Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kostasbm είπε

δεν χρησιμοποιω Ελληνικη χρεωστικη αλλα η προμηθεια αναληψης μετρητων ειναι πολυ μεγαλυτερη απο τις πληρωμες σε καταστηματα

οταν λες δοκιμασμενη τι εννοεις ??εκτος Ευρωπης ???Ασια Απω ανατολη Αυστραλια ??Αμερικη ? πας με τη καρτα και τη δεχονται τα καταστηματα σε ολο το κοσμο ??? 

δοκιμασμενη οπου την εχω χρησιμοποιησει εγω και απο οσα εχω διαβασει  απο αλλους χρηστες, εχει σχετικο θεμα που νομιζω οτι εχουν ασχοληθει πολυ αναλυτικα.

Φανταζομαι οπου δεχονται MASTERCARD δεχονται και την REVOLUT.

Στις 15/6/2019 στις 9:42 ΠΜ, Zerg13 είπε

Θα παω Βουλγαρια(Σοφια) και Νίς Γαλλία. Οτι εχετε να προτεινεται και για τα 2 ευπροσδεκτο. Απο Βουλγαρια κυριως που να παω τι να κανω. Πολεις κοντα στη Σοφια που αξιζει να πας, point of interest, γαστρονομια, etc.

2 μερες Σοφια, 5 μερες Nις.

φαγητο μια πολυ καλη επιλογη, ειναι εδω

https://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g294452-d12387815-Reviews-Divaka-Sofia_Sofia_Region.html

δυο ατομα θα φατε βασιλιαδες με 20-25 ευρω, δες τα πιατα και οτι σε φτιαχνει κτυπα το.

Ιδιως η σουπα με το ψωμενιο τσουκαλι ειναι απιστευτη, εκτος αν δεν σου αρεσουν οι σουπες, αλλα οπως και να εχει τετοιο πραγμα δεν θα εχεις ξαναφαει.

Περα του που να πας, θα σου πω που να ΜΗΝ πας.

Μην πας κοντα στη περιοχη του Σιδηροδρομικου σταθμου εκτος αν ειναι μερα και εχεις κατι να κανεις προς τα εκει.

Τωρα αξιοθεατα... δεν ειναι πολλα, οσα δεις στους οδηγους αυτα ειναι και παπαλα.

Ψωνια μαλλον τιποτα, εκτος αν σοτυ αρεσουν οι βολτες στα μαγαζια, απο τετοια εχει μπολικα και νομιζεις οτι εισαι στο Λονδινο.

Τιμες διπλες απο ελλαδα, οποτε.... καταλαβες.

Κατι που αξιζει να κανεις στη Σοφια ειναι βολτες στα ανετα παρκα και δρομους.

Επισης το ξαναειπα αλλα μιας και εισαι αμεσα ενδιαφερομενος,

αν πας με αεροπλανο, για να βγαλεις εισιτηριο για το μετρο, πρεπει να εχεις λεβα αλλιως τον ηπιες.

Πρεπει αναγκαστικα ειτε να βρεις απο εδω 2-3 λεβα ειτε να εχεις καρτα για να τραβηξεις λιγα ευρω (σε λεβα) απο το ΑΤΜ,

αν εχεις καποια ελληνικη χρεωστικη θα σε χρεωσει προμηθεια αναληψης, αν εχεις REVOLUT εισαι κομπλε.

Επεξ/σία από tornado
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Παραλία του Ξι δεν θα πας ; Σκάλα αξίζει και Άσο επίσης. Τσέκαρε μηπως πας σκαστός και Ιθάκη μια μέρα, είναι και όμορφα κααι καλή ευκαιρία να το δεις το νησάκι. 

Άσχετο, αλλά για να καταλάβετε τον παραλογισμό ορισμένων ΚΤΕΛ. Δεν υπάρχει δρομολόγιο Γιαννενα - Πάργα/Γιάννενα - Σύβωτα ούτε για ΠΣΚ στο ΚΤΕΛ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ. Καλά για τιμές ας μη μιλήσουμε, αστείες το λιγότερο. 

Στο Ξι όχι απλά έχει κόσμο, αλλά το μπαρ βαράει καλά μέσα στο καλοκαίρι και τα water sports κάνουν καλές δουλειές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, d_gkal είπε

 

Ποιες παραλίες να επισκεφθώ; 

Οι αποστάσεις είναι κοντινές; 

Πχ αν μείνω προς Βασιλική, είναι αρκετά μακρυά από Λευκάδα;

Θα έχω αμαξι

Έχει μεγάλες αποστάσεις, ναι είναι αρκετά μακριά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2019 στις 9:05 ΠΜ, Salecon είπε

Ευχαριστώ! Ξέρεις εάν είναι ΟΚ να πας με αεροπλάνο; 

Γιατί να μην είναι; Εννοώ, δεν έχω εμπειρία με το αεροδρόμιο εκεί, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ένα λόγο που δε θα είναι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, d_gkal είπε

Λευκάδα 15-20 Αυγούστου 

Που να μείνω; 

Ποιες παραλίες να επισκεφθώ; 

Οι αποστάσεις είναι κοντινές; 

Πχ αν μείνω προς Βασιλική, είναι αρκετά μακρυά από Λευκάδα;

Θα έχω αμαξι

Βασιλική-Λευκάδα είναι 40 χιλιόμετρα σε δρόμο "καλντερίμι" τουτέστιν θες καμιά ώρα στο νερό και να μην έχει κίνηση, οπότε μια ογδονταρού χιλιόμετρα πηγαινέλα δεν τα λες και λίγα. Κοίτα που θα μείνεις και πράξε αναλόγως.

Πόρτο Κατσίκι και Αγιος Νικήταςείναι must αφού πας στο νησί, επίσης να νοικιάσεις βαρκάκι με μηχανή στο Νυδρί να πας στο Σκορπιό να κάνεις το μπάνιο σου, και στο Μεγανήσι για μονοήμερη εκδρομούλα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, d_gkal said:

Λευκάδα 15-20 Αυγούστου 

Που να μείνω; 

Ποιες παραλίες να επισκεφθώ; 

Οι αποστάσεις είναι κοντινές; 

Πχ αν μείνω προς Βασιλική, είναι αρκετά μακρυά από Λευκάδα;

Θα έχω αμαξι

Εμείς είχαμε μείνει σ'ένα παραλιακό χωριό, Νικιάνα λεγόταν, και ήταν αρκετά βολικό σημείο γιατί πηγαίναμε άνετα είτε στο Νυδρί (εκεί είναι οι περισσότερες επιλογές όσον αφορά εστιατόρια/μπαρ/τουριστικά καταστήματα) είτε στην πόλη της Λευκάδας. Επίσης, επειδή ήταν σχετικά στη μέση βόλευε και ώστε να διασχίζουμε το νησί και να δούμε όμορφα ορεινά χωριά όπως Καρυά (έχει ενδιαφέρον λαογραφικό μουσείο) και Εγκλουβή. Φτάσαμε και στη Βασιλική μια μέρα....πολύυυυ νότια βρε παιδί μου, μακριά από την πόλη της Λευκάδας και το Νυδρί. Τουλάχιστον η Βασιλική είναι πιο κοντά στο Πόρτο Κατσίκι και είδα ότι κι εκείνη είχε μερικές επιλογές σε εστιατόρια και ξενοδοχεία (νομίζω την επιλέγουν σαν προορισμό και για water sports). Αφού θά'χεις αμάξι ετοιμάσου για πολλά χιλιόμετρα αν θες να δεις πράγματα στο νησί (οι δρόμοι στενοί πάντως). Επίσης, στις οργανωμένες παραλίες (πχ Κάθισμα) ήταν αρκετά τσιμπημένες οι τιμές για ομπρέλα/ξαπλώστρες (και φαντάσου είχαμε πάει Σεπτέμβρη) και υπήρχε και parking με χρέωση (αλλιώς πάρκαρες μακριά). Για μπάνιο να πηγαίνεις πρωί, νωρίς καλύτερα, και για να πιάνεις ομπρέλα/ξαπλώστρες αλλά και γιατί είναι πιο ήρεμα τα νερά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, d_gkal είπε

Άρα σε ποιες περιοχές να ψάξω κατάλυμα;

Κοίτα... Το Νυδρί είναι αρκετά τουριστικό. Εγώ δεν θα το επέλεγα.
Εξαρτάται με τι παρέα θα πας και τι θέλετε να κάνετε βέβαια... Εγώ θα έμενα πόλη, αλλά και η Λυγιά ή Νικιάνα είναι μια καλή επιλογή. Επίσης για μένα το πιο ωραίο μέρος είναι ο Αγ. Νικήτας, αλλά είναι λίγο πιο τσιμπημένες οι τιμές. Από παραλίες δεν νομίζω να μην μείνεις ευχαριστημένος όπου και να πας (μιλάω για αυτές τις δυτικής πλευράς). Είναι βαθιές και απότομες και έχουν κύμα συνήθως.
Έχε υπόψιν σου ότι την εποχή που πας 15-20 Αυγούστου, έχει πολύ κόσμο το νησί και κατ' επέκταση πολλά αυτοκίνητα και κίνηση στους δρόμους, πάρκινγκ κλπ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άντε τώρα που έχω χρόνο, μερικά πραγματάκια - mini guide κι από μενα για Λευκάδα, επειδή την έφαγα με το κουτάλι 2 χρόνια τώρα κι έχω μείνει πολλές μέρες, και με κοπέλα και μόνος.

Όπου και να μείνεις στο νησί, αν μιλάμε για 5 μέρες διακοπές, εγώ θα πρότεινα:

1). 1 μέρα Πόρτο Κατσίκι.

Spoiler

Η πιο ξακουστή παραλία, τρομερά χρώματα, σου φεύγει το σαγόνι. Έχω πετύχει και με άπνοια, ήρεμη θάλασσα κλπ. Έχω πετύχει και με απίστευτο κύμα, επίσης απόλαυση, τρομερές φωτος και videos (αλλά επικίνδυνα, δεν μπορείς σε τέτοια περίπτωση να πας έστω λίγο βαθιά, μένεις εκεί που σκάει το κύμα και παίζεις μ' αυτό). Επίσης, δε χρειάζεται να νοικιάσεις ομπρέλα/ξαπλώστρες αν δε θες να δώσεις λεφτά. Πας προς τα αριστερά που τελειώνει η ιδιωτική φάση κι έχει άλλο τόσο χώρο με κόσμο που βάζει την ομπρέλα του και τέλος. Το ίδιο πράγμα ακριβώς, δε χάνεις κάτι. Οπότε πάρε ομπρέλα, φορητά ψυγειάκια ή και σκέτα θερμός (γέμισέ τα παγοστήλες και τρόφιμα/ποτά από το μάρκετ από εκεί που θα μένεις, για να μη παίρνεις απο το - προφανώς πιο ακριβό- αναψυκτήριο στο Κατσίκι) κι είσαι άρχοντας. Αν μένεις Βασιλική, είναι σχετικά εύκολη η μετάβαση, αν μένεις όμως τίποτα πόλη ή Άγιο Νικήτα, κοιμήσου καλά το βράδυ πριν, βάλε τα δυνατά σου και πάμε (είναι ζόρι ο δρόμος, πολύ στενός σε μεγάλο κομμάτι του και απόσταση 1,5+ ώρα - εγώ βέβαια το απόλαυσα και τις 2 φορές που πήγα). Parking σε μη ιδιωτικό χώρο θα δυσκολευτείς να βρεις, οπότε δώσε κανα 5-6ευρο και σήκω φύγε, τράβα στην παραλία να απολαύσεις τη μέρα σου, για να μη το πολυσκέφτεσαι και τσαντίζεσαι.

2). 1 μέρα Άγιος Νικήτας.

Spoiler

Μεγάλη αγάπη, πήγα για 3 μέρες την 1η φορά κι έμεινα 2 βδομάδες. Το πιο ωραίο τουριστικό χωριό του νησιού, φουλ ταβερνεία, ό,τι πρέπει και για ψάρι και για κρέας, παρέα με τσίπουρο/κρασί, θα σου αρέσει πολύ αν είσαι έστω λίγο μερακλής. Πολύ ωραία παραλία, ένας ωραίος ήσυχος κόλπος, δεν έχει να νοικιάσεις ξαπλώστρες και τέτοια. Εμείς όταν θέλαμε να τη βγάλουμε στο χωριό όλη μέρα, ξυπνούσαμε και πηγαίναμε και καρφώναμε την ομπρέλα+πετσέτα για να έχουμε πιασμένο μέρος και μετά κάναμε ό,τι θέλαμε, ή την πέφταμε παραλία εκείνη τη στιγμή, ή βολτάραμε και πηγαίναμε παραλία πιο μετά. Επίσης, όπως θα δεις μπροστά στην παραλία, πηγαινοέρχεται ένα καραβάκι μεταφέροντας κόσμο στην παραλία Μύλος που είναι εκεί παραδίπλα (επίσης με τα κλασσικά ωραία χρώματα του νησιού). Αν θες, πας και με πόδια, αλλά είναι ζόρι, τσίμπα το καραβάκι, φθηνό είναι. Πολλοί πηγαίνουν εκεί για το ηλιοβασίλεμα. Επίσης πέρσι μάλωναν εκεί η τοπική κοινωνία λόγω ιδιωτικοποίησης της παραλίας (ξαπλώστρες και τέτοια), δε ξέρω τι έγινε τελικά. Το μόνο ζόρι του χωριού είναι το parking, είναι λίγο της υπομονής, αν θέλεις να αφήσεις το αμάξι σε μια λογική απόσταση από το χωριό (μη τα πάρεις στο κρανίο, αν χρειαστεί να κάνεις 1-2 φορές το δρόμο πάνω κάτω, είναι φυσιολογικό).

3). 1 μέρα Κάθισμα.

Spoiler

Λίγο παραπέρα από τον Άγιο Νικήτα. Επίσης πανέμορφη, μεγάλη, απλωμένη παραλία. Έχει φουλ μαγαζιά/αναψυκτήρια/πισίνες/εστιατόρια/ταβέρνες στη σειρά κι από κάτω είναι τα αντίστοιχα κομμάτια παραλίας που τους αντιστοιχούν. Όμως κι εκεί, δεν είναι ανάγκη να πας να πληρώσεις ξαπλώστρες σ' αυτούς. Πας στα κομμάτια ανάμεσά τους και κάνεις τα ίδια με τα παραπάνω που γράφω για Πόρτο Κατσίκι. Πιο μετά το μεσημέρι, προς απογευματάκι σε κάποια pool bar έχει party και τέτοια, αν είναι του γούστου σου. Επίσης εδώ υπάρχει μια λίγο μεγαλύτερη ευκολία να βρεις parking χωρίς να το χώσεις μέσα σε ένα από τα ιδιωτικά. Εγώ ακόμα και σε rush hours, βρήκα να παρκάρω free.

4). 1 μέρα Νυδρί.

Spoiler

Αλλά όχι για μπάνιο στις τοπικές παραλίες (δε λένε σε σύκριση με τις παραπάνω, θα το δεις και μόνος σου). Θα το κάνεις για να πάρεις κάποια από τις κρουαζιέρες που υπάρχουν από το λιμάνι εκεί, ξεκινάνε πρωί πρωί, γυρνάς κατά απογευματάκι, κάπου στις 18:00+. Καλύτερη είναι η Οδύσσεια, πιο μαζεμένη φάση, χαβαλές καπετάνιος, κεράσματα πάνω στο καράβι, φουλ έξτρα μεσημεριανό μέχρι να σκάσεις στα σουβλάκια, όλα μέσα στην τιμή. Το μόνο μείον είναι ότι δεν πάει Εγκρεμνούς (μία παραλία που είναι στα "κυβικά" των 3 παραπάνω και είναι προσβάσιμη μόνο από θάλασσα, λόγω παλαιότερου σεισμού). Google-αρέ τα +tripadvisor και θα βρεις όλες τις κρουαζιέρες, απλά οι άλλες έχουν μεγαλύτερη πολυκοσμία και πιθανόν να μην ευχαριστηθείς βουτιές κλπ (αλλά από την άλλη κάποιες πάνε Εγκρεμνούς και Φισκάρδο-Κεφαλλονιά). Η άλλη περίπτωση, όπως σου είπαν και τα παιδιά πάνω,  είναι να νοικιάσεις σκαφάκι και να τα κάνεις μόνος σου όλα. Ρώτα τιμές, ζύγισέ τα και οικονομικά και δες τι θες/σε συμφέρει.

 

Αφήνω 1 μέρα σε σενα. Εγώ ας πούμε, στο μόνο μέρος που δεν πήγα και ήθελα, ήταν στο νότιο, στη Βασιλική. Εκεί, όπως ειπώθηκε κι από άλλους, πάει πολύς κόσμος για windsurfing και άλλα θαλάσσια σπορ, αλλά ok, πας και για απλή βόλτα όπως στα παραπάνω μέρη. Επίσης θαλάσσια σπορ έχει και στο Νυδρί, αν σε ενδιαφέρει. Α επιπλέον, στο Νυδρί είναι attraction και οι καταρράκτες, αν έχουν νερό πας, αλλά καλοκαίρι είναι και λίγο ζόρι να έχουν νερό. Εμείς πήγαμε με την κοπελιά, τσάμπα ποδαρόδρομο φάγαμε, αλλά είχαμε χαβαλέ και δε ξενερώσαμε. Από κει και πέρα, γενικά, το νησί θέλει αμάξι. Ok, δεν είναι και Κρήτη αλλά δε το λες και μικρό. Π.χ. Βασιλική - Πόλη της Λευκάδας που ρωτάς, είναι καμιά ώρα...

Τέλος για τη νυχτερινή ζωή... Νταξει τις περισσότερες επιλογές προφανώς τις έχει η πόλη της Λευκάδας. Ταβέρνες/φαγάδικα και αρκετά μπαρ, χαλαρά και πολυπληθή, και για όλες τις ώρες. Ανάμεικτοι Έλληνες/ξένοι, στα μπαρ πιο αργά, προφανώς περισσότεροι οι Έλληνες. Καλά ποτά και τιμές, μέχρι πέρσι τουλάχιστον. Έχει και το Νυδρί μαγαζιά, αλλά 90% ξένοι, έχει πέσει λίγο η φάση εκεί, απ' ό,τι μου λέγανε και ντόπιοι. Εγώ πέρσι δε βγήκα ποτέ βράδυ εκεί γιατί δεν ήθελα να οδηγήσω έχοντας πιεί (έμενα πόλη τη 2η φορά). Στον Άγιο Νικήτα, τα βράδια είναι πιο ήρεμα, ταβέρνα ή πιτόγυρο για φαγητό, για ποτάκια έχει 2 στάνταρ μαγαζιά που κρατάνε μετά τις 12 (άμα θες να το τραβήξεις, το 1 από τα 2 που είναι μπροστά στην παραλία , κρατάει και μετά τις 3-4, ανάλογα και τον κόσμο). Συνοψίζοντας, αν έλεγα να ξαναπάω, θα προτιμούσα να κλείσω σε ένα από τα 2 μέρη που έμεινα και τις 2 άλλες φορές, Άγιο Νικήτα ή Πόλη της Λευκάδας. Γεωγραφικά είναι και τα 2 σε ιδανικά σημεία, αν υπολογίσεις ότι έχεις να πας όλους τους παραπάνω προορισμούς. Κι από κει και πέρα, ο μεν Άγιος Νικήτας είναι μάλλον το ομορφότερο/γραφικότερο τουριστικό μέρος, στη δε πόλη έχεις στα πόδια σου όλες τις ανέσεις που θες για τα βράδια.

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω στα παραπάνω για Λευκάδα, το ακρωτήρι Λευκάτας - αλλά πολύ χάλια ο χωμάτινος δρόμος,

Τα Σύβοτα - το φιορδ της Λευκάδος - και την παραλία του μικρού Γιαλού.

Εκπληκτικό νησί με χάλια οδικο δίκτυο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω παιδιά... Γιατί ό,τι ενοικιάσεις έχω κάνει όλα τα τελευταία χρόνια είναι online (booking, airbnb κλπ) κι έχω ξεχάσει πως είναι να κλείνεις δωμάτιο σε νησί τηλεφωνικώς.

1). Ο ιδιοκτήτης σου ζητάει ονοματεπώνυμο και ζητάει μια προκαταβολή. Συνήθως τι μέρος του συνολικού ποσού είναι; Π.χ. για ένα δωμάτιο των 50 ευρώ x 7 μέρες = 350, πόσο μπορεί να είναι η προκαταβολή;

2). Το σημαντικότερο... Πως γίνεται η συναλλαγή; Γιατί αν κάνεις κατάθεση σε λογαριασμό του, τι ασφάλεια έχεις ότι θα πας στο νησί και δε θα κάνει λαμογιά ή τον Κινέζο και δε θα σε αφήσει χωρίς δωμάτιο; Κάνουν τέτοια οι ιδιοκτήτες;

3). Για Σκύρο, παίρνεις καράβι από Κύμη (Εύβοια). Από που κλείνεις/πληρώνεις online εισιτήρια; Στο viva δε βγάζει καθόλου αποτελέσματα για τα δρομολόγια αυτά, όχι μόνο για Αύγουστο που κοιτάω, αλλά για καμιά ημερομηνία εως τότε. Μόνο με τηλεφωνική κράτηση μέσω της ίδιας της εταιρίας  γίνεται;

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GiOrGoSk21 είπε

. Ο ιδιοκτήτης σου ζητάει ονοματεπώνυμο και ζητάει μια προκαταβολή. Συνήθως τι μέρος του συνολικού ποσού είναι; Π.χ. για ένα δωμάτιο των 50 ευρώ x 7 μέρες = 350, πόσο μπορεί να είναι η προκαταβολή;

τα 2 προηγουμενα χρονια μου ζητησαν οπως λες  ενα συμβολικο ποσο δηλαδη μιας νυχτας, φετος μου ζητησαν το 30%...Βεβαια φετος εκλεισα μεσα στο 15αυγουστο ενα παλιοτερα ηταν πιο ακυρες ημερομηνιες.

5 ώρες πριν, GiOrGoSk21 είπε

Το σημαντικότερο... Πως γίνεται η συναλλαγή; Γιατί αν κάνεις κατάθεση σε λογαριασμό του, τι ασφάλεια έχεις ότι θα πας στο νησί και δε θα κάνει λαμογιά ή τον Κινέζο και δε θα σε αφήσει χωρίς δωμάτιο; Κάνουν τέτοια οι ιδιοκτήτες;

αμα ειναι σοβαροι επιχειρηματιες δεν κανουν...καταθεση οπως λες σε λογαριασμο ειναι η μονη λυση. Εμενα φετος που ηταν και πολυ μεγαλο το ποσο της προκαταβολης μου ειχαν πει οτι μολις δουμε τα χρηματα σου στελνουμε Mail που λεει οτι εχουμε συμφωνησει για τοσες μερες, τοσα λεφτα, σε αυτο το δωματιο και εχετε προπληρωσει ηδη το ταδε ποσο.Οποτε να ειμαι καλλυμενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, GiOrGoSk21 είπε

Να ρωτήσω παιδιά... Γιατί ό,τι ενοικιάσεις έχω κάνει όλα τα τελευταία χρόνια είναι online (booking, airbnb κλπ) κι έχω ξεχάσει πως είναι να κλείνεις δωμάτιο σε νησί τηλεφωνικώς.

1). Ο ιδιοκτήτης σου ζητάει ονοματεπώνυμο και ζητάει μια προκαταβολή. Συνήθως τι μέρος του συνολικού ποσού είναι; Π.χ. για ένα δωμάτιο των 50 ευρώ x 7 μέρες = 350, πόσο μπορεί να είναι η προκαταβολή;

2). Το σημαντικότερο... Πως γίνεται η συναλλαγή; Γιατί αν κάνεις κατάθεση σε λογαριασμό του, τι ασφάλεια έχεις ότι θα πας στο νησί και δε θα κάνει λαμογιά ή τον Κινέζο και δε θα σε αφήσει χωρίς δωμάτιο; Κάνουν τέτοια οι ιδιοκτήτες;

3). Για Σκύρο, παίρνεις καράβι από Κύμη (Εύβοια). Από που κλείνεις/πληρώνεις online εισιτήρια; Στο viva δε βγάζει καθόλου αποτελέσματα για τα δρομολόγια αυτά, όχι μόνο για Αύγουστο που κοιτάω, αλλά για καμιά ημερομηνία εως τότε. Μόνο με τηλεφωνική κράτηση μέσω της ίδιας της εταιρίας  γίνεται;

1) Συνήθως τους κάνω κατάθεση ένα μέρος του ποσού, στα 350 πχ που λες θα έβαζα 50-100€ και τους στέλνω μέσω viber/whatsapp φωτογραφία το αποδεικτικό και τους ζητάω να με ενημερώσουν ότι έχουν δει τα χρήματα. Για να είμαι σίγουρος ότι υπάρχει και γραπτά η ημερομηνία της κράτησης το μήνυμα που τους στέλνω είναι κάπως έτσι: "Καλησπέρα, σας έκανα κατάθεση 50€ από τα 350€ που είπαμε για τις ημερομηνίες 10-15 Ιουλίου. Ενημερώστε με όταν δείτε τα χρήματα"

2) Θεωρητικά με την κατάθεση και το αποδεικτικό είσαι καλυμμένος. Τώρα αν πέσεις σε περίεργο ποτέ δεν ξέρεις.

3) Σκόπελο και Αλόννησο που έχω πάει από Κύμη έκλεισα μέσω της εταιρίας που λες. Δεν έχεις να φοβηθείς κάτι. Παλιότερα δεν είχε καθημερινά δρομολόγια για τα νησιά αυτά. Αν ισχύει ακόμα, βρες πρώτα ημερομηνίες για πλοίο και μετά ψάξε ημερομηνίες για δωμάτια. Παραλαβή των εισιτηρίων κάνεις από το λιμάνι, οπότε υπολογίζεις να είσαι εκεί και λίγο νωρίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...