Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Scary stories to tell in the dark  (2019)

https://www.imdb.com/title/tt3387520/

 

Το βρήκα μέτριο προς κακό. Προβλέψιμο, όπως σχεδόν κάθε horror σήμερα. Για pop corn time μόνο.

 

Επίσης, John Wick 3 (2019)

https://www.imdb.com/title/tt6146586/

Πολύ καλή ταινία δράσης. Όπως και τα προηγούμενα σε κρατάει μέχρι το τέλος. Για τους φαν του είδους.

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άβυσσος

άλλη μία ταινία που όσες φορές και να τη δω δε θα τη βαρεθώ. Μπορεί να δείχνει απόκοσμα όντα αλλά δεν πλήττει την συνλική εικόνα της. Όλοι οι ηθοποιοί δίνουν τον καλλίτερο τους ευατό , πράγμα που φαίνεται στην υποκριτική απογείωση που ξεκινά στη 1 ώρα και 55 λεπτά ως και 5 λεπτά πριν το τέλος. 

Συγκλονιστικός ο ed harris , στη σκηνή της απινίδωσης, όπου αφινιάζει πραγματικά δείχνοντας την απόλυτη απόγνωση του,  αλλά ακόμη πιο συγκλονιστική είναι η kimberly scott , με μόνο μία αντίδραση της στη σκηνή αυτή παραπλεύρως του ed harris, που όταν τη φέρνω στο νου μου , απλώς ανατριχιάζω αλλά και όταν αναφέρω τη σκηνή , αρχίζει να τρεμοπαίζει η φωνή μου από τη συγκίνηση.  Αυτή και μόνο η σκηνή είναι αρκετή να δει κάποιος και να χαρακτεί στη ραχοκοκκαλιά του. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, gdriver είπε

Άβυσσος

άλλη μία ταινία που όσες φορές και να τη δω δε θα τη βαρεθώ. Μπορεί να δείχνει απόκοσμα όντα αλλά δεν πλήττει την συνλική εικόνα της. Όλοι οι ηθοποιοί δίνουν τον καλλίτερο τους ευατό , πράγμα που φαίνεται στην υποκριτική απογείωση που ξεκινά στη 1 ώρα και 55 λεπτά ως και 5 λεπτά πριν το τέλος. 

Συγκλονιστικός ο ed harris , στη σκηνή της απινίδωσης, όπου αφινιάζει πραγματικά δείχνοντας την απόλυτη απόγνωση του,  αλλά ακόμη πιο συγκλονιστική είναι η kimberly scott , με μόνο μία αντίδραση της στη σκηνή αυτή παραπλεύρως του ed harris, που όταν τη φέρνω στο νου μου , απλώς ανατριχιάζω αλλά και όταν αναφέρω τη σκηνή , αρχίζει να τρεμοπαίζει η φωνή μου από τη συγκίνηση.  Αυτή και μόνο η σκηνή είναι αρκετή να δει κάποιος και να χαρακτεί στη ραχοκοκκαλιά του. 

Που να δεις και τι τραβήξανε στα γυρίσματα της ταινίας....

https://www.youtube.com/watch?v=RZTSNQve0rk

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα ξανά με παρέα Deliver us from evil - https://www.imdb.com/title/tt2377322/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Την είχα δει όταν κυκλοφόρησε και μου άρεσε αρκετά. Μετά από τόσα χρόνια την ξαναείδα και μπορώ να πω ότι μου άρεσε περισσότερο από όσο την θυμάμαι να μου άρεσε. Το μεγάλο ατού που μου έκανε τότε την εντύπωση ήταν η απίστευτα σφιχτή και σκοτεινή ατμόσφαιρα. Μετά από τόσα χρόνια αυτό το σκηνικό είναι ακόμα καλύτερο. Είναι μικρή παραγωγή αλλά είναι πολύ δυνατή σκηνοθετικά με την ατμόσφαιρα να παίζει πρώτο ρόλο. Εχει επίσης μπόλικη αγωνία και έχει πολλές μικρές εκπλήξεις μέσα στα κλισέ που περιμένεις να δεις σε τέτοιο θέμα. Το πιο αδύναμο σημείο είναι το τέλος όμως δεν είναι αδύναμο γενικά, απλά κάπως πεζό. Από ηθοποιία είναι μια χαρά από παντού χωρίς να δίνει κάποιος την ερμηνεία της ζωής του. Δεν έχει πολύ σπλάτερ και αυτό που έχει είναι σχετικά συμμαζεμένο. Εχει όμως μπόλικη βία. Δεν θυμόμουν ότι έπαιζε η Olivia Mun στην ταινία και είναι απλά γυναικάρα, σκέτος έρωτας.

Από εμένα παίρνει 7/10, είναι εξαιρετική ταινία για μόνοι σας ή με παρέα εφόσον βγάλετε τον σκασμό και δεν χαλάτε την αποπνικτική ατμόσφαιρα που κατάφερε ο σκηνοθέτης και δεν θα χρειαστεί να μπείτε σε υπαρξιακά ερωτήματα μετά το πέρας της. Κλασσική καλογυρισμένη ταινία περί εξορκισμού με twist.  

    Επίσης, Pokemon detective Picachu - https://www.imdb.com/title/tt5884052/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Απλά εξαιρετική γι αυτό που είναι. Σε καμία περίπτωση δεν περιμένεις να δεις μια παιδική ταινία όπως αυτή. Είναι άνετα σε επίπεδα pixar στο ότι την βλέπουν μικροί και μεγάλοι με την ίδια ευκολία. Εχει μπόλικο γέλιο, άπειρα pokemon, πολύ τίμια ηθοποιία καθώς οι ηθοποιοί δεν φαίνεται να κάνουν τα δικά τους μόνοι τους στο άπειρο αλλά υπάρχει αλληλεπίδραση με τους CGI ήρωες. Ωραία ιστορία επίσης, αναπάντεχα καλή και με εκπλήξεις δεξιά και αριστερά. Πολύ καλό οι εξηγήσεις για όσους δεν έχουν ιδέα από pokemon. Μπόλικα αστεία για "μεγάλους" επίσης. 

Από εμένα 8/10, απλά άψογη γι αυτό που είναι. Φυσικά και μόνοι σας και με παρέα χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Επεξ/σία από ikaruga24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.imdb.com/title/tt8110640/

In The Shadow Of The Moon

Στην αρχή την βρήκα ενδιαφέρον αλλά μετά έκανε κοιλιά. Δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε ιδιαίτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ELI 

Αλλο ενα νεο χορορ απ το νεφλιξ πλευρα
Ενα παιδακι υποφερει απο μια σπανια αρωστια ωπου το οξυγονο του προκαλει ενα ειδος αλεργιαs, και μαλιστα θανασιμη.Oι γονεις του σαν τελευταια ελπιδα τον πανε σε μια παλια κλινικη απομακρυσμενη ,ωπου η γιατρος εκει,  θελει να πειραματιστει σε αυτον για ενα νεο φαρμακο που θα τον θεραπευσει.Ο τρομος ομως για το μικρο θα αρχισει οταν θα βλεπει πνευματα στη κλινικη και κανεις δεν θα τον πιστευει
Στα θετικα.Το εργο πηγαινει προς conjuring    μερια μια και παιζει η LILY something  lol που ειχε παιξει στο  conjuring,. θα λεγα εχει καπιες καλες σκερι στιγμες,που σου φερνουν λιγο γιαπωνεζικα χορορ .βλεπε ΣΑΜΑΡΑ
Οι ερμηνειες ειναι καλες,αν και το μικρο οταν γκαριζει η τσιριζει σου ρχεται να το δωσεις 2 χαστουκια να σταματησει,αλλα και παλι η ερμηνεια του ειναι καλη 
τα σκηνηκα και σκηνοθεσια πολυ καλη,με φοντο την κλινικη που σε πιανει ενα ριγος βλεποντας την,καθως και τη γοτθικη ατμοσφαιρα που εμπνεει.

επισης σε κραταει διαρκως και δεν βαριεσαι η δεν σου ρχεται να το προσπερασεις
 σαν χορορ σου φενεται πως κανει καλα τη δουλεια του να σε τρομαξει   

θα σου φερει λιγο και με ελαφρα πηδηματακια απ την ταινια εκτη αισθηση πωπο τι ταινιαρα εκεινη ιδιως το φιναλε που ο μπρους δεν ηξερε πω εμμμ συνεχιζω 

 στα μισα σιγουρα θα  λες αχ αχ επιτελους ενα ωραιο θριλερ τρομου τι ωραια που δεν πηγα στο τζοκερ και ειδα αυτο με μια πιτσα και μπυρεσ

 

Tα αρνητικα και το ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΙΟΝ


Φτανοντας προς το τελος το εργο σε εχει απολυτη τσιτα και εισαι καθηλωμενος στο πισι ταμπλετ κινητο σμαρτ τβ ωπου βλεπεις αυτη την υπηρεσια .να δεις πως θα εξελιχθει.Και πανω που αρχιζεις να πορωνεσαι και να πινεις με μονορουφι την κοκα κολα ζηρο,η τη βικος η τη σεβεν απ
[ειπαρχει ακομα αυτο; δε θυμαμαι}και το καταλαβαινεις πως η ματια του σκηνοθετη ειναι παντα διαφορετικη απο αλλους,και ο καθε ενας σκηνοθετης θελει να δινει μια διαφορετικη πινελια στο εργο,για να μην ειπαρχει η αντιγραφη και το ξενερωμα,,,,,,,,,αυτο το συγκεκριμενο σου πετα μια

ΣΟΥΠΕΡΒΛΑΚΩΔΕΣ ΑΝΑΤΡΟΠΗ, που δεν ειπηρχε κανενα στοιχειο στη ταινια που να οδηγει σε αυτο το συμπερασμα,,και η τελευταια σκηνη δεν βγαζει κανενα νοημα απολυτως

 8 για την αρχη μεση
0,2 για το τελος 
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΟ ΕΛ ΚΑΜΙΝΟ;;;;; ΜΕ ΕΚΑΨΕ 

 

Επεξ/σία από star12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, star12 είπε

φερνουν λιγο γιαπωνεζικα χορορ .βλεπε ΣΑΜΑΡΑ

Έχει παίξει ο Σαμαράς σε γιαπωνέζικο χόρορ;! Έλα Παναγιά μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ειδα το La Paranza Dei Bambini που ειχε αναφερει και ενας συμφορουμιτης εδω. Το βρηκα μετριο, δεν μου αρεσε η σκηνοθεσια, νομιζω με καλυτερη σκηνοθεσια θα μπορουσε να ηταν πολυ καλυτερο. Ειδικα σε καποια σημεια αλλαζαν οι σκηνες χωρις λογο και χωρις καμια εξηγηση, επρεπε να κανεις μονος σου τη συνδεση, αλλα δεν μου φανηκε πολυ καλλιτεχνικο, μαλλον προς random θα ελεγα.
Κατα τ'αλλα νομιζω ηταν αξιοπρεπης απο θεμα ναπολιτανικης συμπεριφορας και κοινωνικων καταστασεων καθως και λειτουργιας της μαφιας.
Μην το δειτε σε καμια περιπτωση με αγγλικους υποτιτλους, ειναι αθλιοι και μαλλον απο google translate. Εγω βολευτηκα με ιταλικους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Raw (2016)Grave

Αρκετα αποκρουστικη θεματολογια ο κανιβαλισμος και για να πω την αληθεια, με το ζορι καταφερα να τη βγαλω ολοκληρη τη ταινια. Με κρατησε ομως κολλημενο η εξαιρετικη σκηνοθεσια και η ατμοσφαιρα του εργου. Οι ερμηνειες αρκετα καλες επισης.

Στη τελικη ομως, δε καταλαβα τι μηνυμα ειχε η συγκεκριμενη ταινια, και βλεποντας καποιες συνεντευξεις της δημιουργου, ουτε αυτη μου φαινεται να ειχε κατι συγκεκριμενο στο μυαλο της, εκτος απο το να κανει μια προκλητικη ταινια με θεμα ταμπου. Καποιες εξηγησεις, που τη περιγραφουν ως μια ταινια ενηλικιωσης, εθισμου, κοινωνικης αποξενωσης, ενδοοικογενειακης βιας, μου φαινονται πως προσπαθουν υπερβολικα.

6.5/10

Porco Rosso (1992)Οι αερομαχίες του Πόρκο Ρόσο

Δηλωνω μεγαλος φαν του Miyazaki αλλα να πω την αληθεια η ταινια αυτη δε με τρελανε. Ηταν πανεμορφη οπτικα, πολυ πιο προσεγγισιμη στον αληθινο κοσμο σε σχεση με τα υπολοιπα εργα του. Αλλα οι χαρακτηρες δεν ειχαν καλη αναπτυξη και στη τελικη δε υπηρχε καποιο κοινωνικο βαρος στην ιστορια. 

6,5/10

Brightburn (2019)Brightburn: Ζωντανή κόλαση

Αρκετα διασκεδαστικο θριλλερακι αν εισαι με παρεα. Προφανως ειχε κακιστη αναπτυξη χαρακτηρων, ειδικα του μικρου μας πρωταγωνιστη, αλλα πολλες σκηνες ηταν τρομακτικες και γενικα τα ειδικα εφε πολυ καλης ποιοτητας. Ξεχωριστη η ιδεα ενος σκοτεινου σουπερμαν και ενω πιστευω θα μπορουσε να ειχε εκτελεστει καλυτερα, δε πειραζει ας μην ειμαστε αχαριστοι.

6,5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, soter79 είπε

καλημερα παιδες εχθες ειδα στον κινηματογραφο το Adults in the room και το προτεινω ανεπιφυλακτα σε ολους.

Άστο… το είδαμε ζωντανά όλοι μας και το νιώσαμε στο πετσί μας…

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι να απορείς μερικές φορές με τις κριτικές. Η ταινία μπορεί να βασίζεται σε αναμενόμενα plot twist αλλά σε κρατάει στην τσίτα μέχρι τέλους. 

https://www.imdb.com/title/tt4332232/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...