Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκατσα χθες βράδυ χαλαρά και λόγω ημέρας να δω, 

DeadPool II

Πολύ κατώτερη από  την πρώτη. Το οποιο χιούμορ που κράταγε την πρώτη ταινία, εδώ ηταν ανύπαρκτοι. Τετριμμένα πράγματα, χωρίς έμπνευση, αφελή και παιδιάστικά. Αν έλειπαν οι βωμολοχίες και το gore, ή ταινία απευθυνόταν σε 12άχρονα.

5,5/10

 

Avengers/Endgame

Τι τα θέλω εγώ αυτά αφού εν τέλει το ξέρω περί τίνος πρόκειται. Βαρετή μέχρι αηδίας, χωρίς αρχή και τέλος, αχταρμάς υπερηρώων , διαλογοι της πλάκας , τρανταχτά ονόματα που δεν θα πρέπει να είναι και πολύ υπερήφανα για την συμμετοχή τους. 

Ηταν και μεγάλη παναθεμά την, παρακάλαγα ποτέ θα τελειώσει. 

5/10 Και λόγω Γιοχανσον.  

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα


Δυο διαμάντια από μένα.

Ευτυχία : Σκέτο διαμάντι. 10αρη καθαρό. Με έναν Πυγμαλίων Δαδακαρίδη να φτάνει και να ξεπερνάει τους παλιούς ηθοποιούς που πέρασαν. 

Ετερος εγώ : Μοναδική ταινία και μοναδική σειρά. Ότι ταινία κάνει αυτός Πυγμαλίων ενσωματώνεται απόλυτα με τον πρωταγωνιστή και τον αναδεικνύει απόλυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Avengers/Endgame

Τι τα θέλω εγώ αυτά αφού εν τέλει το ξέρω περί τίνος πρόκειται. Βαρετή μέχρι αηδίας, χωρίς αρχή και τέλος, αχταρμάς υπερηρώων , διαλογοι της πλάκας , τρανταχτά ονόματα που δεν θα πρέπει να είναι και πολύ υπερήφανα για την συμμετοχή τους. 

Ηταν και μεγάλη παναθεμά την, παρακάλαγα ποτέ θα τελειώσει. 

5/10 Και λόγω Γιοχανσον.  

Παρολ αυτά στο imdb εχει υψηλη βαθμολογια, 8,4 από 700χιλ. ατομα. Μεχρι τωρα εχει εισπραξεις 2,8 δις δολλαρια.

Λογω Γιόχανσον όταν λες, εννοεις την υποκριτικη της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, rus είπε

Παρολ αυτά στο imdb εχει υψηλη βαθμολογια, 8,4 από 700χιλ. ατομα. Μεχρι τωρα εχει εισπραξεις 2,8 δις δολλαρια.

Λογω Γιόχανσον όταν λες, εννοεις την υποκριτικη της?

Ναι στανταρ για αυτο θα λεει λογω Γιοχανσον...

Παντως και τη βαθμολογια σε τοσο προσφατες ταινιες μη τη βλεπεις. Ακομα υπαρχει πολυς ενθουσιασμος και πεσανε αρκετα δεκαρια σιγουρα απο χιλιαδες φανς, κατσε να τις ξαναδουν αυτες τις ταινιες σε καμια δεκαετια και εκει θα φανει η πραγματικη τους αξια. 

Παντως και εγω πιστευω πως το Infinity War ηταν πολυ καλυτερο απο το Endgame, αλλα σιγουρα ηταν μεγαλο κατορθωμα να συγχρονισεις τοσους πολλους χαρακτηρες και storylines σε ενα αποτελεσμα με συνοχη. Η συγκεκριμενη ταινια θα μεινει σιγουρα στην ιστορια τουλαχιστον ως το "ανεπισημο" κλεισιμο της δεκαετιας των υπερηρωων. Παρ'ολο που θα συνεχισουν να βγαινουν τετοιες ταινιες δρασης, η εποχη τους εχει περασει πια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βαθμολογία μιας ταινίας δεν είναι απαραίτητα κακό κριτήριο αλλά δεν πρέπει να είναι το μοναδικό κριτήριο επιλογής ταινίας.Πολλές φορές παίζει ρόλο και η υπερπροβολή και η διαφήμιση και το γενικότερο hype.

Λογικά αυτοί που βάζουν 9 στο end game είναι οπαδοί της δράσης και τους καλύπτει αυτό που βλέπουν. 

Όπως και σε μια ταινία πιο "ψαγμένη" αυτοί που βαθμολόγησαν την ταινία ήταν κυρίως άτομα που βλέπουν τέτοιες ταινίες. 

Δεν υπάρχει δηλαδή περίπτωση ο μέσος οπαδός των avengers να πάει να δει μια ψαγμένη ταινία και να την βαθμολογήσει με 0.  Όπως επίσης και το αντίστροφο, συνήθως ο οπαδός της "κουλτούρας" δεν θα δει το avengers και θα το θάψει, τουλάχιστον σε τόσο μεγάλο βαθμό ώστε να επηρεαστεί η υψηλή βαθμολογία.

Οπότε σε γενικότερες γραμμές οι βαθμολογίες μετά από λίγο καιρό εξισορροπούνται σύμφωνα με το κάθε είδος. Υπάρχει βέβαια πάντα και το προσωπικό κριτήριο.

Για παράδειγμα σε ταινίες του R. Scott που έχω δει πρόσφατα (Counselor και Exodus με πολύ χαμηλή βαθμολογία), αλλά εμένα μου άρεσαν. Το Martian που έχει 8 δεν μου άρεσε καθόλου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, armin είπε

Ναι στανταρ για αυτο θα λεει λογω Γιοχανσον...

Παντως και τη βαθμολογια σε τοσο προσφατες ταινιες μη τη βλεπεις. Ακομα υπαρχει πολυς ενθουσιασμος και πεσανε αρκετα δεκαρια σιγουρα απο χιλιαδες φανς, κατσε να τις ξαναδουν αυτες τις ταινιες σε καμια δεκαετια και εκει θα φανει η πραγματικη τους αξια. 

Τι το ιδιαιτερο εχει αυτή η Γιόχανσον, εμφανιζεται γυμνη μηπως? Υποτιθεται ομως ότι κανουμε κριτικη για ποιοτητα, οχι για γυναικες:lol:

Προσωπικα σπανια συμφωνω με τις βαθμολογιες του imdb. Nα πεσει, ποσο να πεσει? με τετοια εισπρακτικη επιτυχια δε το βλεπω.

Και το Street Fighter ειχε χιλιαδες φανς, αλλα η ταινια με το Βανταμ παιρνει 4 (παρολο που είναι αρκετα διασκεδαστικη).

16 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Η βαθμολογία μιας ταινίας δεν είναι απαραίτητα κακό κριτήριο αλλά δεν πρέπει να είναι το μοναδικό κριτήριο επιλογής ταινίας.Πολλές φορές παίζει ρόλο και η υπερπροβολή και η διαφήμιση και το γενικότερο hype.

Λογικά αυτοί που βάζουν 9 στο end game είναι οπαδοί της δράσης και τους καλύπτει αυτό που βλέπουν. 

Η υπερπροβολη και η διαφημιση βοηθαει στα εισιτηρια, στη βαθμολογια γιατι να βοηθαει?

Δραση να ναι, κι οτι να ναι?  Θα ελεγα ότι οι οπαδοι της δρασης που εχουν δει εκατονταδες ταινιες δρασης είναι πιο απαιτητικοι.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, rus είπε

Τι το εξαιρετικο εχει αυτή η Γιόχανσον? Εμφανιζεται γυμνη μηπως? Υποτιθεται ομως ότι κανουμε κριτικη για ποιοτητα, οχι για γυναικες:lol:

Προσωπικα σπανια συμφωνω με τις βαθμολογιες του imdb. Nα πεσει, ποσο να πεσει? με τετοια εισπρακτικη επιτυχια δε το βλεπω.

Και το Street Fighter ειχε χιλιαδες φανς, αλλα η ταινια με το Βανταμ παιρνει 4 (παρολο που είναι αρκετα διασκεδαστικη).

Η υπερπροβολη και η διαφημιση βοηθαει στα εισιτηρια, στη βαθμολογια γιατι να βοηαθει?

Δραση να ναι, κι οτι να ναι?  Θα ελεγα ότι οι οπαδοι της δρασης που εχουν δει εκατονταδες ταινιες δρασης, είναι πιο απαιτητικοι,

Αυτοί που βλέπουν το avengers, κατά 99% δεν έχουν διαβάσει ποτέ τους τα κόμιξ. Δεν απευθύνεται σε αυτούς το avengers. Γι' αυτό και βλέπεις πολύ κόσμο με μπλουζάκια marvel, ενώ παλιότερα τα φορούσε μόνο ο "καμμένος νερντουλας".

Απ' ότι φαίνεται, η υπερπροβολή μετράει και στην βαθμολογία. Διαφορετικά πως δικαιολογούνται αυτές οι βαθμολογίες;

Οπως είπα και πριν, το avengers για να έχει τέτοια βαθμολογία, μάλλον καλύπτει τους οπαδούς του είδους. Έχει καλά εφέ, πολύ μπαμ-μπουμ και χολυγουντιανές ατάκες.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tilaverboy είπε


Δυο διαμάντια από μένα.

Ευτυχία : Σκέτο διαμάντι. 10αρη καθαρό. Με έναν Πυγμαλίων Δαδακαρίδη να φτάνει και να ξεπερνάει τους παλιούς ηθοποιούς που πέρασαν. 

Ετερος εγώ : Μοναδική ταινία και μοναδική σειρά. Ότι ταινία κάνει αυτός Πυγμαλίων ενσωματώνεται απόλυτα με τον πρωταγωνιστή και τον αναδεικνύει απόλυτα.

Πυγμαλίωνα εσυ...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, rus είπε

Τι το ιδιαιτερο εχει αυτή η Γιόχανσον, εμφανιζεται γυμνη μηπως? Υποτιθεται ομως ότι κανουμε κριτικη για ποιοτητα, οχι για γυναικες:lol:

 

Πεζέ .:P  Όταν δεν υπάρχει ποιότητα , στρέφεσαι αλλού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

American Satan, γιατί ήθελα να ξύσω το itch μου μετά το Dirt και ένιωθα ροκ σταρ. Ωραία ζωή, επιστροφή στην θλίψη αύριο για τους υπόλοιπους κοινούς θνητούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...