Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην κοινότητα!

 

προκειται να κάνω ένα ταξίδι στη Βουδαπέστη, θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει να ενημερώσει τι γίνεται με το νόμισμα εκει. Ειδα έχουν άλλο νόμισμα και όχι ευρώ, μπορώ να χρησιμοποιώ καρτα παντου γενικά χωρίς έξτρα χρεώσεις συναλλάγματος κλπ; τι με συμφέρει περισσότερο; να κινούμαι με καρτα η να έχω μετρητά μαζί;

 

επισης γενικά ο κόσμος μιλάει αγγλικά η θα έχουμε πρόβλημα συνεννόησης;

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να χρησιμοποιεις κυριως καρτα. Αν θες κανε ελαχιστο συναλλαγμα για να εχεις ν'αγοράζεις κανα νερο (το οποιο θυμαμαι ηταν πιο ακριβο απο κοκακολα).

Αγγλικα μιλανε κυριως οι νεοι οποτε ολο και κάποιον θα βρεις να συνεννοηθεις.

Εδω καταφερα να χρησιμοποιησω τα ΚΤΕΛ τους χωρις ιχνος ανθρωπου να μιλαει Αγγλικα :P οποτε μη φοβασαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Μέχρι πόσα λέτε να έχω πάνω μου σε μετρητά αν πάω σε χώρα δίχως ευρώ ώστε να έχω συνάλλαγμα πάνω μου;

β) Στις κάρτες δέχονται όλες τις ελληνικές χρεωστικές ή πχ μπορεί κάποια mastercard να μου βγάλει θέμα;

γ) Το revolut λέει τίποτα;

δ) Σε χώρες εκτός ΕΕ αλλά εντός Σέγκεν θα έχω "θέμα" με τον ταυτότητα μου; Αν πάω για μεγάλο χρονικό διάστημα πιστεύετε καλύτερα να βγάλω διαβατήριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , φεύγω για Σπέτσες την επόμενη βδομάδα . Έχω κλείσει ξενοδοχείο για 4 νύχτες όλα κομπλε . Έχει κάποιος να προτείνει μέρη για μπάνιο ή μαγαζιά για φαγητό/ποτο? Υπάρχει επίσης κάτι που είναι must see πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/7/2018 στις 9:14 ΠΜ, Lelouch είπε

α) Μέχρι πόσα λέτε να έχω πάνω μου σε μετρητά αν πάω σε χώρα δίχως ευρώ ώστε να έχω συνάλλαγμα πάνω μου;

β) Στις κάρτες δέχονται όλες τις ελληνικές χρεωστικές ή πχ μπορεί κάποια mastercard να μου βγάλει θέμα;

γ) Το revolut λέει τίποτα;

δ) Σε χώρες εκτός ΕΕ αλλά εντός Σέγκεν θα έχω "θέμα" με τον ταυτότητα μου; Αν πάω για μεγάλο χρονικό διάστημα πιστεύετε καλύτερα να βγάλω διαβατήριο;

α) Όταν είχα πάει Πολωνία που έχουν και αυτοί άλλο νόμισμα είχα πάει με περίπου 100 ευρώ πορτοφόλι. Γενικά να έχεις μια καβάτζα άλλα όχι πολλά μην τυχών τα χάσεις η στα κλέψουν και τρέχεις. Γενικά μέσα στις πόλεις υπάρχουν πολλά σημεία για exchange απλά να ψάξεις να βρείς την καλύτερη ισοτιμία.

β) εθνικής και mastercard δέχονται σίγουρα

Για τα άλλα δύο δεν ξέρω να σου πώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, olympiakosgate7 είπε

α) Όταν είχα πάει Πολωνία που έχουν και αυτοί άλλο νόμισμα είχα πάει με περίπου 100 ευρώ πορτοφόλι. Γενικά να έχεις μια καβάτζα άλλα όχι πολλά μην τυχών τα χάσεις η στα κλέψουν και τρέχεις. Γενικά μέσα στις πόλεις υπάρχουν πολλά σημεία για exchange απλά να ψάξεις να βρείς την καλύτερη ισοτιμία.

β) εθνικής και mastercard δέχονται σίγουρα

Για τα άλλα δύο δεν ξέρω να σου πώ.

Κοίτα, εγώ επειδή πηγαίνω σε "ακριβή χώρα", λέω να κουβαλήσω σε μετρητά παραπάνω λεφτά,, 500-600 ευρώ. Το πολύ να μην τα έχω μαζεμένα σε ένα σημείο αν και δεν νομίζω να με κλέψουν εκεί. Το να πληρώνω με την κάρτα θα με χρεώσει πολύ στις μετατροπές του νομίσματος για κάθε συναλλαγή που θα κάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Lelouch είπε

Κοίτα, εγώ επειδή πηγαίνω σε "ακριβή χώρα", λέω να κουβαλήσω σε μετρητά παραπάνω λεφτά,, 500-600 ευρώ. Το πολύ να μην τα έχω μαζεμένα σε ένα σημείο αν και δεν νομίζω να με κλέψουν εκεί. Το να πληρώνω με την κάρτα θα με χρεώσει πολύ στις μετατροπές του νομίσματος για κάθε συναλλαγή που θα κάνω...

Οπουδήποτε και να πας είναι επιίφοβο ειδικά στο αεροδρόμιο και στα μεταφορικά μέσα (αν χρησιμοπιήσεις) για να φτάσεις στο ξενοδοχείο σου. Η μετατροπή είναι ακριβή, βασικά η προμήθεια ειναι αρκετή, στα σημεία συναλλαγής στο αεροδρόμιο. Μέσα στις πόλεις δεν είναι τόσο μεγάλη αν και αυτο το βρίσκεις στις τουριστικές πληροφορίες της χώρας.

 

Που θα πας με το καλό αν επιτρέπεται ?

Επεξ/σία από olympiakosgate7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lelouch είπε

Κοίτα, εγώ επειδή πηγαίνω σε "ακριβή χώρα", λέω να κουβαλήσω σε μετρητά παραπάνω λεφτά,, 500-600 ευρώ. Το πολύ να μην τα έχω μαζεμένα σε ένα σημείο αν και δεν νομίζω να με κλέψουν εκεί. Το να πληρώνω με την κάρτα θα με χρεώσει πολύ στις μετατροπές του νομίσματος για κάθε συναλλαγή που θα κάνω...

Σε ποια χώρα θα πας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/7/2018 στις 3:30 ΜΜ, d_gkal είπε

Παργα μεσα Ιουλίου. Ζευγαρι

Προτάσεις για φαί,ποτό,παραλίες, κλπ

Θα μείνουμε λίγο έξω απο Πάργα

Παραλίες: Καραβοστάσι (κορυφή προσωπικά), Σαρακίνικο, Λούτσα, Πέρδικα, στα Σύβοτα επίσης υπάρχουν διάφορες επιλογές, όπως γαλλικός μόλος, ΔΕΗ, Μπέλα Βράκα, πισίνα και. Αξίζει επίσης να πας ημερίσια με καραβάκι σε Παξούς/Αντίπαξους και εκδρομή επίσης στον Αχέρωντα.

Φαγητό έχει αρκετές επιλογές (ταβέρνες με θαλασσινά κλπ) στην Πάργα.

Ποτά: σου αρέσουν τα κοκτέιλ, με διαφορά τα καλύτερα στο μαγαζάκι μετά το λιμάνι της Πάργας προς το τέλος του "παραλιακού" δρόμου και μετά στο ποτοποιείο που είναι ψηλά και βλέπει στην πίσω παραλία της Πάργας.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά έχω πάει ήδη!

Θα κρατήσω σημειώσεις για την επόμενη φορά

 

Αχέροντας κορυφή! Μετάνιωσα που δε βούτηξαν ολόκληρος, μέχρι τη μέση μπήκα. Παγωμένο νερό και πεντακάθαρο!

Σύβοτα δε με αρεσαν. Ήθελα να πάω μικρή άμμος αλλά ξενέρωσα που είναι "ιδιωτική". Μπελά βράκα=μια ταλαιπωρία για το τίποτα.

 

Επισκέφτηκα Σαρακίνικο και αλωνάκι Φαναρίου. Κορυφαίες παραλίες και νερά!

Λύχνος και βάλτος μέτριες. 

 

Παξοί Αντίπαξοι θεικοι! Ειδικά το Βουτούμι που βουτήξαμε απ' το πλοίο!

 

 

Φαγητό τελικά την έβγαλα με γρήγορο φαγητό (πίτσα μπέργκερ κλαμπ και λοιπά)

Ταβερνα μια φορά στα Σύβοτα. Τίποτα το ιδιαίτερο.

 

Για ποτό δε πήγα κάπου, αν και ήθελα να καθίσω σε κάποιο, όμως δεν είχε καθόλου κοσμο Σάββατο βράδυ(ούτε και τις καθημερινές όμως) και έτσι το "φοβήθηκα"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Φεύγουμε οδικώς σε μια βδομάδα για 10 μέρες στη Ρουμανία. Στάσεις, Βουκουρέστι, Σίμπιου, Πιάνου ντε Σους, Μπρασόβ.

Μαγαζιά, καφέ, εστιατόρια και αξιοθέατα σε κάποια από αυτές τις πόλεις καλοδεχούμενα! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά, είναι δύσκολος ο δρόμος από αεροδρόμιο θεσσαλονίκης μέχρι το 2ο πόδι χαλκιδικής? Σκέφτομαι να νοικιάσω αυτοκίνητο αλλά φοβάμαι λίγο γιατί έχω μόνο οδηγήσει σε χωριό στην Ελλάδα όπου δεν υπήρχαν πολλές λωρίδες και highway και δεδομένου ότι στην Κύπρο οδηγούμε ανάποδα αγχώνομαι οτι θα μπερδευτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...