Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Sovarospigouinos είπε

παιδιά χρειάζομαι βοήθεια! θέλω μια ιδέα σε χειμερινό προορισμό για 2 ημερες διακοπές, εως και 3-4 ώρες μακρυά απο Αθήνα. Βασικό: δεν θα έχουμε αμαξι εκεινες τις ημέρες - οπότε προσβάσιμο με ΚΤΕΛ. όχι Καλάβρυτα- όχι Ναύπλιο! Συγκεκριμένα, θέλουμε ενα γραφικό χωριουδάκι , με ωραίο ξενώνα ηρεμο και χαλαρό ( αν έχετε και καμιά πρόταση πολύ κομπλέ), φύση για βόλτες χαλαρές τη μέρα, και να υπάρχει κανα μπαράκι για το βράδυ! Αυτά!

Τρίκαλα κορινθιας, πιο γραφικο και κοντά στην αθηνα δεν παίζει....

Κτελ κορινθιας Τηλέφωνο Αθήνας:210-5150220/5150287

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, tornado είπε

Τρίκαλα κορινθιας, πιο γραφικο και κοντά στην αθηνα δεν παίζει....

Κτελ κορινθιας Τηλέφωνο Αθήνας:210-5150220/5150287

Ναι το σκέφτηκα έχω πάει όμως..καμία άλλη ιδέα;:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2019 στις 5:44 ΜΜ, Thaninho είπε

19 Γενάρη πάω Βιένη και Μπρατισλάβα για 5 βραδια πόσα και πόσα δεν ξερω ακόμα. Απ την μια περιοχή στην αλλη έχει να προτείνει κάνεις με τι μεσο να πάμε; Και γενικα προτασεις για να κανουμε πραγματα εστιατορια (low budget) μπαρ, καφετερίες οπως και κανα δυο τρια τοπ τουριστικα μερη στο καθενα. Γενικα παμε για διασκεδαση οχι να φαμε ολη μερα στουσ δρομους να κοιταμε και το τελευταίο μουσείο.

Θα σου πρότεινα να τσεκάρεις πρώτα regiojet και μετά flixbus.Αρκετες φορές έχουν καθυστέρηση τα flixbus. Επίσης σου παρέχουν δωρεάν καφεδάκι στην διαδρομή με regiojet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φορουμ. Προέκυψε ταξίδι για μια μέρα στο Λονδίνο την άλλη βδομάδα και μιας και είμαι τελείως άσχετος έχω τις εξείς απορίες:

1. Από ότι διαβάζω επειδή δεν έχει βγει ακόμα από την ΕΕ η Αγγλία, μπορώ ακόμη να ταξιδέψω μόνο με ταυτότητα. Ισχύει?

2. Η ταυτότητα μου εκδόθηκε το 2010 όπου ήμουν 14 χρονών. Τώρα είμαι 23. Οι χαρακτήρες στο πίσω μέρος είναι γραμμένοι δια χειρός αλλά το όνομα μου καθώς και ονόματα γονιών είναι γραμμένα και στα Αγγλικά. Πρέπει να αλλάξω επειγόντως ταυτότητα? Άκουσα είναι λίγο περίεργοι οι Άγγλοι με κάτι τέτοια.

3. Μόνο με ταυτότητα τελικά θα είμαι καλυμμένος? Υπάρχει οτιδήποτε άλλο που μπορεί να χρειαστώ?

4. Που μπορώ να απευθυνθώ για περαιτέρω βοήθεια και πληροφορίες?

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, naruto14 είπε

Καλησπέρα στο φορουμ. Προέκυψε ταξίδι για μια μέρα στο Λονδίνο την άλλη βδομάδα και μιας και είμαι τελείως άσχετος έχω τις εξείς απορίες:

1. Από ότι διαβάζω επειδή δεν έχει βγει ακόμα από την ΕΕ η Αγγλία, μπορώ ακόμη να ταξιδέψω μόνο με ταυτότητα. Ισχύει?

2. Η ταυτότητα μου εκδόθηκε το 2010 όπου ήμουν 14 χρονών. Τώρα είμαι 23. Οι χαρακτήρες στο πίσω μέρος είναι γραμμένοι δια χειρός αλλά το όνομα μου καθώς και ονόματα γονιών είναι γραμμένα και στα Αγγλικά. Πρέπει να αλλάξω επειγόντως ταυτότητα? Άκουσα είναι λίγο περίεργοι οι Άγγλοι με κάτι τέτοια.

3. Μόνο με ταυτότητα τελικά θα είμαι καλυμμένος? Υπάρχει οτιδήποτε άλλο που μπορεί να χρειαστώ?

4. Που μπορώ να απευθυνθώ για περαιτέρω βοήθεια και πληροφορίες?

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!

1. Ναι, μπορείς ακόμα να ταξιδέψεις μόνο με ταυτότητα.

2. Αυτό εξαρτάται κυρίως από τον υπάλληλο που θα ελέγξει τα χαρτιά σου, αλλά επειδή τα χαρακτηριστικά σου έχουν αλλάξει και σίγουρα η ταυτότητά σου θα έχει κάποια -έστω και μικρή- φθορά, σίγουρα θα σου κάνουν μανούρα.

3. Καλού - κακού έχε μαζί σου το δίπλωμα οδήγησης (ελπίζω να είναι από τα καινούρια και όχι από εκείνα να ροζ πατσαβουρόχαρτα). Αν η ταυτότητά σου έχει έστω και την παραμικρή φθορά ή αν δεν μπορούν να σε αναγνωρίσουν στη φωτογραφία της ταυτότητάς σου, σίγουρα θα σου ζητήσουν κάποιο άλλο έγγραφο που να πιστοποιεί ότι είσαι εσύ. Έτσι είχε γίνει και με εμένα και μιλάμε για αμελητέα φθορά στη μια άκρη της ταυτότητας.

4. Δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kalogeros είπε

1. Ναι, μπορείς ακόμα να ταξιδέψεις μόνο με ταυτότητα.

2. Αυτό εξαρτάται κυρίως από τον υπάλληλο που θα ελέγξει τα χαρτιά σου, αλλά επειδή τα χαρακτηριστικά σου έχουν αλλάξει και σίγουρα η ταυτότητά σου θα έχει κάποια -έστω και μικρή- φθορά, σίγουρα θα σου κάνουν μανούρα.

3. Καλού - κακού έχε μαζί σου το δίπλωμα οδήγησης (ελπίζω να είναι από τα καινούρια και όχι από εκείνα να ροζ πατσαβουρόχαρτα). Αν η ταυτότητά σου έχει έστω και την παραμικρή φθορά ή αν δεν μπορούν να σε αναγνωρίσουν στη φωτογραφία της ταυτότητάς σου, σίγουρα θα σου ζητήσουν κάποιο άλλο έγγραφο που να πιστοποιεί ότι είσαι εσύ. Έτσι είχε γίνει και με εμένα και μιλάμε για αμελητέα φθορά στη μια άκρη της ταυτότητας.

4. Δεν ξέρω.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μιας και δεν έχω δίπλωμα αυτή τη στιγμή (είμαι στη φάση των εξετάσεων για κάνα χρόνο λόγω απεργιών - πονεμένη ιστορία) υπάρχει κάποιο άλλο αποδεικτικό έγγραφο που θα μπορούσα να έχω μαζί μου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, naruto14 είπε

Καλησπέρα στο φορουμ. Προέκυψε ταξίδι για μια μέρα στο Λονδίνο την άλλη βδομάδα και μιας και είμαι τελείως άσχετος έχω τις εξείς απορίες:

1. Από ότι διαβάζω επειδή δεν έχει βγει ακόμα από την ΕΕ η Αγγλία, μπορώ ακόμη να ταξιδέψω μόνο με ταυτότητα. Ισχύει?

2. Η ταυτότητα μου εκδόθηκε το 2010 όπου ήμουν 14 χρονών. Τώρα είμαι 23. Οι χαρακτήρες στο πίσω μέρος είναι γραμμένοι δια χειρός αλλά το όνομα μου καθώς και ονόματα γονιών είναι γραμμένα και στα Αγγλικά. Πρέπει να αλλάξω επειγόντως ταυτότητα? Άκουσα είναι λίγο περίεργοι οι Άγγλοι με κάτι τέτοια.

3. Μόνο με ταυτότητα τελικά θα είμαι καλυμμένος? Υπάρχει οτιδήποτε άλλο που μπορεί να χρειαστώ?

4. Που μπορώ να απευθυνθώ για περαιτέρω βοήθεια και πληροφορίες?

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!

Βγάλε καινούργια ταυτότητα επειγόντως. Έχει παλιά φωτογραφία και χειρόγραφη. Είναι που είναι άθλια η ελληνική ταυτότητα, σε συνδυασμό με αυτά τα δύο θα ταλαιπωρηθείς πολύ.

Εδώ εμένα που πήγα το 2017 με ταυτότητα βγαλμένη το 2016 την κοίταγαν λες και έβλεπαν ουφο. Η δε υπάλληλος ρωτάει μια άλλη, τι είναι αυτό; Το δεχόμαστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, george1807 είπε

Βγάλε καινούργια ταυτότητα επειγόντως. Έχει παλιά φωτογραφία και χειρόγραφη. Είναι που είναι άθλια η ελληνική ταυτότητα, σε συνδυασμό με αυτά τα δύο θα ταλαιπωρηθείς πολύ.

Εδώ εμένα που πήγα το 2017 με ταυτότητα βγαλμένη το 2016 την κοίταγαν λες και έβλεπαν ουφο. Η δε υπάλληλος ρωτάει μια άλλη, τι είναι αυτό; Το δεχόμαστε;

Τόσο εύκολα βγαίνει η ταυτότητα? Πάω δηλαδή στην αστυνομία και την έχω κατευθείαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, naruto14 είπε

Τόσο εύκολα βγαίνει η ταυτότητα? Πάω δηλαδή στην αστυνομία και την έχω κατευθείαν?

ναι αμέσως τη βγάζουν

http://www.hellenicpolice.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=139&Itemid=132&lang=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, djcat είπε

Και αλλάζει κάτι από τα στοιχεία μου? Γιατί πρέπει να παραδώσω σήμερα στοιχεία για τη πτήση και δεν μπορώ να έχω αλλαγές τελευταία στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, naruto14 είπε

Και αλλάζει κάτι από τα στοιχεία μου? Γιατί πρέπει να παραδώσω σήμερα στοιχεία για τη πτήση και δεν μπορώ να έχω αλλαγές τελευταία στιγμή.

το νουμερο της ταυτοτητας θα αλλάξει, η ημερομηνία έκδοσης και ίσως η έκδουσα αρχή.

Επίθετο και όνομα πάντως δε θα σου αλλάξουν - δες μόνο μην έχει γίνει κανά λάθος στο όνομα σου στη μετάφραση στα λατινικά, οπότε εκεί παίζει να στο αλλάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, djcat είπε

το νουμερο της ταυτοτητας θα αλλάξει, η ημερομηνία έκδοσης και ίσως η έκδουσα αρχή.

Επίθετο και όνομα πάντως δε θα σου αλλάξουν - δες μόνο μην έχει γίνει κανά λάθος στο όνομα σου στη μετάφραση στα λατινικά, οπότε εκεί παίζει να στο αλλάξουν.

Από τη στιγμή που θα αλλάξει ο αριθμός ταυτότητας δεν γίνεται να κάνω κάτι. Για το ταξίδι έχω δώσει ήδη αριθμό ταυτότητας. Πάντως ακόμα και να με ταλαιπωρήσουν λίγο παραπάνω θέλω να ελπίζω πως δεν θα έχω κάποιο σοβαρό θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...