Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 24/12/2019 στις 9:51 ΠΜ, 2MikronS είπε

Ειδα το midsomar...............

https://www.imdb.com/title/tt8772262/?ref_=nv_sr_srsg_0

Μετα απο τις κριτικες που διαβασα ειπα θα περασω απογευμα με ταινιαρα.

Απο τις λιγες φορες που ενιωσα τοσο μ@λ@κας και πεταξα 2,5 ωρες απο τη ζωη μου. Τρελο απιστευτα διαφημιζομενο σκουπιδι που δεν αξιζει ουτε ο χρονος του κατεβασματος.  Οποιος αλλος μπει στο τρυπακι............ περαστικα του.

Το έχουμε πει πολλές φορές ότι το γούστο είναι διαφορετικό για τον καθένα όμως για να το λες σκουπίδι τότε απλά δεν μπορείς να μπεις στον ψυχολογικό χαρακτήρα τέτοιας ταινίας. Κοινώς είσαι στη φάση "έχω χάσει τη μπάλα". Είναι σίγουρο ότι προτιμάς κάτι σε στυλ kill list το οποίο ναι μεν γαμηστερο αλλά σε καμία περίπτωση τόσο απαιτητικό όσο το midsommar και επίσης πολύ πιο βατό. 

Η ταινία είναι απλά αριστούργημα, όχι βατή όμως. Δεν μπορούν εκ των πραγμάτων να την εκτιμήσουν όλοι. Το λέγαμε όλοι ότι πρόκειται για μια νέα εκδοχή του Wicker Man (του παλιού) οπότε θα πρέπει να σου αρέσει και η θεματολογία αλλά και ο τρόπος σκηνοθεσίας για το εκτιμήσεις δεόντως. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Animal Kingdom

Μετέφηβος χάνει την μάνα του από καρκίνο και πάει να ζήσει με τα τέσσερα αδέρφια της που αποτελούν μία συμμορία ληστών με κινητήρια δύναμη την...γιαγιά του.

Αργό, επίτηδες κατατονικό και μίζερο φιλμ, χωρίς φωνές και επιφανειακά δράματα, αλλά με πολλή ένταση από κάτω. Απόλυτα ρεαλιστικό σε όλες του τις πτυχές, από τις ερμηνείες μέχρι τις σκηνές δράσης. Προσωπικά δεν με ξετρέλανε, αλλά δίκαια η ερμηνεία της "μαμάς" ήταν υποψήφια για όσκαρ. Αηδιαστική, καταπιεστική, αδίστακτη, αλύγιστη, με τα γλυκά της, με τα φαγητά της, με τα όλα της.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ad Astra 

Μία άψογη ερμηνεία από το Μπραντ Πιτ ως προς το δραματικό κομμάτι μου τη χάλασε η χαλαρότητα και ευκολία την οποία σου περνά η ταινία (θα είναι άραγε ποτέ εφικτό;;;;;) των ταξιδιών στην Σελήνη , τον Άρη τον Πλούτωνα και γενικά στον σύμπαν λες και μπαίνεις στο Λεωφορείο ή στο καράβι να  ταξιδέψεις στη γη. Σε αυτό το κομμάτι θύμισε λίγο star trek. 😊Αυτά και δε νομίζω ότι θα καθόμουν ποτέ να την ξανάβλεπα.

Δεν θα μπω στον πειρασμό να της βάλω βαθμολογία την αφήνω εκεί που την έχει το imod αν και το θεωρώ λίγο υψηλό.

 

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jeremiah Johnson (1972)

οταν συνειδητοποιεις οτι το meme  βασιζεται σε αληθινο θρυλο της Αγριας Δυσης με το ψευδωνυμο Liver-Eating Johnson.

η ταινια ειναι αριστουργημα, δειτε την.

giphy.gif

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Circle https://www.imdb.com/title/tt3118452/?ref_=tt_urv

Iδιαιτερη ταινια, βασισμενη 100% στους διαλογους. Προσωπικα μου αρεσουν αυτες οι ταινιες τυπου "βαλε Χ αγνωστους σε ενα δωματιο και αστους να φαγωθουν" γιατι προβαλουν διαφορα θεματα ηθικης κλπ. Το κακο σε αυτην την εκδοχη της ταινιας ηταν πως επελεξαν να βαλουν 50 ατομα. Πολλα, παρα πολλα. Οκ εχει βαση ετσι οπως το παρουσιαζουν, αλλα... πολλα. Χανοντας χρονο λοιπον με τοσα ατομα, οι δημιουργοι δεν καταφερνουν να στησουν τελεια το ολο concept του τι γινεται και αναλωνονται μοναχα στο φαγωμα. 
Προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα με αυτο, αφου αυτο με ενδιαφερει στο κατω κατω να δω, αλλα θα ηθελα το τελος να μην ειναι τοσο ξεκουδουνο.

6/10, οσο εχει στο IMDB δλδ και αν ειχαν δωσει λιγο μεγαλυτερη βαση στα παραπανω, θα τους εβαζα 8, διοτι οι διαλογοι και οι ηθικολογιες ηταν αρτιοτατα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τζούντι

Ταινία Βιογραφία.Την είδα χωρίς να ξέρω για την ζωή της πραγματικής πρωταγωνίστριας για την οποία διάβασα μετά.Αξιόλογη ταινία που αξίζει να τη δει κάποιος με τέλος το οποίο έχουν αρκετοί διάσημοι κυρίως  μουσικοί ηθοποιοί και γενικά καλιτέχνες. Tο τίμημα της δόξας.

Βέβαια δεν είναι ακριβώς βιογραφία αλλά μας περιγράφει  στιγμές λίγο πριν το τέλος με μικρές εικόνες ενδιάμεσα κυρίως από βιώματά της.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα χθες την ταινία "Ευτυχία".

Είχα πάει στο σινεμά έχοντας στο μυαλό μου μια τίγκα αριστερή Ευτυχία που μπαίνει στο μάτι όλων κλπ κλπ βγήκα απ'το σινεμά ψάχνοντας να βρω την σεναριογράφο μπας και μπορέσω να την γιαουρτώσω που την κόντυνε τόσο πολύ για να την κάνει για όλη την οικογένεια που το μόνο αριστερό (να'χαμε να λέγαμε δηλαδή αριστερό όσο αριστερό είναι π.χ. το Χόλιγουντ και ο Ομπάμα) που άφησε πάνω της ήταν τον γκεϊ φίλο της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Irishman

Η αμερικανική πολιτική,συνδικαλιστική και γκανγκστερική ζωή του '60 και του '70 μέσα από τα μάτια ενός Ιρλανδού μπράβου.

Ο Scorsese μαζεύει τα φιλαράκια του, παίρνει μαζί και το νέο αίμα που έχει αναδειχθεί μέσα από νεώτερες γκανγκστερικές ιστορίες  (Cannavale, Graham) και μας δίνει μία τεράστια σε διάρκεια, έκταση και βάθος τοιχογραφία της νεώτερης Αμερικής. Με την συνηθισμένη σκηνοθεσία, φωτογραφία, μουσική κάνει εν έτει 2019 "παλιό" κινηματογράφο, αλλά τόσο κλασικό που δεν μπορείς παρά να υποκλιθείς. Δεν του λείπει τίποτα από την ενέργεια των παλιότερων γκανγκστερικών επών του και απλά θέλει λίγη προσοχή με τα ονόματα, γιατί είναι πολλά και περίεργα. Η πλοκή πάντως προχωρά σχετικά εύκολα, αν αναλογιστούμε το εύρος σε χρόνια και πρόσωπα που καλύπτει.

Για εμένα την παράσταση κλέβει ο Pacino. Μετά από αμέτρητες αηδίες και επιδείξεις μανιέρας βρίσκει ξανά το κέφι του και μας κάνει να τρομάξουμε, να γελάσουμε, να σκεφτούμε. 

Όλα καλά λοιπόν; Όχι. Αυτό το CGI πάνω στον De Niro δεν παλεύεται με τίποτα. Όποτε τον έβλεπα νεαρό με αποπροσανατόλιζε  και δεν μπορούσα να παρακολουθήσω την ταινία, για να μην αναφέρω τα μπλε μάτια. Τέτοιο ζόρι είχα να φάω από τo J.Edgar, που επίσης δεν μπορούσα να παρακολουθήσω λόγωτ του φριχτού μακιγιάζ του Di Caprio. Και δεν θα ήταν μεγάλο αυτό το πρόβλημα, αν δεν ήταν τόσο μεγάλη η χρονική διάρκεια που ο De Niro απεικονίζεται νεαρότερος. Αυτή η αηδία μου χάλασε όλη την ταινία και είναι κρίμα, γιατί και αυτός στις "κανονικές" του σκηνές θυμίζει τον De Niro του παρελθόντος.

Η ταινία είναι γεμάτη με αξιομνημόνευτες σκηνές, καταπληκτικές ερμηνείες και άρωμα ενός κινηματογραφικού είδους αποδοσμένου με τέτοιον τρόπο, όπως δεν θα το δούμε από κανέναν άλλον σκηνοθέτη. Σας ευχαριστούμε, κύριε Σκορσέζε.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φύλακας άγγελος έπεσε

Όποιος θέλει κάτι ελαφρύ χωρίς γρίφους .Κλασική Αμερικάνικη περιπέτεια που στο τέλος ο καλός κερδίζει και τα παίρνει όλα.Αρκετή δράση σε διάφορα σημεία.Ο Μπάτλερ έχει καθιερωθεί σε τέτοιους ρόλους και έχω την εντύπωση ότι δεν θα τον δούμε και σε κάτι ποιοτικότερο.

Βλέπετε ευχάριστα κάπου εκεί στο τέλος λες άντε να τον καθαρίσει να τελειώνουμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sobibor

https://www.imdb.com/title/tt6324614/?ref_=fn_al_tt_1

Αν και με σχετικά χαμηλή βαθμολογία, το είδα χθες. Η πραγματική ιστορία απόδρασης από ένα στρατόπεδο συγκέντρωσης Εβραίων στο Β Παγκόσμιο.

Αν και κάποιες στιγμές θύμισε ταινίες προπαγάνδας από τη Σ.Ένωση, πρέπει να πω ότι συνολικά με άγγιξε. Το 6,3 είναι λίγο, ένα 7 ίσως να ήταν πιο δίκαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εβαλα να δω το Inside Job κανα μισαωρο αλλα δεν εχω καταλαβει σχεδον τιποτα απο αυτα που εχει πει μεχρι ωρας. Γενικα δεν εχω σχεση με τα οικονομικα κλπ. Μπορει καποιος να μου περι τινος ακριβως προκεται και αν θα μπορουσε να μου προτεινει καποιες εννοιες η οτιδηποτε αλλο σχετικο, ωστε να το διαβασω και να αποκτησω μια στοιχειωδης γνωση πανω σε αυτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 Underground

B movie με τεράστιο budget. Ταινία σκουπίδι με γρήγορα αυτοκίνητα και εκρήξεις, στην οποία έχουν γίνει τόσα λάθη στη σκηνοθεσία και στο μοντάζ που καταντάει γραφική.

Δεν υπάρχει λόγος να χάσετε τον χρόνο σας εδώ.

2/10

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Fan είπε

6 Underground

B movie με τεράστιο budget. Ταινία σκουπίδι με γρήγορα αυτοκίνητα και εκρήξεις, στην οποία έχουν γίνει τόσα λάθη στη σκηνοθεσία και στο μοντάζ που καταντάει γραφική.

Δεν υπάρχει λόγος να χάσετε τον χρόνο σας εδώ.

2/10

B, C κ.λ.π. λεγονται οι ταινιες αναλογα με το budget της παραγωγης. Αυτη ηταν τοτε ΑΑΑΑΑ movie.  B εσυ εννοεις οτι δε σου σρεσε και πολυ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

12 ώρες πριν, Petalidas είπε

Καλησπερα, εβαλα να δω το Inside Job κανα μισαωρο αλλα δεν εχω καταλαβει σχεδον τιποτα απο αυτα που εχει πει μεχρι ωρας. Γενικα δεν εχω σχεση με τα οικονομικα κλπ. Μπορει καποιος να μου περι τινος ακριβως προκεται και αν θα μπορουσε να μου προτεινει καποιες εννοιες η οτιδηποτε αλλο σχετικο, ωστε να το διαβασω και να αποκτησω μια στοιχειωδης γνωση πανω σε αυτα;

Ναι. Έχουν περάσει κάποια χρονάκια από τότε που το είδα το ντοκιμαντέρ. Απ'οτι θυμάμαι το tl;dw (too long; dont watch) είναι... Ο τραπεζικός τομέας σε κάποια φάση κατάφερε να κάνει σχεδόν ο,τι γουστάρει χωρίς ρίσκο και κόστος για τον ίδιο. Κάποιοι πολιτικοί οι οποίοι τα έπαιρναν απ'αυτούς αφαίρεσαν κάποιους νόμους, επιτροπές, υπηρεσίες κλπ που τους περιόριζαν, δηλαδή έκαναν deregulation κλπ κλπ. Όσο μεγαλύτερο ρίσκο έχει ένα δάνειο τόσο περισσότερο τόκο πρέπει να πληρώσει αυτός που παίρνει αυτό το δάνειο. Αυτό συμφέρει την τράπεζα βραχυχρόνια αλλά μακροχρόνια μπορεί να εξελιχθεί σε βόμβα. Αυτή η βόμβα υπό φυσιολογικές συνθήκες όχι μόνο δεν θα γινόταν (γιατί θα υπήρχαν νόμοι κλπ που θα το απαγόρευαν) αλλά αν γινόταν θα έσκαγε και στα χέρια των τραπεζών και τραπεζιτών. Στην πραγματικότητα όμως τα γκολτεν μποϊς των τραπεζών έκαναν πάρτι με κόκες και πόρνες κλπ και έτρωγαν πολλά απ'τα χρήματα που έβγαιναν μέχρι να σκάσει. Μετά η Κυβέρνηση τους έσωσε (τους έκανε bail out) και δεν τους κυνήγησε ιδιαίτερα νομικά. Κάπως έτσι αυτοί συνεχίζουν τα δικά τους με παρόμοιους τρόπους. Αυτά φυσικά τα πληρώνει μερίδα του απλού κόσμου που έχασε τις οικονομίες του, την δουλειά του, το σπίτι του κλπ και όλη η κοινωνία που τους έκανε bail out.

Το παράξενο με αυτό το ντοκιμαντέρ απ'οτι θυμάμαι είναι πως καταφέρνει να αποφύγει ερμηνείες συστημικού τύπου, θα καταλήξει να σου πει ουσιαστικά πως φταίνε οι banksters (απ'το gangster και το banker) και κάποιοι διεφθαρμένοι πολιτικοί. Είναι λίγο σαν κάποιους φιλελεύθερους της εποχής που αν τους ρωτήσεις ποια είναι τα σημαντικότερα προβλήματα πολύ πιθανόν οι περισσότεροι να σου πουν... ο σεξισμός ή ο ρατσισμός ή η μη ανοχή στην διαφορετικότητα ή ο Πούτιν και ο Τράμπ κλπ. Δεν κάνουν ακριβώς λάθος ούτε αυτοί ούτε το ντοκιμαντέρ. Tο πιθανότερο όμως είναι να μην σου πουν καθόλου ή να είναι σχετικά απαθείς για τον νεοφιλελευθερισμό, την οικονομική ανισότητα, για τα εργατικά δικαιώματα, τις συντάξεις κλπ.

Τι να διαβάσεις;; Διάβασε για τον νεοφιλελευθερισμό. Άρχισε απ'το Δόγμα του σοκ της Ναόμι Κλαιν (ξέρω, τυπική πρόταση στο είδος) και το αρκετά πιο πρόσφατο "Globalists: The End of Empire and the Birth of Neoliberalism" του Quinn Slobodian.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mid 90s (2018)Mid90s

Αρκετα καλη ταινια, νομιζω σκηνοθετικο ντεμπουτο του Τζονα Χιλ, ο οποιος δειχνει πολυ ικανος και οξυδερκης πισω απο το φακο. Το σεναριο και οι διαλογοι δυστυχως δεν ειναι πληρως συνειδητοποιημενα και καποιες φορες η ταινια επαναλαμβανεται. Η αγαπημενη μου ερμηνεια ηταν του Lucas Hedges, οπου ο Τζονα Χιλ χειριστηκε με εξαιρετικο τροπο τη ψυχοσυνθεση αυτου του χαρακτηρα. Η νοσταλγια για τα 90s ηταν σιγουρα μεγαλο selling point της ταινιας αυτης, και μπραβο τους που το χειριστηκαν διακριτικα το θεμα σε αντιθεση με κατι stranger things που ειναι σα να μπαινεις σε λουνα παρκ με θεμα τα 80s.

7/10

Knives Out (2019)Στα Μαχαίρια

Εξυπνη ταινια μυστηριου σε στυλ Αγκαθα Κριστυ. Πολυ ομορφη ατμοσφαιρα, ποικιλομορφοι χαρακτηρες, φανταστικοι διαλογοι γεματοι χιουμορ. Η πλοκη θα μπορουσε να ηταν πιο εξυπνη και μοντερνα, αλλα γενικα ειναι μια ταινια για ολους, (απο τον φανατικο σινεφιλ μεχρι τον κοινο θεατη), φαινομενο πολυ σπανιο δυστυχως...

7.5/10

Gattaca (1997)Γκάτακα

Ταινιαρα. Πραγματικα ενα απο τα καλυτερα sci-fi που εχω δει. Δε μπορω να θυμηθω καποιο ελαττωμα. Μια φανταστικη ιστορια, σφιχτοδεμενη πλοκη, απιστευτες ερμηνειες. Αυτα. Ξεχασμενο διαμαντακι κατ'εμε.

8.5/10

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...