Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Fan3 είπε

Καλησπέρα σας, θα βρίσκομαι στο Λονδίνο 29/10-04/11, και θα ήθελα να ρωτήσω εάν θεωρείτε πως θα έχω πρόβλημα λόγω brexit, σε περίπτωση που ταξιδέψω με ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες, γιατί ακούω διάφορα. Το διαβατήριο μου έχει λήξει.

Καλού κακού ανανέωσέ το. Θα βρίσκομαι και εγώ στο Λονδίνο αυτές τις ημερομηνίες, οπότε δεν μπορούμε να μένουμε με την απορία και με το άγχος τι θα γίνει και τι δεν θα γίνει. Αφού λοιπόν θα είμαστε σε ξένη χώρα με τα όποια εσωτερικά θέματα έχει, ας είμαστε προετοιμασμένοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβατήριο και θά'χεις το κεφάλι σου ήσυχο. Τά'χουμε ξαναπεί, η ελληνική ταυτότητα που....'δεν λήγει ποτέ' δεν τους γεμίζει το μάτι.

[Δεν θα ξεχάσω ποτέ εκείνον τον αστυνομικό στο αεροδρόμιου του Εδιμβούργου που κοίταζε ξανά και ξανά την ταυτότητά μου -ήμουν γύρω στα 27 και στην ταυτότητα έβλεπε μια φωτό ενός έφηβου κοριτσιού- και σε μια φάση μού'πε ότι θα μπορούσαν να με κρατήσουν εκεί αν το ήθελαν για περαιτέρω εξακρίβωση στοιχείων κλπ. Ε με πολλά γλυκά χαμόγελα και ευγενικούς τρόπους κατάφερα να ξεμπερδέψω. Ποτέ ξανά! Από τότε διαβατήριο!]

Επεξ/σία από *nenya*
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φευγω αυριο οδικως για Θεσσαλονικη. Επειδη εχει αποσταση το θεμα και δεν εχω ξανανεβει τοσο ψηλα θελω προτασεις για στασεις στο ενδιαμεσο ωστε να φθασω οσο το δυνατον ευχαριστα και να μην ειμαι τελειως κουρελι.

Ξεκινημα 10 απο Εθνικη. Δωστε συνεχεια στο σεναριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, therock είπε

Φευγω αυριο οδικως για Θεσσαλονικη. Επειδη εχει αποσταση το θεμα και δεν εχω ξανανεβει τοσο ψηλα θελω προτασεις για στασεις στο ενδιαμεσο ωστε να φθασω οσο το δυνατον ευχαριστα και να μην ειμαι τελειως κουρελι.

Ξεκινημα 10 απο Εθνικη. Δωστε συνεχεια στο σεναριο

Πρώτη στάση Καμμένα Βούρλα για λουκουμάδες και καφέ στη χόβολη και δεύτερη στάση στα Τέμπη για σουβλάκια. Θα φτάσεις ξεκούραστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Fan3 είπε

Καλησπέρα σας, θα βρίσκομαι στο Λονδίνο 29/10-04/11, και θα ήθελα να ρωτήσω εάν θεωρείτε πως θα έχω πρόβλημα λόγω brexit, σε περίπτωση που ταξιδέψω με ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες, γιατί ακούω διάφορα. Το διαβατήριο μου έχει λήξει.

Δεν ξέρω αν θα έχεις πρόβλημα λόγω brexit, αλλά σίγουρα θα έχεις πρόβλημα αν η ταυτότητά σου δεν είναι σε άψογη κατάσταση. Και όταν λέω άψογη, εννοώ όπωε ήταν την πρώτη φορά που την έπιασες στα χέρια σου. Πριν 1,5 χρόνο πήγα Λονδίνο και μου έκαναν μανούρα γιατί η ταυτότητά μου είχε μια μικρή φθορά στη μία άκρη. Ευτυχώς είχα το δίπλωμα οδήγησης μαζί μου (το καινούριο που είναι σαν πιστωτική κάρτα, όχι το ροζ πατσαβουρόχαρτο) και έτσι με άφησαν και πέρασα. Αν η ταυτότητά σου έχει φθορές, πήγαινε βγάλε/ανανέωσε διαβατήριο για να έχεις το κεφάλι ήσυχο.

 

16 ώρες πριν, MadPax είπε

Πρώτη στάση Καμμένα Βούρλα για λουκουμάδες και καφέ στη χόβολη και δεύτερη στάση στα Τέμπη για σουβλάκια. Θα φτάσεις ξεκούραστος.

Ο καινούριος δρόμος δεν περνάει πλέον από τα Τέμπη.

Επεξ/σία από kalogeros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kalogeros είπε

Ο καινούριος δρόμος δεν περνάει πλέον από τα Τέμπη.

To γνωρίζω καθώς ανεβαίνω 2-3 φορές τον χρόνο, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν μπορεί να κάνει μια ελάχιστη παράκαμψη για να ξεκουραστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες θελω τα φωτα σας.

σκεφτομαστε να παμε εκδρομουλα με την κοπελα μου κ λεμε για Διακοπτο πλευρα. Σε αναζητηση για τον οδοντοτό και λεπτομέρειες, βρηκα το εξης site https://www.odontotos.com/
Εχω τις εξης αποριες ακομα κ θα ηθελα καποιος που εχει κανει το ταξιδακι με τον οδοντοτο να μου τις λυσει γτ λογω της ωρας δεν νομιζω να πετυχω καποιον στα τηλεφωνα και οσο να ναι καποιον που εχει προσωπικη εμπειρια απο το συγκεκριμενο ταξιδι, ειναι σημαντικη για να διαμορφωσω αποψη.

1. αξιζει;
2. βλεπω εχει εισητηριο με επιστροφη. Στα καλαβρυτα ποσο κάθεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σκέφτομαι να πάω ενα 3 μερο ταξίδι τέλη Μαρτίου Λισαβόνα ή Βαρσοβία - Κρακοβία. έχει κανείς εμπειρία τι καιρικές συνθήκες επικρατούν τότε (χιονια , βροχές κτλπ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα προτιμούσα νότια που λογικά θα έχει καλύτερο καιρό. Βαρσοβια είχα πάει Απρίλιο πριν μερικά χρόνια και έτυχε και είχε πολύ ήλιο που αγοράσαμε και αντιηλιακό ! Αλλά θεωρώ ότι αυτό ήταν εξαίρεση όχι ο κανόνας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρσοβία Μάρτιο μήνα είχα πετύχει κρύο (αναμενόμενο). Θα σε ζεστάνει η πολωνική vodka ;) αλλά καλύτερα κάπου αλλού.

Επίσης Κρακοβία πρέπει να έχει πιο πολλή ζωή.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας!

Εχει κανεις την καρτα Rail Plus για εκπτωση σε δρομολογια με ΟΣΕ? Απο που μπορω να την προμηθευτω?

Δεν βρηκα πληροφοριες Online παρα μονο το παρακατω https://www.nsinternational.nl/en/where-to-buy/global-train-passes/order-railplus

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d_gkal είπε

Καστοριά για ένα σαββατοκύριακο τι μπορουμε να κάνουμε; 

Πέρα από βόλτα στην πόλη/λίμνη

Νυμφαίο/Αρκτουρος μια ώρα κ κάτι μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό μεσημέρι!!

 

Λέω για 28η (3μερο) να πάω με την κοπέλα μου βόλτα στη Σόφια στη Βουλγαρία.

 

Αν κάποιος έχει προτάσεις για το τι να δούμε,που να φάμε κτλ, θα χαρώ να τον ακούσω!

 

Ευχαριστώ Πολύ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...