Προς το περιεχόμενο

Το Google Lens διαθέσιμο και ως ανεξάρτητη εφαρμογή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην κυκλοφορία ανεξάρτητης εφαρμογής για την υπηρεσία Lens η οποία παρουσιάστηκε πριν ένα χρόνο, προχώρησε η Google.

Με τη βοήθεια της τεχνητής νοημοσύνης, η εφαρμογή Google Lens μπορεί να αναγνωρίσει το αντικείμενο που κάνετε λήψη και να εμφανίσει σχετικές πληροφορίες είτε αυτό είναι κάποιο ρούχο, βιβλίο ή κάποιο μνημείο. Με το άνοιγμα της εφαρμογής, το viewfinder αναλαμβάνει να αναγνωρίσει τα αντικείμενα που βλέπει η κάμερα. 

Πάντως ήδη οι πρώτες αναφορές κάνουν λόγο για αρκετά προβλήματα συμβατότητας ακόμα και με γνωστά smartphones, αν και η Google επιτρέπει στις συγκεκριμένες συσκευές το κατέβασμα της εφαρμογής. Στα smartphones που παρουσιάζεται πρόβλημα περιλαμβάνει το Galaxy S8 Plus, το Moto Z Play, το Xiaomi M1 A1 και το Nokia 7 Plus ενώ η Google αναφέρει ότι η εφαρμογή τρέχει σε smartphones που τρέχουν την έκδοση Android Marshmallow και άνω.

Μέχρι σήμερα, το Google Lens το βλέπαμε ενσωματωμένο στο λογισμικό κάμερας λίγων smartphone, μεταξύ των οποίων τα Pixel 2 και Pixel 2 Plus της Google, τα XZ2 και XZ2 Compact της Sony καθώς και σε μερικά μοντέλα OnePlus. Στο πρόσφατο συνέδριο Google I/O, η Google ανέφερε ότι το Lens θα ερχόταν σε 10 smartphones, χωρίς να αναφέρει τα μοντέλα παρά μόνο τους κατασκευαστές τους οι οποίοι είναι οι LG, Motorola, Xiaomi, Sony Mobile, HMD / Nokia, Transsion, TCL, OnePlus, BQ, και  Asus.

Google Lens App


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντυπωσιακη τεχνολογια, φοβερες πιθανες εφαρμογες, αλλα αυτο δεν σημαινει πως θα χρησιμοποιηει και ορθα.

H google πρωτοπορει στο ΑΙ και ML γιατι εχει τα εργαλεια, κινεχει και τα δεδομενα να εκπαιδευσει τα δεδομενα της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο OnePlus 6 μου πάντως το έχει στον assistant. Αν και σπάνια χρήσιμο για την δικιά μου χρήση, καλή η φάση να το βλέπεις να αναγνωρίζει τόσα πολλά πράγματα τριγύρω σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 7 plus ,μπήκε μόνο του.

Μου αναγνώρισε μια τηλεόραση την μάρκα του σταθερού από τα γράμματα κτλ.τον φορητό σαν αυτοκίνητο....ότι να ναι

Αχρειαστο...οπότε φεύγει όπως ήρθε.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίος τρόπος για να κάνουν train το AI τους και παράλληλα να μαζευον και πληροφορία για τους χρήστες. Μόνο μη το στοχευσει κανείς μέσα στο βρακί του και σας έρθει το σχετικό mail για ..enlargement.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, palawiaris είπε

 

Αχρειαστο...οπότε φεύγει όπως ήρθε.

Δυστυχώς δεν φεύγει.

Και τα Feedback πηγαινοέρχονται.

Μου φαίνεται θα ξαναβγαλω το Lumia από το ντουλάπι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Yeroplatanos είπε

Lg g6 το κατεβαζεις και μολις ανοιγεις το app εμφανιζει δεν ειναι διαθεσιμο

Εμενα δουλεψε ρολοι! Δοκιμασε να βαλεις την γλωσσα του κινητου στα Αγγλικα! Ετσι το εχω εγω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύει τέλεια. Όσοι έχουν καταχωρήσει την επιχείρηση τους στο google με το που ανιχνεύει την ταμπέλα η το λογότυπο της επιχείρησης βγάζει αμέσως όλες τις πληροφορίες! Απίστευτο απλά. Φαντάζομαι συνδυάζει στίγμα με λογότυπο και βγάζει αμέσως τα πάντα. Μπράβο google!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Cell_7 είπε

Στο OnePlus 6 μου πάντως το έχει στον assistant. Αν και σπάνια χρήσιμο για την δικιά μου χρήση, καλή η φάση να το βλέπεις να αναγνωρίζει τόσα πολλά πράγματα τριγύρω σου.

Που έχει assistant στο oneplus?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, shadowlike είπε

ένα anal probe gadget μένει για τα κινητά και η google θα ξέρει και τα αποτελέσματα της κολονοσκόπησης. Εμπρός καλό μου de-centralization/blockchain tech!

Δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζουν μερικοί το  de-κάτι, πρόβλημα το consensus εφόσον υπάρξει ζήτημα που θα υπάρξει όπως γίνεται πάντα πως θα  αποφασίσουν...

Έπειτα η λύση καθεαυτή είναι πολυπλοκότερη συγκριτικά με ένα κεντρικά ελεγχόμενο σύστημα.

Έχουμε να διανύσουμε μεγάλη απόσταση χρονική τεχνολογική και νοοτροπίας.

 

Blockchain difficulties

Επεξ/σία από thepoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...