Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, rus είπε

Συμφωνα με το imdb είναι ρωσοαμερικανικο.

Βασικα η εθνικοτητα μιας ταινιας δεν καθοριζεται από τη γλωσσα που μιλανε οι ηθοποιοι ή το που ζουν/καταγονται, αλλα από την εθνικοτητα των εταιριων παραγωγης της.

Αυτό είναι ψιλά γράμματα. Αν η ταινία ήταν χρηματοδοτημένη από το Ελληνικό υπουργείο πολιτισμού(το έκαψα, το ξέρω), δεν θα μιλάγαμε για Ελληνικό κινηματογράφο. Όταν μιλάμε για Κορεάτικη ταινία, οι 9 στους 10 θα καταλάβουμε "ταινία η οποία έχει χαρακτηριστικά Κορεάτικης ταινίας και ηθοποιούς που μιλάνε ως επί το πλείστον - αν όχι αποκλειστικά - Κορεάτικα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Once upon a time in Hollywood

To Hollywood, οι αμερικανικές τηλεοπτικές σειρές και η Τσινετσιτά μέσα από τα μάτια ενός 40άρη ηθοποιού σε πτώση και του κασκαντέρ του.

Είσαι ο Ταραντίνο, όνομα εγγύηση. Αποδεδειγμένα έχεις ικανότητες, οι οποίες φαίνονται και σε αυτήν σου την ταινία, η σκηνή με το κοριτσάκι και τον Λίο  και της "εφόδου" του Πιτ στο ράντσο είναι γνήσια καλός κινηματογράφος. Ούτε μία σχετικά καλή σκηνή με τον Bruce Lee -απίστευτος ο ντόρος που έγινε για αυτήν-, ούτε το χάΙδεμα στο αγγελικό πρόσωπο της Robbie φτιάχνουν ταινία. Αφού, λοιπόν ρε φίλε, δεν έχεις μία πλήρη καλή ιδέα για ταινία, γιατί το κάνεις αυτό; Τι θέλεις να δείξεις; Μία συρραφή λίγων καλών και πολλών μέτριων σκηνών χωρίς πραγματική πλοκή δεν είναι ταινία. Και το φινάλε; Τι είναι όλα αυτά;  Μόνο ως inside joke του συναφιού σου μπορώ να το εκλάβω, και πάλι δεν μου φαίνεται πολύ επιτυχημένο. To "Επιχείρησις Γης Μαδιάμ" είναι πολλές φορές καλύτερο.

Το είχα ψιλοπάρει χαμπάρι, αλλά ο Λίο είναι πολύ σοβαρός ηθοποιός. Η σκηνή στο σαλούν που ξεχνάει τα λόγια του θέλει πολλή ικανότητα, και η σκηνή με το κοριτσάκι είναι από τις κορυφαίες της καριέρας του, τον έβλεπα με πολύ περισσότερο ενδιαφέρον και από την κούκλα (κυριολεκτικά και μεταφορικά) Robbie. Πιο πανω, στην "κριτική" μου για το Ad astra  έγραψα ότι  "ο Brad ΟΚ, αλλά ίδιος όπως σε όλες τις αντίστοιχες ταινίες του". Επειδή και εδώ ίδος ήταν, έψαξα στην μνήμη μου να βρω όχι τρεις, όχι δύο, μία του ταινία που να μην μισοκλείνει ματάκα-σηκώνει φρυδάκια-σουφρώνει χειλάκια-σφίγγει σαγονάκι. Δεν βρήκα. Brad, o Leo σε έχει αφήσει έτη φωτός πίσω.

Δεν βλέπω σε ποιον απευθύνεται η ταινία, ούτε την χρησιμότητά της. 

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2019 στις 2:41 ΜΜ, stefanosgeo είπε

Searching 

https://www.imdb.com/title/tt7668870/

Κορεάτικό με αρκετή τεχνολογία και σασπένς και με περίεργη σκηνοθεσία (μέσα από οθόνες υπολογιστή/κινητών) σε κρατάει στη τσίτα μέχρι το τελευταίο λεπτό. Το απόλαυσα...

Νομίζω ότι είναι από τις λίγες ταινίες που αποδεικνύουν ότι το σενάριο και η σκηνοθεσία μπορεί να πάρει 1 τυπακο και μια οθόνη υπολογιστή και να σε καθίσει μέχρι το τελευταίο λεπτό....ούτε εφφέ ..ούτε ονόματα ..ούτε τίποτα

Ταινιαρα : 9/10

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, masteripper είπε

Νομίζω ότι είναι από τις λίγες ταινίες που αποδεικνύουν ότι το σενάριο και η σκηνοθεσία μπορεί να πάρει 1 τυπακο και μια οθόνη υπολογιστή και να σε καθίσει μέχρι το τελευταίο λεπτό....ούτε εφφέ ..ούτε ονόματα ..ούτε τίποτα

Ταινιαρα : 9/10

Ημουν απο τους πρωτους που ειχα δει την συγκεκριμενη ταινια και την προτεινα ως 10/10 που μονο σε μια ακομα ταινια εχω βαλει(the terror live). Oσοι την ειδαν την απολαυσαν και οντως ειναι μια ταινια χαμηλου budget που σε κραταει απο την αρχη μεχρι το τελος με εναν τελειως πρωτοτυπο τροπο σκηνοθεσιας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Voodooman είπε

Once upon a time in Hollywood

To Hollywood, οι αμερικανικές τηλεοπτικές σειρές και η Τσινετσιτά μέσα από τα μάτια ενός 40άρη ηθοποιού σε πτώση και του κασκαντέρ του.

Είσαι ο Ταραντίνο, όνομα εγγύηση. Αποδεδειγμένα έχεις ικανότητες, οι οποίες φαίνονται και σε αυτήν σου την ταινία, η σκηνή με το κοριτσάκι και τον Λίο  και της "εφόδου" του Πιτ στο ράντσο είναι γνήσια καλός κινηματογράφος. Ούτε μία σχετικά καλή σκηνή με τον Bruce Lee -απίστευτος ο ντόρος που έγινε για αυτήν-, ούτε το χάΙδεμα στο αγγελικό πρόσωπο της Robbie φτιάχνουν ταινία. Αφού, λοιπόν ρε φίλε, δεν έχεις μία πλήρη καλή ιδέα για ταινία, γιατί το κάνεις αυτό; Τι θέλεις να δείξεις; Μία συρραφή λίγων καλών και πολλών μέτριων σκηνών χωρίς πραγματική πλοκή δεν είναι ταινία. Και το φινάλε; Τι είναι όλα αυτά;  Μόνο ως inside joke του συναφιού σου μπορώ να το εκλάβω, και πάλι δεν μου φαίνεται πολύ επιτυχημένο. To "Επιχείρησις Γης Μαδιάμ" είναι πολλές φορές καλύτερο.

Το είχα ψιλοπάρει χαμπάρι, αλλά ο Λίο είναι πολύ σοβαρός ηθοποιός. Η σκηνή στο σαλούν που ξεχνάει τα λόγια του θέλει πολλή ικανότητα, και η σκηνή με το κοριτσάκι είναι από τις κορυφαίες της καριέρας του, τον έβλεπα με πολύ περισσότερο ενδιαφέρον και από την κούκλα (κυριολεκτικά και μεταφορικά) Robbie. Πιο πανω, στην "κριτική" μου για το Ad astra  έγραψα ότι  "ο Brad ΟΚ, αλλά ίδιος όπως σε όλες τις αντίστοιχες ταινίες του". Επειδή και εδώ ίδος ήταν, έψαξα στην μνήμη μου να βρω όχι τρεις, όχι δύο, μία του ταινία που να μην μισοκλείνει ματάκα-σηκώνει φρυδάκια-σουφρώνει χειλάκια-σφίγγει σαγονάκι. Δεν βρήκα. Brad, o Leo σε έχει αφήσει έτη φωτός πίσω.

Δεν βλέπω σε ποιον απευθύνεται η ταινία, ούτε την χρησιμότητά της. 

Άλλη μια ταινία για όποιον θέλει να «σπαταλήσει» 2 ώρες από την ζωή του…

Αν την δείτε, πηγαίνετε κατευθείαν στα τελευταία δέκα λεπτά…

Όλο το προηγούμενο είναι απλά για όσους έχουν πρόβλημα αϋπνίας…

2/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, armin είπε

@bromiaris Πολυ ευκολα κοιμασαι ρε φιλε, καλυτερα να το κοιταξεις αυτο..

Ε τι να κάνουμε… βλέπεις η δική μου «υπνηλία» δεν καταλαβαίνει από φανταχτερά ονόματα όπως Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Quentin Tarantino κλπ… γιατί ακόμα και πίσω από αυτά μπορεί να κρύβονται οι μεγαλύτερες πατάτες… σαν αυτές που βγάζει το κάτω Νευροκόπι…

Και επίσης με την σειρά μου να επιβεβαιώσω και εγώ την πολύ καλή ταινία Parasite (2019)

7.9 και λίγο της βάζω…

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α βρισκομαστε στη παρουσια μεγαλου επαναστατη του σινεμα. Μα να μην εντυπωσιαζεσαι αυτοματα απο φανταχτερα ονοματα του Χολιγουντ??!! Τουλαχιστον ριζοσπαστικο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, armin είπε

Α βρισκομαστε στη παρουσια μεγαλου επαναστατη του σινεμα. Μα να μην εντυπωσιαζεσαι αυτοματα απο φανταχτερα ονοματα του Χολιγουντ??!! Τουλαχιστον ριζοσπαστικο...

Είδες κάτι πράγματα…;;; τς τς τς…!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=8&v=q7ceQWJ4cn0

 

μετρια ταινια, αλλα καλη για βραδινο ΣΚ που ξεμεινατε σπιτι.

Δεν εχει καποιο τρομερο σεναριο, οι ηθοποιοι παιζουν φασον, αλλα τουλαχιστον δεν βαριεσαι καθως την βλεπεις και τσουλαει ευχαριστα η ωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το Raazi...

Αν και αγαπώ αυτού του είδου τις ταινίες, περίμενα μετά την περιγραφή του φίλου σινεφίλ, να δω κάτι αντίστοιχο με τους μουσουλμάνους τρομοκράτες στο ξενοδοχείο με πρωταγωνιστή τον ωραίο Ινδό τυπά.

Τελικά δε με συνεπήρε αν και πέρασε ευχάριστα το 2ωρο...Με το ζόρι θα έβαζα 7,5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, bromiaris είπε

Αν την δείτε, πηγαίνετε κατευθείαν στα τελευταία δέκα λεπτά…

Για να δούνε τι; το χειρότερο και πιο ξεκάρφωτο σημείο της ταινίας; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IT chapter 2 2019, όπως και στην πρώτη το ιδιο και στην 2η έριξα εναν υπνάκο κανένα μισάωρο. Απλά δεν θα ξαναδω ταινια ντεμεκ τρομου. τα ιδια σκατά ειναι ολες, για παιδάκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Downton Abbey

 

H ταινια απο την ομωνυμη σειρα .

Στην ουσια προκειται για ενα μεγαλο επεισοδιο ,φροντισμενο μεχρι την τελευταια λεπτομερεια και  πλουσια παραγωγη  .Για τους φιλους της σειρας ειναι κατι που πρεπει να δουν .

 

7/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...