Προς το περιεχόμενο
Drones....η μάστιγα?

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΦΕΚ Δ2/Δ/352/17475 

Άρθρο 4. Χώροι Δραστηριότητας. 

Η πτήση απαγορεύεται 

α) Σε ύψος μεγαλύτερο των 121 μέτρων από την επιφάνεια του εδάφους

β) σε απόσταση μικρότερη των 3 χιλιομέτρων από ελεγχόμενο αεροδρόμιο 

γ) εντός πολιτικών και στρατιωτικών αεροδρομίων

δ) άνωθεν, πλησίον ή εντός στρατιωτικών εγκαταστάσεων, 

ε) άνωθεν ή πλησίον κατοικημένων περιοχών

στ) άνωθεν ή πλησίον εγκαταστάσεων κοινής ωφέλειας

ζ) άνωθεν ή πλησίον αρχαιολογικών χώρων

Επίσης στην συγκεκριμένη περίπτωση τα 

ΦΕΚ 4527 ΥΠΑ/Δ2/2/30005/12541 

και 

Δ/ΥΠΑ/21860/1422/2016 - ΦΕΚ 3152/Β/30-9-2016 

θέλουν γερό διάβασμα σχετικά επίσης. 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

• Like 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 72
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Εγώ σηκώνω το δικό μου για αναχαίτιση. 

Το λάστιχο με την πίεση και ρίχτου

Μ αρεσει που πολλοι διαμαρτυρεστε για ιδιωτικοτητα κλπ απ την στιγμη που ολα τα προσωπικα σας στοιχεια ειναι δηλωμενα παντου,το google maps σας βλεπει οποιος γουσταρει κ το 90% εχετε δωσει ολο σας το

34 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Ώρες ώρες δεν σε καταλαβαίνω αν είσαι τρολλ, ή κανας σπουδαγμένος που κοντεύει να του σαλέψει. :P

Σωστα πράγματα λες, αλλά λίγο πιο ήρεμα ρε φιλαράκι. Λίγο πιο ήρεμα.

Just my two cents.

Πως ξέρεις οτι λέω σωστά πράγματα; Ακούσες στα 432 καμιά γκαραζόπορτα να τρίζει ή στο κινητό σου τηλέφωνο ξαφνικά μπλέχτηκαν οι γραμμές και την είδες τετραφωνικός;

• Like 1
  • Haha 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
12 λεπτά πριν, IOSIF SALEM είπε

Πως ξέρεις οτι λέω σωστά πράγματα; Ακούσες στα 432 καμιά γκαραζόπορτα να τρίζει ή στο κινητό σου τηλέφωνο ξαφνικά μπλέχτηκαν οι γραμμές και την είδες τετραφωνικός;

Γνωρίζω πολλά από αυτά που λες, αναγνωρίζω την λογική πίσω τους κτλ. Συχνότητες δεν θυμόμουν απέξω, αλλά, it can be done. Θες και σωστό rfid αλλά ψιλολογια.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
16 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Γνωρίζω πολλά από αυτά που λες, αναγνωρίζω την λογική πίσω τους κτλ. Συχνότητες δεν θυμόμουν απέξω, αλλά, it can be done. Θες και σωστό rfid αλλά ψιλολογια.

έχεις ασχοληθεί και με τα rfid των χρεωστικών-πιστωτικών καρτών βρε παλιόμουτρο (με την καλή έννοια);

Κάθονται και παιδεύονται τα παλικάρια με το Bitcoin να βγάλουν χαρτζιλίκι.Δεν τους λες κανα κολπάκι για το πως απο το απέναντι στενο
θα διαβάζουν rfid καρτών μπας και δουν καμιά άσπρη ημέρα;

• Haha 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, IOSIF SALEM είπε

όπως είπα! Ραδιοερασιτέχνης με manual!

Δεν ξέρει σε τι συχνότητα εκπέμπουν τα drone και θέλει να κάνει και νόμιμες παρεμβολές.Και να ήθελες να εκπεμψεις στα 270 με τι "μηχανάκι" θα το έκανες;
Το δικό σου ούτε στα 170 δεν μπορεί να εκπέμψει γιατί θα είναι κλειδωμένο υπο το φόβο των Ιουδαίων.

Αν ο ραδιοερασιτέχνης δεν έχει σφαιρική γνώση για το τι κινείται στο φάσμα,είναι απλά ερασιτέχνης χωρίς το ράδιο.

Όσον αφορά τις γκαραζόπορτες αν πας στα 432 θα τις ακούσεις απο το γιουετσιφικό σου να τρίζουν

και που'σαι μαστορα; Κάτι πήρε το αυτί μου οτι μπορείς να ακούσεις και το tetra σε dolby atmos κατάσταση.Μην με ρωτάς περισσότερα γιατί γράφω οτι να 'ναι
και στο τέλος θα μου φορέσουν ζουρλομανδύα

Τον όρο "νόμιμη παρεμβολή" απο το μυαλό σου τον έβγαλες ή τον άκουσες σε κανα πηγαδάκι ραδιοερασιτεχνών ;

Κλασσικός εξυπνάκιας ελληνάρας του insomnia που μπήκε για να την λέει στους άλλους. Εσύ είσαι ο πρώτος που μίλησε εδώ για παρεμβολές στο drone χωρίς να αναφέρει πως γίνεται αυτό, αν δεν μπορείς να πεις κάτι ολοκληρωμένα τότε δεν το γράφεις, γιατί με την ίδια λογική και εγώ μπορώ να επικαλεστώ οτι υπάρχει τρόπος να πετάξει ο γάιδαρος. Όσο για μένα, είμαι ραδιοερασιτέχνης, ακόμα κατηγορίας SY, πήρα την άδεια πριν 4 χρόνια αλλά μόλις αυτόν τον μήνα κατάφερα να αγοράσω τον εξοπλισμό που είναι ακριβός, σε καμιά περίπτωση δεν έχω σφαιρική άποψη και εννοείται οτι υπάρχουν άπειρα πράγματα που έχω να μάθω ακόμα. Τις συχνότητες των drone ούτε περιλαμβάνονται στην ύλη ούτε είμαι υποχρεωμένος να τις γνωρίζω ως μη κάτοχος drone. Οι διαφορές ερασιτέχνη με ραδιοερασιτέχνη δεν με ενδιαφέρουν, αρκούμαι στον χαρακτηρισμό/τίτλο που μου δίνει ο νόμος. Δεν ασχολούμαι άλλο με τις παραφροσύνες σου. Φάε ένα ωραίο ignore και συνέχισε μόνος σου να εκτίθεσαι.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Sad 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Κλασσικός εξυπνάκιας ελληνάρας του insomnia που μπήκε για να την λέει στους άλλους. Εσύ είσαι ο πρώτος που μίλησε εδώ για παρεμβολές στο drone χωρίς να αναφέρει πως γίνεται αυτό, αν δεν μπορείς να πεις κάτι ολοκληρωμένα τότε δεν το γράφεις, γιατί με την ίδια λογική και εγώ μπορώ να επικαλεστώ οτι υπάρχει τρόπος να πετάξει ο γάιδαρος. Όσο για μένα, είμαι ραδιοερασιτέχνης, ακόμα κατηγορίας SY, πήρα την άδεια πριν 4 χρόνια αλλά μόλις αυτόν τον μήνα κατάφερα να αγοράσω τον εξοπλισμό που είναι ακριβός, σε καμιά περίπτωση δεν έχω σφαιρική άποψη και εννοείται οτι υπάρχουν άπειρα πράγματα που έχω να μάθω ακόμα. Τις συχνότητες των drone ούτε περιλαμβάνονται στην ύλη ούτε είμαι υποχρεωμένος να τις γνωρίζω ως μη κάτοχος drone. Οι διαφορές ερασιτέχνη με ραδιοερασιτέχνη δεν με ενδιαφέρουν, αρκούμαι στον χαρακτηρισμό/τίτλο που μου δίνει ο νόμος. Δεν ασχολούμαι άλλο με τις παραφροσύνες σου. Φάε ένα ωραίο ignore και συνέχισε μόνος σου να εκτίθεσαι.

"Τις συχνότητες των drone ούτε περιλαμβάνονται στην ύλη"

Επιβεβαίωνεις τον χαρακτηρισμό μου "Ραδιοερασιτέχνης με manual"

Anti-drone οπλισμός

rb2.0.jpg

Το Drone Defender της Battelle αναπτύχθηκε για να καταρρίπτει drones και η κυκλοφορία του σχεδιάζεται για το 2016. Ουσιαστικά πρόκειται για ένα τυφέκιο με ενσωματωμένο παρεμβολέα συχνοτήτων. Όταν πατήσετε τη σκανδάλη, το drone δέχεται μια “καταιγίδα” σημάτων σε όλες τις συχνότητες, μεταξύ των οποίων και το GPS, αποκόπτοντάς το από το χειριστή του. Έτσι, χωρίς κάποιο σήμα από το χειριστή, θα προσγειωθεί ομαλά στο έδαφος αυτόματα. “Θέλαμε κάτι που να είναι ασφαλές, αποτελεσματικό και να μην προκαλεί ζημιά στο στόχο για να είναι δυνατή η ανάλυση του από τις αρχές έπειτα”, δηλώνει ο τεχνικός διευθυντής του project, Alex Morrow.

Οι νομικές επιπλοκές είναι ακόμα τεράστιες, μιας και η παρεμβολή είναι καθαυτού παράνομη, αλλά η εταιρία είναι σίγουρη πως θα πάρει άδεια από τις αρχές, μιας και για το προϊόν έχουν ήδη εκδηλώσει ενδιαφέρον αστυνομικές και στρατιωτικές αρχές και εταιρίες με ιδιωτικές εγκαταστάσεις.

https://unboxholics.com/news/tech/11515-anti-drone-oplismos

Επεξ/σία από IOSIF SALEM
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Μιας κ μιλάμε για πολλά παράθυρα και μπαλκόνια, σώβρακα - βράκες κ κάγκουρες που βαριούνται την ζωή τους καταπατώντας προσωπικά δεδομένα έρχοντας στα παράθυρα μας παράνομα,

ας δούμε άλλο ένα video με πολλά παράθυρα κ μπαλκόνια, αλλά με κάποιους που τα βλέπουν με άλλη οπτική γωνία παίρνοντας βραβεία κ έχοντας αναγνώριση σε όλο τον κόσμο.

Ο καθένας ότι μπορεί κάνει κ όπου μπορεί φτάνει...

• Like 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
7 hours ago, zelhs said:

Αυτο μαλιστα! Πανεμορφο βιντεο, ωραια σκηνοθεσια & μουσικη.

(Και χωρις πλανα κοντινα σε ανθρωπους κ πινακιδες αυτοκινητων.)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Και εγω θελω να κάνω αγορά ενος drone για να βγάζω σε κανένα ωραίο μέρος που θα πάω αλλά το να κάθεστε να ενοχλώ  τους άλλους επειδή έτσι γουστάρω ή να καυχιεμαι ότι έχω  drone ειναι ανώριμο. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως καταπάτηση προσωπικών δεδομένων ιδιωτικής ζωής μπορεί να γίνει με οτιδήποτε έχει κάμερα (κινητά-tablets) όπως κ με οποιαδήποτε μικρή καμερούλα (τύπου go pro) που έχουν γίνει της μόδας και δεν χρειάζεται απαραίτητος drone για να γίνεις κάγκουρας και ενοχλητικός στους τριγύρω.

Λίγο να κοιτάξουμε στο youtube θα δούμε άπειρα videos τραβηγμένα από οποιονδήποτε από τους δρόμους στην Αθήνα με κόσμο, αμάξια, ανυποψίαστα πρόσωπα όπως κ στις παραλίες με όμορφα κοριτσάκια κ παιδάκια κλπ κλπ κλπ

Όλα αυτά αν δεν έχουμε έγκριση από τον άλλον να τα προβάλουμε ειναι καταπάτηση προσωπικών δεδομένων ιδιωτικής ζωής, εκτός αν θαμπώνουμε πρόσωπα ή δεν ειναι ευδιάκριτα.

Παιδεία απλά χρειάζεται κ σεβασμός προς τον συνάνθρωπο μας, τίποτε περισσότερο.

Αυτά ειναι απλά προσωπική γνώμη κ τίποτε άλλο. 

Επεξ/σία από zelhs
  • Like 1
  • Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 7/6/2018 στις 11:49 ΜΜ, IOSIF SALEM είπε

του τα υπαγορευει ο Κάλαντας Χρήστος , γνωστος του Καρβουδίρη του Κώστα

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Επισκέπτης
Στις 8/7/2018 στις 2:47 ΠΜ, zelhs είπε

Μιας κ μιλάμε για πολλά παράθυρα και μπαλκόνια, σώβρακα - βράκες κ κάγκουρες που βαριούνται την ζωή τους καταπατώντας προσωπικά δεδομένα έρχοντας στα παράθυρα μας παράνομα,

ας δούμε άλλο ένα video με πολλά παράθυρα κ μπαλκόνια, αλλά με κάποιους που τα βλέπουν με άλλη οπτική γωνία παίρνοντας βραβεία κ έχοντας αναγνώριση σε όλο τον κόσμο.

Ο καθένας ότι μπορεί κάνει κ όπου μπορεί φτάνει...

Εξαιρετικό φιλμ ... άπειρες εργατοώρες για μερικά λεπτά φιλμ! Bravo!!

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.