Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν πας με κάρτα από ελληνικη τράπεζα δεν σε συμφέρει . Δεν ξέρω πόσα θα σου κρατήσει από atm αν κάνεις ανάληψη , νομίζω από κάποια χρήματα κ πάνω ανεβαίνει η προμήθεια . Αν προλαβαίνεις δες μηπως μπορείς να βγάλεις Revolut πάντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, splanis είπε

Μ είπαν στην eurobank ότι έχει 1 ευρώ προμήθεια η κάθε πληρωμή όποτε μαλλον δεν συμφέρει. Που συμφέρει να πάρω φιορινι; Σε κάνα αεροδρόμιο η από ΑΤΜ; 

Μην πάρεις Φιορίνι από αεροδρόμιο εκτός αν είναι μεγάλη ανάγκη. Θυμάμαι ότι είχα κάνει την αλλαγή σε γνωστό ανταλλακτήριο που ήταν ακριβώς δίπλα απ το γνωστό New York Cafe Budapest (που επιβάλλεται να πας εφόσον πας Βουδαπέστη). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Atallos1 είπε

Αν πας με κάρτα από ελληνικη τράπεζα δεν σε συμφέρει . Δεν ξέρω πόσα θα σου κρατήσει από atm αν κάνεις ανάληψη , νομίζω από κάποια χρήματα κ πάνω ανεβαίνει η προμήθεια . Αν προλαβαίνεις δες μηπως μπορείς να βγάλεις Revolut πάντως 

η προμηθεια που μ ειπαν ειναι για την μετατροπη; αν πληρωσεις στο pos σε φιορινι δεν εχει προμηθεια; η οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/12/2019 στις 11:46 ΠΜ, karaLRS είπε

 

Καλησπέρα στην παρέα. Θέλω να κλείσω 3 με 6 Φεβρουαρίου λίμνη Πλαστήρα. Έχω όρεξη για βόλτες με το αυτοκίνητο οπότε προτιμώ να υπάρχουν πράγματα να δούμε. Δεν θα ασχοληθούμε με άλλες δραστηριότητες. Έχετε να πρότεινε κάτι? Υπάρχουν πράγματα να δούμε? 

Συγνώμη για την παράθεση του KARALRS, δεν μπορώ να το αφαιρέσω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, splanis είπε

η προμηθεια που μ ειπαν ειναι για την μετατροπη; αν πληρωσεις στο pos σε φιορινι δεν εχει προμηθεια; η οχι;

Έχει κανονικά απλά λόγω ισοτιμίας σε συμφέρει να πληρώνεις με φιορίνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Προς το τέλος του μήνα θα ανέβω Ιρλανδία στο Galway για ένα workshop που θα γίνει Δευτέρα με Πέμπτη.
Κανονίσαμε με την συνάδερφο που θα πάμε να περάσουμε το ΠΣΚ στο Δουβλίνο για να το δούμε λίγο.

Έχετε να προτείνεται κάτι για αυτές τις μέρες ;;
Πού να πάμε;
Φαγητό, διασκέδαση, κλπ κλπ κλπ ;;;; :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2020 στις 11:36 ΠΜ, zio10 είπε

Η λίμνη Ηραίου είναι η λίμνη της Βουλιαγμένης, σωστά; Που μπορεί να μείνει κανείς εκεί κοντά και οικονομικά;

Ναι, αυτή είναι η λίμνη. Απλά αν πεις "Βουλιαγμένης" πρέπει να διευκρινίσεις σε αυτόν με τον οποίο μιλάς ότι δεν αναφέρεσαι στην...Βουλιαγμένη :)

Σε ενδιαφέρει για τώρα (χειμώνα) ή αργότερα;

Η πιο σίγουρη λύση για διαμονή, αν μιλάμε για τώρα (χειμώνα), θα ήταν Λουτράκι. Μην τρομάζεις, δεν είναι τόσο μακρυά. Βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω τι θα έκανε εκεί κάποιος χειμωνιάτικα (και στη Λίμνη αλλά και στο Λουτράκι) :)

Υπάρχουν λύσεις και στην Λίμνη (1-2) και ίσως στην Περαχώρα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο λειτουργούν για την χειμερινή περίοδο.

Επίσης, αν κάποιος είναι σε φάση camping, αποφεύγει "όπως ο διάολος το λιβάνι" το camping της λίμνης. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Θα κρατήσω μία μικρή επιφύλαξη μήπως έχει κάτι αλλάξει τα τελευταία χρόνια (πηγαίνω κάθε χρόνο στη λίμνη αλλά δεν ξαναπάτησα στο camping για να έχω update).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Ναι, αυτή είναι η λίμνη. Απλά αν πεις "Βουλιαγμένης" πρέπει να διευκρινίσεις σε αυτόν με τον οποίο μιλάς ότι δεν αναφέρεσαι στην...Βουλιαγμένη :)

Σε ενδιαφέρει για τώρα (χειμώνα) ή αργότερα;

Η πιο σίγουρη λύση για διαμονή, αν μιλάμε για τώρα (χειμώνα), θα ήταν Λουτράκι. Μην τρομάζεις, δεν είναι τόσο μακρυά. Βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω τι θα έκανε εκεί κάποιος χειμωνιάτικα (και στη Λίμνη αλλά και στο Λουτράκι) :)

Υπάρχουν λύσεις και στην Λίμνη (1-2) και ίσως στην Περαχώρα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο λειτουργούν για την χειμερινή περίοδο.

Επίσης, αν κάποιος είναι σε φάση camping, αποφεύγει "όπως ο διάολος το λιβάνι" το camping της λίμνης. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Θα κρατήσω μία μικρή επιφύλαξη μήπως έχει κάτι αλλάξει τα τελευταία χρόνια (πηγαίνω κάθε χρόνο στη λίμνη αλλά δεν ξαναπάτησα στο camping για να έχω update).

Σε ευχαριστώ πολύ! Προς το τέλος Μαρτίου θέλουμε να πάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, zio10 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ! Προς το τέλος Μαρτίου θέλουμε να πάμε.

Καλή επιλογή κατά τη γνώμη μου για μασαμπούκα (συνήθως "χτυπάμε" καλαμαράκια εκεί) είναι το ταβερνάκι που συναντάς ακριβώς με το που φτάνεις στη λίμνη (στα αριστερά σου).

Τίποτα ιδιαίτερο σαν χώρος, με εξαίρεση τα τραπέζια "πάνω στο κύμα" (αν βέβαια το επιτρέπει ο καιρός) αλλά η μάσα καλή :)

Επεξ/σία από haris_216
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, zio10 said:

Σε ευχαριστώ πολύ! Προς το τέλος Μαρτίου θέλουμε να πάμε.

μια νύχτα Σαββάτου Λουτράκι, την πρώτη μέρα να πας στη λίμνη να φας εκεί και τη Κυριακή να ανέβεις Πίσια να φας στον Πλάτανο, το Λουτράκι νεκρό θα είναι Μάρτιο... 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dark_son20 είπε

μια νύχτα Σαββάτου Λουτράκι, την πρώτη μέρα να πας στη λίμνη να φας εκεί και τη Κυριακή να ανέβεις Πίσια να φας στον Πλάτανο, το Λουτράκι νεκρό θα είναι Μάρτιο... 

Αρα δεν εχει σημασία το ταξίδι αλλα τι θα φας :) :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dark_son20 είπε

μια νύχτα Σαββάτου Λουτράκι, την πρώτη μέρα να πας στη λίμνη να φας εκεί και τη Κυριακή να ανέβεις Πίσια να φας στον Πλάτανο, το Λουτράκι νεκρό θα είναι Μάρτιο... 

Ευχαριστώ! Δεν είναι ακριβώς τουρισμός, είναι μια συνάντηση με φίλους. Οπότε δεν μας ενδιαφέρει και τόσο αν θα έχει πολύ κόσμο κτλ. Απλά θέλουμε να είμαστε όσο πιο κοντά γίνεται στη λίμνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2020 στις 3:58 ΜΜ, splanis είπε

Μ είπαν στην eurobank ότι έχει 1 ευρώ προμήθεια η κάθε πληρωμή όποτε μαλλον δεν συμφέρει. Που συμφέρει να πάρω φιορινι; Σε κάνα αεροδρόμιο η από ΑΤΜ; 

Αν δεις πιο πάνω είχα τις ίδιες ερωτήσεις με εσένα απλά για Πράγα που έχουν τσέχικες κορώνες, Πήρα πειραιώς που έχω κάρτα και μου λεει απο 1-30 ευρώ συναλλαγές ελάχιστη χρέωση 1 ευρω!!! Και απο εκει και πάνω 2% επι του συνολικού ποσού .... και ανάληψη από ΑΤΜ 4 ευρώ χρέωση ...
Πήραμε στην eurobank που έχει η κοπέλα, 1-50 ευρώ συναλλαγή 1 ευρώ ελαχιστη χρέωση και 2% προμήθεια από εκει και πάνω ... Όλοι προτίνουν Revolut, το έψαξα όσο δε πάει και συμφέρει απίστευτα, είχα το άγχος μήπως δεν έρθει έγκαιρα την παρήγγειλα 9/1/2020 11:30 το βράδυ ημέρα Παρασκευή , τώρα που σου γράφω την έχω στα χέρια μου... 3 εργάσιμες !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, The_Winner είπε

Αν δεις πιο πάνω είχα τις ίδιες ερωτήσεις με εσένα απλά για Πράγα που έχουν τσέχικες κορώνες, Πήρα πειραιώς που έχω κάρτα και μου λεει απο 1-30 ευρώ συναλλαγές ελάχιστη χρέωση 1 ευρω!!! Και απο εκει και πάνω 2% επι του συνολικού ποσού .... και ανάληψη από ΑΤΜ 4 ευρώ χρέωση ...
Πήραμε στην eurobank που έχει η κοπέλα, 1-50 ευρώ συναλλαγή 1 ευρώ ελαχιστη χρέωση και 2% προμήθεια από εκει και πάνω ... Όλοι προτίνουν Revolut, το έψαξα όσο δε πάει και συμφέρει απίστευτα, είχα το άγχος μήπως δεν έρθει έγκαιρα την παρήγγειλα 9/1/2020 11:30 το βράδυ ημέρα Παρασκευή , τώρα που σου γράφω την έχω στα χέρια μου... 3 εργάσιμες !!!

Δυστυχώς άργησα να τα σκεφτώ αυτά οπότε αναγκαστικά ανάληψη χρημάτων. Στο επόμενο ταξίδι θα προσέχω περισσότερο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...