko το τριήμερο της Κ. Δευτέρας.

Απ ότι διαβάζω από παλαιότερες χρονιές, λογικά θα γίνεται χαμός αυτή την περίοδο. Διαβάζω για αναμονή πάνω από ώρα σε Lift.

Λέτε να το αποφύγουμε; Δεν έχουμε πάει ποτέ και λέμε να πάμε φέτος.

Πιστεύετε ότι αξίζει; Καθαρά για σκι πάμε και είμαστε αρχάριοι. Ξέρουμε ότι η περιοχή δεν έχει κάτι άλλο.

Γενικά πληροφορίες από κάποιον που πήγε πρόσφατα ή πηγαίνει συχνά.....

πηγα για δευτερη φορα βανσκο φετος.ναι η ουρα μπορει στη γονδολα να ειναι μια και μιαμιση ωρα οποτε αν θες να το αποφυγεις πας νωρις  και το νωρις ειναι με το ανοιγμα της γονδολας.ωραιο μερος.πραγματι σχεδον ολοι πανε για σκι εκει.εξοπλισμο νοικιαζεις εκει.την καρτα για το lift βγαλτην απο την προηγουμενη ημερα και οχι την ιδια αλλιως θα φαε αναμονη.μετα την γεμιζεις online.εχει ωραια φτηνα ξενοδοχεια.γενικως αν εχεις τιποτα αλλες αποριες ρωτα.πολλοι δεν πανε bansko  αλλα μποροβιτς που δεν εχω παει και δεν εχω αποψη ακομα αλλα και bansko αν προσεξεις λιγο με την γονδολα ολα ειναι πιο ωραια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το Μπάνσκο είναι απο τα φθηνότερα της Ευρώπης συνήθως γίνεται χαμός. Όντως υπάρχει τεράστια αναμονή ακόμα κ όταν όλα (lift, αναβατήρες, γόνδολες, καμπίνες, πιατακια, μπριζολακια/αρχαρίων) δουλεύουν ρολόι. Κ φυσικά δεν είναι μέρος (τις μέρες κ ώρες αιχμής) για να μάθει σκι ένας αρχάριος, θα ταλαιπωρηθεί διπλά (αναμονή κ περιορισμένος χώρος) κ τελικά δεν θα του αρέσει το σκι. Βέβαια εκείνες τις μέρες κ στα χιονοδρομικά της Ελλάδας, χαμός θα γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, poulinos είπε

πηγα για δευτερη φορα βανσκο φετος.ναι η ουρα μπορει στη γονδολα να ειναι μια και μιαμιση ωρα οποτε αν θες να το αποφυγεις πας νωρις  και το νωρις ειναι με το ανοιγμα της γονδολας.ωραιο μερος.πραγματι σχεδον ολοι πανε για σκι εκει.εξοπλισμο νοικιαζεις εκει.την καρτα για το lift βγαλτην απο την προηγουμενη ημερα και οχι την ιδια αλλιως θα φαε αναμονη.μετα την γεμιζεις online.εχει ωραια φτηνα ξενοδοχεια.γενικως αν εχεις τιποτα αλλες αποριες ρωτα.πολλοι δεν πανε bansko  αλλα μποροβιτς που δεν εχω παει και δεν εχω αποψη ακομα αλλα και bansko αν προσεξεις λιγο με την γονδολα ολα ειναι πιο ωραια.

Στο μπόροβετς έχω πάει και πράγματι ήταν ωραία. Βέβαια πήγα σε άσχετη περίοδο που δεν είχε κόσμο.

Είπαμε για διαφορά να πάμε στο Μπάνσκο φέτος. Το σκεφτόμαστε και για ελλάδα αλλά έριξα μια ματιά σε ξενοδοχεία και είδα διπλάσια τιμή για το τριήμερο σε σχέση με Βουλγαρία.

Απλά η απορία μου είναι... ακούω όλοι να λένε για αναμονή στη γόνδολα. Μόνο με τη γόνδολα μπορείς να ανέβεις; Κάτι είχα διαβάσει ότι μπορείς να ανέβεις και με taxi;

Στο Μπόροβετς που πήγα δεν είχα πάει καν στη γόνδολα.

Επειδή δεν έχω ιδέα προσπαθώ να καταλάβω αν μπορούμε να κινηθούμε σε άλλα σημεία εκτός της γόνδολας όπου θα έχει λιγότερη κίνηση. Έστω κι αν η πίστα-ες δεν είναι πολύ καλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα πάω Ιταλία γιατί δεν έχω πάει ποτέ.Σιγουρα στους προορισμούς μου το Μιλανο και η Ρώμη.Ηθελα να πάω και Νάπολη αλλά διαβάζω ότι είναι η πόλη με την μεγαλύτερη εγκληματικότητα στην Ευρώπη και μάλλον δεν θα πάω.

Επεξ/σία από Fotis Deutschland
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...