Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Midsommar[2019]

midsommar.jpg

https://www.imdb.com/title/tt8772262/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Τι σουρεαλισμος ηταν αυτος. Μια απο τις πιο περιεργες ταινιες που εχω δει ξεκινώντας πολυ δυνατα και επειτα μπαινει το βασικο story το οποιο θα ελεγα οτι ηταν μια δυνατη εμπειρια με αρκετα disturbing στιγμες μυστηρια μεχρι το τελος και σιγουρα οχι για το mainstream κοινο το οποιο θα την κλεισει στο μισαωρο. Μερικες πολυ creepy σκηνες κρατώντας το horror genre. Απο τον σκηνοθετη του Hereditary το οποιο ηταν σε παρομοιο στυλ αλλα πιο δεμενο και τρομακτικο. Εχει τη δικη του σφραγιδα και στις 2 ταινιες που εχει κανει και πιστευω θα μας απασχολησει αρκετα στο μελλον πανω σε αυτο το ειδος ταινιων. Οσοι θελετε κατι πραγματικα διαφορετικο δειτε την. 7/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Joker

Η μεταμόρφωση ενός διαταραγμένου ανθρωπάκου στον Clown Prince of Crime.

Μου άρεσε ο Batman του Barton. Σιχάθηκα, φυσικά, τον Batman του Schumacher. Και με άφησε παγερά αδιάφορο ο Batman του Nolan. Γιατί; Γιατί απλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάποιος ντυμένος με μάσκα νυχτερίδας και μπέρτα μπορεί να έχει βαθιές υπαρξιακές ανησυχίες, ο όποιος ρεαλισμός για εμένα εξανεμίζεται με το που θα ντυθεί σαν τον καρνάβαλο. Ρεαλισμός και υπερήρωας για εμένα απλά δεν συμβαδίζουν. Αντίστοιχα δεν κατάλαβα τίποτα και από τον καθαγιασμένο Joker του Ledger. Τι το διαφορετικό λοιπόν έχει ο Joker του Phoenix και με τάραξε;

Η διαφορά είναι ότι εδώ η ιδέα του Joker χρησιμοποιείται μόνο για να φέρει τα πολυπόθητα εισιτήρια στα ταμεία. Η ταινία θα μπορούσε να είναι η κάθοδος στην τρέλα οποιουδήποτε ανθρώπου τον οποίο η κοινωνία αφήνει αβοήθητο να βουλιάξει στα προβλήματά του, κληρονομικά και επίκτητα. Και, ίσως, η χρήση του Joker επιτρέπει και στο σενάριο να το τραβήξει λίγο παραπάνω από αντίστοιχες ταινίες όπως το Nightcrawler και να προβεί σε λίγες υπερβολές, αλλά μέχρι εκεί.   

O Phoenix δεν κάνει κάτι παραπάνω από ό,τι συνήθως, γίνεται δηλαδή ο ήρωας που υποδύεται. Έχουμε και άλλους ηθοποιούς αυτής της γενιάς που είναι φανερό ότι ταλαιπωρούνται από τους ρόλους τους (Bale,Gylenhaal), αλλά αυτός πρέπει να περνάει πραγματικά πολύ δύσκολα κατα την περίοδο των γυρισμάτων. Τώρα, βέβαια, χρειάζεται τέτοια υπερπροσπάθεια; Ο Dafoe επίσης έγινε ο Van Gogh, αλλά με λιγότερες φανφάρες. Και αυτά τα λέω για να καταλήξω στην ερώτηση για το αν ο Phoenix αξίζει το Oscar. Είναι αρκετός ένας  αβανταδόρικος ρόλος που τον "ντύνεσαι" απόλυτα, τον μελετάς εξαντλητικά και τον παρουσιάζεις με σωματικό,πνευματικό και ψυχικό πόνο; Για εμένα όχι, αλλά στην περίπτωση του Joker του Phoenix θα κάνω μία εξαίρεση. Ο άνθρωπος συγκλονίζει από την πρώτη ως την τελευταία λήψη.

Η ταινία τώρα, δεν έχει ιδιαίτερη επαφή με το κόμικ, ευτυχώς. Την βλέπει υπεράνετα ο οποιοσδήποτε, δεν χρειάζεται η παραμικρή επαφή με τον Batman και οι ελάχιστες αναφορές είναι εύκολα αντιληπτές. Ο σκηνοθέτης δεν μας είχε δώσει ως τώρα δείγματα βαριάς δουλειάς, όλο κάτι σάχλες τύπου Ηangover είχε να παρουσιάσει. Φωτογραφία, σκηνοθεσία άριστα, η μουσική υπόκρουση λίγο πιο βαρύγδουπη από όσο θα ήθελα. Το γράψιμο το βρήκα λίγο απλοϊκό και όχι αρκετά κοφτερό. Στο τέλος, στην συνέντευξη, περίμενα έναν πολύ πιο έξυπνο, δυνατό μονόλογο, αυτός ήταν πολύ ψόφιος.

Στα πρώτα 5 λεπτά είχαμε τα γνωστά γελάκια στο σινεμά, μετά κόπηκαν και δεν ξανακούστηκαν. Συνολικά, η ταινία είναι ό,τι πιο βρώμικο μπορεί κανείς να ελπίζει ότι μπορεί να δώσει το εμπορικό, mainstream Hollywood. Καλά έκαναν οι συντελεστές και δανείστηκαν το όνομα του Joker για να γυρίσουν αυτήν την εξαιρετική σπουδή πάνω στην τρέλα, ώστε να παγιδέψουν κόσμο και να πάει να την δει. Σαν τις δυο ευτραφείς, φανταχτερά ντυμένες ξανθιές που βγήκαν από την αίθουσα λέγοντας "α, εγώ νόμισα ότι θα ήταν σαν τις Marvel". Κρίμα, καλή τύχη την επόμενη φορά.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, armin είπε

Μια μαλακία και μισή ήταν. Σκέτη αναρχία χωρίς λόγο και χωρίς κανένα απολύτως μήνυμα ενώ ταυτόχρονα δεν ήταν και διασκεδαστική. Την κατατάσσω στην ίδια κατηγορία με το Begotten, Grotesque και άλλες ανούσιες αηδίες του φαλλού για να μην πω το άλλο. 

On topic, είδα the endless - https://www.imdb.com/title/tt3986820/?ref_=tt_sims_tt

Εξαιρετική low profile Lovecraftian ταινία. Με εξαίρεση το τέλος δεν θα δείτε πουθενά τίποτα από εφέ. Η ταινία είναι κατά κύριο λόγο ψυχολογικής και ανθρωπίνων σχέσεων στα πλαίσια μιας αλλόκοτης κατάστασης. Μοιάζει πάρα πολύ με το the Mist του King στο ύφος της όμως όχι τόσο μεγάλη ούτε τόσο μαεστρικά φτιαγμένη αλλά εξαιρετική όπως και να έχει. Ηθοποιία δεν θα δείτε κάτι το ιδιαίτερο όμως είναι αξιοπρεπής χωρίς corny ή cheesy σκηνικά. Σκηνοθετικά και φωτογραφικά είναι οκ χωρίς και πάλι να ξεχωρίζει κάπου. Είναι ξεκάθαρα low budget ταινία όμως είναι από αυτές που λες ότι 1+1=3. 

Από εμένα 7/10, σίγουρα έχει το κάτι παραπάνω, αξίζει και μόνοι σας και με παρέα αλλά είναι καλύτερα να την δείτε μόνοι σας καθώς είναι αργή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

 

On topic, είδα the endless - https://www.imdb.com/title/tt3986820/?ref_=tt_sims_tt

Εξαιρετική low profile Lovecraftian ταινία. Με εξαίρεση το τέλος δεν θα δείτε πουθενά τίποτα από εφέ. Η ταινία είναι κατά κύριο λόγο ψυχολογικής και ανθρωπίνων σχέσεων στα πλαίσια μιας αλλόκοτης κατάστασης. Μοιάζει πάρα πολύ με το the Mist του King στο ύφος της όμως όχι τόσο μεγάλη ούτε τόσο μαεστρικά φτιαγμένη αλλά εξαιρετική όπως και να έχει. Ηθοποιία δεν θα δείτε κάτι το ιδιαίτερο όμως είναι αξιοπρεπής χωρίς corny ή cheesy σκηνικά. Σκηνοθετικά και φωτογραφικά είναι οκ χωρίς και πάλι να ξεχωρίζει κάπου. Είναι ξεκάθαρα low budget ταινία όμως είναι από αυτές που λες ότι 1+1=3. 

Από εμένα 7/10, σίγουρα έχει το κάτι παραπάνω, αξίζει και μόνοι σας και με παρέα αλλά είναι καλύτερα να την δείτε μόνοι σας καθώς είναι αργή. 

Έτυχε και το είδα κι εγώ το endless τη προηγούμενη εβδομάδα. Πολύ ενδιαφέρον πραγματικά. Σου αφήνει κάτι χωρίς να εντυπωσιάζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, DeadOrganPlayer είπε

Έτυχε και το είδα κι εγώ το endless τη προηγούμενη εβδομάδα. Πολύ ενδιαφέρον πραγματικά. Σου αφήνει κάτι χωρίς να εντυπωσιάζει.

 Αν είσαι φίλος Lovecraftian ταινιών σου αφήνει περισσότερα γιατί μπαίνεις στο ζουμί του τι σημαίνει να βλέπεις ταινία του Lovecraft ή που να έχει Lovecraftian θέμα χωρίς να είναι απαραίτητα άμεσα συνδεδεμένο με τις ιστορίες του ίδιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περιεργη ταινια με ιδιαιτερη σκηνοθεσια αλλα με μια ιστορια που σιγουρα εχουμε ξαναδει. Υπερτιμημενη και αδικως κερδισε το oscar. Αρκετα κλισε σε κερδιζει καπως με το συναισθηματικο δεσιμο των χαρακτηρων αλλα και εκει φτανουμε σε πολλες περιπτωσεις την υπερβολη. Εχει μια ζεστασια στο συνολο της αλλα μεχρι εκει. 6.5/10

 

Crawl[2019]

crawl.jpg?fit=650%2C350&ssl=1

https://www.imdb.com/title/tt8364368/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Εδω εχουμε να κανουμε με μια ταινια που θα εβαζε το star Παρασκευη βραδυ στις 11. Τιμια εφε μπολικο splatter σε μια ταινια επιβιωσης με τους 2 πρωταγωνιστες μας να τα βαζουν με μερικους αγριους αλιγατορες ωστε να σωσουν τη ζωη τους μεσα σε αντιξοες συνθηκες. Το τελος της ταινιας το ξερουμε απο το πρωτο 10λεπτο. Σε κραταει η δραση της και ο φοβος που κυριαρχει μεχρι το τελος. Για κατι χαλαρο χωρις πολλα πολλα βλεπετε.  6.2/10

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Scary Stories to Tell in the Dark[2019]

Scary-Stories-Teaser-Poster.jpg

https://www.imdb.com/title/tt3387520/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Δεν ηταν κακη. Ειχε μερικες πολυ καλες σκηνες που θα προκαλεσουν φοβο στον θεατη ενα τιμιο σεναριο για το ειδος και μια ατμοσφαιρα που θυμιζει ταινιες τρομου παλιοτερων ετων. Η μικρη πρωταγωνιστρια μας εξαιρετικη στον ρολο της τα υπολοιπα παιδια απλα οκ. Αξιζει να την δειτε βραδυ με κλειστα φωτα και καλα ηχεια/ακουστικα αφηστε την να σας απορροφησει στις ιστοριες που εχει να πει. 7/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξαναείδα την "απαγορευμένη" (εδώ γελάμε ή κλαίμε;) ταινία "Παύλος Μελάς" μετά από πάρα πολλά χρόνια (μάλλον μας την είχαν προβάλλει στο σχολείο) και πάντα την θυμόμουν.

Δεν υπάρχει σε καλή ποιότητα καθότι (παράλογα εντελώς) "απαγορευμένη"... Προβλήθηκε επεξεργασμένη ψηφιακά πριν λίγες μέρες στην Πτολεμαϊδα γιά την επέτειο του θανάτου αυτού του ήρωα

Καταπληκτική φωτογραφία γιά την εποχή της η ταινία ακόμα και στην κακή ανάλυση που παραθέτω

Εύχομαι να την δούμε σε digital μορφή. Και φυσικά να πάψει η (αδιανόητη) "απαγόρευση"

Παύλος Μελάς (1973)

 

 

 

Επεξ/σία από Coscas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ringu[1998]

9kkyy66naw731.jpg

Μια ταινια που εσκεμμενα δεν εβλεπα τοσα χρονια γιατι ειχα ακουσει για το ποσο τρομακτικη ειναι. Αν αναλογιστουμε το ποτε κυκλοφορησε μπορω να πω οτι επαναπροσδιορισε το horror genre χωρις φθηνα τεχνασματα η gore. Προφανως μεχρι σημερα εχουν βγει πιο τρομακτικες ταινιες πατώντας πανω στο ringu, δεν αναιρει ομως οτι μιλαμε για μια ταινια που στεκεται επαξια ακομα και σημερα προσφεροντας μια καταπληκτικα αποπνικτικη ατμοσφαιρα απο το πρωτο λεπτο μεχρι το τελος. Το ξετυλιγμα της ιστοριας ειναι αριστοτεχνικα φτιαγμενο, οι ηθοποιοι δειχνουν τον τρομο τους απεναντι σε αυτο που αντιμετωπιζουν και η τελικη σκηνη της Σεντακο σιγουρα θα αποτυπωθει για τα καλα στο μυαλο του θεατη. Θα δω και το αμερικανικο και ισως και το Ringu 2 αν και σαν το αυθεντικο δυσκολα να ειναι. Μπραβο στους Ιαπωνες παντα ηταν και ειναι νουμερο ενα στο horror genre. 8/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Autopsy of Jane Doe[2016]

MV5-BMj-A2-MTEz-Mzkz-M15-BMl5-Ban-Bn-Xk-

https://www.imdb.com/title/tt3289956/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Τι πρωτοτυπο εργακι ηταν αυτο. Μπαινει πολυ δυνατα και κανει τον θεατη να απορει με το τι πραγματικα συμβαινει με αυτο το πτωμα. Προς το τελος παει υπερβολικα προς το supernatural ενω θα μπορουσε καλλιστα να μπει σε πιο mainstream οδους και να ξεδιπλωθει διαφορετικα το δευτερο μισο της ταινιας. Εφοσον αποδεχθουμε οτι η ταινια επιλεγει το υπερφυσικο για να προχωρησει θα μας κρατησει μεχρι το τελος σε μεγαλη ενταση και θα δουμε οτι παρολο που διαδραματιζετε μεσα σε ενα νεκροτομειο απο πισω υπαρχει ενα τεραστιο backstory που απορω πως το σκεφτηκε ο σκηνοθετης και το υλοποιησε. Δειτε την και απλα αφεθειτε σε οτι θα δειτε χωρις να ρωτατε τι ειναι αυτο που βλεπω. 7.7/10

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Arkin είπε

Προς το τέλος...

Αυτό που γράφεις, εγώ που έχω δει την ταινία, προσωπικά το θεωρώ σπόιλερ, δεν θα ήθελα καθόλου να το ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Arkin είπε

Ringu[1998]

9kkyy66naw731.jpg

Μια ταινια που εσκεμμενα δεν εβλεπα τοσα χρονια γιατι ειχα ακουσει για το ποσο τρομακτικη ειναι. Αν αναλογιστουμε το ποτε κυκλοφορησε μπορω να πω οτι επαναπροσδιορισε το horror genre χωρις φθηνα τεχνασματα η gore. Προφανως μεχρι σημερα εχουν βγει πιο τρομακτικες ταινιες πατώντας πανω στο ringu, δεν αναιρει ομως οτι μιλαμε για μια ταινια που στεκεται επαξια ακομα και σημερα προσφεροντας μια καταπληκτικα αποπνικτικη ατμοσφαιρα απο το πρωτο λεπτο μεχρι το τελος. Το ξετυλιγμα της ιστοριας ειναι αριστοτεχνικα φτιαγμενο, οι ηθοποιοι δειχνουν τον τρομο τους απεναντι σε αυτο που αντιμετωπιζουν και η τελικη σκηνη της Σεντακο σιγουρα θα αποτυπωθει για τα καλα στο μυαλο του θεατη. Θα δω και το αμερικανικο και ισως και το Ringu 2 αν και σαν το αυθεντικο δυσκολα να ειναι. Μπραβο στους Ιαπωνες παντα ηταν και ειναι νουμερο ενα στο horror genre. 8/10

Ποια θεωρείς πιο τρομακτικά? Διότι προσωπικά δυσκολεύομαι να σκεφτώ. Φυσικά είναι προσωπικό το τι τρομάζει τον καθένα από εμάς.

 

Το αμερικάνικο remake είναι αξιοπρεπές αλλά σε καμία περίπτωση δεν καταφέρνει να δώσει την ίδια ατμόσφαιρα και το ίδιο κλειστοφοβικό συναίσθημα (πχ της τελευταίας σκηνής όπως είπες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Wayward είπε

Ποια θεωρείς πιο τρομακτικά? Διότι προσωπικά δυσκολεύομαι να σκεφτώ. Φυσικά είναι προσωπικό το τι τρομάζει τον καθένα από εμάς.

Το αμερικάνικο remake είναι αξιοπρεπές αλλά σε καμία περίπτωση δεν καταφέρνει να δώσει την ίδια ατμόσφαιρα και το ίδιο κλειστοφοβικό συναίσθημα (πχ της τελευταίας σκηνής όπως είπες)

Τα horror στυλ ringu πατανε πολυ πανω στην ατμοσφαιρα και στον φοβο των χαρακτηρων ωστε να βγαλουν προς τον θεατη αυτο που θελουν. Ο τρομος στα ματια των ηθοποιων αντανακλαει αμεσα και στους θεατες. Παρομοιο στυλ το Ju-on το ειχα δει στα 14 μου και ειχα τρομαξει αρκετα. Τα horror στυλ εξορκιστη βασιζονται πολυ στο να εκπληξουν τον θεατη και περα απο την ατμοσφαιρα με gore στοιχεια κτλ. Οι ταινιες στυλ conjuring/insidious ειναι μεταμοντερνες εκδοχες οσων εχουμε δει προσθετοντας καποια δικα τους νεα στοιχεια. Οι ταινιες στυλ saw/hostel που δεν μου αρεσουν πατανε πανω καθαρα στο gore και στο πολυ αιμα για να τρομαξουν τον θεατη η καποιες φορες να του προκαλεσουν αηδια η ενοχληση. Μετα απο πολλα horror/θριλερ δεν μπορω να πω οτι τρομαζω ευκολα. Προσπαθω ομως να αφεθω και να με απορροφησει η καθε ταινια ωστε να παρω αυτο που ηθελε να δωσει ο σκηνοθετης οταν εκανε την ταινια. Μικροι τρομαζαμε πολυ πιο ευκολα οτιδηποτε ηταν καινουργιο για τα μικρα σε ηλικια μυαλα μας. Καπου αλλαζει ολο αυτο και μενει η νοσταλγια και ο φοβος που νιωθαμε οταν βλεπαμε παρομοιες ταινιες μικροι. Το genre εχει εξελιχθει πολυ με τα χρονια με jump scares gore ατμοσφαιρα που δεν ξερω τι αλλο μπορει να δωσει στο μελλον. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το Ju-on είναι καλό ναι. Το gore από μόνο του το βαριέμαι και εγώ.

Επειδή και εγώ έχω δει πάρα πολλά horror αναρωτιέμαι ποιες μεταγενέστερες του Ringu ταινίες θεωρείς πιο τρομακτικές διότι δε θυμάμαι να έχω πετύχει και πολλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...