Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, armin είπε

Μη τις βλεπεις τοσο μαζεμενες τις ταινιες του Miyazaki. Οι πιο πολλες εχουν αρκετα παρομοια τοπια, χαρακτηρες και ακομα πιο παρομοια μηνυματα, σχετικα με τη προστασια του περιβαλλοντος κλπ. Εξαιρεση σε αυτα ειναι ταινιες οπως το Spirited Away που ειδες και το αγαπημενο μου Kiki's Delivery Service που ειναι και τα δυο πολυ ομορφες ιστοριες ενηλικιωσης. Και το Porco Rosso θα προτεινα να δεις, επειδη ειναι ισως η μονη ταινια του σκηνοθετη με πρωταγωνιστη ηλικιας οχι παιδικης/εφηβικης. Αλλα και παλι θα προτεινα να τα βλεπεις λιγο διασπαρτα.

Είχα χρόνια να δω ταινία του, και από περιέργεια είδα δυο μαζί. Είναι οι μέρες δύσκολες, πολύ σπίτι, πολύ μοναξιά, πολύ καναπές... Οι πιο πολλοί από εμάς χρειαζόμαστε ταινίες με αισιόδοξα μηνύματα όπως αυτές του Miyazaki. Να είμαστε καλά να συζητήσουμε και τις άλλες ταινίες του.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 12/4/2020 στις 4:49 ΜΜ, xxaris είπε

Μετά από την παρούσα κριτική σου και από το τρέιλερ, είδα χθες βράδυ την ταινία. Έχεις δίκιο σε όλα όσα έγραψες, πραγματικά είναι απίστευτη! Φοβερό σενάριο που από την αρχή ξεκινάει με δράση, με πολλές και συνεχείς ανατροπές που σε κρατάει σε αγωνία συνεχώς! Αρκετά καλή σκηνοθεσία και όλοι οι ηθοποιοί αν και παντελώς άγνωστοι (εκτός από την Helen Hunt) είναι από καλοί έως τίμιοι στις ερμηνείες τους. Φωτογραφία και μουσική σε πολύ υψηλά επίπεδα!!! Το μοναδικό μειονέκτημα της ταινίας είναι προφανώς το χαμηλό μπάτζετ και ότι έλειπε ένα όνομα στη θέση του πρωταγωνιστή (ένας Κριστόφ Βαλτζ ή ένας Γκάρι Όλντμαν νομίζω θα ήταν οι τέλειοι για τον ρόλο) ο οποίος αν και άγνωστος ήταν αρκετά καλός! Ομοίως καλός στο ρόλο του ήταν και ο ηθοποιός που υποδύονταν τον Alec. Η βαθμολογία στο IMDb θεωρώ ότι δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα σε αυτήν την ταινία, κατ'εμενα ένα 8,5/10 με επιείκεια!

Αξίζει πραγματικά να τη δείτε!!!

Εγώ τη βρήκα μέτρια. Καλή ιδέα, κακή υλοποίηση. Με έναν εξαιρετικό σκηνοθέτη στο τιμόνι και με καλύτερους ηθοποιούς, θα γινόταν αριστούργημα. Κρίμα. 6/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

La Grande Buffe (1973)

Είναι σίγουρος ότι ο σκηνοθέτης και δημιουργός (Marco Ferreri) θα είχε στο μυαλό του αρκετά μηνύματα τα οποία θα ήθελε να περάσει με μία τόσο ιδιαίτερη και περίεργη ταινία, αλλά πραγματικά το ότι ήταν τόσο ιδιαίτερη και αηδιαστική σε κάποια σημεία δεν με άφησε να σκεφτώ τίποτα παραπάνω.

Ίσως κάποιος άλλος να τη δει με άλλη οπτική δεν ξέρω.

4.5/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

John Wick[2014]

MV5-BMTU2-Nj-A1-ODgz-MF5-BMl5-Ban-Bn-Xk-

https://www.imdb.com/title/tt2911666/?ref_=nv_sr_srsg_3

Καθαρη ταινια απολαυσης που δεν κρυβει τι θελει να ειναι. O Keanu Reeves απολυτα ταιριαστος στον ρολο του κορυφαιου εκτελεστη που δεν τον ακουμπαει κανενας. Προφανως εχει τις υπερβολες που εχουν παρομοιες ταινιες αλλα τις κανει με τον δικο της τροπο και αυτο της δινει χαρακτηρα. Μου αρεσε το ολο κλιμα με τους κανονες και τον κωδικα τιμης μεταξυ εκτελεστων ηταν κατι που εδωσε αρκετα συν στην ταινια. Γρηγορη σκηνοθεσια μαζι με το soundtrack που ειναι απολαυστικο πανω στις μαχες πραγματικα εχασα το μετρημα ποσα headshots εκανε. Βλεπετε ανετα και δευτερη φορα. 7.5/10

 

John Wick Chapter 2[2017]

MV5-BMj-E2-NDkx-NTY2-M15-BMl5-Ban-Bn-Xk-

https://www.imdb.com/title/tt4425200/?ref_=nv_sr_srsg_0

O John Wick επιστρεφει με το παρελθον να συνεχιζει να μην τον αφηνει σε ησυχια. Το πρωτο 20λεπτο εχει μερικες πολυ δυνατες σκηνες με την αθανατη Mustang και κλεινει τους λογαριασμους που ειχε απο την πρωτη ταινια με το κλεμμενο αμαξι. Το παραχεσαν λιγο στις κατακομβες και στο μουσειο οπως και αυτο το πραγμα να τον παταει αμαξι και να συνεχιζει ακαθεκτος. Στην τριτη ταινια περιμενω να μας πουν οτι ο John Wick ειναι ενας terminator απο το μελλον. Η ταινια ειναι εθιστικη παραυτα βλεποντας τον θρυλο να καθαριζει οτι βρεθει μπροστα του. Εχει μια δικια της αισθητικη αλα kingsman. Η μαχη στους καθρεφτες παρα πολυ καλη. Το τελος αφηνει ανοιχτο το πεδιο για μια εξαιρετικα αιματηρη ταινια τωρα που ο John δεν εχει πουθενα ασυλια και θα παλεψει για την ζωη του. 8/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/04/2020 at 13:07, speedy23 said:

Το ειδα τις προαλλες και το timing δεν μπορουσε να ειναι χειροτερο. Με ισοπεδωσε. Ενα καταπληκτικο επιτευγμα, που σου αφηνει ενα μονιμο σημαδι μεσα σου. Σαν το Come and See, απο τις ταινιες που θα τις δεις την πρωτη φορα, ταυτοχρονα θα εντυπωσιαστεις απο το μεγαλειο τους αλλα θα μαυρισει η ψυχη σου και ειναι δυσκολο να τις ξαναδεις για αυτο τον λογο.

EVXHA3SWkAMXI15.jpg

Ποοοο...τι ειπες τωρα...

Την ειδα πριν 4-5 χρονια αλλα μεχρι και σήμερα θυμαμαι ακριβως τα συναισθήματα που μου προκαλεσε. Τετοια μαυριλα, τετοιο βαρος μεσα μου δεν είχα ξανανιωσει. Ποναω καθε φορα που σκέφτομαι αυτη την ταινια. Και συνεχιζω να πιστευω οτι ο πόλεμος ειναι το χειρότερο που μπορει να συμβει σ' έναν λαο..

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2020 στις 1:07 ΜΜ, speedy23 είπε

Το ειδα τις προαλλες και το timing δεν μπορουσε να ειναι χειροτερο. Με ισοπεδωσε. Ενα καταπληκτικο επιτευγμα, που σου αφηνει ενα μονιμο σημαδι μεσα σου. Σαν το Come and See, απο τις ταινιες που θα τις δεις την πρωτη φορα, ταυτοχρονα θα εντυπωσιαστεις απο το μεγαλειο τους αλλα θα μαυρισει η ψυχη σου και ειναι δυσκολο να τις ξαναδεις για αυτο τον λογο.

EVXHA3SWkAMXI15.jpg

Χθες το βράδυ την είδα και εγώ αυτή την ταινία, ότι και να πεις είναι λίγο για τη συγκεκριμένη ταινία... παρόλο που είναι άνιμε βάζει κάτω όλες τις ταινίες μαζί, πολύ συγκινητική ταινία  και από ότι διάβασα στηρίζεται σε αληθινά γεγονότα την κάνει ακόμα ιδιαίτερη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

John Wick 3 Parabellum[2019]

MV5-BMDg2-Yz-I0-ODct-Yjli-My00-NTU0-LTkx

https://www.imdb.com/title/tt6146586/?ref_=nv_sr_srsg_0

Μεταφορικα μπορω να χαρακτηρισω την ταινια ως ενα 2ωρο οργασμο. Ισως οτι πιο διασκεδαστικο εχει βγει την τελευταια 5ετια πανω στο genre. Non stop δραση με σεκανς που αφηνουν εποχη. Στην αρχη με τα μαχαιρια επειτα με τα one hit των αλογων συνεχιζουμε με Halle Berry να δινει πονο μαζι με τα σκυλακια της οπως και λιγο αργοτερα με τις μηχανες και για επιδορπιο την μαχη με τους εκτελεστες την υψηλης τραπεζας μαζι με τους κορυφαιους εκτελεστες της china town. Σπανια βλεπουμε franchise που καθε sequel να ειναι και καλυτερο και ομως εδω ισχυει 100%. Γουσταρω πολυ δίδυμο Reeves/Fishburne και νομιζω οτι θα γινει ενας χαμος στο τεταρτο chapter. Σκηνοθετης και των 3 ταινιων ειναι ο κασκαντερ Chad Stahelski ο οποιος για μενα εκανε εξαιρετικη δουλεια και στις 3 ταινιες και σε καθε μια βελτιωνεται ολο και περισσοτερο. Ξανα βλεπονται πολυ ανετα και οι 3 ταινιες αν συνεχισουν με αυτο το ρυθμο θα αφησουν εποχη. 8.6/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Night Hunter ή Nomis

Download video

Εως τώρα πίστευα ότι 1 καλό story μπορεί να σώσει μια ταινία ότι και να γίνει αλλά δυστυχώς αυτή η ταινία ήρθε να αποδείξει το αντίθετο.

Εδώ έχουμε 1 πολύ δυνατό story κυρίως στο επίπεδο πυρήνα... αλλά δυστυχώς ο ατάλαντος σκηνοθέτης (πρωτάρης) πήρε 1 αριστούργημα και απλώς το κατέστρεψε  όσο καλύτερα μπορούσε.

Σίγουρα είδε αρκετά φορές το Seven και ανάλογες ταινίες αλλά δεν το έχει στην αντιγραφή και απλώς δεν του βγήκε...ατμόσφαιρα 0, αφηγηματικότητα 0....μόνο το story μένει , σαν διαμάντι στον βούρκο.....ή καλύτερα σαν κάποιος να σου δίνει δώρο 1 υπεραυτοκίνητο αλλα με την προυπόθεση να σέρνεις πάντα 1 σαραβαλιασμένο τροχόσπιτο....ωραία το υπεραυτοκίνητο αλλά το τροχόσπιτο είναι μεγάλο ρεζίλι....

Ετσι ενώ θα μπορούσαμε να είχαμε μια ταινία καθηλωτική που να σε κολλήσει στην καρέκλα ..έχουμε μια απλή ταινία που απλώς ξοδεύουμε 1,5 ώρα απο την ζωή μας και αυτό είναι όλο.

Βαθμολογία 5/10

Υ.Γ.

Spoiler

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κάποιος παραγωγός/σκηνοθέτης κάποιο βράδυ λόγω αυπνίας θα είναι κατά 3-4 τα ξημερώματα , θα κάτσει να δει αυτήν την ταινία ...δεν θα τον πιάνει ύπνος οπότε τι είχαμε , τι χάσαμε....σε 1,5 ώρα με το τέλος της ταινίας το τι τηλέφωνο έχει να πέσει...ούτε πόλεμος να ήταν...κατά τις 6 τα ξημερώματα 1 στούντιο θα ανοίξει πολύ πολύ νωρίς για έκτακτη σύσκεψη....οι υπογραφές θα πέσουν εντός της ημέρα...σε 1 μήνα θα αρχίσει το γύρισμα....σε 6-9 μήνες θα βγεί στις αίθουσες...η καινούργια χρονιά θα βρεί την ταινία να μετράει Oscar...πέρα την εισπρακτική επιτυχία...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Jojo rabbit 5/10. Την είχα σβήσει από την λίστα μου επειδή γράφτηκαν αρκετά αρνητικά σχόλια εδώ αλλά είπα τελικά να την δω απόγευμα πίνοντας καφέ. Για νύχτα δεν είναι γιατί θα σε πάρει ο ύπνος. Είναι πάρα πολύ αργή και κωμωδία δεν ειναι σε καμία περίπτωση. Ούτε καν έχει κωμικές σκηνές για να θεωρηθεί κωμωδία. Πολύ υπερτιμημένη και η βαθμολογία στο imdb δεν της αξίζει. Σε πάρα πολλά σημεία βαριέσαι και θες να την κλείσεις. 

 

The gentlemen. 8/10 πολύ ωραία ταινία με ωραίες ερμηνείες, ωραία ατμόσφαιρα και σε κάποια σημεία ανατρεπτική. 

 

Stuber 7/10. Ωραία κωμωδία με αρκετό γέλιο σε πάρα πολλά σημεία. Δεν είναι κανένα αριστούργημα αλλά περνάει ωραία η ώρα με γέλιο. 

Επεξ/σία από johnyboy
  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Beaver (2011)

Ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι τόσο πολύποπλοκος που είναι ικανός για να φτάσει στα μεγαλύτερα επιτεύγματα, αλλά και σε δρόμους οι οποίοι πολλές φορές δεν έχουν γυρισμό.

Η συγκεκριμένη ταινία παρά τις αρκετές αδυναμίες (ίσως περισσότερο από όσο θα έπρεπε κωμική παρουσίαση του θέματος, κλασική σε αμερικάνικες ταινίες προσπάθεια να εκβιάσει το συναίσθημα του θεατή), καταφέρνει σε ένα ικανοποιητικό βαθμό να δείξει την πολυπλοκότητα του εγκεφάλου μας και το πως ένας άνθρωπος μπορεί να φτάσει στην κατάθλιψη ή και την παράνοια.

Ο Mel Gibson επίσης είναι αρκετά καλός.

6,5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnyboy είπε

Sruber 7/10. Ωραία κωμωδία με αρκετό γέλιο σε πάρα πολλά σημεία. Δεν είναι κανένα αριστούργημα αλλά περνάει ωραία η ώρα με γέλιο. 

Μηπως το εγραψες λαθος? Δε μπορω να τη βρω πουθενα τη συγκεκριμενη ταινια.

Collateral (2004) Collateral: Η διαδρομή

Τι ωραια ταινια. Καλοφτιαγμενη απο καθε αποψη. Η σκηνοθεσια του Μανν ειναι φανταστικη παρουσιαζοντας μας ενα ατμοσφαιρικο, στα ορια του ονειρικου Λος Αντζελες, μου θυμισε Mullholand Dr. Ο Τομ Κρουζ σωστοτατη ερμηνεια, απολυτα πιστευτος ως ο μεθοδικος δολοφονος με διαστρεβλωμενη αποψη για τη ζωη. Σαν ενας Αντον ΣΙγκουρ με λαβωμενη καρδια. Πραγματικα δειχνει το ποσο ευρος μπορει να δωσει παρ'ολο που συνηθως παιζει το καλο παιδι της υποθεσης. Ο Michael J Fox κανει εξαρετικη δουλεια και εχει τη μεγαλυτερη εξελιξη ως χαρακτηρας, μια εξελιξη καλοδουλεμενη με πολλες λεπτομερειες.

8,5/10

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, johnyboy είπε

Jojo rabbit 5/10. Την είχα σβήσει από την λίστα μου επειδή γράφτηκαν αρκετά αρνητικά σχόλια εδώ αλλά είπα τελικά να την δω απόγευμα πίνοντας καφέ. Για νύχτα δεν είναι γιατί θα σε πάρει ο ύπνος. Είναι πάρα πολύ αργή και κωμωδία δεν ειναι σε καμία περίπτωση. Ούτε καν έχει κωμικές σκηνές για να θεωρηθεί κωμωδία. Πολύ υπερτιμημένη και η βαθμολογία στο imdb δεν της αξίζει. Σε πάρα πολλά σημεία βαριέσαι και θες να την κλείσεις.

[...]

Ούτε εγώ ενθουσιάστηκα τόσο, γιατί την περίμενα είτε πιο αστεία είτε πιο ενδιαφέρουσα στην προσέγγιση της ζωής στην Γερμανία προς το τέλος του πολέμου, αλλά δεν νομίζω ότι είναι δίκαια κριτική αυτή. Μπορεί να μην ήταν τυπικό αμερικάνικο χιούμορ (setup-punchline) αλλά είχε πολλές κωμικές στιγμές η ταινία (και κατά τη γνώμη μου ίσως και πάρα πολλές. Μπορεί να μην ήταν στυλ χιούμορ που σου αρέσει αλλά κατά κύριο λόγο η ταινία είναι κωμωδία σίγουρα, ασχέτως (ή καλύτερα μέσω ) με το προφανώς τραγικό περιβάλλον στο οποίο λαμβάνει χώρα. Για παράδειγμα  (ασήμαντο βίντεο SPOILER για την αρχή της ταινίας):

6 λεπτά πριν, armin είπε

Μηπως το εγραψες λαθος? Δε μπορω να τη βρω πουθενα τη συγκεκριμενη ταινια.

[...]

Μάλλον ήταν missclick του τ στο ρ  και  εννοεί το Stuber. Προσωπικά την βρήκα ανιαρή αλλά για κλασσική σύγχρονη αμερικάνικη κωμωδία να παίζει στο background ενώ κάνεις κάτι άλλο είναι κομπλέ (5/10 με ζόρι για μένα).

Επεξ/σία από PerfectParanoia
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλιοκορεκτορας, stuber 2019

 

https://www.imdb.com/title/tt7734218/

 

Δεν μου αρέσει αυτό το είδος του χιούμορ του jojo rabbit. Βασικά δεν το πιάνω καν, δεν είναι ότι δεν μου άρεσε απλά. Για αυτό και δεν υπάρχουν κωμωδίες της προκοπής. 

Επεξ/σία από johnyboy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...