Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

28 Days Later... (2002)28 μέρες μετά

Καλη ταινια, διασκεδαστικη με πολυ δραση. Ειναι αληθεια οτι εχουμε κατακλυστει πια απο ταινιες και σειρες του ειδους, αλλα η συγκεκριμενη θα ελεγα πως ηταν η πρωτη ταινια που ειχε την ιδεα της κοινωνικης κριτικης οχι μεσω των ζομπι, αλλα μεσω των αποτροπαιων πραξεων των επιζωντων. Ειδικα η σειρα-φαινομενο The Walking Dead παταει και επεκτεινει σε οσα ακριβως ειχε να πει ο δημιουργος της ταινιας αυτης. Το τελος θα μπορουσε να ειναι πιο ενδιαφερον.

7,5/10

Uncut Gems (2019)Άκοπο διαμάντι

Τα αδερφια Safdie αποδεικνυουν μετα το καλοφτιαγμενο Good Time, οτι εχουν και αλλα "διαμαντακια" να προσφερουν στο ειδος του neo noir. Ο Ανταμ Σαντλερ μου φανηκε εξαιρετικος, ειχε ενα τοσο δυσκολο και διχασμενο ρολο να υποδυθει. Σε καθε σκηνη το προσωπο του αλλαζε χιλιες εκφρασεις, πραγματικα μια απο τις πιο αληθοφανεις ερμηνειες που εχω δει τα τελευταια χρονια. Σεναριακα ελατωμματα που ειχα εντοπισει στο Good Time που σε καποια σημεια εκανε κοιλια, εδω οι Safdie τα εχουν διορθωσει. Μια εμπειρια μοναδικη, σα να βλεπω το Γερακι της Μαλτας υπο την επηρεια meth. 

9/10

Heal the Living (2016)Δύο καρδιές

Αναπαντεχα καλη ταινια. Με πανεμορφες εικονες, εξαιρετικη μουσικη και ατμοσφαιρα. Καποιες μεμονωμενες σκηνες ειναι καθαρη ποιηση. Η ταινια σου κραταει μονιμως το ενδιαφερον, καθως δεν εξερευνει την ιστορια ενος χαρακτηρα μονο, αλλα δινει χρονο σε διαφορες ιστοριες οι οποιες συνδεονται μεσω πολυπλοκων συγκυριων. Σαν ενα Παριζιανικο Pulp Fiction.  

8,5/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

THE HUNT

https://www.imdb.com/title/tt8244784/?ref_=nv_sr_srsg_0

the-hunt-2019-thriller-900x640.jpg.c66b30caf78dca4a4aeb25bf21b81996.jpg

Δεν θα πρότεινα σε κάποιον να την δεί.....είναι λίγο ως πολύ ότι να ναι η ταινία....

The Invisible Man

https://www.imdb.com/title/tt1051906/?ref_=nv_sr_srsg_0

1fffc861-c9e8-490c-9f50-0f3ed5205c87.jpg.97b0afce1b62d9cc5987331fe88d4ab6.jpg

Καλή για να περάσει η ώρα , έχει κάποιες σκηνές όπου η υπερβολή ξεφεύγει....η βαθμολογία από imdb και metacritic λιγάκι υψηλή κατά την γνώμη μου.

The Children Of Men

https://www.imdb.com/title/tt0206634/?ref_=nv_sr_srsg_5

Children-of-Men-2006.jpg.9d8dc6f6aa27abf61b37f3080bc8162f.jpg

Είναι η ταινία που άλλοι θα ξετρελαθούν και κάποιοι ακριβώς το αντίθετο.....Ανήκω στους δεύτερους....Δεν μου άρεσε καθόλου....την τελείωσα με το ζόρι....

  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, polonos1313 είπε

The Children Of Men

https://www.imdb.com/title/tt0206634/?ref_=nv_sr_srsg_5

Children-of-Men-2006.jpg.9d8dc6f6aa27abf61b37f3080bc8162f.jpg

Είναι η ταινία που άλλοι θα ξετρελαθούν και κάποιοι ακριβώς το αντίθετο.....Ανήκω στους δεύτερους....Δεν μου άρεσε καθόλου....την τελείωσα με το ζόρι....

Με βάση αυτά που έγραψες τρέχω τώρα αμέσως να κατεβάσω τις άλλες δυο. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Arwindan είπε

Υποτίθεται ότι το Netflix έριξε την ποιότητα του streaming ώστε να αποφευχθεί η συμφόρηση λόγω του ότι όλος ο κόσμος αυτές τις μέρες είναι σπίτι και μπαίνει στο internet.

https://www.bbc.com/news/technology-51968302

το ξέρω αλλά οι τιμές έμειναν στον θεό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

POLTERGEIST 1982 

μεγαλωσα με αυτη τη ταινια αφου τη βλεπω απο παιδι στα 80ς.Σιγουρα φερνει την υπογραφη του στηβεν σπιλπμεργνκ,ενω καπιες 2 σκηνες στην αρχη σαν φωτογραφια πιο πολυ θα θυμισουν λιγο και το στενες επαφες.
Ωστοσο βλεποντας της παλι μετα απο καιρο,παραμενει το ιδιο κλασσικη. Tα εφε παιζουν το κυριο ρολο,μιας και σε μεγαλη τηλεοραση 4κ ειναι απολαυση.Η ενσταση μου ειναι σε κανα 2 σκηνες μονο που φαινονται λιγο αστειες οσο αφορα τα εφε.στη σκηνη με το τερας που βγαινει απ τη ντουλαπα εισαι σε κατασταση λολ,στην σκηνη ομως που δειχνουν τα πνευματα να παρελαζουν,εισαι WOW
το κοριτσακι γλυκο στο πρωτο μερος ,kαι   εδωσε τρομερη ερμηνεια. και προς το φιναλε το στορυ απογειωθηκε. 
Κατι επισης που ειχα δει σε αφιερωμα για τη ταινια ειναι πως το εργο θεωρηθηκε καταραμενο οπως και η προφητεια του 76 για το λογο,

'οτι οι σκελετοι που χρησιμοποιησαν δεν ηταν ψευτικοι αλλα πραγματικοι.ο σκηνοθετης προφανως ηθελε να το κανει καπως ρεαλιστικο το εργο,ενω ειχα ακουσει πως καπιες αντιδρασεις των ηθοπιων ηταν αληθινες οταν τους εβλεπαν να πεταγωνται πανω τους.
Τωρα γιατι ηταν καταραμενη; μετα το νουμενο 1 η κοπελα η κορη της οικογ η μεγαλη δολοφονηθηκε απ τον ζηλιαρη φιλο της.Και η χεδερ η καρολ αν της ταινιας,εχασε τη ζωη της απο μια ανιατη ασθενεια οταν γυριζαν το νουμερο 3.Τουλαχιστον ετσι ειπαν οταν αυτες οι 2  εχασαν τις ζωες τους.
Παρολα αυτα παραμενει ενα απ τα πιο εντυπωσιακα εργα του σπιλμπεργκ,και θα την ελεγα πιο πολυ οτι ειναι ενα εργο φαντασιας παρα χορορ. Aμφιβαλω   αν κανεις θα τρομαζε βλεποντας το εργο πρωτη φορα σημερα.Εκτος αν το βλεπε πενταχρονο.
Συμφωνω  με παραπανω ριβιου,οτι το 2 ηταν καπως χλιαρο,Αλλα το τριτο μερος που δυστηχως στερησε τη ζωη τη μικρησ χεδερ,ηταν και το πιο σκερι,  και θυμιζε λιγο φρεντι σε καπια σημεια.
Σαν το στενες επαφες ειναι μια ταινια που αξιζει να την εχεις σε BLUE RAY 4K

Επεξ/σία από star12
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2020 στις 10:22 ΠΜ, johnyboy είπε

Once upon a time in Hollywood. Στην αρχή ξενέρωσα λίγο, ειδικά μια συγκεκριμένη σκηνή με χάλασε αρκετά. Στο τέλος εκλασα στο γέλιο. Ανάμεικτα συναισθήματα μπορώ να πω και σίγουρα δεν είναι από τις ταινίες που θα ξεχάσεις μετά από καιρό. 7/10

The platform. Η ταινία είναι αρκετά καλή με πολύ δυνατά μηνύματα και ίσως λίγο σκληρή σε κάποια σημεία. 7/10.

Θέλω να σχολιάσω το νεφτλιξ επειδή εκεί την είδα. Ξεκινάει και βλέπω τα πιξελ από τον καναπέ. Τσεκάρω και έπαιζε με 0.57 mbps σε 1080. Είδα όλη την ταινία σε μαύρο χάλι και είναι απαράδεκτο να ζητάνε 14 ευρώ για τέτοια χάλια ποιότητα. Ρώτησα και άλλον και σε εκείνον έπαιζε με 0.57 mbps. Πληρωνεις και στο τέλος καταλήγεις πάλι στον θείο επειδή αυτό που πληρώνεις είναι άθλιο. Για γέλια. 

Απλα επειδη εχω λιωσει οπως πολλοι στο νετφλιξ αυτες τις μερες να πουμε πως ΜΟΝΟ στο platform επεσε τετοιο πετσοκομα.Σε 4κ οντως παιζει 1080 με 0.57bitrate και ειναι οριακα unwatchable.Σε οτιδηποτε αλλο ειδα η ποιοτητα ειναι αν οχι κανονικη ελαχιστα πεσμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimus1985 είπε

Απλα επειδη εχω λιωσει οπως πολλοι στο νετφλιξ αυτες τις μερες να πουμε πως ΜΟΝΟ στο platform επεσε τετοιο πετσοκομα.Σε 4κ οντως παιζει 1080 με 0.57bitrate και ειναι οριακα unwatchable.Σε οτιδηποτε αλλο ειδα η ποιοτητα ειναι αν οχι κανονικη ελαχιστα πεσμενη.

Πλέον δεν ασχολούμαι ξανά με την απάτη, το αφήνω μόνο και μόνο για την γυναίκα. τις κατεβάζω είτε τις έχει είτε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FARGO

https://www.imdb.com/title/tt0116282/?ref_=nv_sr_srsg_3

12011482.jpg.3bdce9684d24b3d61ad31b40e809f1dc.jpg

Πρόκειται για αληθινή ιστορία...καλούτσικη αλλά ίσως φταίει και με επηρέασε το οτι έχω δει την σειρά την 1η σεζον η οποία για μένα είναι πολύ καλύτερη !

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, polonos1313 είπε

FARGO

https://www.imdb.com/title/tt0116282/?ref_=nv_sr_srsg_3

12011482.jpg.3bdce9684d24b3d61ad31b40e809f1dc.jpg

Πρόκειται για αληθινή ιστορία...καλούτσικη αλλά ίσως φταίει και με επηρέασε το οτι έχω δει την σειρά την 1η σεζον η οποία για μένα είναι πολύ καλύτερη !

Δεν εχω δει την ταινια αλλα επειδη εχω δει τις σεζον να πω οτι δεν ειναι αληθινη ιστορια. Το true story που γραφονυ στην αρχη στις σειρες το πηραν απο την ταινια η οποια σκεψη ηταν του σκηνοθετη ωστε να νομιζει ο θεατης οτι ειναι αληθινη ιστορια. Δεν ειναι ομως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Arkin είπε

Δεν εχω δει την ταινια αλλα επειδη εχω δει τις σεζον να πω οτι δεν ειναι αληθινη ιστορια. Το true story που γραφονυ στην αρχη στις σειρες το πηραν απο την ταινια η οποια σκεψη ηταν του σκηνοθετη ωστε να νομιζει ο θεατης οτι ειναι αληθινη ιστορια. Δεν ειναι ομως. 

Αληθινή ιστορία όπως το conjuring δηλαδη κι αυτό ,καταλαβά χαχαχαχαχα. Τις αλλες 2 σεζόν δεν τις είδα ....αξίζουν όσο η πρώτη ?

Επεξ/σία από polonos1313
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, polonos1313 είπε

Αληθινή ιστορία όπως το conjuring δηλαδη κι αυτό καταλαβά χαχαχαχαχα. Τις αλλες 2 σεζόν δεν τις είδα ....αξίζουν όσο η πρώτη ?

Η δευτερη αξιζει αρκετα ναι και ειναι prequel της πρωτης σεζον η τριτη δεν μου αρεσε το τελος που αφηνει στον θεατη να επιλεξει. Την δευτερη δες την σιγουρα.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Η δευτερη αξιζει αρκετα ναι και ειναι prequel της πρωτης σεζον η τριτη δεν μου αρεσε το τελος που αφηνει στον θεατη να επιλεξει. Την δευτερη δες την σιγουρα.

οκκκκ θενκςςς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...