Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εντωμεταξύ, λογικά θα έχει αναφερθεί, αλλά να το πω άλλη μία ως παθών. Η Eurobank χρεώνει 1€ τη συναλλαγή με κάρτα σε χώρα με ξένο συνάλλαγμα. Ακόμα και αυτές που είναι μόλις μερικά λεπτά. Δεν ξέρω αν αυξάνει το ποσό με παραπάνω χρήματα, η μεγαλύτερη που έκανα ήταν 30€. Αλλά 1€ για συναλλαγή 0,20 λεπτών, με πόνεσε. Κατάφερα και πήγα τη χρεωστική μείον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έδωσες κάρτα για 0.20 λεπτά; 

Δεν είχες καθόλου συναλαγμα πάνω σου; η απλά έδινες κάρτα για όλα; 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα καταφεραμε και πηγαμε Taormina για απογευματινη/βραδινη βολτα. Πανεμορφη :) μου θυμισε εντονα την παλια πολη της Ροδου και λιγο Μονεμβασια. Η θεα ολα τα λεφτα! Στη συνέχεια μακαρι να δουμε απο κοντά την Etna και να εξερευνησουμε την Catania.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2019 στις 8:09 ΜΜ, stelios18120 είπε

Έδωσες κάρτα για 0.20 λεπτά; 

Δεν είχες καθόλου συναλαγμα πάνω σου; η απλά έδινες κάρτα για όλα; 

Αυτή ήταν λίγο περίεργη συναλλαγή,  στο duty free,  όταν είχα αλλάξει τις κορώνες σε ευρώ.  Μου είπαν ότι δέχονται ευρώ,  αλλά δίνουν ρέστα σε κορώνες. Αλλά οταν πήγα να πληρώσω μου λέει δεχόμαστε μόνο χαρτονομίσματα και ήταν 36€ ο λογαριασμος, οπότε θα μου έμεναν 4€ σε κορώνες. Οπότε μου λέει αν θες δώσε τα 35 και πλήρωσε το 1 με την κάρτα, όπως και έγινε, γιατί είχε και ουρά. Τώρα πως το 1€ έγινε 20 λεπτά δεν ξέρω. Επίσης δεν είχα όλο το πόσο στην κάρτα. 

Τώρα που το ξαναείδα ήταν 0,02€...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πρώτη εβδομάδα του Δεκεμβρίου θα ταξιδέψουμε στην Πράγα. Έχει να προτείνει κάποιος εστιατόρια, αξιοθέατα κλπ? Σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε και αυτοκίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

'Εχουμε καμιά πρόταση για φαγητό κοντά στον κεντρικό σταθμό Centrale FS στο Μιλάνο, που να είναι ανοιχτό μεσημέρι? (έστω 1-2 στάσεις κοντά)
Γιατί βλέπω πολλά κλείνουν 2/3μμ και ξανανοίγουν από 7μμ και μετά.
Έχω ένα κενό 2-5μμ μέχρι να πάρω το λεωφορείο για Bergamo airport.

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Foxlady είπε

Την πρώτη εβδομάδα του Δεκεμβρίου θα ταξιδέψουμε στην Πράγα. Έχει να προτείνει κάποιος εστιατόρια, αξιοθέατα κλπ? Σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε και αυτοκίνητο.

Έχω πάει άνοιξη οπότε δεν ξέρω αν ο χειμώνας σε δυσκολέψει κάπου.

Γέφυρα του Καρόλου (έχει και καραβάκια που κάνουν διαδρομή πάνω στον ποταμό και έχουν φάση)

Ναός του Αγίου Βίττου: απίστευτα επιβλητικός, έχει και αλλαγή φρουράς στην είσοδο της αυλής του προεδρικού μεγάρου στο οποίο βρίσκεται ο ναός.

Κάρλοβυ Βάρυ αξίζει πολύ, είναι ένα πολύ μικρό μέρος, έχει εστιατόρια, έχει ένα μικρό ποταμό και έχει και θερμές πηγές. Μπορείς να πιεις νερό από κάτι βρύσες που έχει, αλλά μην πιεις πολύ γιατί θα σε πιάσει κόψιμο (έτσι μας είχε πει ο ξεναγός).

Το μαύρο θέατρο άξιζε για μένα, αλλά απ' όσο άκουσα είναι και το ποια παράσταση θα δεις.

Να πας και στην πλατεία που είναι το αστρονομικό ρολόι, κάνει μια κίνηση αν θυμάμαι καλά όταν αλλάζει η ώρα, και έχει πολλές καφετέριες και stand για αγορές ή φαγητό στην πλατεία.

Εγώ θα σου πρότεινα να περπατήσεις και την πόλη, είναι αριστούργημα η αρχιτεκτονική της.

Είναι και ένα χωριό που είχαμε πάει και ήταν σαν μεσαιωνικό, δεν θυμάμαι πως λέγεται, αλλά δεν άξιζε και τόσο για μένα. Είχε πάντως ένα μύθο για μια κοπέλα που εμφανιζόταν κάποιες φορές στην ιστορία και ανάλογα με το αν φορούσε λευκά ή μαύρα γάντια, θα συνέβαινε κάτι καλό ή κακό, αν τυχόν θες να βρεις πως λέγεται.

Ένα γαμάτο μαγαζί είναι το Jazz Republic, στο ισόγειο ήταν εστιατόριο, στο υπόγειο σαν pub με live μουσική, στενόμακρος χώρος βέβαια. Είχα περάσει γαμάτα εκεί πέρα.

Αν είσαι φίλος του σινεμά, έχει αληθινό imax, το imax flora, αλλά δεν ξέρω αν τυχόν έχουν κάποια αλλαγή στο μέσο προβολής ή κάτι τέτοιο, οπότε τσέκαρε το καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους επιθυμούν κάτι διαφορετικό/εναλλακτικό.

Burning Man

Κανένα άρθρο (ειδικά Ελληνικό), δε μπορεί να περιγράψει τι συμβαίνει στο Burning Man. Ούτε εγώ θα κάτσω να σας κάνω ανάλυση, διότι θα χρειαζόντουσαν βιβλία. Κατά βάση, όσα ελληνικά άρθρα έχω διαβάσει είναι copy paste από ξένα και φαίνεται κιόλας διότι δεν μπορούν να αναπαράγουν ούτε το 1% από αυτό που συμβαίνει εκεί μέσα. Ειδικα όσοι γράφουν άρθρα με φωτογραφίες.

Συνοπτικά

Spoiler

 

Πρόκειται για ένα «φεστιβάλ» (η λέξη αδικεί αυτό που υπάρχει εκεί) που λαμβάνει χώρα σε μια πόλη που φτιάχνεται για 10 ημέρες, στην έρημο της Νεβάδα. Η πόλη ονομάζεται Black rock city, φτιάχνεται το τελευταίο 10ήμερο του Αυγούστου και στο τέλος δεν μένει ούτε ίχνος της. Η έρημος είναι προστατευόμενη περιοχή και ούτε νερό δεν πρέπει να πέφτει κάτω.

Οι συμμετέχοντες, κοντά στους 75.000, ζουν ένα δεκαήμερο σε δύσκολες συνθήκες. Οι περισσότεροι, ειδικά όσοι έρχονται από Ευρώπη, μένουν σε αντίσκηνα, ενώ πρέπει να έχουν εξασφαλίσει το νερό τους (χωρίς να σημαίνει ότι θα πεθάνει κανείς από τη διψά εκεί). Άλλωστε πρόκειται για μια πόλη, που παντού υπάρχουν μαγαζιά, στα οποία δεν χρησιμοποιείς χρήμα. Απλώς μπαίνεις και σε εξυπηρετούν. Ρούχα, κούρεμα, φαγητό, μπιζού; Όλα είναι δωρεάν, στο πλαίσιο του δούνε και λαβείν. Άλλωστε δεν μπορείς να πας στο burning man και να μην προσφέρεις τίποτα. Υπάρχουν εκατοντάδες ομάδες που ασχολούνται με κάτι. Οι πιο γνωστοί πχ είναι οι rangers, οι lamplighters κτλ κτλ.

Η διαβίωση εκεί, παρά τη δυσκολία της, έχει έντονο συναισθηματικό χαρακτήρα. Καμία σχέση με drugs και σεξ (εννοείται πως αν θες σεξ θα βρεις, αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο). Ο σκοπός είναι να είσαι πλήρως απελευθερωμένος. Ο κόσμος που θα γνωρίσεις, δεν είναι ψεύτικος, είναι σε μεγάλο βαθμό, πολύ υψηλού μορφωτικού επιπέδου άνθρωποι, οι οποίοι παράλληλα με τη διαβίωση αναπτύσσουν την τέχνη τους.

Το burning man, βρίθει από έργα τέχνης. Πανάκριβα έργα που πολλά φτιάχνονται εκεί και στο τέλος καίγονται (αν το επιθυμεί ο καλλιτέχνης), μέσα στον ναό που ο καθένας έχει γράψει τα συναισθήματά του, τα θέλω του, τις ευχές του, τα άπαντά του. Αλλά το τελικό μεγάλο συναισθηματικό φορτίο βγαίνει όταν καίγεται το ξύλινο άγαλμα που σηματοδοτεί και το τέλος του φεστιβάλ.

Πολλοί γράφουν ότι είναι φεστιβάλ θρησκευτικού περιεχομένου. Καμία σχέση.

Εισιτήρια; Υπάρχει πλατφόρμα που ανοίγει κοντά 1 μήνα πριν την έναρξη του φεστιβάλ. Είναι πολύ δύσκολο να πετύχεις εισιτήριο. Για να το κάνεις, πρέπει να έχεις ψαχτεί πάρα πολύ και να έχεις ήδη γίνει μέλος σε κάποια ομάδα που σε έχει αποδεχτεί. Σαφώς και θα ψάξουν να δουν ποιος είσαι, τι είσαι.

Πριν πας πρέπει να έχεις εξασφαλίσει αντίσκηνο, ποδήλατο (δε πας πουθενά χωρίς αυτό).

Απαξ και μπεις, βιώνεις την πιο ξεχωριστή εμπειρία της ζωής σου. Για κάποιους το burning man αποτελεί τον αληθινό κόσμο.

Οι φωτογραφίες που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο δεν δείχνουν ούτε το 1%. Είναι η φάση του μια φωτογραφία δεν είναι 1000 λέξεις. Γενικά οι συμμετέχοντες δεν βγάζουν φωτογραφίες. Όχι επειδή δε μπορούν, αλλά επειδή δεν προλαβαίνουν. Αλώστε αυτό που ζεις, δε μπορείς να το καλύψεις σε φωτογραφίες.

Το κινητό δεν πιάνει. Δεν έχεις σήμα, δεν έχεις wifi.

Δεν είναι μια φτηνή «εκδρομή». Είναι ακριβή (εισιτήρια για N/Y και μετά για S.F. και μετά λεωφορείο). Το εισιτήριο κοστίζει κοντά στα 400 δολάρια, αν και δύσκολο να πετύχει κανείς το «φθηνό».

Στο παρελθόν είχαν πάει αρκετοί διάσημοι, το φεστιβάλ κατηγορήθηκε για εμπορευματοποίηση. Πλέον αποφεύγουν τέτοιου είδους συνθήκες. Ναι, μπορεί να δεις πλούσιους με τεράστια τροχόσπιτα, αλλά γενικά χάνουν το νόημα. Και το καταλαβαίνουν και οι ίδιοι

Έλληνες έχουν πάει ελάχιστοι.

Υ.Γ- Διαβάζω κάτι άρθρα, για «σοδομα και γομαρα», ότι και καλά συμβαίνουν εκει. Ο,τι να ναι όμως.  Ακόμα και ένα τελευταίο που βγήκε για «καυτές γυναίκες του burning man”. Ναι έχει και ωραίες γυναίκες, και ωραίους άντρες μεταξύ άλλων. Έχει τα πάντα. κανείς δεν δίνει σημασία στην εμφάνιση όμως. Δε πας εκεί για να κάνεις σεξ. Δεν είναι αυτός ο σκοπός σου.

 

 

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, pontez2 said:

Για όσους επιθυμούν κάτι διαφορετικό/εναλλακτικό.

Burning Man

Κανένα άρθρο (ειδικά Ελληνικό), δε μπορεί να περιγράψει τι συμβαίνει στο Burning Man. Ούτε εγώ θα κάτσω να σας κάνω ανάλυση, διότι θα χρειαζόντουσαν βιβλία. Κατά βάση, όσα ελληνικά άρθρα έχω διαβάσει είναι copy paste από ξένα και φαίνεται κιόλας διότι δεν μπορούν να αναπαράγουν ούτε το 1% από αυτό που συμβαίνει εκεί μέσα. Ειδικα όσοι γράφουν άρθρα με φωτογραφίες.

Συνοπτικά

  Hide contents

Πρόκειται για ένα «φεστιβάλ» (η λέξη αδικεί αυτό που υπάρχει εκεί) που λαμβάνει χώρα σε μια πόλη που φτιάχνεται για 10 ημέρες, στην έρημο της Νεβάδα. Η πόλη ονομάζεται Black rock city, φτιάχνεται το τελευταίο 10ήμερο του Αυγούστου και στο τέλος δεν μένει ούτε ίχνος της. Η έρημος είναι προστατευόμενη περιοχή και ούτε νερό δεν πρέπει να πέφτει κάτω.

Οι συμμετέχοντες, κοντά στους 75.000, ζουν ένα δεκαήμερο σε δύσκολες συνθήκες. Οι περισσότεροι, ειδικά όσοι έρχονται από Ευρώπη, μένουν σε αντίσκηνα, ενώ πρέπει να έχουν εξασφαλίσει το νερό τους (χωρίς να σημαίνει ότι θα πεθάνει κανείς από τη διψά εκεί). Άλλωστε πρόκειται για μια πόλη, που παντού υπάρχουν μαγαζιά, στα οποία δεν χρησιμοποιείς χρήμα. Απλώς μπαίνεις και σε εξυπηρετούν. Ρούχα, κούρεμα, φαγητό, μπιζού; Όλα είναι δωρεάν, στο πλαίσιο του δούνε και λαβείν. Άλλωστε δεν μπορείς να πας στο burning man και να μην προσφέρεις τίποτα. Υπάρχουν εκατοντάδες ομάδες που ασχολούνται με κάτι. Οι πιο γνωστοί πχ είναι οι rangers, οι lamplighters κτλ κτλ.

Η διαβίωση εκεί, παρά τη δυσκολία της, έχει έντονο συναισθηματικό χαρακτήρα. Καμία σχέση με drugs και σεξ (εννοείται πως αν θες σεξ θα βρεις, αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο). Ο σκοπός είναι να είσαι πλήρως απελευθερωμένος. Ο κόσμος που θα γνωρίσεις, δεν είναι ψεύτικος, είναι σε μεγάλο βαθμό, πολύ υψηλού μορφωτικού επιπέδου άνθρωποι, οι οποίοι παράλληλα με τη διαβίωση αναπτύσσουν την τέχνη τους.

Το burning man, βρίθει από έργα τέχνης. Πανάκριβα έργα που πολλά φτιάχνονται εκεί και στο τέλος καίγονται (αν το επιθυμεί ο καλλιτέχνης), μέσα στον ναό που ο καθένας έχει γράψει τα συναισθήματά του, τα θέλω του, τις ευχές του, τα άπαντά του. Αλλά το τελικό μεγάλο συναισθηματικό φορτίο βγαίνει όταν καίγεται το ξύλινο άγαλμα που σηματοδοτεί και το τέλος του φεστιβάλ.

Πολλοί γράφουν ότι είναι φεστιβάλ θρησκευτικού περιεχομένου. Καμία σχέση.

Εισιτήρια; Υπάρχει πλατφόρμα που ανοίγει κοντά 1 μήνα πριν την έναρξη του φεστιβάλ. Είναι πολύ δύσκολο να πετύχεις εισιτήριο. Για να το κάνεις, πρέπει να έχεις ψαχτεί πάρα πολύ και να έχεις ήδη γίνει μέλος σε κάποια ομάδα που σε έχει αποδεχτεί. Σαφώς και θα ψάξουν να δουν ποιος είσαι, τι είσαι.

Πριν πας πρέπει να έχεις εξασφαλίσει αντίσκηνο, ποδήλατο (δε πας πουθενά χωρίς αυτό).

Απαξ και μπεις, βιώνεις την πιο ξεχωριστή εμπειρία της ζωής σου. Για κάποιους το burning man αποτελεί τον αληθινό κόσμο.

Οι φωτογραφίες που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο δεν δείχνουν ούτε το 1%. Είναι η φάση του μια φωτογραφία δεν είναι 1000 λέξεις. Γενικά οι συμμετέχοντες δεν βγάζουν φωτογραφίες. Όχι επειδή δε μπορούν, αλλά επειδή δεν προλαβαίνουν. Αλώστε αυτό που ζεις, δε μπορείς να το καλύψεις σε φωτογραφίες.

Το κινητό δεν πιάνει. Δεν έχεις σήμα, δεν έχεις wifi.

Δεν είναι μια φτηνή «εκδρομή». Είναι ακριβή (εισιτήρια για N/Y και μετά για S.F. και μετά λεωφορείο). Το εισιτήριο κοστίζει κοντά στα 400 δολάρια, αν και δύσκολο να πετύχει κανείς το «φθηνό».

Στο παρελθόν είχαν πάει αρκετοί διάσημοι, το φεστιβάλ κατηγορήθηκε για εμπορευματοποίηση. Πλέον αποφεύγουν τέτοιου είδους συνθήκες. Ναι, μπορεί να δεις πλούσιους με τεράστια τροχόσπιτα, αλλά γενικά χάνουν το νόημα. Και το καταλαβαίνουν και οι ίδιοι

Έλληνες έχουν πάει ελάχιστοι.

Υ.Γ- Διαβάζω κάτι άρθρα, για «σοδομα και γομαρα», ότι και καλά συμβαίνουν εκει. Ο,τι να ναι όμως.  Ακόμα και ένα τελευταίο που βγήκε για «καυτές γυναίκες του burning man”. Ναι έχει και ωραίες γυναίκες, και ωραίους άντρες μεταξύ άλλων. Έχει τα πάντα. κανείς δεν δίνει σημασία στην εμφάνιση όμως. Δε πας εκεί για να κάνεις σεξ. Δεν είναι αυτός ο σκοπός σου.

ειναι φανταστικο και θα ηθελα πολυ να παω.

 

εσυ πηγες η οχι?δεν καταλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2019 στις 10:35 ΜΜ, Miracle Worker είπε

Ryan Air, μέσα Αυγούστου για αρχές Σεπτέμβρη. Βγήκε γύρω στα 95€ πήγαινε έλα. Αλλά από επαρχιακό αεροδρόμιο, όχι Αθήνα.

Το αεροδρόμιο της Ryan είναι 80-90 λεπτά με λεωφορείο που κοστίζει 32€ πήγαινε-έλα και αφήνει στο κεντρικό μετρό μόνο. Γενικά και το αεροδρόμιο και το λεωφορείο είναι κομπλέ. Έχει αρκετά συχνά και στο αεροδρόμιο φεύγεις σφαίρα και έχει και φθηνό συνάλλαγμα. (γιατί μέσα στην πόλη μας έγδαραν) Αλλά όσο να είναι χάνεις αρκετό χρόνο. (όχι ότι τα άλλα είναι δίπλα βέβαια)

Οι συγκοινωνίες είναι πολύ καλές. Έχει παντού μετρό-ηλεκτρικό(εκτός από κάτι νησάκια) και βολεύει πολύ. Εμείς ήμαστε 11 χιλιόμετρα από το κέντρο, αλλά δεν ταλαιπωρηθήκαμε καθόλου. Σε 30-40 λεπτά ήμαστε κέντρο. Επίσης το μετρό είχε άλλο αέρα, παρ' ότι τα βαγόνια δεν είναι τόσο σύγχρονα όσο τα δικά μας. Οι αποβάθρες είχαν πιο άμεση πρόσβαση και πολλοί ήταν έργα τέχνης. Στην κάρτα των απεριορίστων, που συμφέρει τρελά, γιατί η μονή διαδρομή έχει 4,5€, έχει και δύο γραμμές με καραβάκια, οπότε μπορείς να κάνεις και τη βόλτα σου χωρίς να πληρώσεις τα 20€ που θέλουν τα τουριστικά.

Η Στοκχόλμη είναι πανέμορφη. Στην ουσία είναι 4-5 κεντρικά νησάκια που ενώνονται με γέφυρες. Παντού οι δρόμοι είναι τεράστιοι και τα κτίρια τεράστια. Γενικά υπάρχει αρκετή άπλα και έχει παντού κόσμο και μαγαζιά, ενώ δε βλέπεις την τρελή κοσμοσυρροή που υπάρχει σε μερικά σημεία της Αθήνας. Η ζωή κυρίως είναι στο νησάκι της παλιάς πόλης, το Gamla Stan, όπου είναι το παλάτι και το κοινοβούλιο, ένας δρόμος Drottingatan, που είναι ο αντίστοιχος της Ερμου, και πέριξ, όπου έχει πιο σύγχρονα μαγαζιά και μετά είναι ένας δρόμος Gotgattan, όπου είναι πολλές pub. Αλλά γενικά όλα τα νησάκια είναι όμορφα για βόλτα. Επίσης το Δημαρχείο είναι ένα όμορφο αξιοθέατο και λίγο παρακάτω παραλιακά έχει μία ωραία καφετέρια/μπαρ, Orangieter, κάπως έτσι. 

Από μουσεία έχει αρκετά δωρεάν και είναι όλα πολύ προσεγμένα, με interactive εκθέματα, αναπαραστάσεις και τα λοιπά. Είναι και μία καλή λύση να συνδυάσεις με toilette break αν γυρίζεις όλη μέρα. Εμείς πήγαμε στο National History(historiska). Αυτό είναι δωρεάν και είναι κάτι σαν το Μπενάκη. Είναι must κατά την άποψή μου. Επίσης must είναι το Vasa Museum(15€). Αυτό έχει ένα τεράστιο πλοίο του 17ου αιώνα που έχει διασωθεί αυτούσιο. Και εγώ δεν το περίμενα, αλλά είναι πραγματικά κάτι εντυπωσιακό και διαφορετικό. Μετά πήγαμε στο Nobel Museum(12€). Αυτό είναι καρακέντρο, οπότε είναι καλό για διάλλειμα. Είναι αρκετά σύγχρονο, αλλά δεν είναι κάτι το αξέχαστο. Κυρίως έχει διάφορα προσωπικά αντικείμενα από κατόχους Nobel με μια σύντομη επεξήγηση, συν κάποια έκθεση για κάποιον συγκεκριμένο. Τώρα είχε για τον MLK. Μετά πήγαμε και στο Μουσείο Πολέμου(δωρεάν). Αυτό ήταν αρκετά τίμιο, με πολλές αναπαραστάσεις με κέρινα ομοιώματα. Must πρέπει να είναι και το βασιλικό παλάτι(18€), αλλά εκεί δεν πήγαμε. Το Vasa και το Nobel είχαν και δωρεάν ξεναγήσεις.

Από τιμές, για τα μουσεία ανέφερα ανωτέρω. Για συγκοινωνίες είναι 28€ το τριήμερο και 37€ περίπου το εβδομαδιαίο. Τα σουπερμάρκετ έχουν παρόμοιες τιμές με την Ελλάδα, εκτός από το νερό, που είναι τσουχτερό. Το Monster είναι πιο φθηνό... Συμφέρει να πάρεις 6αδα μικρά, στα 2-3€, γιατί αλλιώς έχει 1,60 το μπουκαλάκι στα σούπερ και 2,40 στα μινιμάρκετ. Στα εστιατόρια η μερίδα πάει στα 16-22€, η μπύρα 5-7€. Μια φορά φάγαμε σε εστιατόριο, αλλά τουλάχιστον το φαγητό ήταν πολύ καλό. Μετά υπάρχουν τα αραβικά/τούρκικα/ελληνικά fast food, που τρως με 7-9€. Υπάρχει και ένα σουηδικό βρώμικο με ρέγγα, Nysekt Stromming. Είναι στην παλιά πολή. Αυτά που είναι σε τιμές Ελλάδας είναι τα McDonalds, Burger Kings κλπ. (εκτός Pizza Hut). Στα Mc έχει ως και την προσφορά με το 1€ Cheese, 1,5€ Chickenburger. Στα bars η μπύρα έχει 7-10€. Ο καφές έχει σχετικά φθηνός, 3-4€.

Τέλος, τη νύχτα είχε αρκετή ζωή, αλλά δεν ξέρω μέχρι τι ώρα τραβάει. Μια φορά κάτσαμε αργά και 1 η ώρα έκλεισε το μαγαζί. Αλλά από ότι κατάλαβα εκεί βγαίνουν νωρίς, δηλαδή από τις 8 που νύχτωνε μαζεύοταν κόσμος στις pub και τα club, αλλά το λήγουν και νωρίς, 12-1 η ώρα. Πάντως από μαγαζιά είχε αρκετά και μερικά έπαιζαν τόσο δυνατά, που θα ζήλευαν και τα clubακια στην ελληνική επαρχία.

Εν κατακλείδι, τη συστήνω ανεπιφύλακτα. Απλά, για φθινόπωρο που θες να πας δεν ξέρω τι θα παίζει με καιρό. Τώρα είχε καιρό Νοεμβρίου, αντίστοιχο της Ελλάδας. Το πρωί στεκόσουνα και με κοντομάνικο, αν ήσουν γενναίος, αλλά το βράδυ ήθελε μπουφανάκι. Έριξε και κάποιες σύντομες βροχούλες.

Χρήσιμo site: https://sl.se/en/

thanks,

Από ποιό αεροδρόμιο έχει πτήσεις η Ryan

εκτός αν ήταν έκτακτα για το καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/09/2019 at 19:15, Miracle Worker said:

Αυτή ήταν λίγο περίεργη συναλλαγή,  στο duty free,  όταν είχα αλλάξει τις κορώνες σε ευρώ.  Μου είπαν ότι δέχονται ευρώ,  αλλά δίνουν ρέστα σε κορώνες. Αλλά οταν πήγα να πληρώσω μου λέει δεχόμαστε μόνο χαρτονομίσματα και ήταν 36€ ο λογαριασμος, οπότε θα μου έμεναν 4€ σε κορώνες. Οπότε μου λέει αν θες δώσε τα 35 και πλήρωσε το 1 με την κάρτα, όπως και έγινε, γιατί είχε και ουρά. Τώρα πως το 1€ έγινε 20 λεπτά δεν ξέρω. Επίσης δεν είχα όλο το πόσο στην κάρτα. 

Τώρα που το ξαναείδα ήταν 0,02€...

Γι αυτο για τα ταξιδια εκτος Ελλάδας αξιζει μια revolut. Επισης στο pos δεν μπορουσες να διαλεξεις σε ποιο νομισμα θες να πληρώσεις; Πιθανώς αν διάλεγες ευρω και τη μετατροπη γινοταν απο τη δικη τους μερια(τραπεζα) ισως ηταν καλυτερο για εσενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DrLo είπε

thanks,

Από ποιό αεροδρόμιο έχει πτήσεις η Ryan

εκτός αν ήταν έκτακτα για το καλοκαίρι.

Απο Στοκχόλμη Skavsta(NYO).  Από Ελλάδα Ρόδο.  Έχει ακόμα 47 για 2 Οκτωβρίου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 15/9/2019 στις 10:43 ΜΜ, ribo7 είπε

'Εχουμε καμιά πρόταση για φαγητό κοντά στον κεντρικό σταθμό Centrale FS στο Μιλάνο, που να είναι ανοιχτό μεσημέρι? (έστω 1-2 στάσεις κοντά)
Γιατί βλέπω πολλά κλείνουν 2/3μμ και ξανανοίγουν από 7μμ και μετά.
Έχω ένα κενό 2-5μμ μέχρι να πάρω το λεωφορείο για Bergamo airport.

Πηγαινε Duomo, προλαβαινεις και αξιζει, στην τελικη παρε κατι στο χερι και περπατα στην πλατεια. Δεν ειναι πανω απο 5-10 λεπτα με το Μετρο. Αν και δεν εχω κατι συγκεκριμενο να σου προτεινω, αν θελεις να μεινεις στον Centrale, δεν υπαρχει περιπτωση να μη βρεις κατι εκει ανοικτο για να φας, στην χειριστη των περιπτωσεων εχει McDonalds ακριβως απεναντι. Αλλα δοκιμασε πρωτα την τυχη σου κατεβαινοντας στο στενο Napo Toriani, προς το τερμα εχει κατι σαν εκκλησια, στα αριστερα εχει μια τρατορια που εχω κατσει και ηταν συμπαθητικη και ακριβως απεναντι ενα μπαρακι που νομιζω το χω δει ανοικτο μεσημερι. Ειναι 5 λεπτα περπατημα οπως βγαινεις απο τον σταθμο. 

Αλλα προσωπικα θα πεταγομουν εστω για μια ωρα στο Duomο και θα ετρωγα ακομα και πατατακια ξερωγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...