Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 hours ago, GiOrGoSk21 said:

3). Για Σκύρο, παίρνεις καράβι από Κύμη (Εύβοια). Από που κλείνεις/πληρώνεις online εισιτήρια; Στο viva δε βγάζει καθόλου αποτελέσματα για τα δρομολόγια αυτά, όχι μόνο για Αύγουστο που κοιτάω, αλλά για καμιά ημερομηνία εως τότε. Μόνο με τηλεφωνική κράτηση μέσω της ίδιας της εταιρίας  γίνεται;

Όχι viva, δεν τα έχει.
Εδώ βλέπεις τα δρομολόγια https://www.sne.gr/timetables-gr.php

και από κάτω έτσι κι αλλιώς γράφει να επικοινωνήσεις με την εταιρεία. Χρόνια τώρα θυμάμαι να κλείνουμε τηλεφωνικώς με την οικογένειά μου και τα παραλαμβάναμε/πληρώναμε επί τόπου στο λιμάνι της Κύμης (κανα 40λεπτο νωρίτερα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, *nenya* είπε

Όχι viva, δεν τα έχει.
Εδώ βλέπεις τα δρομολόγια https://www.sne.gr/timetables-gr.php

και από κάτω έτσι κι αλλιώς γράφει να επικοινωνήσεις με την εταιρεία. Χρόνια τώρα θυμάμαι να κλείνουμε τηλεφωνικώς με την οικογένειά μου και τα παραλαμβάναμε/πληρώναμε επί τόπου στο λιμάνι της Κύμης (κανα 40λεπτο νωρίτερα).

Ναι, τα είχα δει στη σελίδα της sne. Βασικά στο link αυτό:

https://www.sne.gr/booking-gr.php

έχουν φτιάξει μια καλούτσικη φόρμα, η οποία λείπει τώρα (και χθες βράδυ έλειπε κι εμφανίστηκε το μεσημέρι που μιλούσα στο τηλ μαζί τους και ταυτόχρονα κοιτούσα τη σελίδα) που βάζεις όλα τα στοιχεία και στο τέλος, σε κατευθύνει να πληρώσεις online κιόλας απ' ό,τι κατάλαβα (δεν το προχώρησα όμως στο τελευταίο στάδιο γι' αυτό δεν είμαι 100% σίγουρος).

Οπότε ok, βγήκε άκρη, thanks. :)

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/6/2019 στις 1:56 ΠΜ, GiOrGoSk21 είπε

Να ρωτήσω παιδιά... Γιατί ό,τι ενοικιάσεις έχω κάνει όλα τα τελευταία χρόνια είναι online (booking, airbnb κλπ) κι έχω ξεχάσει πως είναι να κλείνεις δωμάτιο σε νησί τηλεφωνικώς.

1). Ο ιδιοκτήτης σου ζητάει ονοματεπώνυμο και ζητάει μια προκαταβολή. Συνήθως τι μέρος του συνολικού ποσού είναι; Π.χ. για ένα δωμάτιο των 50 ευρώ x 7 μέρες = 350, πόσο μπορεί να είναι η προκαταβολή;

2). Το σημαντικότερο... Πως γίνεται η συναλλαγή; Γιατί αν κάνεις κατάθεση σε λογαριασμό του, τι ασφάλεια έχεις ότι θα πας στο νησί και δε θα κάνει λαμογιά ή τον Κινέζο και δε θα σε αφήσει χωρίς δωμάτιο; Κάνουν τέτοια οι ιδιοκτήτες;

3). Για Σκύρο, παίρνεις καράβι από Κύμη (Εύβοια). Από που κλείνεις/πληρώνεις online εισιτήρια; Στο viva δε βγάζει καθόλου αποτελέσματα για τα δρομολόγια αυτά, όχι μόνο για Αύγουστο που κοιτάω, αλλά για καμιά ημερομηνία εως τότε. Μόνο με τηλεφωνική κράτηση μέσω της ίδιας της εταιρίας  γίνεται;

Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ για την προκαταβολή, ανάλογα την πολιτική του κάθε καταλύματος. 

Να σε αφήσει χωρίς δωμάτιο είναι σχεδόν απίθανο, το πολύ πολύ να σε πάει σε άλλο αντίστοιχο αν για κάποιο λόγο δεν έχει ο ίδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα μικρό νησάκι που να μπορείς να το εξερευνήσεις όλο με τα πόδια, χωρίς να χρειαστείς αυτοκίνητο; 

Όπως είναι η Ύδρα. 

(Όχι Αίγινα/Σαλαμίνα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αγκίστρι είναι πολύ καλά για 2μερο αλλά θέλει μηχανάκι.( έστω ποδηλατο).με τα πόδια δεν πας ντάλα ήλιο απο την σκαλα που θα μεινεις στη νότια μεριά του νησιού.

Επεξ/σία από mp123
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...