Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για Ρώμη. 

1ο μην κόψεις 24ωρο/48ωρο.. Πόδια.. Αμα μια μέρα λόγο παιδιου δεν μπορείς πάρε λεωφορείο η από το Google maps καλείς ταξί. 

2ο Βατικανό skip the line φαση googlare tiqets Vatican. Μην πας χωρίς ξεναγό.

3ο μακριά από όλα τα εστιατόρια κοντά στην Φοντάνα κολοσσεο και τις γνωστές 'piazza'  θα σου έλεγα μόνο trastevere 

4o τους φίλους μας στην Ρώμη που θα ακούνε ελληνικά και θα σου μιλάνε, ευγενικά και κοφτά για να τους κοβεις αμέσως τον αέρα και να συνεχίζεις να περπατας

5ο φάε παγωτό από το Giolitti μην πας μόνο για αυτό όπως θα κάνεις βόλτα εκεί πάνθεον και Φοντάνα κοντά είναι.

6ο πρόσεχε τις ώρες κλεισίματος τον αξιοθέατων που θα επισκεφθείς εκ τον προτέρων. 

Επεξ/σία από sofiathereal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Χρόνια καλά και Πολλά με πολλά ταξίδια 

Έχει κανείς εμπειρία με ενοικιαζομενα αυτοκίνητα στο εξωτερικό; 

Σκεφτόμαστε να πάρουμε από Βουδαπέστη (αεροδρόμιο), βρίσκω με 10€/ημέρα κάτι σε vw up (2 άτομα με 2 χειραποσκευες), με σκέψη να πάμε μια μέρα Ρουμανία σε φίλους, είναι 250χλμ απόσταση.. και λόγω του ξενοδοχείου που είναι ελαφρώς μακρυά από κέντρο... 

Τα βρίσκω πολύ φθηνά, εχει κάποιο λάκκο η φάβα; Έχω δίπλωμα νέου τύπου σε κάρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2019 στις 9:10 ΠΜ, karaLRS είπε

Η Wizz air μεταφέρει 200 εκατομμύρια επιβάτες τον χρόνο χωρίς ατύχημα. Κάνε τα μαθηματικά σου αν είναι και πόσο ασφαλής.. 

Για την αλλη? την Laudamotion? Ποια απο τις 2 προτεινετε εσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Fontas000 είπε

Για την αλλη? την Laudamotion? Ποια απο τις 2 προτεινετε εσεις?

Οποιαδήποτε. Στην Ευρωπαϊκή ένωση τα στάνταρ ασφαλείας είναι το ίδιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Fontas000 είπε

Για την αλλη? την Laudamotion? Ποια απο τις 2 προτεινετε εσεις?

Πριν 3 μέρες γύρισα από Βιέννη. Πήγαμε με Laudamotion και γυρίσαμε με Wizz. Κανένα πρόβλημα όσον αφορά τις πτήσεις, εκτός από λίγο ταρακούνημα στην απογείωση από Βιέννη, λόγω ανέμων. Το πρόβλημα ήταν ότι και στις δύο πτήσεις είχαμε καθυστέρηση. Στην επιστροφή (Wizz) ευτυχώς ήταν καμιά ώρα το πολύ, αλλά στο πήγαινε (Laudamotion) είχαμε 3-4 ώρες καθυστέρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kalogeros είπε

Πριν 3 μέρες γύρισα από Βιέννη. Πήγαμε με Laudamotion και γυρίσαμε με Wizz. Κανένα πρόβλημα όσον αφορά τις πτήσεις, εκτός από λίγο ταρακούνημα στην απογείωση από Βιέννη, λόγω ανέμων. Το πρόβλημα ήταν ότι και στις δύο πτήσεις είχαμε καθυστέρηση. Στην επιστροφή (Wizz) ευτυχώς ήταν καμιά ώρα το πολύ, αλλά στο πήγαινε (Laudamotion) είχαμε 3-4 ώρες καθυστέρηση.

Το εχω διαβασει καιε γω για αρκετες καθυστερησεις στις 2 εταιριες, γιατι γινεται αυτο ομως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fontas000 είπε

Το εχω διαβασει καιε γω για αρκετες καθυστερησεις στις 2 εταιριες, γιατι γινεται αυτο ομως?

Λογικά δε φτάνουν τα αεροπλάνα ή καλύτερα δεν υπάρχει spare αεροπλάνο σε περίπτωση που συμβεί κάτι έκτακτο. 

Έτσι αν καθυστερήσει μια πτήση πχ λόγω κακοκαιρίας όλες θα μείνουν πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fontas000 είπε

Το εχω διαβασει καιε γω για αρκετες καθυστερησεις στις 2 εταιριες, γιατι γινεται αυτο ομως?

 

11 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Λογικά δε φτάνουν τα αεροπλάνα ή καλύτερα δεν υπάρχει spare αεροπλάνο σε περίπτωση που συμβεί κάτι έκτακτο. 

Έτσι αν καθυστερήσει μια πτήση πχ λόγω κακοκαιρίας όλες θα μείνουν πίσω.

Αυτό ακριβώς συνέβη και στην περίπτωση της αναχώρησής μας. Καθυστέρησε μία άσχετη πρωινή πτήση της εν λόγω εταιρείας λόγω κακοκαιρίας στο αεροδρόμιο που ήταν να προσγειωθεί και όλες οι υπόλοιπες που ήταν να εξυπηρετηθούν από το ίδιο αεροσκάφος πήγαν ντόμινο στην καθυστέρηση. Μιλάμε για αεροσκάφη που προσγειώνονται, ξεφορτώνουν κόσμο, φορτώνουν καινούριο κόσμο και αμέσως απογειώνονται για να μειώνουν τα κόστη τους. Στην επιστροφή η καθυστέρηση ήταν τόσο λίγη που ούτε καν ασχολήθηκα.

Επεξ/σία από kalogeros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ η wizz k η Lauda είσαι μια χαρά. Ryanair φάση. Η Lauda άλλωστε συνεργάζεται με την τελευταία. Αυτό πάντως με το κούνημα στο αεροδρόμιο της Βιέννης μου έχει τύχει 4 από τις 5 φορές που ταξίδεψα από εκεί, τη μια μάλιστα πολύ έντονα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Wizzair πετάει σε όλη την Ανατολική Ευρώπη (και όχι μόνο), αξιόπιστη low cost είναι.
Κούνημα μπορεί να έχει να κάνει με το σημείο που είναι το αεροδρόμιο. π.χ. της Ζυρίχης είναι σε κάποιο υψόμετρο και έχει συχνά αέρα, όποτε στην προσγείωση μπορεί να κουνάει ή ακόμα και να κάνει abort και να κάνει κύκλους μέχρι να ξαναπροσπαθήσει.

Επίσης, για τις καθυστερήσεις έχω ακούσει ότι είναι και θέμα προτεραιοτήτων στους αεροδιαδρόμους. Αν πχ 2 αεροπλάνα προσεγγίζουν/φεύγουν προς/από ένα αεροδρόμιο, τότε οι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας θα δώσουν προτεραιότητα σε κάποιο. Βέβαια δε ξέρω ακριβώς βάση τι. Ίσως συμφωνίας αεροδρομίου με τις αεροπορικές? χρονος πτήσης για να τσεκάρουν καύσιμα? Δε γνωρίζω αλλά οι καθυστερήσεις είναι λόγω πολλών παραγόντων.

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα και εκλεισα με Lufthansa τελικα. Τι πραγματα προτεινετε να επισκεφτω στην Βιεννη? Που να αξιζει κιολας. (Θα εχω και τα 2 παιδια μαζι οποτε παιζει ρολο να ευχαριστηθουν κ εκεινα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , κοιτάμε για Φλωρεντία η Βαρκελώνη για Πάσχα . Τα εισιτήρια για Βαρκελώνη είναι σαφώς πιο φτηνά αν κ Φλωρεντία πιστεύω θα έχουμε πιο πολλά να δούμε . 

Παρόλα αυτά , ξέρει κανείς από περιοχές στη Βαρκελώνη ? Που περίπου κοιτάζω για δωμάτιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...