Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, The_Winner είπε

Μίλησα με Πειραιώς , ελάχιστη προμήθεια το 1 ευρώ εως τα 30 ευρώ και απο εκει και πάνω 2% προμήθεια και 4 ευρώ σε ανάληψη απο ΑΤΜ...
Στην revolut τι χρεώσεις έχει μιας και ειναι αγγλική κάρτα σε Τσεχικη πόλη , οκ τα μετατρέπεις τα ευρώ μεσα από την εφαρμογή σε Κορώνες αλλα μετά αν το χρησιμοποιω για πληρωμές τι προμήθεια θα έχει?
Επίσης τι προμήθεια θα έχει σε ανάληψη από ΑΤΜ της Τσεχίας?
Ευχαριστώ,

Δεν θα δεις καμιά προμήθεια. Ούτε σε συνάλλαγμα (προσοχή να μην κάνεις συνάλλαγμα σκ γιατί κλείνουν οι τράπεζες και μπορεί να φτάσει έως 2% η προμήθεια) ούτε σε ανάληψη. Είμαι αυτή τη στιγμή Πράγα και στο λέω με σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, The_Winner είπε

πόσες μέρες κάνει να έρθει?

Προχώρα τη διαδικασία και θα σε βγάλει επιλογές, δωρεάν κι επί πληρωμή, δε θυμάμαι τώρα πόσες έλεγε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 ώρες πριν, eidikos33 είπε

Με χειρογραφη ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες λετε να εχω προβλημα για ταξιδι που προκειται να γινει στην Ρωμη?

Ταξιδευω με αυτην στην Ιταλια εδω και καμια δεκαρια χρονια. Κανενα προβλημα so far.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα πάω Μόναχο για 2-3 μέρες και είδα οτι κοντά είναι το neuschwanstein castle.

Έχει πάει κανένας;
Αξίζει για επίσκεψη;

Είδα ότι η εκδρομή και τα εισιτήρια είναι περίπου 70€ το άτομο και μου φάνηκαν κάπως :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

εχει παει κανεις Ζαγκρεμπ; Εχω κλεισει για Μαρτιο 7 μερες και λεω να το συνδυασο με καποια αλλη πολη (Λιουμπλιανα το πιο πιθανο) που ειναι σε κοντινη αποσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zenwalk23 είπε

Καλησπερα,

εχει παει κανεις Ζαγκρεμπ; Εχω κλεισει για Μαρτιο 7 μερες και λεω να το συνδυασο με καποια αλλη πολη (Λιουμπλιανα το πιο πιθανο) που ειναι σε κοντινη αποσταση. 

7 μέρες στο Zagreb θα βαρεθείς τη ζωή σου! Εγώ θα πρότεινα 2 μέρες, αλλά πες κάτι θα βρεις και για 3. Μετά; Λιουμπλιάνα είναι όμορφη και αξίζει μια βόλτα. Δεν είναι μακριά, αλλά κι εκεί 1-2 μέρες φτάνουν και περισσεύουν. Εξαρτάται βέβαια και σε τ φάση θα είσαι. Αν είστε παρέα για χαβαλέ, θα βγαίνετε τα βράδια και όλα ΟΚ, αλλά ως προς αξιοθέατα, δεν έχουν ιδιαίτερα. Για κοίτα και τίποτα άλλο εκεί κοντά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κοπελα θα παω που δυστυχως δεν εχει μεγαλη διαθεση για μετακινησεις. Εχω δει οτι εχει κοντα Λιουμπλιανα, Μπανια Λουκα, Τεργεστη, Γκραζ.Ελεγα να το σπασουμε καπως 2 μερες Ζαγκρεμπ, 3 μερες Λιουμπλιανα και επιστροφη πισω Ζαγκρεμπ για αλλες δυο μερες μεχρι να φυγουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να αλλάζετε 2 φορές ξενοδοχείο; Αν είναι, μείνετε κάποιες μέρες Ζάγκρεμπ, πάρε Λιουμπλιάνα και γυρνάτε απευθείας στο αεροδρόμιο.

Δεν ξέρω για τα μέρη τριγύρω, αλλά θα μπορούσατε να μένετε Λιουμπλιάνα και να κάνετε 1-2 ημερήσιες εκδρομές. Σίγουρα θα έχει κάποια ωραία μέρη, είναι φύση κεντρικής Ευρώπης. Το Ζάγκρεμπ ομολογώ μου φάνηκε κάπως κακομοίρικο, αλλά έμεινα μόνο μια μέρα. Μπορεί να έχει πράγματα που δεν ανακάλυψα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και απο μενα

 

Θα παω για 12 μερες στην Ιαπωνια (για τουρισμο, οχι στην περιοδο των ολυμπιακων) και θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να παρω το εβδομαδιαιο JR pass η το 14 ημερο. Απο τη μια σκεφτομαι οτι αν μεινω στο τοκυο (προσγειωνομαι ΝRT) τις πρωτες τρεις μερες δε θα χρειαστει το 14ημερο, αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι θα πρεπει να πληρωνω ολα τα εισιτηρια των μετρο/ λεωφ κλπ αλλα και δε θα μπορω να φυγω για μια μονοημερη εστω πχ μεχρι το nikko, πριν φυγω εντελως απτο τοκυο για να συνεχισω προς νοτια. Τι θα με συμβουλευατε;

Επεξ/σία από enlightened
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, FilipposMD είπε

Γιατί να αλλάζετε 2 φορές ξενοδοχείο; Αν είναι, μείνετε κάποιες μέρες Ζάγκρεμπ, πάρε Λιουμπλιάνα και γυρνάτε απευθείας στο αεροδρόμιο.

Δεν ξέρω για τα μέρη τριγύρω, αλλά θα μπορούσατε να μένετε Λιουμπλιάνα και να κάνετε 1-2 ημερήσιες εκδρομές. Σίγουρα θα έχει κάποια ωραία μέρη, είναι φύση κεντρικής Ευρώπης. Το Ζάγκρεμπ ομολογώ μου φάνηκε κάπως κακομοίρικο, αλλά έμεινα μόνο μια μέρα. Μπορεί να έχει πράγματα που δεν ανακάλυψα...

 

Πεταμε σχετικα νωρις απο Ζαγκρεμπ στην επιστροφη. Στη Λιουμπλιανα εχει αρκετα μερη απ οτι ειδα για εκδρομες. Γενικα προτιμω να μην το παμε τρεχοντας για να δουμε πραματα, πιο πολυ να ξεκουραστούμε μια βδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε λίγες μέρες πάω Βουδαπέστη και θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα για τα λεφτά.

Από που να ανταλλάξω ευρώ σε φιορίνι;

Καταρχάς είναι οκ να πληρώνω όσο μπορώ με κάρτα για να μην χρειαστώ πολλά μετρητά μαζί μου;

Μπορώ να κάνω ανάληψη σε φιορίνι από ΑΤΜ και με τι κόστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, splanis είπε

καλησπέρα σε λίγες μέρες πάω Βουδαπέστη και θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα για τα λεφτά.

Από που να ανταλλάξω ευρώ σε φιορίνι;

Καταρχάς είναι οκ να πληρώνω όσο μπορώ με κάρτα για να μην χρειαστώ πολλά μετρητά μαζί μου;

Μπορώ να κάνω ανάληψη σε φιορίνι από ΑΤΜ και με τι κόστος;

Προσωπικά πλήρωνα μόνο με Revolut , απλά το νου σου . Να πηγαίνεις στο pos να βλέπεις την χρέωση έτσι ώστε να σε χρεώνουν σε φιορίνια κ όχι σε ευρώ . Λεφτά τραβάς κανονικά από atm , φαντάζομαι η χρέωση διαφέρει ανάλογα την τράπεζα σου . Στο αεροδρόμιο έχει atm κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Atallos1 είπε

Προσωπικά πλήρωνα μόνο με Revolut , απλά το νου σου . Να πηγαίνεις στο pos να βλέπεις την χρέωση έτσι ώστε να σε χρεώνουν σε φιορίνια κ όχι σε ευρώ . Λεφτά τραβάς κανονικά από atm , φαντάζομαι η χρέωση διαφέρει ανάλογα την τράπεζα σου . Στο αεροδρόμιο έχει atm κανονικά

Μ είπαν στην eurobank ότι έχει 1 ευρώ προμήθεια η κάθε πληρωμή όποτε μαλλον δεν συμφέρει. Που συμφέρει να πάρω φιορινι; Σε κάνα αεροδρόμιο η από ΑΤΜ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...