Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, tornado είπε

δεν εχω ταξιδεψει με λεωφορειο ποτε, μιας και φευγω απο Αθηνα,

οποτε με ραιαν εχει 30 ευρω πηγαινε - ελα.

Εκτιμω παντως οτι πριν τις εξι το πρωι δεν θα βρεις κατι ανοικτο.

Κατα τα αλλα, προσεχε την περιοχη δεν ειναι και απο τις καλυτερες.

Τότε μπορεί να προτιμήσουμε να φύγουμε την επόμενη και να φτάσουμε περίπου στις 1 το μεσημέρι.
Ότι άλλο info έχεις θα εκτιμηθεί :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

50 λεπτά πριν, theo93 είπε

Τότε μπορεί να προτιμήσουμε να φύγουμε την επόμενη και να φτάσουμε περίπου στις 1 το μεσημέρι.
Ότι άλλο info έχεις θα εκτιμηθεί :P

Σοφια εχω παει 3 φορες τα τελυταια χρονια,

ειναι ο τσαμπε προορισμος και θα παω παλι τα χριστουγεννα, αλλα μαλλον θα ειναι η τελευταια γιατι εχω μπαφιασει...

Πες μου συγκεκριμενα τι θα ηθελες να μαθεις, γιατι δεν εχει και πολλα να σου πω....

Γενικα ινφο ειναι τα παρακατω:

 

1. Περιοχες που πρεπει να αποφυγεις, ειναι η λεωφορος μαρια λουιζα και η περιοχη του σταθμου, τρενων - λεωφορειων κλπ. Ολα μαζι ειναι.

2. Η λεωφορος Βιτοσα ειναι ο κεντρικος πεζοδρομος για σουρτα φερτα, κατι σαν την Αριστοτελους.

3. προσεχε τους ταριφες, εχουν παρει μαθηματα απο τους δικους μας, και αν δεν προσεξεις μπορει να σε μαδησουν, οποτε να τσεκαρεις αν βαζουν ταξιμετρο

γιατι γενικα ειναι φτηνο, αλλα αυτο ισχυει αν εισαι ντοπιος...

4. Τα αξιοθεατα ειναι λιγα, αλλα το περπατημα μπολικο, αν σου αρεσει θα το ευχαριστηθεις, η Σοφια ειναι πολη που περπατιεται.

5. Για φαγητο σου ειπα που να πας, εξτρα τιπ ειναι τα χαππυ που ειναι αλυσιδα, δεν ειναι κακη επιλογη για να πας, αλλα αν το βρεις στο δρομο σου και πεινας, εχει καλο φαγητο, οχι ομως το καλυτερο.

6. Προσεξε μην κανεις κατι παρανομο, οι βουλγαροι σε αυτα τα θεματα δεν ειναι οπως η ελλαδα.

7. Μια καλη εκδρομη ημερησια ειναι η φιλιπουπολη, πας με πουλμαν απο το σταθμο, αν βεβαια εχεις επιπλεον χρονο.

8. λεφτα μπορεις να αλλαζεις αφοβα απο τα money exchange (και μονο εκει) η τιμη ειναι στανταρ, 1,95 λεβα στο ευρω χωρις προμηθεια.

9. Αν εχεις ρεβολουτ, φορτωσε την, την χρησιμοποιεις αφοβα χωρις εξτρα χρεωση.

10. Για τα σοπινγκ σεντερ και ψωνια γενικοτερα, δεν αξιζει ουτε για τσιχλες, οοοοοοοοολα ειναι πιο ακριβα απο οτι εδω.

Βεβαια εχει 3-4 μεγαλα Μωλλ, αν θες να πας για χαζολογημα και σου αρεσουν αυτα, πηγαινε στο σερντικα, το πιο μεγαλο.

Αλλα αμα δεις τιμες θα παθεις εγκεφαλικο....

 

Σου εβαλα δεκα ινφο, φτανουν?

Αν θες κατι πιο ειδικο πες μου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, tornado είπε

3. προσεχε τους ταριφες, εχουν παρει μαθηματα απο τους δικους μας, και αν δεν προσεξεις μπορει να σε μαδησουν, οποτε να τσεκαρεις αν βαζουν ταξιμετρο

 

QFE

Πηγαμε 7 ατομα απο το αεροδρομιο με 2 ταξι. Το ενα ταξι πληρωσε 20 ευρω και το αλλο καπου 12 :lol: Επειδη τα μοιραστηκαμε ετσι κι αλλιως δεν ηταν κανενα τρελο ποσο, αλλα θελω να πω...

Εμεις ειχαμε παει και σε ενα τζαμι και μια εβραικη συναγωγη. Οχι τιποτα τρελο αλλα σκοτωνεις και λιγο τον χρονο σου βλεποντας κατι διαφορετικο. Επισης ειχε και μια αγορα με τροφιμα που δεν ηταν κακη αν ηθελες να το παιξεις και λιγο local, αλλα δε θυμαμαι καθολου που ακριβως ηταν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2019 στις 4:49 ΜΜ, Dark_son20 είπε

must see στη Βουδαπέστη? θα είμαστε 7 μέρες 

κοινοβουλιο, λοφος της ελευθεριας, προμαχωνας των ψαραδων, βασιλικη αγιου στεφανου και οπωσδηποτε βαρκαδα στο δουναβη (προτεινεται βραδυ). Αυτα ειναι τα απολυτως βασικα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2019 στις 9:17 ΠΜ, lambros είπε

Καλημέρα σας,

Εσείς που ταξιδεύετε πολύ σκέφτηκα κάτι να μου λέγατε τι 8α κάνατε αν ησασταν εξωτερικό Ευρώπη?

Καταρχήν ασφάλεια ταξιδιού κάνετε ? Θυμάμαι πριν πολλά χρόνια που οι πιστωτικές κάρτες σου παρείχαν ασφάλεια εφόσον είχες κάνει κλείσιμο εισιτηρίων , διαμονής μέσω πιστωτικής κάρτας?

Σε περίπτωση που βρεθείτε στο εξωτερικό (πάντα έχουμε και αλλού κάρτες και μετρητά όχι όλα μαζί)

Άλλα στο ακραίο σενάριο όπου τα χάσεις όλα τι κάνεις?

Έτυχε αυτό σε φίλο ταξιτζή που είχε πελάτη , που έχασε τα πάντα, πήγε στο τμήμα διαβατηρίων του δώσανε κάποιο χαρτί για να ταξιδέψει , αλλά μετά δεν είχε λεφτά ούτε κάρτα.

Τι γίνεται τι μπορείς να κάνεις?

Πες ότι υπάρχουν χρήματα στο λογαριασμό μου , τι μπορείς να κάνεις πχ για να έχεις να κινηθείς στο εξωτερικό να μπορείς τουλάχιστον να πάρεις ένα σάντουιτς ένα καφέ ένα ταξί κτλ.

Ευχαριστώ.

Για θέματα υγείας, που είναι και το πιο σημαντικό, Ευρώπη σε καλύπτει και η Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης. Μπορείς να τη ζητήσεις από την ασφαλιστική σου. Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, καλό είναι να έχεις μια ταξιδιωτική ασφάλεια. Προσωπικά έχω ταξιδιωτική ασφάλεια που με καλύπτει όλο το χρόνο, το κόστος της μπορώ να το δικαιολογήσω πολύ εύκολα με το πόσο ταξιδεύω και τις δραστηριότητες που κάνω στα ταξίδια. Μένω όμως Ολλανδία που είναι πολύ πιο διαδεδομένο. Δυστυχώς όταν έψαχνα για Έλληνα φίλο μου που θα ταξίδευε Αυστραλία για 3 μήνες, τα πράγματα ήταν τραγικά στην Ελληνική αγορά. Κατέληξε να κάνει ασφάλεια στο https://www.worldnomads.com/eu/travel-insurance/ που είναι κάπως ακριβό για τα Ευρωπαϊκά δεδομένα μεν, μακράν καλύτερο από οτιδήποτε στην Ελληνική αγορά δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα αυτήν την προσφορά. Αξίζει;;;

Θα κοιτάξω και την πρόταση σου

LLOYDS ASUA Ακύρωση ή Διακοπή Ταξιδιού.pdf ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ASUA SILVER ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

λογικά θα πάω με τον φίλο μου ταξίδι 4ήμερο Βουδαπέστη τον Απρίλιο. Όποιος έχει πάει μπορεί να προτείνει μέρη? Αξιοθέατα που αξίζουν, μέρη για ποτό (κάτι χαλαρό όχι κλαμπ δεν τα προτιμάμε) και φαγητό καλά και σε λογικές τιμές. Και γενικά οποιαδήποτε χρήσιμη πληροφορία για το τι να επιλέξω και τι να αποφύγω. Επίσης η συγκοινωνία είναι καλή? Ειδικά για μεταφορά από/προς αεροδρόμιο? Οκ θα τα ψάξω στο ίντερνετ, αλλά οι βιωματικές πληροφορίες είναι καλύτερες!

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Niki2 said:

Καλησπέρα,

λογικά θα πάω με τον φίλο μου ταξίδι 4ήμερο Βουδαπέστη τον Απρίλιο. Όποιος έχει πάει μπορεί να προτείνει μέρη? Αξιοθέατα που αξίζουν, μέρη για ποτό (κάτι χαλαρό όχι κλαμπ δεν τα προτιμάμε) και φαγητό καλά και σε λογικές τιμές. Και γενικά οποιαδήποτε χρήσιμη πληροφορία για το τι να επιλέξω και τι να αποφύγω. Επίσης η συγκοινωνία είναι καλή? Ειδικά για μεταφορά από/προς αεροδρόμιο? Οκ θα τα ψάξω στο ίντερνετ, αλλά οι βιωματικές πληροφορίες είναι καλύτερες!

Ευχαριστώ

 

On 23/10/2019 at 09:09, MiP said:

κοινοβουλιο, λοφος της ελευθεριας, προμαχωνας των ψαραδων, βασιλικη αγιου στεφανου και οπωσδηποτε βαρκαδα στο δουναβη (προτεινεται βραδυ). Αυτα ειναι τα απολυτως βασικα.

μιας και απάντησαν σε μένα :)  ευχαριστώ @MiP 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Niki2 said:

 η συγκοινωνία είναι καλή? Ειδικά για μεταφορά από/προς αεροδρόμιο? Οκ θα τα ψάξω στο ίντερνετ, αλλά οι βιωματικές πληροφορίες είναι καλύτερες!

Ευχαριστώ

Απ'το αεροδρόμιο υπάρχουν λεωφορεια που σε πανε στην πολη. Κοστος περιπου 3€ (καλο ειναι για τετοια μικροποσα να εχετε μερικα χρήματα πανω σας στο τοπικο νομισμα, για πληρωμη στα αυτοματα μηχανηματα). Εναλλακτικα νοικιαζετε αυτοκίνητο. 

Στην Βουδαπέστη εχει μετρο. Αλλα η σωστη εξερευνηση της πολης (για μενα) γινεται με μπολικο περπατημα ωστε να χαζευετε τα ομορφα κτήρια αλλα και τον ποταμο. Βαρκαδα οπωσδήποτε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2019 στις 12:07 ΠΜ, ASTOU είπε

Καλησπέρα, σκοπεύουμε να πάμε με την κοπέλα μου Πράγα-Βιέννη την δεύτερη εβδομάδα του Δεκεμβρίου. Υπολογίζουμε περίπου 8 βράδια, 4 για κάθε πόλη. Έχει κανείς να προτείνει οτιδήποτε για αυτές τις 2 πόλεις; Επίσης πως ακριβώς γίνεται οικονομικά η μετάβαση από την μία στην άλλη. Έχω δει για λεωφορείο με  13 ευρώ το άτομο αλλά μου φαίνεται υπερβολικά χαμηλή τιμή για να περιλαμβάνει και τις αποσκεύες μας.

Μια οικονομική επιλογή για φαγητό στη Βιέννη, πέρα από τις χριστουγεννιάτικες αγορές, είναι και η αλυσίδα fast food θαλασσινών Nordsee. Για τη μετακίνησή σας από τη μία πόλη στην άλλη μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα λεωφορεία της flixbus ή της regiojet. Αμφότερες είναι οικονομικές και αξιόπιστες σε χρόνους.

Όσον αφορά τα αξιοθέατα, μην παραλείψετε να επισκεφτείτε την χριστουγεννιάτικη αγορά έξω απ το δημαρχείο της Βιέννης στην πλατεία Rathaus, τους ναούς του Αγ. Στεφάνου και Αγ. Πέτρου όπου η είσοδος είναι δωρεάν, τα ανάκτορα Χόφμπουργκ και Σένμπρουν, καθώς και την κρατική Όπερα όπου μπορείτε να παρακολουθήσετε παράσταση με πολύ χαμηλό κόστος στα θεωρία σε θέσεις ορθίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Ιορδανία έχει πάει κανείς; αξίζει να πάω; βρήκα κάτι φτηνά πακέτα με γραφείο και ξεναγό μέσα. 

Ιδιαίτερη ομορφιά που δεν την βρίσκεις εύκολα αλλού. Εξαρτάται από τα γούστα σου, και από το πού ακριβώς θα πας στην Ιορδανία. Από εμένα είναι ένα τεράστιο ΝΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στους ταξιδιώτες. Τα Χριστούγεννα θα έρθω Ελλάδα και θέλω να πάω από Αθήνα Βόλο. Το έχω κάνει με αυτοκίνητο και ΚΤΕΛ σχετικά πρόσφατα, αλλά για διάφορους λόγους σκέφτομαι και το τρένο. Υποτίθεται ότι το Αθήνα-Λάρισα το κάνει σε 3 ώρες (από Λάρισα μπορεί εύκολα να μας πάρει κάποιος συγγενής). Το θέμα είναι ότι έχω να ταξιδέψω πάνω από 10 χρόνια με τρένο στην Ελλάδα και δεν έχω ιδέα τι κατάσταση επικρατεί.

1. Είναι αξιόπιστο ως προς τα ωράρια ή θα καταλήξουμε να περιμένουμε με τις ώρες στο σταθμό ή να κάνουμε το διπλάσιο χρόνο;

2. Πώς είναι η κατάσταση μέσα στο IC; Σκοπεύω να βγάλω Α' θέση, αλλά επειδή θα έχω και το παιδί μαζί, δε θέλω να είμαστε με κότες στο ίδιο κουπέ ή να καπνίζουν σα φουγάρα οι διπλανοί.

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, FilipposMD είπε

Καλησπέρα στους ταξιδιώτες. Τα Χριστούγεννα θα έρθω Ελλάδα και θέλω να πάω από Αθήνα Βόλο. Το έχω κάνει με αυτοκίνητο και ΚΤΕΛ σχετικά πρόσφατα, αλλά για διάφορους λόγους σκέφτομαι και το τρένο. Υποτίθεται ότι το Αθήνα-Λάρισα το κάνει σε 3 ώρες (από Λάρισα μπορεί εύκολα να μας πάρει κάποιος συγγενής). Το θέμα είναι ότι έχω να ταξιδέψω πάνω από 10 χρόνια με τρένο στην Ελλάδα και δεν έχω ιδέα τι κατάσταση επικρατεί.

1. Είναι αξιόπιστο ως προς τα ωράρια ή θα καταλήξουμε να περιμένουμε με τις ώρες στο σταθμό ή να κάνουμε το διπλάσιο χρόνο;

2. Πώς είναι η κατάσταση μέσα στο IC; Σκοπεύω να βγάλω Α' θέση, αλλά επειδή θα έχω και το παιδί μαζί, δε θέλω να είμαστε με κότες στο ίδιο κουπέ ή να καπνίζουν σα φουγάρα οι διπλανοί.

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ.

Καλησπέρα..

Είναι αξιόπιστο ως προς τα ωράρια εκτός αν πετύχετε κάποια ιδιαίτερη κατάσταση(φωτιά στη διαδρομή κ μείναμε στο τρένο 2μιση  ώρες χωρίς ac.)

Δεν επιτρέπεται το κάπνισμα ούτε καν ανάμεσα από τα βαγόνια(έξω από τις τουαλέτες ) όπως παλιά.

Δεν θα ταξιδεύετε με κότες ή άλλα ζωντανά..😜(μόνο άνθρωποι..)

Με παιδί το τρένο είναι προτιμότερο..πιο άνετο..κ μπορείτε να περπατάτε για να μη βαριέται κ το παιδί..

Έχει κ το καφέ που μπορείτε να φάτε κάτι..

 

Επεξ/σία από lovesucks
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους από Αγγλία!

Θέλουμε να κλείσουμε με την κοπέλα μου να πάμε Παρίσι 24/12 με 28/12 για Χριστούγεννα, είτε οδικώς, είτε αεροπορικώς.

Το κόστος μας βγαίνει ακριβώς ίδιο οτιδήποτε από τα δύο και αν διαλέξουμε, οδικώς νομιζω θα ειναι διαφορετική εμπειρία περίπου 10 ώρες συνολικά το ταξίδι μιας που βρισκόμαστε βόρεια Αγγλία, αλλά σίγουρα θα χάσουμε περίπου μισή μέρα ( 24/12 θα φτάσουμε γύρω στις 3 το μεσημέρι, ενώ με αεροπλάνο 10 το πρωί θα είμαστε εκεί ). Με αεροπλάνο φυσικά θα είναι πιο γρήγορο και πιο άνετο το ταξίδι, χάνοντας βέβαια την οδική εμπειρία.

Πρώτη ερώτηση λοιπόν, τι θα προτιμούσατε εσείς;

Δεδομένου ότι θα πάμε αυτές τις ημέρες, σκοπεύουμε να δούμε Eiffel tower, Λουβρο, Παναγια των Παρισιων, τις κλασσικες βολτες στην πολη και μια μονοημερη στις Βερσαλλίες. Εχει κάποιος να προτείνει κάτι αλλο;

Επίσης τα μαγαζιά στο Παρίσι είναι ανοιχτά στις 25 Δεκεμβρίου; 

Όσον αφορά τις μετακινήσεις, μας συμφέρει να βγάλουμε κάποια κάρτα μέσων, γνωρίζει κανείς να μας κατευθυνει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...