Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, Chrisxxx είπε

Μπρνο και Βιεννη ειναι οι 2 μονες μεγάλες πολεις σε πολυ κοντινη αποσταση απο Μπρατισλαβα, 1κ30 κ 1 ωρα αντίστοιχα. Σε απόσταση 2μιση ωρων περιπου ειναι η Βουδαπεστη και το Ολομουτς που και παλι δεν ξερω ποσο ξεκουραστο ειναι να το κανεις σε μονοημερη. Από εκει και περα υπάρχουν και αλλα μερη αλλά θελει περισσοτερη ωρα.. Στη Σλοβακια συγκεκριμενα θα βρεις πολύ ωραια φυση, Τατρας κλπ αλλά και παλι δεν ειναι για Ιανουαριο. 

Ελεγχος θα υπάρξει πιθανοτατα στο λεωφορείο πριν μπεις από τη συνοδηγό, θα σου ζητησει διαβατηριο ή ταυτοτητα και αυτό ηταν. Μπορει να μην το κανει καν.. Με τρενο δεν μου εχουν ζητησει ποτε να δειξω καποιο εγγραφο. Δεν θα σταματησετε πουθενα αλλου μεταξύ των χωρων για έλεγχο ή οτιδηποτε αλλο. Σε πολλες περιπτώσεις δεν καταλαβαίνεις καν οτι αλλαξες χωρα αφού εχουν ριξει τα κτίρια των τελωνίων κλπ. 

 

33 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Μετά τη δεύτερη μέρα στη Μπρατισλάβα δε θα έχεις τι να κάνεις και να δεις. Είναι πολύ μικρή πόλη. 

Σαν δεύτερη επιλογή είναι για Ιανουαρίου Κρακοβία με Μονοήμερη Βαρσοβία και Μπρνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κρακοβία μαλιστα, εκει θελεις 4 μρεουλες ανετα. Ειναι και πιο φθηνα.. Βεβαια και για εκει η εποχη δεν ειναι καλή και το Μπρνο ειναι 4 ωρες μακρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Chrisxxx είπε

Κρακοβία μαλιστα, εκει θελεις 4 μρεουλες ανετα. Ειναι και πιο φθηνα.. Βεβαια και για εκει η εποχη δεν ειναι καλή και το Μπρνο ειναι 4 ωρες μακρια.

 

1 ώρα πριν, djuan1988 είπε

Βρε και η Μπρατισλάβα καλή είναι για 2 ημέρες. Μπορείς μετά να πας τις υπόλοιπες ημέρες στη Βιέννη, αν δεν υπάρχει οικονομικό θέμα.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα ήθελα να ρωτήσω γνωρίζεται σε περίπτωση χιόνια και ακυρωθεί η πτήση Ryanair γνωρίζεται τι γίνεται; χάνω όλα τα λεφτά αλλά και τηβ διαμονή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/11/2019 στις 4:03 ΜΜ, Speculoos είπε

H Bαρκελώνη δεν έχει παέγια, αν δεις να προσφέρεται σε μαγαζί είναι ένδειξη τουριστοπαγίδας οπότε μακριά. Φαγητό και χωρίς να έχει σουβλάκια θα βρεις άφθονο και σε καλές τιμές αρκεί να αποφύγεις το χαμό των πέριξ της Rambla (αντίστοιχο του να στέλνεις κάποιον για φαγητό στην Πλάκα).

Το καλύτερο ελληνικό που μπορείς να φας είναι στο Magraner Boig που είναι στη Raval, γειτονιά που παλιότερα ήταν πιο κακόφημη, έχει μεν αναβαθμιστεί τα τελευταία χρόνια αλλά τα στενά της σοκάκια αποθαρρύνουν αρκετούς τουρίστες να την περπατήσουν.

Από πού να αγοράσω tourist Barcelona pass που είναι για τουρίστες;; Βλέπω πολλά Σιτέ που πουλάνε κάρτες

 

Είσοδο στο γήπεδο ξέρετε πόσο κοστίζει;

Επεξ/σία από lambros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας... έχω σκοπό να κάνω ένα ταξίδι με αυτοκίνητο τον Δεκέμβριο εως την Σλοβακία και δεν έχω ξανα ταξιδεύσει οδοιπορικος στο εξωτερικό..Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου πει τι χρειάζεται να έχω μαζί μου έκτος ταυτότητας, δίπλωμα και πράσινη κάρτα..

Επίσης θα έχω κάποιο πρόβλημα με τα διόδια στις άλλες χώρες ;

Ευχαριστώ είς το επανιδείν...

Επεξ/σία από +~CyBeR~+
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, +~CyBeR~+ said:

Καλησπέρα σας... έχω σκοπό να κάνω ένα ταξίδι με αυτοκίνητο τον Δεκέμβριο εως την Σλοβακία και δεν έχω ξανα ταξιδεύσει οδοιπορικος στο εξωτερικό..Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου πει τι χρειάζεται να έχω μαζί μου έκτος ταυτότητας, δίπλωμα και πράσινη κάρτα..

Επίσης θα έχω κάποιο πρόβλημα με τα διόδια στις άλλες χώρες ;

Ευχαριστώ είς το επανιδείν...

Θα προτεινα διαβατηριο αντι ταυτοτητας βεβαια. Αν σκοπευεις να μπεις Σερβια, ειναι εκτος ΕΕ, δε γινεται με ταυτοτητα. Αν μπεις Βουλγαρια δεν εχει διοδια, εχει βινιετα που τη βγαζεις στην εισοδο μετα τα συνορα. Σερβια εχει διοδια που βγαζεις χαρτακι στην εισοδο και πληρωνεις στην εξοδο. Ουγγαρια, Σλοβακια βινιετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, doctorkostis είπε

Θα προτεινα διαβατηριο αντι ταυτοτητας βεβαια. Αν σκοπευεις να μπεις Σερβια, ειναι εκτος ΕΕ, δε γινεται με ταυτοτητα. Αν μπεις Βουλγαρια δεν εχει διοδια, εχει βινιετα που τη βγαζεις στην εισοδο μετα τα συνορα. Σερβια εχει διοδια που βγαζεις χαρτακι στην εισοδο και πληρωνεις στην εξοδο. Ουγγαρια, Σλοβακια βινιετα.

βινιετα πρέπει να βγαλω για καθε μια χωρα ξεχωριστα ; η αυτη που θα βγαλω βουλγαρια π.χ ισχύει για ολες τις χωρες ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, +~CyBeR~+ said:

βινιετα πρέπει να βγαλω για καθε μια χωρα ξεχωριστα ; η αυτη που θα βγαλω βουλγαρια π.χ ισχύει για ολες τις χωρες ; 

Σταματάς στα σύνορα και βγάζεις ξεχωριστά. Λογικά γίνεται και online από πριν για να είσαι άνετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε μη διανοηθείς να κανεις μισο μετρο σε χωρα αν δεν έχεις αγοράσει βινιετα απο πριν. Θα φας προστιμο. Επίσης, κανε τις ισοτιμιες των τιμων των βινιετων σε ευρω και να εχει χονδρικά τα χρηματα μαζι (πχ 10,34€, να εχεις 11€). Υπαρχουν χωρες που δεχονται ψιλα αλλα δεν δινιυν ρεστα ψιλα σε ευρω ή δίνουν στο νομισμα της χωρας τους. 

Υπαρχουν γκρουπ στο facebook για αυτους που οδηγουν απο Γερμανια προς Ελλάδα, θα καταλαβεις πολλα. 

Επεξ/σία από mourouzis2005
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης στα Σκόπια, να έχεις μαζί σου μονοευρα και 50λεπτα να δίνεις ακριβώς, μη δεχθείς τα δικά τους άχρηστα χρήματα. Στην χειρότερη τους τα επιστρέφεις στο γυρισμο, είναι κουτοπονηροι πάντως και προσπαθούν να σου δώσουν μουφα ρέστα. Σερβία επίσης σε μικρότερο βαθμό αλλά καλύτερα να έχεις ψιλά. Χάλασε ένα εικοσαρικο σε μονοευρα και 50λεπτα. 

Σύνορα Σερβίας Ουγγαρίας απέφυγε το horgoš/roszke και πήγαινε να περάσεις από το backi vinogradi από 7. 00-19.00 δουλεύει .

 

Βινιεττες πάρε ονλαιν να μην ψάχνεις εκεί. 

 

Φουλαρεις πριν βγεις από Σκόπια, είναι η χαμηλότερη τιμή καυσίμου στο δρόμο σου 

Οτι άλλο θες ρωτά, το κάνω συχνά το δρομολόγιο. 

 

Επεξ/σία από tsakonas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...