Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Έχει κανείς ιδέα τι να κάνω με το θέμα που έχω? Η ταυτότητα μου είναι χειρόγραφη με λατινικούς και εκδόθηκε αυγουστο του 2005 είμαι οκ?

Φιλαράκι, πάρε και ρώτα στο αεροδρόμιο και στην αστυνομία - μόνο έτσι σε βλέπω να ησυχάζεις. Λογικά δε θα έχεις θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, djcat είπε

Φιλαράκι, πάρε και ρώτα στο αεροδρόμιο και στην αστυνομία - μόνο έτσι σε βλέπω να ησυχάζεις. Λογικά δε θα έχεις θέμα.

Στο αεροδρομιο που να απευθυνθω? αφου η ryan δεν εχει γραφεια στην ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, eidikos33 είπε

Στο αεροδρομιο που να απευθυνθω? αφου η ryan δεν εχει γραφεια στην ελλαδα

για το αν θα πετάξεις ή όχι δεν είναι υπεύθυνη η ryan αλλά το εκάστοτε αεροδρόμιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, eidikos33 είπε

Στο αεροδρομιο που να απευθυνθω? αφου η ryan δεν εχει γραφεια στην ελλαδα

Στείλε στο online Chat, απαντάνε.

Ισχύει για τη 15ετια που λες.
Αν έχεις άλλο έγγραφο να ταξιδέψεις ή αν προλαβαίνεις να βγάλεις νέα ταυτότητα, οκ (για να σου φύγει το άγχος).

Λογικά πάντα, δεν θα έχεις πρόβλημα...εξαρτάται αν πέσεις σε κανέναν πολύ περίεργο 😒

Εμένα με τέτοια ταυτότητα που είχα, μου έκαναν θέμα στην Αγγλία. Η τύπισσα φύσαγε-ξεφύσαγε, μου ζήτησε άλλο έγγραφο και της έδωσα το δίπλωμα οδήγησης (το νέο) και μετά από λίγο -λες οτι μου έκανε χάρη- με άφησε.

Πιστεύω δεν θα έχεις θέμα (τυχαίνει να εργάζομαι  σε τουριστικό γραφείο)

Επεξ/σία από tazos87
Ορθογραφικό
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,
Το ερχόμενο ΠΣΚ θα επισκεφτώ τα Άνω Τρίκαλα - πρώτη φορά.

Απο θέμα δρόμων, διαδρομής τι να προσέξω; Θα είμαι ΟΚ με χιονοκουβέρτες;
Έχει κανένα αξιοθέατο εκεί τριγύρω; Χιονοδρομικό; Φαγητό;

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, donblunts είπε

Καλησπέρα,
Το ερχόμενο ΠΣΚ θα επισκεφτώ τα Άνω Τρίκαλα - πρώτη φορά.

Απο θέμα δρόμων, διαδρομής τι να προσέξω; Θα είμαι ΟΚ με χιονοκουβέρτες;
Έχει κανένα αξιοθέατο εκεί τριγύρω; Χιονοδρομικό; Φαγητό;

Thanks

Ο δρόμος είναι ανοικτός, δεν έχει πολύ χιόνι δεν θα χρειαστείς καν χιονοκουβέρτες αλλά καλού κακού να τις έχεις μαζί σου..χιόνια θα δεις μόνο στο Χ/Κ. αξιοθέατα δεν έχει αλλά φαγητό η γύρω περιοχή έχει καλό. για καφέ εγώ συνήθως πάω εδώ και εδώ. Για φαγητό εδώ αλλά και εδώ (για λίγο πιο  wannabe ακριβό-κυριλέ). Αν δεν έχεις πρόβλημα να βγεις και λίγο πιο έξω για φαγητό καλό (για μένα αξίζει σε προβατίνα παϊδάκια) εδώ. Στον τελευταίο πάρε ένα τηλ πρώτα μην είναι κλειστός (δεν είναι τόσο εμπορικός όσο οι υπόλοιποι).

Από αξιοθέατα τώρα μία λίμνη όλη και όλη (Λίμνη Δασίου) αλλά για να περάσεις θα χρειαστεί να έχεις δυνατό 4x4 αυτή την εποχή. (για να λες για χιονοκουβέρτες δεν νομίζω αλλά αν θες σου στέλνω σημείο πρόσβασης για να κάνεις το γύρω της λίμνης). Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι χιονοκουβερτες ρε παιδια?  Στα χιονοδρομικα κλαινε , ετοιμαζομαι για καρπενησι το Σαββατο και μου λεει αυτος που θα μεινω "ετσι οπως παει ο καιρος φερε καλυτερα μαγιο όχι πεδιλα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pananton είπε

Ο δρόμος είναι ανοικτός, δεν έχει πολύ χιόνι δεν θα χρειαστείς καν χιονοκουβέρτες αλλά καλού κακού να τις έχεις μαζί σου..χιόνια θα δεις μόνο στο Χ/Κ. αξιοθέατα δεν έχει αλλά φαγητό η γύρω περιοχή έχει καλό. για καφέ εγώ συνήθως πάω εδώ και εδώ. Για φαγητό εδώ αλλά και εδώ (για λίγο πιο  wannabe ακριβό-κυριλέ). Αν δεν έχεις πρόβλημα να βγεις και λίγο πιο έξω για φαγητό καλό (για μένα αξίζει σε προβατίνα παϊδάκια) εδώ. Στον τελευταίο πάρε ένα τηλ πρώτα μην είναι κλειστός (δεν είναι τόσο εμπορικός όσο οι υπόλοιποι).

Από αξιοθέατα τώρα μία λίμνη όλη και όλη (Λίμνη Δασίου) αλλά για να περάσεις θα χρειαστεί να έχεις δυνατό 4x4 αυτή την εποχή. (για να λες για χιονοκουβέρτες δεν νομίζω αλλά αν θες σου στέλνω σημείο πρόσβασης για να κάνεις το γύρω της λίμνης). Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

Υπερβοήθησες. 

Να σαι καλά ρε φίλε thanks. 

Ηδη τρεχει το σαλάκι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανόνισα ταξίδι με την κοπέλα μου αρχές Μαϊου στην Ισπανία για 9 ημέρες. Το πρόγραμμα μας περιλαμβάνει άφιξη σε Βαρκελώνη και αναχώρηση από Μαδρίτη (έχουν κλειστεί τα αεροπορικά με Aegean). Σκεφτόμαστε να κάτσουμε 4 ημέρες Βαρκελώνη, 4 ημέρες Μαδρίτη και μία ημέρα (χωρίς διανυκτέρευση) να πεταχτούμε Σεβίλλη.

Οι απορίες μου και θέλω την βοήθειά σας είναι:

- Λέγαμε από Βαρκελώνη-Μαδρίτη να πάμε με τρένο με το γρήγορο κάπου διάβασα

- Αν οι ημέρες για κάθε πόλη είναι καλές και τι μπορούμε να δούμε

- Αν αξίξει αυτό το αυθημερόν στην Σεβίλλη που πάλι λέμε να πάμε με τρένο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, The Spirit είπε

Κανόνισα ταξίδι με την κοπέλα μου αρχές Μαϊου στην Ισπανία για 9 ημέρες. Το πρόγραμμα μας περιλαμβάνει άφιξη σε Βαρκελώνη και αναχώρηση από Μαδρίτη (έχουν κλειστεί τα αεροπορικά με Aegean). Σκεφτόμαστε να κάτσουμε 4 ημέρες Βαρκελώνη, 4 ημέρες Μαδρίτη και μία ημέρα (χωρίς διανυκτέρευση) να πεταχτούμε Σεβίλλη.

Οι απορίες μου και θέλω την βοήθειά σας είναι:

- Λέγαμε από Βαρκελώνη-Μαδρίτη να πάμε με τρένο με το γρήγορο κάπου διάβασα

- Αν οι ημέρες για κάθε πόλη είναι καλές και τι μπορούμε να δούμε

- Αν αξίξει αυτό το αυθημερόν στην Σεβίλλη που πάλι λέμε να πάμε με τρένο

Βαρκελώνη-Μαδρίτη το έχω κάνει με τρένο. Ωραίο και ευχάριστο ταξίδι. Βλέπεις και λίγο την εξοχή, φεύγεις από και φτάνεις σε πιο κεντρικά σημεία των πόλεων (σε σχέση με τα αεροδρόμια) και είναι και πιο φιλικό για το περιβάλλον. Το συστήνω. Δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο το ταξίδι.

Και οι δύο πόλεις έχουν πολλά και φανταστικά μουσεία, οπότε μπορείς να περάσεις ώρες και μέρες σε αυτά, ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου. Οπότε το πόσες μέρες χρειάζεσαι είναι και σχετικό. Στη Βαρκελώνη προτείνω μουσείο Picasso και Miro. Picasso σίγουρα, ακόμα κι αν είσαι άσχετος με τέχνη. Miro αν έχει ενδιαφέρον για ζωγραφική. Στη Μαδρίτη υπάρχει το τρίγωνο με τα 3 μουσεία-πινακοθήκες. Το Prado είναι το πιο προφανές, αλλά η Guernica είναι αλλού. Να τα κάνεις και τα 3 είναι λίγο δύσκολο στο ίδιο ταξίδι, αλλά Prado τουλάχιστον να πάτε. Από εκεί και πέρα, δες τους τουριστικούς οδηγούς και διάλεξε τι προτιμάτε. Άλλος προτιμάει να πάει στα γήπεδα της Barcelona και Real, άλλος να κάνει βόλτες στην πόλη, άλλος να δει μουσεία και άλλος να ξενυχτήσει. Συμβουλή και για τις δύο πόλεις πάντως είναι να είστε προετοιμασμένοι για πολύ περπάτημα. Η Μαδρίτη έχει πολλά μεγαλοπρεπή κτίρια που τα χαζεύεις περπατώντας, ενώ η Βαρκελώνη έχει την παραλία και την παλιά πόλη που επίσης είναι για περπάτημα.

Σεβίλλη δεν έχω πάει, οπότε δεν ξέρω. Την επόμενη φορά που θα πάω Μαδρίτη πάντως σκέφτομαι να κάνω ημερήσια εκδρομή στο Τολέδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα 

Πόσες μέρες κάνει να "φορτίσει" η revolut; 

Θα είναι εύκολο να χρησιμοποιηθεί στην Βουδαπέστη; Ή θα βρούμε καταστήματα που θα ζητήσουν μετρητά; να έχουμε μετρητά μαζί μας; 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμέσως φορτίζει αφού κανεις την πιστοποίηση. Εμενα μου ειχε τυχει ενα θεμα γιατι μεσα σε 1 ωρα ειχα κανει 3 μεγάλες αποστολές και ζήτησαν στοιχεία να δουν οτι ειναι νομιμα τα λεφτά. Τους εστειλα μια εκτύπωση απο την τράπεζα. Αυτο να κρατησε μαξ ενα πρωι.

Αν μιλάς για τη φυσική καρτα τη χρησιμοποιείς κανονικά. 99% των καταστημάτων δεχονται καρτα, ειδικα κέντρο. Εγω θα ειχα λίγα μετρητά γιατι μου ετυχε τελευταια κυρίως στη Μπρατισλάβα ότι δεν δεχονται κάρτα για αγορες κατω των 3-5 ευρώ και κανα 2-3 φορές γιατι ειχε "χαλάσει" το μηχανημα για τις καρτες.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, terry308 είπε

Καλημέρα 

Πόσες μέρες κάνει να "φορτίσει" η revolut; 

Θα είναι εύκολο να χρησιμοποιηθεί στην Βουδαπέστη; Ή θα βρούμε καταστήματα που θα ζητήσουν μετρητά; να έχουμε μετρητά μαζί μας; 

Ευχαριστώ 

Νομιζω καλο θα ηταν να εχετε και μετρητα. Αν θυμαμαι καλα στα λουτρα δεχονταν μονο μετρητα (για τις ενοικιασεις πετσετων κλπ) και υπηρχαν και καποια μικρα μαγαζακια/bar που ηταν cash only. Σε γενικες γραμμες ομως με revolut θα εισαι οκ στο 90% των περιπτωσεων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2020 στις 5:40 ΜΜ, FilipposMD είπε

Βαρκελώνη-Μαδρίτη το έχω κάνει με τρένο. Ωραίο και ευχάριστο ταξίδι. Βλέπεις και λίγο την εξοχή, φεύγεις από και φτάνεις σε πιο κεντρικά σημεία των πόλεων (σε σχέση με τα αεροδρόμια) και είναι και πιο φιλικό για το περιβάλλον. Το συστήνω. Δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο το ταξίδι.

Και οι δύο πόλεις έχουν πολλά και φανταστικά μουσεία, οπότε μπορείς να περάσεις ώρες και μέρες σε αυτά, ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου. Οπότε το πόσες μέρες χρειάζεσαι είναι και σχετικό. Στη Βαρκελώνη προτείνω μουσείο Picasso και Miro. Picasso σίγουρα, ακόμα κι αν είσαι άσχετος με τέχνη. Miro αν έχει ενδιαφέρον για ζωγραφική. Στη Μαδρίτη υπάρχει το τρίγωνο με τα 3 μουσεία-πινακοθήκες. Το Prado είναι το πιο προφανές, αλλά η Guernica είναι αλλού. Να τα κάνεις και τα 3 είναι λίγο δύσκολο στο ίδιο ταξίδι, αλλά Prado τουλάχιστον να πάτε. Από εκεί και πέρα, δες τους τουριστικούς οδηγούς και διάλεξε τι προτιμάτε. Άλλος προτιμάει να πάει στα γήπεδα της Barcelona και Real, άλλος να κάνει βόλτες στην πόλη, άλλος να δει μουσεία και άλλος να ξενυχτήσει. Συμβουλή και για τις δύο πόλεις πάντως είναι να είστε προετοιμασμένοι για πολύ περπάτημα. Η Μαδρίτη έχει πολλά μεγαλοπρεπή κτίρια που τα χαζεύεις περπατώντας, ενώ η Βαρκελώνη έχει την παραλία και την παλιά πόλη που επίσης είναι για περπάτημα.

Σεβίλλη δεν έχω πάει, οπότε δεν ξέρω. Την επόμενη φορά που θα πάω Μαδρίτη πάντως σκέφτομαι να κάνω ημερήσια εκδρομή στο Τολέδο.

Η αλήθεια είναι ότι δεν ήμαστε πολύ της τέχνης αλλά αν έχουμε χρόνο σίγουρα θα επισκεφθούμε κάποια απ' αυτά που πρότεινες. Ήμαστε προετοιμασμένοι για πολύ περπάτημα όπως σε κάθε μας ταξίδι άλλωστε, έχω δει τουριστικούς οδηγούς και η αλήθεια είναι ότι έχει παρά πολλά σημεία ενδιαφέροντος τα οποία θα γεμίσουν τις μέρες μας. 

Τελικά επειδή μου το ζητάει η κοπέλα μου ίσως μείνουμε μία ημέρα Σεβίλλη καθώς θέλει να πάμε και στην Ronda που απ' ότι έχει δει είναι πολύ γραφικά (τώρα μεταξύ μας για καμιά photo insta θα θέλει γιατί είδα ένα εντυπωσιακό βράχο με γέφυρα εκεί) που είναι 2 ώρες με λεωφορείο από Σεβίλλη. Οπότε θα μας φάνε οι μεταφορές μου φαίνεται, έχεις κάποια εικόνα από Ronda?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...