Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/6/2018 στις 11:51 ΠΜ, theo93 είπε

Καλησπέρα, έχει κάποιος πληροφορίες για Νάπολι;

Τί θα άξιζε να επισκευτεί κάποιος σε ένα ταξλιδι αστραπή Πεμπτη απόγευμα - Κυριακή μεσημέρι; :P

Πόσο μα πόσο σε ζηλεύω που πας Νάπολη!!! Όπως ήδη σου είπαν είναι τρελή πόλη, η οποία όντως σε μαγνητίζει... τόσο ζωντανή και σουρεάλ - την αγαπώ τη Νάπολη.

Το cimitero delle fontanelle πρέπει σίγουρα να μπει στη λίστα to do σας, μία σύντομη αναζήτηση θα σε πείσει νομίζω - Αν πας από κει πέρασε και από το Starita για μία πίτσα. Η γειτονιά εκει είναι αρκετά ιδιαίτερη, όντας παράλληλα μία απλή γειτονιά, οπότε δώστης λίγο χρόνο. Καλή ώρα να πας προς τα κει είναι η χειρότερη μεσημεριανή, διοτι μέσα έχει δροσούλα και το εφέκτ του να κυκλοφορείς σε μία σκοτεινή σπηλιά με κρανία ενώ έξω βράζει ο τόπος είναι ωραίο, όχι;

Να πάτε στο Cristo Velato και στο Sansevero και να ακούσετε την ιστορία του αλχημιστή πρίγκηπα - ιδανικά σε ξενάγηση και αυτό ισχύει και για το παραπάνω.

Στην Πομπηία να ΜΗΝ κλείσεις ξενάγηση. Tουλάχιστον σε καμία περίπτωση στα τυφλά. Βασικά η μόνη περίπτωση για να κλείσεις ξενάγηση είναι να σου πει κάποιος κλείσε με αυτόν τον συγκεκριμένο ξεναγό, που τον ξέρω και 1. μιλάει αγγλικά σαν άνθρωπος και 2. ξέρει κάτι παραπάνω από εσένα μετά την ξενάγηση. Ειδάλλως προετοιμάσου για ξενάγηση επιπέδου "It was a great city and it is still a great city". Προτείνω να κατεβάσεις την εφαρμογή Discover Pompeii στο κινητό σου και να κάνεις αυτόνομη ξενάγηση. Το αβαντάζ στην περίπτωση αυτή είναι ότι με το GPS μπορείς να βλέπεις στο χάρτη της εφαρμογής ακριβώς που είσαι και να κάνεις κλικ. Αν πας, μην τεμπελιάσεις και μη μασήσεις από τη ζέστη, να πας και στη vila dei Misteri να δεις τις γδφ τοιχογραφίες. Αυτό που θα σου πρότεινα επίσης είναι να μην νοικιάσεις αυτοκίνητο* και να πάς με το τρένο. Από τον κεντρικό σταθμό της Νάπολη περνάει το Circumvesuviana, το οποίο σε πηγαίνει με 2.80 στην Πομπιήα, ακριβώς στον αρχαιολογικό χώρο. Και σε επιστρέφει. Και βγαίνοντας να πιεις ένα καφέ στο καφέ του μουσείου κάτω από τα δέντρα ❤️

Στα περι φαγητού αν θέλεις κάποια συγκεκριμένη γαστρονομική εμπειρία μπορείς να κάνεις ένα σινιάλο και ίσως κάτι να σου προτείνω. Σε κάθε περίπτωση να φας σφολιατέλα. Αυτό το πράγμα που μοιάζει με σαραγλί από φύλλο και έχει ρικότα. Πω. Αυτό. Φάε, πάρε να φας το βράδυ και πάρε και μαζί σου για το ταξίδι της επιστροφής, στείλε μου κι εμένα...

Το ίδιο ισχύει και με τα μπαρ, ευχαρίστως να βοηθήσω αν με κατατοπίσεις λίγο στις προτιμήσεις.

*Αυτοκίνητο να μην νοικιάσεις. Αλήθεια. Όχι. Δεν οδηγάνε σαν εμάς, δεν έχω ξαναδει τέτοιο πράγμα. Βασικά όχι. Έχω ξαναδεί. Στο Βόρειο Βιετνάμ. Να μην νοικιάσεις αυτοκίνητο.-

Επεξ/σία από Garnele
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ακτοπλοϊκά εισιτήρια από ποια site κλείνετε συνήθως παίδες; Skyscanner και για τα καράβια ή έχουμε κανα καλύτερο;

 

Κι επίσης, λύστε μου την απορία... Κοιτάω για ακτοπλοϊκό εισιτήριο προς Κεφαλονιά (κατα προτίμηση να κατέβω Φισκάρδο) με το αμάξι μαζί. Επειδή όμως θα έρχομαι από βόρεια, βολεύει να πάρω πλοίο από Λευκάδα. Με λίγο googling, λένε παντού ότι τα καλοκαίρια βάζουν γραμμές από τη Βασιλική κι από το Νυδρί (μέρη της Λευκάδας) προς Κεφαλονιά. Όμως σε sites για εισιτήρια ακτοπλοϊκών (όπως του skyscanner πιο πάνω), δε βγάζει καμιά από τις γραμμές αυτές πουθενά, σε κανένα site. Τι φάση; Πως βγάζει εισιτήρια κάποιος από ίντερνετ για τη γραμμή αυτή;

 

Α κι επίσης, δώσ'τε κανα info για Κεφαλονιά... Δε θέλω και πάρα πολύ ηρεμία (όχι και ακρότητες όμως, είπαμε), ας πούμε 4/6 βράδια τιγκανα έξω, ταβέρνες, ποτάκια και τέτοια. Απλά να κοιμάμαι σαν (35άρης :P) άνθρωπος.

Ψιλοψήθηκα για camping λίγο σήμερα (για πιο οικονομικά, ώστε να βγάλω και περισσότερα βράδια, αλλιώς οκ κι ένα δωμάτιο απλό μια χαρά), κοίταξα λίγο ένα δίπλα στο Αργοστόλι, οργανωμένο είναι. Προτιμώ να πω την αλήθεια από το να στήνω ο ίδιος στη φάση που είμαι. Είναι καλά κατά Αργοστόλι μεριά για τη φάση αυτή; Βασικά μόνο σήμερα κοίταξα και είδα μόνο προς τα κει, γιατί δε θέλω να κυκλοφορώ και πολύ το αμάξι έχοντας πιει έστω και κάποια (και λόγω ασφάλειας αλλά και αλκοτέστ). Τέλος, αν παίζει κάποιο ρόλο, να πω ότι όσο πιθανό είναι πάω ντουέτο στις διακοπές αυτές, άλλο τόσο είναι να παω πέρα σόλο (edit: τώρα που το ξανασκέφτομαι, μάλλον το 2ο :P ).

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σας. σκεφτόμαστε με φίλους να πάμε ικαρια για free camping αλλά δεν ξέρουμε που να στίσουμε κλπ κ επίσης διάβασα οτι τους κυνηγάει η αστυνομία αρκετά... υπάρχει κάποιος που να έχει πάει τώρα στα κοντά να μου πει τι παίζει που να πάω να στήσω κλπ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, makrixeris είπε

καλημέρα σας. σκεφτόμαστε με φίλους να πάμε ικαρια για free camping αλλά δεν ξέρουμε που να στίσουμε κλπ κ επίσης διάβασα οτι τους κυνηγάει η αστυνομία αρκετά... υπάρχει κάποιος που να έχει πάει τώρα στα κοντά να μου πει τι παίζει που να πάω να στήσω κλπ ?

Στο Να θα πας, αλλά να χωθείς γιατί κυνηγάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Ελαφόνησο έχει κανείς να δώσει report? Έχει πάει κανείς από εσάς σχετικά πρόσφατα τα τελευταία 2-3-4 χρόνια; 

 

Είδα από παραλίες αξίζει 1000%  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ThanasisDlk είπε

Καλησπέρα! Έχεις επισκεφθεί κανείς την Μήλο; Αν ναι, αξίζει σαν προορισμός για ζευγάρι; 

Η Μήλος ειναι φοβερή με απίστευτες παραλίες, καλό φαγητό, πολυ όμορφη χώρα,  οπως άλλωστε και ολες  οι Κυκλάδες, θα περάσετε τέλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάω Πολωνία για 8 μέρες. Σίγουρα θα ξεκινήσω από Κρακοβία και θα καταλήξω Βαρσοβία. Προγραμματίζω να πάω και σε μια άλλη πόλη που δεν έχω αποφασίσει ακόμα όπως Wroclaw ή Lodz.

Οποιοδήποτε συμβουλή-tip, όπως τι να δοκιμάσω σαν street food, κάποιο μέρος που δεν είναι "γνωστό" ( δηλαδή όχι Άουσβιτς ή αλατορυχεία που θα πάω σίγουρα ) κλπ ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, takatakaros said:

Θα πάω Πολωνία για 8 μέρες. Σίγουρα θα ξεκινήσω από Κρακοβία και θα καταλήξω Βαρσοβία. Προγραμματίζω να πάω και σε μια άλλη πόλη που δεν έχω αποφασίσει ακόμα όπως Wroclaw ή Lodz.

Οποιοδήποτε συμβουλή-tip, όπως τι να δοκιμάσω σαν street food, κάποιο μέρος που δεν είναι "γνωστό" ( δηλαδή όχι Άουσβιτς ή αλατορυχεία που θα πάω σίγουρα ) κλπ ευπρόσδεκτη!

Πριν κανα μηνα πηγε ενα φιλικο μου ζευγαρι στο Gdansk και το λατρεψαν. Ειδα μερικες φωτο, ομορφο μερος οντως. Και μου ειπαν γι'αυτο το μουσειο οτι αξιζε και με το παραπανω https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g274725-d8456607-Reviews-Museum_of_the_Second_World_War_Muzeum_II_Wojny_Swiatowej-Gdansk_Pomerania_Provinc.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, ThanasisDlk είπε

Καλησπέρα! Έχεις επισκεφθεί κανείς την Μήλο; Αν ναι, αξίζει σαν προορισμός για ζευγάρι; 

Εξαρτάται και το ζευγάρι. Για παντρεμένους 20 χρόνια ή για ερωτευμένους; Παραλίες έχει καλές. Για μένα καλύτερα στην Κίμωλο: πιο ρομαντικά, χειρότερες παραλίες όμως. Στη Μήλο εξαρτάται και πού θα μείνεις. Άλλος κόσμος τα Πολώνια από τον Αδάμα. Σαν το Φισκάρδο με το Αργοστόλι ένα πράγμα.
 

10 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Για Ελαφόνησο έχει κανείς να δώσει report? Έχει πάει κανείς από εσάς σχετικά πρόσφατα τα τελευταία 2-3-4 χρόνια; 

Πράγματι από τις καλύτερες παραλίες. Πηγαίνω συχνά τέλος Σεπτέμβρη, εάν βρω να μείνω στα καταλύματα πάνω από το Σίμο. Κρίμα που δεν θα αποφύγουμε να την πουλήσουμε προσεχώς, γι' αυτό ό,τι προλάβουμε.

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, GiOrGoSk21 είπε

Για ακτοπλοϊκά εισιτήρια από ποια site κλείνετε συνήθως παίδες; Skyscanner και για τα καράβια ή έχουμε κανα καλύτερο;

Κι επίσης, λύστε μου την απορία... Κοιτάω για ακτοπλοϊκό εισιτήριο προς Κεφαλονιά (κατα προτίμηση να κατέβω Φισκάρδο) με το αμάξι μαζί. Επειδή όμως θα έρχομαι από βόρεια, βολεύει να πάρω πλοίο από Λευκάδα. Με λίγο googling, λένε παντού ότι τα καλοκαίρια βάζουν γραμμές από τη Βασιλική κι από το Νυδρί (μέρη της Λευκάδας) προς Κεφαλονιά. Όμως σε sites για εισιτήρια ακτοπλοϊκών (όπως του skyscanner πιο πάνω), δε βγάζει καμιά από τις γραμμές αυτές πουθενά, σε κανένα site. Τι φάση; Πως βγάζει εισιτήρια κάποιος από ίντερνετ για τη γραμμή αυτή;

Α κι επίσης, δώσ'τε κανα info για Κεφαλονιά... Δε θέλω και πάρα πολύ ηρεμία (όχι και ακρότητες όμως, είπαμε), ας πούμε 4/6 βράδια τιγκανα έξω, ταβέρνες, ποτάκια και τέτοια. Απλά να κοιμάμαι σαν (35άρης :P) άνθρωπος.

Ψιλοψήθηκα για camping λίγο σήμερα (για πιο οικονομικά, ώστε να βγάλω και περισσότερα βράδια, αλλιώς οκ κι ένα δωμάτιο απλό μια χαρά), κοίταξα λίγο ένα δίπλα στο Αργοστόλι, οργανωμένο είναι. Προτιμώ να πω την αλήθεια από το να στήνω ο ίδιος στη φάση που είμαι. Είναι καλά κατά Αργοστόλι μεριά για τη φάση αυτή; Βασικά μόνο σήμερα κοίταξα και είδα μόνο προς τα κει, γιατί δε θέλω να κυκλοφορώ και πολύ το αμάξι έχοντας πιει έστω και κάποια (και λόγω ασφάλειας αλλά και αλκοτέστ). Τέλος, αν παίζει κάποιο ρόλο, να πω ότι όσο πιθανό είναι πάω ντουέτο στις διακοπές αυτές, άλλο τόσο είναι να παω πέρα σόλο (edit: τώρα που το ξανασκέφτομαι, μάλλον το 2ο :P ).

Ok κάπως έβγαλα άκρη για τα εισιτήρια, γίνεται κράτηση από τηλ ή από το site της εταιρίας και το παραλαμβάνεις στο λιμάνι (κοινώς δεν γίνεται να το έχω στο χέρι πριν πάω στο λιμάνι).

 

Αλλά άντε δώσ' τε λίγο info παιδιά κάποιος για Κεφαλονιά plz. Είναι και νησί που έχει πάει πολύς λαός γενικά, όλο και κάποιος/α θα ξέρει εδώ.

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...