Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/9/2019 στις 9:31 ΜΜ, barman_ είπε

Καλησπερα παιδες

Τα φωτα σας παρακαλω..μπηκα να χαζεψω αν μπορω να κανω check in σε καποιες πτησεις μου και βλεπω οτι η μια εχει αλλαξει απροειδοποιητα για 2 μερες πριν.η εταιρεια ειναι η Wizz air .η οποια αν καταλαβαινω καλα μου προτεινει αποδοχη της επιστροφης συν 20% αλλιως να αποδεχτω την πτηση.το θεμα ειναι ομως οτι μου τα επιστρεφει στο λογαριασμο μου της Wizz air ..κατω κατω υπαρχει μια υποσημειωση οτι μου ηρθε email αλλα ομολογω οτι ειτε δε θυμαμαι ειτε οτι δεν πηρα...υπαρχει τροπος για επιστροφη χρηματων στην καρτα χωρις το μειλ?

έχει επιλογή αν θυμάμαι καλά refund+20% σε credits ή refund απλό στην κάρτα σου.

Έτυχε και σε εμένα και αναγκάστηκα να μεταφέρω το ταξίδι μια εβδομάδα πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 hours ago, theo93 said:

έχει επιλογή αν θυμάμαι καλά refund+20% σε credits ή refund απλό στην κάρτα σου.

Έτυχε και σε εμένα και αναγκάστηκα να μεταφέρω το ταξίδι μια εβδομάδα πριν

Αυτό έκανα με το 20% (που τελικά ήταν λιγότερο) και αγόρασα εισιτήρια για την επόμενη μέρα με άλλο προορισμό. Γενικά απογοητευτηκα πάρα πολύ με τη συμπεριφορά, αν το έβλεπα δλδ λίγες μέρες πριν θα έπαιρνα κάτι άλλο... 

 

Υπάρχει κάτι για παράπονα η καταγγελία? Στέκει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2019 στις 4:59 ΜΜ, DrLo είπε

Δεν έχω πρόταση, μόνο ερωτήσεις επειδή προγραμματίζω και εγώ ταξίδι μέσα στο φθινώπορο, 

Με ποιά εταιρεία κλείσατε εισητήρια, πριν πόσο καιρό και πόσο σας βγήκε?

Πότε πάτε και πότε επιτρέφετε.

Θα αναμένω εντυπώσεις.

Ryan Air, μέσα Αυγούστου για αρχές Σεπτέμβρη. Βγήκε γύρω στα 95€ πήγαινε έλα. Αλλά από επαρχιακό αεροδρόμιο, όχι Αθήνα.

Το αεροδρόμιο της Ryan είναι 80-90 λεπτά με λεωφορείο που κοστίζει 32€ πήγαινε-έλα και αφήνει στο κεντρικό μετρό μόνο. Γενικά και το αεροδρόμιο και το λεωφορείο είναι κομπλέ. Έχει αρκετά συχνά και στο αεροδρόμιο φεύγεις σφαίρα και έχει και φθηνό συνάλλαγμα. (γιατί μέσα στην πόλη μας έγδαραν) Αλλά όσο να είναι χάνεις αρκετό χρόνο. (όχι ότι τα άλλα είναι δίπλα βέβαια)

Οι συγκοινωνίες είναι πολύ καλές. Έχει παντού μετρό-ηλεκτρικό(εκτός από κάτι νησάκια) και βολεύει πολύ. Εμείς ήμαστε 11 χιλιόμετρα από το κέντρο, αλλά δεν ταλαιπωρηθήκαμε καθόλου. Σε 30-40 λεπτά ήμαστε κέντρο. Επίσης το μετρό είχε άλλο αέρα, παρ' ότι τα βαγόνια δεν είναι τόσο σύγχρονα όσο τα δικά μας. Οι αποβάθρες είχαν πιο άμεση πρόσβαση και πολλοί ήταν έργα τέχνης. Στην κάρτα των απεριορίστων, που συμφέρει τρελά, γιατί η μονή διαδρομή έχει 4,5€, έχει και δύο γραμμές με καραβάκια, οπότε μπορείς να κάνεις και τη βόλτα σου χωρίς να πληρώσεις τα 20€ που θέλουν τα τουριστικά.

Η Στοκχόλμη είναι πανέμορφη. Στην ουσία είναι 4-5 κεντρικά νησάκια που ενώνονται με γέφυρες. Παντού οι δρόμοι είναι τεράστιοι και τα κτίρια τεράστια. Γενικά υπάρχει αρκετή άπλα και έχει παντού κόσμο και μαγαζιά, ενώ δε βλέπεις την τρελή κοσμοσυρροή που υπάρχει σε μερικά σημεία της Αθήνας. Η ζωή κυρίως είναι στο νησάκι της παλιάς πόλης, το Gamla Stan, όπου είναι το παλάτι και το κοινοβούλιο, ένας δρόμος Drottingatan, που είναι ο αντίστοιχος της Ερμου, και πέριξ, όπου έχει πιο σύγχρονα μαγαζιά και μετά είναι ένας δρόμος Gotgattan, όπου είναι πολλές pub. Αλλά γενικά όλα τα νησάκια είναι όμορφα για βόλτα. Επίσης το Δημαρχείο είναι ένα όμορφο αξιοθέατο και λίγο παρακάτω παραλιακά έχει μία ωραία καφετέρια/μπαρ, Orangieter, κάπως έτσι. 

Από μουσεία έχει αρκετά δωρεάν και είναι όλα πολύ προσεγμένα, με interactive εκθέματα, αναπαραστάσεις και τα λοιπά. Είναι και μία καλή λύση να συνδυάσεις με toilette break αν γυρίζεις όλη μέρα. Εμείς πήγαμε στο National History(historiska). Αυτό είναι δωρεάν και είναι κάτι σαν το Μπενάκη. Είναι must κατά την άποψή μου. Επίσης must είναι το Vasa Museum(15€). Αυτό έχει ένα τεράστιο πλοίο του 17ου αιώνα που έχει διασωθεί αυτούσιο. Και εγώ δεν το περίμενα, αλλά είναι πραγματικά κάτι εντυπωσιακό και διαφορετικό. Μετά πήγαμε στο Nobel Museum(12€). Αυτό είναι καρακέντρο, οπότε είναι καλό για διάλλειμα. Είναι αρκετά σύγχρονο, αλλά δεν είναι κάτι το αξέχαστο. Κυρίως έχει διάφορα προσωπικά αντικείμενα από κατόχους Nobel με μια σύντομη επεξήγηση, συν κάποια έκθεση για κάποιον συγκεκριμένο. Τώρα είχε για τον MLK. Μετά πήγαμε και στο Μουσείο Πολέμου(δωρεάν). Αυτό ήταν αρκετά τίμιο, με πολλές αναπαραστάσεις με κέρινα ομοιώματα. Must πρέπει να είναι και το βασιλικό παλάτι(18€), αλλά εκεί δεν πήγαμε. Το Vasa και το Nobel είχαν και δωρεάν ξεναγήσεις.

Από τιμές, για τα μουσεία ανέφερα ανωτέρω. Για συγκοινωνίες είναι 28€ το τριήμερο και 37€ περίπου το εβδομαδιαίο. Τα σουπερμάρκετ έχουν παρόμοιες τιμές με την Ελλάδα, εκτός από το νερό, που είναι τσουχτερό. Το Monster είναι πιο φθηνό... Συμφέρει να πάρεις 6αδα μικρά, στα 2-3€, γιατί αλλιώς έχει 1,60 το μπουκαλάκι στα σούπερ και 2,40 στα μινιμάρκετ. Στα εστιατόρια η μερίδα πάει στα 16-22€, η μπύρα 5-7€. Μια φορά φάγαμε σε εστιατόριο, αλλά τουλάχιστον το φαγητό ήταν πολύ καλό. Μετά υπάρχουν τα αραβικά/τούρκικα/ελληνικά fast food, που τρως με 7-9€. Υπάρχει και ένα σουηδικό βρώμικο με ρέγγα, Nysekt Stromming. Είναι στην παλιά πολή. Αυτά που είναι σε τιμές Ελλάδας είναι τα McDonalds, Burger Kings κλπ. (εκτός Pizza Hut). Στα Mc έχει ως και την προσφορά με το 1€ Cheese, 1,5€ Chickenburger. Στα bars η μπύρα έχει 7-10€. Ο καφές έχει σχετικά φθηνός, 3-4€.

Τέλος, τη νύχτα είχε αρκετή ζωή, αλλά δεν ξέρω μέχρι τι ώρα τραβάει. Μια φορά κάτσαμε αργά και 1 η ώρα έκλεισε το μαγαζί. Αλλά από ότι κατάλαβα εκεί βγαίνουν νωρίς, δηλαδή από τις 8 που νύχτωνε μαζεύοταν κόσμος στις pub και τα club, αλλά το λήγουν και νωρίς, 12-1 η ώρα. Πάντως από μαγαζιά είχε αρκετά και μερικά έπαιζαν τόσο δυνατά, που θα ζήλευαν και τα clubακια στην ελληνική επαρχία.

Εν κατακλείδι, τη συστήνω ανεπιφύλακτα. Απλά, για φθινόπωρο που θες να πας δεν ξέρω τι θα παίζει με καιρό. Τώρα είχε καιρό Νοεμβρίου, αντίστοιχο της Ελλάδας. Το πρωί στεκόσουνα και με κοντομάνικο, αν ήσουν γενναίος, αλλά το βράδυ ήθελε μπουφανάκι. Έριξε και κάποιες σύντομες βροχούλες.

Χρήσιμo site: https://sl.se/en/

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, V for Vagelis είπε

Ερώτηση: Μεταξύ τραίνου και ΚΤΕΛ, ποιος είναι ο πιο βολικός και γρήγορος τρόπος για να πάει κανείς από Θεσσαλονίκη Καλαμπάκα;

- ΚΤΕΛ

Κόστος: 21,40€

Δρομολόγια: 4 την ημέρα 

Χρόνος: 2 ώρες και 45 λεπτά

- ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Κόστος: 15,20€ έως 25,30€ 

Δρομολόγια: 5

Χρόνος: 2 ώρες και 47 λεπτά έως 4 ώρες και 16 λεπτά (ανάλογα το δρομολόγιο)

 

Το πιο γρήγορο μέσο είναι το ΚΤΕΛ. Τα επόμενα χρόνια, με την αναβάθμιση της γραμμής Παλαιοφάρσαλος-Καλαμπάκα ο σιδηρόδρομος θα γίνει πιο ανταγωνιστικός. 

 

Η πιο οικονομική λύση είναι ο πρωινός προαστιακός ~8.30πμ με ~11.30πμ ή ο απογευματινός ~4μμ με ~7μμ στα 15,20€. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Στοκχολμη: Αν το λενε τα ποδια σας, μπορειτε να παρετε καρτα απεριοριστων για ποδηλατα. Το συστημα των Citybikes  της πολης ειναι τρομερο, και η καρτα κοστιζε 16€ το 3ημερο περυσι που ημουν εγω εκει. Μεναμε στο Grondal, 5-6 χιλιομετρα απο το Gamla Stan περιπου και ειδαμε πραγματα που σιγουρα θα χαναμε με το μετρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, *nenya* είπε

Catania, Sicily: τί πρέπει να δούμε οπωσδήποτε μέσα σε 3-4 μερούλες;

Ανάβαση στο ηφαίστειο της Etna.

Taormina επίσης όμορφη πόλη χτισμένη σε πλαγιά/βουνό. Αλλά πολύ τουριστική και γενικά ακριβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, ribo7 said:

Ανάβαση στο ηφαίστειο της Etna.

Taormina επίσης όμορφη πόλη χτισμένη σε πλαγιά/βουνό. Αλλά πολύ τουριστική και γενικά ακριβά.

Εχεις μηπως προτασεις και για πραγματα μεσα στην Catania; (Δεν ξερω αν θα προλαβουμε εκδρομες εκτός...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, *nenya* είπε

Εχεις μηπως προτασεις και για πραγματα μεσα στην Catania; (Δεν ξερω αν θα προλαβουμε εκδρομες εκτός...)

Είναι κοντά η Ταορμίνα  που σου είπε ο ρίμπο.Αν δεν έχετε κλείσει δωμάτια ακόμα, αξίζει να μείνετε μια νύχτα εκεί.

Αίτνα να πάτε οπωσδήποτε, εκτός και αν δεν το έχετε καθόλου με το περπάτημα.

Συρακούσες είναι πάλι πολύ όμορφα.

Κατάνια να πάτε να φάτε στο Trattoria Saltimbocca da Giancarlo - μακαρονάδα με θαλασσινά κορυφαία.

Επεξ/σία από djcat
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, *nenya* είπε

Εχεις μηπως προτασεις και για πραγματα μεσα στην Catania; (Δεν ξερω αν θα προλαβουμε εκδρομες εκτός...)

Ταορμίνα έμενα, δεν έχω πάει Κατάνια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2019 στις 5:20 ΜΜ, *nenya* είπε

Εχεις μηπως προτασεις και για πραγματα μεσα στην Catania; (Δεν ξερω αν θα προλαβουμε εκδρομες εκτός...)

Εννοείται πως θα πας στο παλάτσο Μπισκάρι, στην ψαραγορά πίσω από τον καθεδρικό της Κατάνια που είναι σωστό πανηγύρι, στο μοναστήρι Σαν Μπενεντέτο και Σαν Νίκολο μέσα στην Κατάνια που είναι και μνημεία παγκόσμιας κληρονομιάς της ΟΥΝΕΣΚΟ, στα υπόγεια σκεπασμένα από λάβα λουτρά Ακίλε.

Αν σας παίρνει πάτε και μια Ταορμίνα, δίπλα είναι, όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, δεν μπορεί θα προλάβετε, μισή ωρίτσα με το τρένο είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...