Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 25/10/2019 στις 2:21 ΜΜ, Niki2 είπε

Καλησπέρα,

λογικά θα πάω με τον φίλο μου ταξίδι 4ήμερο Βουδαπέστη τον Απρίλιο. Όποιος έχει πάει μπορεί να προτείνει μέρη? Αξιοθέατα που αξίζουν, μέρη για ποτό (κάτι χαλαρό όχι κλαμπ δεν τα προτιμάμε) και φαγητό καλά και σε λογικές τιμές. Και γενικά οποιαδήποτε χρήσιμη πληροφορία για το τι να επιλέξω και τι να αποφύγω. Επίσης η συγκοινωνία είναι καλή? Ειδικά για μεταφορά από/προς αεροδρόμιο? Οκ θα τα ψάξω στο ίντερνετ, αλλά οι βιωματικές πληροφορίες είναι καλύτερες!

Ευχαριστώ

Να προσθέσω Πλατεία Ηρώων, κάστρο Βαινταχουνιάντ, λουτρά Σέτσενι, Αλυσιδωτή Γέφυρα και την Κλειστή Αγορά.

Για φαγητό Hungarikum Bisztro, στο οποίο καλό είναι να προηγηθεί κράτηση αρκετά νωρίτερα.

Για τις μετακινήσεις σας συμφέρει να εκδώσετε μια κάρτα απεριορίστων διαδρομών και να την χρησιμοποιείτε σε όλα τα μέσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 ώρες πριν, merkon είπε

Καλημέρα σε όλους από Αγγλία!

Θέλουμε να κλείσουμε με την κοπέλα μου να πάμε Παρίσι 24/12 με 28/12 για Χριστούγεννα, είτε οδικώς, είτε αεροπορικώς.

Το κόστος μας βγαίνει ακριβώς ίδιο οτιδήποτε από τα δύο και αν διαλέξουμε, οδικώς νομιζω θα ειναι διαφορετική εμπειρία περίπου 10 ώρες συνολικά το ταξίδι μιας που βρισκόμαστε βόρεια Αγγλία, αλλά σίγουρα θα χάσουμε περίπου μισή μέρα ( 24/12 θα φτάσουμε γύρω στις 3 το μεσημέρι, ενώ με αεροπλάνο 10 το πρωί θα είμαστε εκεί ). Με αεροπλάνο φυσικά θα είναι πιο γρήγορο και πιο άνετο το ταξίδι, χάνοντας βέβαια την οδική εμπειρία.

Πρώτη ερώτηση λοιπόν, τι θα προτιμούσατε εσείς;

Δεδομένου ότι θα πάμε αυτές τις ημέρες, σκοπεύουμε να δούμε Eiffel tower, Λουβρο, Παναγια των Παρισιων, τις κλασσικες βολτες στην πολη και μια μονοημερη στις Βερσαλλίες. Εχει κάποιος να προτείνει κάτι αλλο;

Επίσης τα μαγαζιά στο Παρίσι είναι ανοιχτά στις 25 Δεκεμβρίου; 

Όσον αφορά τις μετακινήσεις, μας συμφέρει να βγάλουμε κάποια κάρτα μέσων, γνωρίζει κανείς να μας κατευθυνει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά 😊

Δε βλέπω κανένα λόγο να πάτε οδικώς. Δεν ξέρω μήπως εννοείς με τρένο, το οποίο δε θα το έβλεπα παράλογο, γιατί ζεις την εμπειρία του Eurostar, αν και στην πραγματικότητα δε βλέπεις κάτι. Απλώς περνάς από ένα μεγάλο τούνελ. Χειμωνιάτικα να οδηγείς 10 ώρες πάντως δεν μου ακούγεται καλή ιδέα. Καλύτερα να εκμεταλλευτείς τη μισή μέρα στο Παρίσι. Έχει τόσα πράγματα να κάνεις!

Στο Παρίσι μπορείς να φας μέρες και μέρες. Στις Βερσαλλίες δεν έχω πάει και ποτέ δε μου φάνηκε ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα ως προοπτική να σου πω την αλήθεια. Montmartre οπωσδήποτε κι εμένα μου άρεσε και το Musee d'Orchay. Αφού θα είσαι με κοπέλα, κάντε χαλαρό πρόγραμμα για να μπορείτε να κάτσετε με την ησυχία σας για φαγητό/ποτό κτλ. να χαρείτε το Παρίσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπερθεματίζω, να πας Βερσαλίες αξίζει το κόπο. Πήγα την 3η φορά και κατάλαβα ότι έκανα λάθος που δεν την είχα βάλει στο πρόγραμμα στο 1ο ταξίδι.

Το δεδομένο είναι ότι το Πάρίσι θα το ερωτευθείς  και θα πηγαίνεις ξανά και ξανά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/10/2019 στις 4:20 ΜΜ, toniloco3 είπε

Νυμφαίο/Αρκτουρος μια ώρα κ κάτι μακριά.

Από Καστοριά αν έχεις μια μέρα ελεύθερη για εκδρομή εκτός πόλης, τι αξίζει περισσότερο, Πρέσπες ή Νυμφαίο-Αρκτούρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, FilipposMD είπε

Δε βλέπω κανένα λόγο να πάτε οδικώς. Δεν ξέρω μήπως εννοείς με τρένο, το οποίο δε θα το έβλεπα παράλογο, γιατί ζεις την εμπειρία του Eurostar, αν και στην πραγματικότητα δε βλέπεις κάτι. Απλώς περνάς από ένα μεγάλο τούνελ. Χειμωνιάτικα να οδηγείς 10 ώρες πάντως δεν μου ακούγεται καλή ιδέα. Καλύτερα να εκμεταλλευτείς τη μισή μέρα στο Παρίσι. Έχει τόσα πράγματα να κάνεις!

Στο Παρίσι μπορείς να φας μέρες και μέρες. Στις Βερσαλλίες δεν έχω πάει και ποτέ δε μου φάνηκε ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα ως προοπτική να σου πω την αλήθεια. Montmartre οπωσδήποτε κι εμένα μου άρεσε και το Musee d'Orchay. Αφού θα είσαι με κοπέλα, κάντε χαλαρό πρόγραμμα για να μπορείτε να κάτσετε με την ησυχία σας για φαγητό/ποτό κτλ. να χαρείτε το Παρίσι.

Φιλε οδικως αποφυγε το. Εαω εισαι κοντα στο σταθμο των τρενος στο Λονδινο, αξιζει με τα 100 το τρενο αφου σε αφηνει κεντρο Παρισιου. Εαν εισαι μακρια, τοτε παρε αεροπλανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, katbo είπε

Από Καστοριά αν έχεις μια μέρα ελεύθερη για εκδρομή εκτός πόλης, τι αξίζει περισσότερο, Πρέσπες ή Νυμφαίο-Αρκτούρος?

Κατά τη γνώμη μου αν ο καιρός είναι καλός Πρέσπες με μεγάλη διαφορά. Αν βρέχει ή έχει κακοκαιρία και το Νυμφαίο με μια βόλτα στον Αρκτούρο μια χαρά είναι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, θα πάω την άλλη εβδομάδα ολιγοήμερο ταξίδι Βιέννη, πέρα από τα κλασσικά τουριστικά μέρη και activities, υπάρχει κάποια πρόταση για κάτι εναλλακτικό για επίσκεψη, γαφητο, ποτό κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, d_gkal είπε

3ημερο Σόφια αξίζει; 

Ζευγάρι, Με αμάξι από Θεσσαλονίκη, μέσα Δεκεμβρίου

Ανάλογα τι μπατζετ έχεις και ποσά θες να χαλάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάει και καμμία βδομάδα. Ένα 3ημερο είναι,  για να πάει και να γυρίσει θέλει από μισή μέρα. Οπότε τι μένει; μισή μέρα  την 1ημερα όπου μέχρι να τακτοποιήθεις να ξεκουραστείς σου μένει χρόνος για μια μικρή βόλτα και φαγητο. Στην ουσία σε ειναι μια μέρα ολόκληρη όπου να κάνεις βόλτα να πας σε κάνα μουσείο αξιοθέατο να φας να ψωνίσεις τίποτα, πάει. Και την επόμενη, πρωινό στο ξενοδοχείο να μαζέψεις πράγματα μια μικρή βόλτα έφτασε η ώρα για το ταξιδι επιστροφής.

Γενικά για 3ημερο , όταν και το ταξίδι είναι λίγο μεγάλο μην σας προβληματίζει αν αξίζει ή όχι. Παντού είναι καλά για πρώτη φορά ακόμη και αν είναι μικρό το μέρος που πας. 

Για βουλγαρια δεν ξεχνάμε όταν περάσουμε τα σύνορα να βγάλουμε βινετα (κατι σαν διόδια είναι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, d_gkal είπε

Από θέμα ασφάλειας, φαγητού, κόσμου είναι καλά; 

Έχει διόδια μέχρι Σόφια;

Να προτιμήσουμε κάτι στην Ελλάδα καλύτερα; 

για το πρωτο που ρωτας εισαι κομπλε,

η σοφια ειναι απο τις ασφαλης χωρες, το φαγητο εχει απο ολα, (και σουπερ φαγητο και μετριο) ο κοσμος ειναι ο ιδιος με εκει που ζεις.

διοδια δεν γνωριζω

τωρα να προτιμησεις κατι στην ελλαδα... δεν ξερω τι κοννε εχεις και τι μπορεις να βρεις.

Υπολογισε παντως οτι τα περισσοτερα στη Σοφια ειναι μιση τιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα την βοήθεια σας εχω κανονίσει να πάω τα Χριστούγεννα Δανία όμως θέλω να επισκεφτώ και μια δεύτερη Βόρεια χώρα και είμαι ανάμεσα σε Φινλανδία και Νορβηγία.Εχω δει κάποια βίντεο και μου αρέσουν και οι δυο.Να πω ότι για Νορβηγία μιλάω για Οσλο ένω για Φίνλανδια στο Espoo.

 

 

κάθε βοήθεια θα ήταν χρήσιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Fotis Deutschland είπε

Θα ήθελα την βοήθεια σας εχω κανονίσει να πάω τα Χριστούγεννα Δανία όμως θέλω να επισκεφτώ και μια δεύτερη Βόρεια χώρα και είμαι ανάμεσα σε Φινλανδία και Νορβηγία.Εχω δει κάποια βίντεο και μου αρέσουν και οι δυο.Να πω ότι για Νορβηγία μιλάω για Οσλο ένω για Φίνλανδια στο Espoo.

κάθε βοήθεια θα ήταν χρήσιμη.

Κάνε και καμια βόλτα Σουηδία - βολεύει.

Επεξ/σία από djcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι τη Ρουμανία για τέλη Φεβρουαρίου. Το πρόγραμμα που έχω φτιάξει είναι

1η μέρα άφιξη και κατευθείαν Μπράσοβ, περνάω εκει ολη την ημέρα
2η μέρα,ενοικίαση αυτοκινήτου πρωί (09:00) (Μπραν,Σιναια,Bear Sanctuary,Peles,) ανακτεμένα
3η μέρα Sibiu και περίχωρα
4η Sighisoara και περίχωρα
5η Βουκουρέστι
6η επιστροφή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...