Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Marriage Story 

Απιστευτες ερμηνειες απο Kylo Ren, Scarlett Johansson, ωραια μουσικη, περασε η ωρα νερο δε το καταλαβα, τι ταινιαρα βγαλανε δε πηρα χαμπαρι

To θεμα της ταινιας ειναι ιδιαιτερα depressing θα ελεγα, οποτε να εχετε και χαρτομαντηλα διπλα για τους ρομαντικους

Δειτε την χθες 

 

Επεξ/σία από najinblue3
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Parasite

Αριστούργημα. Ακόμη ένα από τον συγκεκριμένο σκηνοθέτη. Όλα στην εντέλεια. Ερμηνείες, ρυθμός, σενάριο, συμβολισμοί, σχολιασμοί, εικόνες, μοντάζ κτλ

Για όποιον αναρωτιέται που είναι οι σπουδαίες σκηνοθέτες σήμερα, να ένα πολύ καλό παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Portrait de la jeune fille en feu  - Portrait of a lady on fire.

https://www.imdb.com/title/tt8613070/?ref_=nv_sr_srsg_0

Δεν ειναι τοσο καλο οσο λενε και ολες οι gay ταινιες ειναι υπερτιμημενες για καποιο "γνωστο" λογο. Αν τη ταινια δε τη σωζανε στο τελευταιο 10λεπτο θα χαναμε τσαμπα 2 ωρες αλλα τη σωσανε αρκετα καλα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Manuel είπε

Parasite

Αριστούργημα. Ακόμη ένα από τον συγκεκριμένο σκηνοθέτη. Όλα στην εντέλεια. Ερμηνείες, ρυθμός, σενάριο, συμβολισμοί, σχολιασμοί, εικόνες, μοντάζ κτλ

Για όποιον αναρωτιέται που είναι οι σπουδαίες σκηνοθέτες σήμερα, να ένα πολύ καλό παράδειγμα.

Μακράν η καλύτερη ταινία της χρονιάς.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, ναι, καλά που μου το θύμησες, το είδα και αυτό:

Portrait de la jeune fille en feu

Επίσης εξαιρετική ταινία. Φανταστικές εικόνες, εκπληκτικές ερμηνείες, αργοί διάλογοι και συναισθήματα που εκφράζονται με τον πιο λιτό, άρα και τον πιο βαθύ τρόπο, το πως σκηνοθετείται και διαχειρίζεται η ταινία τη ματιά του ζωγράφου και τον αντίκτυπο που έχει στις γραμμές που τραβάει είναι κάτι απερίγραπτο και ήταν ο λόγος που ερωτεύτηκα την ταινία από πολύ νωρίς, οι χαρακτήρες είναι τόσο αληθινοί και εκφράζουν διαφορετικές πλευρές ψυχοσύνθεσης (οι τέσσερις γυναίκες που παίζουν στην ταινία προσφέρουν η κάθε μια κάτι εντελώς διαφορετικό, η ζωγράφος, η μάνα, η κόρη, η υπηρέτρια...)

Απλά αριστούργημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, 2MikronS είπε

Portrait de la jeune fille en feu  - Portrait of a lady on fire.

https://www.imdb.com/title/tt8613070/?ref_=nv_sr_srsg_0

Δεν ειναι τοσο καλο οσο λενε και ολες οι gay ταινιες ειναι υπερτιμημενες για καποιο "γνωστο" λογο. Αν τη ταινια δε τη σωζανε στο τελευταιο 10λεπτο θα χαναμε τσαμπα 2 ωρες αλλα τη σωσανε αρκετα καλα.

Νομίζω πως ήταν πραγματικά 2 χαμένες ώρες. Δεν σώθηκε. Να μαζευτούμε να κάνουμε μία ταινία ήταν. Νορμάλ ερμηνείες, δεν είχε δράμα, κακή φωτογραφία κα. Μέτρια. Πολύ μέτρια. Το 8,3 που έχει είναι πολύ άδικο για τον αναγνώστη. Το 3,8 θα ήταν ποιο σωστό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Forrest Gump[1994]

il-570x-N-1303342253-qphh.jpg

25 χρονια μετα και δεν ειχα δει αυτο το αριστουργημα. Απο τις ταινιες που σε γαληνευουν την ψυχη μιας και ειναι παραλληλα αθωα, συγκινητικη, σκληρη, αστεια, εξυπνη χωρις να δειχνει την αφελεια της δεδομενου οτι εχουμε να κανουμε με ενα ατομο με IQ 75. Η ταινια δειχνει μεσα απο τα ματια ενος ανθρωπου με IQ 75 οτι ο κοσμος θελει καλοσυνη ειλικρινεια χωρις να κοιτας το συμφερον σου και παραλληλα θα σε ανταμειψει. Καποιες φορες ομως οσο καλοσυνη και να εχεις μεσα σου η ζωη ειναι αμειλικτη. Τι να γραψω για τον Tom Hanks? Η υποκριτικη του ικανοτητα ειναι τεραστια πραγματικα εζησε τον ρολο του και αυτο βγηκε προς τον θεατη στο 100%. Δικαιως η ταινια ελαβε 6 Οσκαρ εκεινη τη χρονια και σιγουρα θα παραμεινει για παντα κλασικη και στην καρδια μας. 9.7/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Manuel είπε

Δες και το Φιλαδέλφεια. Μοναδική ταινία.

Αυτην εβλεπα πριν λιγο που πηρε επισης οσκαρ ο Χανκ την προηγουμενη χρονια και δεν την εχω δει. Θα ειναι η επομενη που θα δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Αυτην εβλεπα πριν λιγο που πηρε επισης οσκαρ ο Χανκ την προηγουμενη χρονια και δεν την εχω δει. Θα ειναι η επομενη που θα δω.

Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο από το Φόρεστ Γκαμπ, αλλά είναι μια από τις ταινίες με τις οποίες έχω "ειδική" σχέση, αφού την είχα σε βιντεοκασέτα και την έβλεπα αρκετά συχνά όταν ήμουν μικρός, ξέρεις, σε εκείνη την ηλικία που τις ταινίες που σου αρέσουν τις βλέπεις ξανά και ξανά.

Για να δούμε πως θα σου φανεί κι εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οτι και αν κανετε αυριο βραδυ η την επομενη βδομαδα η τις επομενες μερες σε καμια περιπτωση και το λεω ξανα ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ μη ΔΕΙΤΕ το
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ στο νετφλιξ
Το εργο ειναι τρελη μαλκια
ευχαριστω   

Επεξ/σία από star12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα ξανα Superbad

τι να πει κανεις γ αυτο το επος, προσωπικα την θεωρω την καλυτερη teen comedy. Emma Stone ερωτας, Jonah Hill ενας θεουλης

παιζει να την εχω δει 30 φορες 9/10

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, najinblue3 είπε

Jonah Hill ενας θεουλης

Λολ, αυτό τι το θελες; Συμφωνώ για την ταινία, την έχω δει άπειρες φορές αλλά θα ήταν τέλεια αν ήταν ο Σεθ μικρότερος κι έπαιζε ο ίδιος το ρόλο. Αυτό το παιδάκι ο Τζόνα Χιλ, εκτός του ότι είναι άχαρο, ατσούμπαλο κι αντιπαθέστατο, είναι και παντελώς ατάλαντο, τρομάρα του. Το ότι έχει πάρει υποψηφιότητες για όσκαρ με ξεπερνάει

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Arkin είπε

Forrest Gump[1994]

il-570x-N-1303342253-qphh.jpg

25 χρονια μετα και δεν ειχα δει αυτο το αριστουργημα. Απο τις ταινιες που σε γαληνευουν την ψυχη μιας και ειναι παραλληλα αθωα, συγκινητικη, σκληρη, αστεια, εξυπνη χωρις να δειχνει την αφελεια της δεδομενου οτι εχουμε να κανουμε με ενα ατομο με IQ 75. Η ταινια δειχνει μεσα απο τα ματια ενος ανθρωπου με IQ 75 οτι ο κοσμος θελει καλοσυνη ειλικρινεια χωρις να κοιτας το συμφερον σου και παραλληλα θα σε ανταμειψει. Καποιες φορες ομως οσο καλοσυνη και να εχεις μεσα σου η ζωη ειναι αμειλικτη. Τι να γραψω για τον Tom Hanks? Η υποκριτικη του ικανοτητα ειναι τεραστια πραγματικα εζησε τον ρολο του και αυτο βγηκε προς τον θεατη στο 100%. Δικαιως η ταινια ελαβε 6 Οσκαρ εκεινη τη χρονια και σιγουρα θα παραμεινει για παντα κλασικη και στην καρδια μας. 9.7/10

Τι να πούμε για τον Τομ Χάνκς.Τεράστιος. Έχει παίξει σε άπειρα αριστουργήματα.

Προσωπικά δεν αφήνω ταινία για ταινία.Δες και το The Terminal.Αν και σε πολλούς δεν αρέσει για μένα είναι μία από τις καλύτερες ερμηνείες του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Τι να πούμε για τον Τομ Χάνκς.Τεράστιος. Έχει παίξει σε άπειρα αριστουργήματα.

Προσωπικά δεν αφήνω ταινία για ταινία.Δες και το The Terminal.Αν και σε πολλούς δεν αρέσει για μένα είναι μία από τις καλύτερες ερμηνείες του.

Την εχω πετυχει στην τηλεοραση αρκετες φορες τη συγκεκριμενη εχω δει συγκεκριμενες σκηνες. Δειχνει ιδιαιτερη μιας και η ταινια διαδραματιζετε σε εναν χωρο επιβατων για αεροπλανα. Θα την εχω στα υποψιν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...