Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

49 λεπτά πριν, kkailas είπε

Καλησπέρα, σε ποια περιοχή να κλείσω διαμονή στη Ρώμη ώστε να έχω τα πάντα όσο γίνεται πιο κόντα;

391847578_Screenshot2019-12-12at5_25_23PM.png.61a528279ce2d958d371be94a6904620.png

Στο τετραγωνάκι είσαι οκ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο όριο του παραπάνω τετραγωνακιου ειναι η Piazza barberini, εχει και τον ομώνυμο σταθμό του μετρο.

Γυρω γύρω εχει πολλά ξενοδοχεία

Αν θέλεις πας με τα πόδια στο κεντρο. Γενικά εχει πολύ περπάτημα

Για το Βατικανό βγάλε εισιτήριο ηλεκτρονικά, πριν πας. Απο τώρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, από Χριστούγεννα μέχρι πρωτοχρονιά θα πάμε Γερμανία και επειδή πετάμε από Αθήνα γνωρίζει κάποιος που να αφήσω το αυτοκίνητο?  Είναι με πληρωμή η έχει και δωρεάν θέσεις πάρκινγκ?  Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, sokonik_ είπε

Καλησπέρα, από Χριστούγεννα μέχρι πρωτοχρονιά θα πάμε Γερμανία και επειδή πετάμε από Αθήνα γνωρίζει κάποιος που να αφήσω το αυτοκίνητο?  Είναι με πληρωμή η έχει και δωρεάν θέσεις πάρκινγκ?  Ευχαριστώ

πληρωμή. Είτε στου αεροδρομίου

https://www.aia.gr/el/traveler/parking/airport-parking/Long-term-Parking

είτε σε ιδιωτικά που βρίσκονται τριγύρω.

https://www.parkaround.gr/parking/airport/athens

Δες μήπως έχει και καμια προσφορά η εταιρεία με την οποία πετάς.

Επεξ/σία από djcat
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Mr.kostas είπε

Καλησπέρα σας για να πάω Αγγλία με έναν φίλο μου για 4 μέρες τον Ιανουάριο πρέπει να βγάλουμε visa?

Αφου ανοιξες θεμα τι κανεις ποστ απο δω και απο εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει να ταξιδέψει-πεταξει κανείς με πολλά λάπτοπ;

Ταξιδεύω με 2 και δεν έχω θέμα αλλά πλέον θα πάρω και 3ο. Το 1 προσωπικό τα 2 για τη δουλειά. Έχει τύχει σε κανέναν θέμα λίγων αριθμού λάπτοπ; Παίζει να υπάρχει; Στα 2 δεν έχουν δώσει καμία σημασία ως τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Chrisxxx είπε

Έχει δοκιμάσει να ταξιδέψει-πεταξει κανείς με πολλά λάπτοπ;

Ταξιδεύω με 2 και δεν έχω θέμα αλλά πλέον θα πάρω και 3ο. Το 1 προσωπικό τα 2 για τη δουλειά. Έχει τύχει σε κανέναν θέμα λίγων αριθμού λάπτοπ; Παίζει να υπάρχει; Στα 2 δεν έχουν δώσει καμία σημασία ως τώρα. 

Αν πετάς εντός Schengen δε νομίζω να υπάρχει κανένα θέμα. Να σε βάλουν να πατήσεις το κουμπί για να δουν ότι είναι κανονικά λάπτοπ και δουλεύουν; Δυσκολεύομαι να φανταστώ ότι θα προκύψει κάτι παραπάνω από αυτό. Μόνο με το βάρος της χειραποσκευής ενδεχομένως γιατί τα 3 λάπτοπ θα είναι κανένα 6άρι κιλά και θεωρητικά η χειραποσκευή πρέπει να είναι ως 8.

Για εκτός Schengen σκέφτομαι μήπως κάποιος σκεφτεί ότι τα κουβαλάς για να τα πουλήσεις ή ότι είναι φρεσκοαγορασμένα και πρέπει να περάσεις τελωνεία κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντός θα ειναι. Ενταξει τα λαπτοπ ειναι14αρια, γυρω στα 4.5κιλα μαζι με φορτιστες. Παντως με βαρος δεν ειχα θεμα. την προηγουμενη κουβαλουσα στο backpack κατι τουβλα βιβλια σχεδον 12 κιλα συνολο ολα μαζι και δεν ειπαν τιποτα. Ουτε με το μεγεθος του Backpack που ειναι μεγαλύτερο από το προβλεπομενο ειχαν θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας αγαπημένοι μου ταξιδιώτες! Έχει πάει κανείς Ιορδανία; Μόλις έκλεισα 6 μέρες τον Φεβρουάριο και σκέφτομαι το εξής πλάνο: 3 μέρες Αμμάν, από εκεί Petra μένω μια νύχτα. Την επόμενη πηγαίνω Wadi Rum διανυκτερεύω στην έρημο. Επιστροφή στο Αμμάν μέσω Νεκράς Θάλασσας.

Πως σας φαίνεται; Αξίζει την κόπο μια διανυκτέρευση στην Petra και άλλη μια στο Wadi Rum ή είναι too much;
Κάτι άλλο που προτείνετε να μην χάσω; Περιμένω να μου πουν εντυπώσεις όσοι έχουν πάει, κυρίως και από θέμα safety γιατί θα είμαι solo για μεγάλο μέρος του ταξιδιού! Ευχαριστώ :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/12/2019 στις 12:22 ΜΜ, Chrisxxx είπε

Εντός θα ειναι. Ενταξει τα λαπτοπ ειναι14αρια, γυρω στα 4.5κιλα μαζι με φορτιστες. Παντως με βαρος δεν ειχα θεμα. την προηγουμενη κουβαλουσα στο backpack κατι τουβλα βιβλια σχεδον 12 κιλα συνολο ολα μαζι και δεν ειπαν τιποτα. Ουτε με το μεγεθος του Backpack που ειναι μεγαλύτερο από το προβλεπομενο ειχαν θεμα.

Εξαρρτάται που θα πέσεις θα έλεγα.

μου έχει τύχει

- να μεταφέρω 3 λάπτοπ εκτός Schengen και να μη μου πουν τίποτα

- να μεφαφέρω τα βιβλία του εξαμήνου (πχ περίπου 7-8 βιβλία αλλά "πακέτο" όπως μου τα είχαν στείλει από το uni) και να μου κάνουν "μανούρα" και χρειάστηκε να δείξω τη φοιτιητική ταυτότητα

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Εξαρρτάται που θα πέσεις θα έλεγα.

μου έχει τύχει

- να μεταφέρω 3 λάπτοπ εκτός Schengen και να μη μου πουν τίποτα

- να μεφαφέρω τα βιβλία του εξαμήνου (πχ περίπου 7-8 βιβλία αλλά "πακέτο" όπως μου τα είχαν στείλει από το uni) και να μου κάνουν "μανούρα" και χρειάστηκε να δείξω τη φοιτιητική ταυτότητα

Γιατι σε πέρασαν για έμπορο βιβλίων; :D Ειναι αυστηρές οι ποινές μαθαινω :D

Μαλλον ισχύει το που θα πεσεις και πόσο κοσμο εχει. Βουδαπεστη καλοκαιρι δεν περνούσαν καν τις χειραποσκευες απο ελεγχο. Ραντομ περνούσαν μια στις δεκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2019 στις 8:36 ΜΜ, Chrisxxx είπε

Έχει δοκιμάσει να ταξιδέψει-πεταξει κανείς με πολλά λάπτοπ;

Ταξιδεύω με 2 και δεν έχω θέμα αλλά πλέον θα πάρω και 3ο. Το 1 προσωπικό τα 2 για τη δουλειά. Έχει τύχει σε κανέναν θέμα λίγων αριθμού λάπτοπ; Παίζει να υπάρχει; Στα 2 δεν έχουν δώσει καμία σημασία ως τώρα. 

είχα γυρίσει με 4 λάπτοπ από Αμερική μέσω Γερμανίας. 

τα είχα στην χειραποσκευή που κρατούσα στο χέρι. το μόνο πρόβλημα ότι έπρεπε να τα βγάλω σε κάθε αεροδρόμιο και να τα βάλω σε ξεχωριστό κουτάκι για τον έλεγχο με αποτέλεσμα να πιάνω όλο τον ιμάντα. (είχα και με 1060, ένα ryzen και μια μητρική )

κάτι άλλο δεν μου είπαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...