Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, FilipposMD είπε

Καλησπέρα. Θα είμαι Ηράκλειο (με γυναίκα και παιδί) για 2-3 μέρες τον Αύγουστο. Μετά θα πάμε σε παραλίες, οπότε δε μας νοιάζουν τα μπάνια. Στην Κνωσό θα πάμε και θα κάνουμε καμιά βόλτα στην πόλη. Καμιά πρόταση για το πού να μείνουμε; Ψάχνουμε για καλό ξενοδοχείο (με εγγυημένη δροσιά) κάπου κεντρικά για να μην νοικιάσουμε αυτοκίνητο από την αρχή.

Αστόρια, Ατλαντις, Κάστρο.

https://www.booking.com/hotel/gr/capsis-astoria.el.html

https://www.booking.com/hotel/gr/atlantishotelheraklion.el.html

https://www.booking.com/hotel/gr/kastro.el.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πάω Βουδαπέστη σε 2 βδομάδες. Μου είπε φίλος -και είδα στο ιντερνετ ότι ισχύει- ότι προσφέρουν "δωρεάν" guided tour (δωρεάν = πληρώνεις στο τέλος όσο θες εσύ).

1. Το έχει κάνει κάποιος; Αξίζει;

2. Αν το κάνω, πόσα να δώσω στον ξεναγό; 5-10€;

Επεξ/σία από yannis27gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, yannis27gr είπε

Θα πάω Βουδαπέστη σε 2 βδομάδες. Μου είπε φίλος -και είδα στο ιντερνετ ότι ισχύει- ότι προσφέρουν "δωρεάν" guided tour (δωρεάν = πληρώνεις στο τέλος όσο θες εσύ).

1. Το έχει κάνει κάποιος; Αξίζει;

2. Αν το κάνω, πόσα να δώσω στον ξεναγό; 5-10€;

Eιναι στανταρ φαση αυτη, γινεται σε διαφορες πολεις, μαλιστα καπως λεγονται οι διοργανωτες αν και μου διαφευγει. Εθελοντες ειναι βασικα. Το ειχαμε κανει στη Σοφια με κατι φιλους που το ειχαν κανει και στο Τοκιο, αξιζε γιατι, well ειναι "δωρεαν" και οι guides ειναι αρκετα καλοι (με δειγμα της Σοφιας και του Τοκιο που ξερω σιγουρα) με γνωσεις.

Ειχαμε δωσει απο 5 ευρω στο τελος, καποιοι δεν εδωσαν και δεν στραβωσε κανεις αλλα ενταξει 5 ευρω δεν ειναι τιποτα, αν θεωρησεις πως αξιζε δωσε τοσα :)

Νομιζω απο φετος θα αρχισει να λειτουργει και στην Αθηνα κατι αναλογο, με την ιδια διοργανωση.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κανα μήνα που ήμουν στο Βίλνιους είχε κάτι αντίστοιχο, ο ξεναγός πολύ καλός και με εξαιρετική προφορά των αγγλικών, ξεκινούσε συγκεκριμένη ώρα σε συγκεκριμένο μέρος της κεντρικής πλατείας. Ξεκαθάρισε από την αρχή ότι είναι free tour και αν θέλει κάποιος αφήνει ένα tip. Του άφησα 10 ευρώ γιατί ήταν πολύ καλό το τουρ και έμεινα ευχαριστημένος, όλοι άφησαν από κατιτίς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, stormrain είπε

Το ειχαμε κανει στη Σοφια

free sofia tour

free athens tour 

και παει λέγοντας.

Συνηθως δινουν απο 2 εως 5 ευρω αναλογα την χωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στην Σόφια.  Ξεμείνα από euro.  Τι με συμφέρει να πληρώνω με κάρτα ή να κάνω ανάληψη από Atm και μετατροπή;  μιλάμε για. Πόσα 70-80€ συνολο δεν θέλω παραπάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

Είμαι στην Σόφια.  Ξεμείνα από euro.  Τι με συμφέρει να πληρώνω με κάρτα ή να κάνω ανάληψη από Atm και μετατροπή;  μιλάμε για. Πόσα 70-80€ συνολο δεν θέλω παραπάνω 

υποθετω οτι θα χρησιμοποιεις ελληνικη χρεωστικη καρτα και με αυτο το δεδομενο ρωτας σωστα?

αν ναι, προφανως να κανεις μια μεγαλη αναληψη μια και εξω πχ 200 λεβα

Στο αλλο σεναριο θα σε χρεωνει ενα ευρω για καθε τσικι τσικι της καρτας.... δεκα χρεωσεις με καρτα - δεκα ευρω μειον.

 

ΥΓ... καλα δεν εχεις revolut?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκιάθο τον Ιούλιο. Θα κάτσω 4-5 μέρες με την κοπέλα μου, οπότε κοιτάω τι επιλογές έχω. 

Βλέπω πως γίνονται πολλά tour Σκόπελο και Αλόννησο, καθώς και στο ίδιο το νησί της Σκιάθου. Έχει πάει κανείς να προτείνει τίποτα; φαντάζομαι πάνω κάτω όλα τα ίδια θα είναι αλλά αν υπάρχει καμία πρόταση καλοδεχουμενη. 

Επίσης καμία πρόταση για φαγητό και ποτό από κανένα μαγαζί που σας άρεσε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Kostas93 είπε

Σκιάθο τον Ιούλιο. Θα κάτσω 4-5 μέρες με την κοπέλα μου, οπότε κοιτάω τι επιλογές έχω. 

Βλέπω πως γίνονται πολλά tour Σκόπελο και Αλόννησο, καθώς και στο ίδιο το νησί της Σκιάθου. Έχει πάει κανείς να προτείνει τίποτα; φαντάζομαι πάνω κάτω όλα τα ίδια θα είναι αλλά αν υπάρχει καμία πρόταση καλοδεχουμενη. 

Επίσης καμία πρόταση για φαγητό και ποτό από κανένα μαγαζί που σας άρεσε. 

Επειδή θα κάτσεις λίγες μέρες θα σου πρότεινα να κάνεις τον γύρο του νησιού πάει στις παράλιες Λαλαρια, Κάστρο, Ασελινο και στο νησάκι Τσουγκρια σε αφήνει 1 με 2 ώρες σε κάθε παράλια για βουτιά. Επειδή έχω πάει Σκόπελο μην μπεις στην διαδικασία να πας στη μονοήμερη στην παράλια Καστάνι (Μαμά Μια) γιατί μαζεύει άπειρο κόσμο από εκδρομές.

Κάτι που μου είχε κάνει εντύπωση είναι ότι άμα έκλεινες την προηγούμενη μέρα στους Έλληνες έδιναν χαμηλότερη τιμή 5 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Να πάτε επίσης στο σπίτι του Παπαδιαμάντη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/06/2019 at 14:55, zio10 said:

Πανέξυπνο αυτό με τα free tours, μπράβο τους!

Βεβαια αν ειχες σπουδασει ξεναγός δεν νομιζω να το ελεγες αυτο :P Φαντασου καποιον πχ που εχει δει House να αρχισει να δινει ιατρικες συμβουλές ή καποιον που επειδη μιλαει Αγγλικα νομίζει οτι μπορει να τα διδαξει κιολας κλπ κλπ κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Βεβαια αν ειχες σπουδασει ξεναγός δεν νομιζω να το ελεγες αυτο :P Φαντασου καποιον πχ που εχει δει House να αρχισει να δινει ιατρικες συμβουλές ή καποιον που επειδη μιλαει Αγγλικα νομίζει οτι μπορει να τα διδαξει κιολας κλπ κλπ κλπ...

Και πάλι το θεωρώ πανέξυπνο για την εποχή. Αν δεν απαγορεύεται τουλάχιστον που δεν βλέπω λόγο να απαγορεύεται.

Λογικά δεν θα λένε ότι έχουν σπουδάσει ξεναγοί, απλά προσφέρουν μια δωρεάν υπηρεσία.

Γενικά στο τουριστικό κομμάτι δεν παίζουν και μεγάλο ρόλο οι σπουδές, καλώς ή κακώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, *Kopanos* είπε

Επειδή θα κάτσεις λίγες μέρες θα σου πρότεινα να κάνεις τον γύρο του νησιού πάει στις παράλιες Λαλαρια, Κάστρο, Ασελινο και στο νησάκι Τσουγκρια σε αφήνει 1 με 2 ώρες σε κάθε παράλια για βουτιά. Επειδή έχω πάει Σκόπελο μην μπεις στην διαδικασία να πας στη μονοήμερη στην παράλια Καστάνι (Μαμά Μια) γιατί μαζεύει άπειρο κόσμο από εκδρομές.

Κάτι που μου είχε κάνει εντύπωση είναι ότι άμα έκλεινες την προηγούμενη μέρα στους Έλληνες έδιναν χαμηλότερη τιμή 5 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Να πάτε επίσης στο σπίτι του Παπαδιαμάντη.

Το σπίτι του Παπαδιαμάντη είναι ο λόγος που πάμε Σκιάθο εξ αρχής 😛

Απλά δε μπορώ να καταλάβω τιμές για τα tours γιατί βλέπω ίδια προγράμματα και διαφορετικές τιμές και όσο να ναι δε θέλω να πληρώσουμε και χωρίς λόγο παραπάνω χρήματα. Αν κάτι αξίζει βέβαια τότε ναι. 

Σκόπελο-Αλόννησο πχ το βρίσκω στα 20 με 25. Το γύρο του νησιού πάλι στο 20αρικο. Σίγουρα θέλουμε να κάνουμε μια βόλτα στα διπλά νησιά, αν και αυτό που λες είναι μεγάλη αλήθεια για τον κόσμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kostas93 είπε

Απλά δε μπορώ να καταλάβω τιμές για τα tours γιατί βλέπω ίδια προγράμματα και διαφορετικές τιμές και όσο να ναι δε θέλω να πληρώσουμε και χωρίς λόγο παραπάνω χρήματα. Αν κάτι αξίζει βέβαια τότε ναι. 

Σε κάποια τουρ έχουν και γεύμα και ανεβαίνει η τιμή. Εμείς πήραμε το απλό, επίσης στη Ασελινο που έκατσε περισσότερη ώρα έχει ταβέρνα με καλό φαγητό αλλα θυμάμαι ότι έχει αρκετά τσιμπημενες τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...