Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 27/4/2020 στις 11:40 ΠΜ, chill είπε

Extraction 

Γι'αυτό που είναι η ταινία είναι ΕΠΟΣ. Τρομερές μάχες, ο one man army Chris είναι φοβερός, η σκηνοθεσία επική (η καταδίωξη με το αυτοκίνητο στην αρχή - το μονόπλανο από το backsheet δλδ ήταν απίστευτο), αρκετά brutal για μη 18+ film. 

Το περίμενα μέτριο στην καλύτερη αλλά για το είδος της είναι πάρα μα πάρα πολύ καλή!!! Μπράβο netflix. 

7/10

Πολυ σωστα,

Και εγω καθησα να την δω και επεσα απο τα συννεφα το ποσο πολυ μου αρεσε!!!!!

Πραγματικαδεν το περιμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

KIDNAPPED 

Πραγματικά απορώ με τις κριτικές του imdb.με απέτρεπαν τόσο καιρό να το δω γιατί είχε χαμηλή βαθμολογία και λέγαν πως είναι μάπα 

Τελικά το απόλαυσα γιατί δεν άντεξα και το είδα Χίιχι 

ενταξ αν θέλετε ρεαλισμό δείτε τον κύκλο των χαμένων ποιητών.Τι να πω.Φυσικα στη πραγματικότητα ,η πρωταγωνίστρια θα τα χε κακαρωσει στο 10 λεπτό στο δρόμο, κυνηγώντας τους απαγωγείς. ,αλλά το κονσεπτ ήταν,να γίνει Black widow για να σώσει τον γιο της .

Δηλαδή είχε δράση,αγωνία,και τη χαλί Μπέρι πολύ σεξι και να βαράει κόκαλα .

τι άλλο θέλετε μόρι ξεμωραμένα ?

εμ εννοώ τους κριτές του IMDb 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Extraction,  NETFLIX

https://www.imdb.com/title/tt8936646/?ref_=nv_sr_srsg_0

Τι να γράψω τώρα. Πιο χάρτινη ταινία δεν.

Άψογα τοπία, μάχες , εφέ και δε συμμαζεύεται αλλά μέχρι εκεί. 

Σενάριο; ηθοποιίες; στήσιμο χαρακτήρων;  Μηδέν. Τίγκα στα κλισέ του είδους. 

Σα να βλέπεις  Βαν Ντάμ το 2020.  Όσο για τους δεύτερους χαρακτήρες δεν το συζητάμε.  Απορώ με το σχεδόν 7 του IMDb.

Με το ζόρι 5/10 κα ι αυτό μόνο για μερικές σκηνές μάχης. 

Αν δεν έπαιζε ο ομορφούλης μπρατσαράς η ταινία θα πήγαινε κατ ευθείαν για dvd δώρο μαζί με κυριακάτικη  εφημερίδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Extraction

Μόλις το είδα και εγώ γιατί θεωρητικά ήταν η μόνη από ταινίες του netflix, που βγήκαν αυτές τις ημέρες που βλέπεται (λέμε τώρα).

Η ταινία αφορά αποκλειστικά μόνο όσους τους αρέσουν οι action ταινίες. Έχει ωραίες σκηνές για ξύλο καθώς και μάχες σε αστικό τοπίο.

Από και έπειτα μιλάμε για σκουπίδι. Μηδέν σενάριο, που για τόσο ακριβή παραγωγή είναι απαράδεκτο, και να χάσεις 10-15 λεπτά γιατί κοιτάζεις το κινητό σου δεν έγινε και κάτι.

Μηδέν προσπάθεια από δεύτερους χαρακτήρες και κομπάρσους. Ειδικά στο δεύτερο μισό η ταινία βουλιάζει.

Πραγματικά δεν έχει νόημα να τη δει κάποιος εάν δεν του αρέσει να βλέπει τον μπρατσαρά να τους δέρνει όλους χωρίς λόγο και να μην μπορεί να τον σκοτώσουν λόχοι και τάγματα.

4/10 Μόνο και μόνο γιατί μου άρεσε λίγο το πρώτο μέρος με το ξυλίκι, αλλά και γιατί κάποιοι από τους "κακούς" ήταν τόσο cult μορφές, που σε έκαναν να γουστάρεις.

Μην χάσετε τον χρόνο σας.

Επεξ/σία από Fan
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 

ταινιαρα παιδια δεν ειμαι της περιπετειας αλλα αξιζε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, star12 είπε

KIDNAPPED 

Πραγματικά απορώ με τις κριτικές του imdb.με απέτρεπαν τόσο καιρό να το δω γιατί είχε χαμηλή βαθμολογία και λέγαν πως είναι μάπα 

Τελικά το απόλαυσα γιατί δεν άντεξα και το είδα Χίιχι 

ενταξ αν θέλετε ρεαλισμό δείτε τον κύκλο των χαμένων ποιητών.Τι να πω.Φυσικα στη πραγματικότητα ,η πρωταγωνίστρια θα τα χε κακαρωσει στο 10 λεπτό στο δρόμο, κυνηγώντας τους απαγωγείς. ,αλλά το κονσεπτ ήταν,να γίνει Black widow για να σώσει τον γιο της .

Δηλαδή είχε δράση,αγωνία,και τη χαλί Μπέρι πολύ σεξι και να βαράει κόκαλα .

τι άλλο θέλετε μόρι ξεμωραμένα ?

εμ εννοώ τους κριτές του IMDb 

Το 5.9 του imdb είναι υπερβολικά υψηλό.

Μόνο για κωμωδία κάνει αυτή η ταινία λόγω των υπερβολικών κλισε.

Τι να πρωτοσχολιάσω.

Το ότι είναι το παιδί της στο μπροστινό αυτοκίνητο της απαγωγής και η μάνα να το έχει τρακάρει 3-4 φορές; Το ότι παραλίγο να σκοτωθούν δεκάδες άτομα στον δρόμο της;.

Μέχρι και ο τρόπος που κρατάει το τιμόνι είναι μη ρεαλιστικός.

Σκηνοθεσία/σενάριο μηδέν, ακόμη και τα εφέ δεν αξίζουν. Τουλάχιστον αν είχε καλές συγκρούσεις/εκρήξεις θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι μια χολυγουντιανή ταινία με ωραία εφέ.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dangerous Lies στο Netflix, πολυ προβλεψιμο και αν και ειχε 2-3 καλους ηθοποιους δεν σωζοταν με τπτ. Plot twist της πλακας, μουσικη αδιαφορη, μια Camila Mendes που οσο και να την συμπαθω δεν το εσωζε με τπτ. 

5 / 10 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Sonic the Hedgehog[2020]

MV5-BMDk5-Yzc4-Nz-Mt-ODUw-OS00-NTdh-LTg2

https://www.imdb.com/title/tt3794354/?ref_=nv_sr_srsg_0

Ο γνωστος σε ολους μας μπλε σκαντζοχοιρος απο τα Sega συστηματα γινεται επιτελους ταινια και ειναι πιο ανθρωπινος και απολαυστικος απο ποτε. Πολυ ομορφη εικονα οπως και εφε οι ατακες του Sonic πεφτουν η μια μετα την αλλη προσφεροντας απλοχερα χαμογελο στους θεατες. Ο Jim Carrey στον ρολο του eggman αξιολογος του εκατσε κουτι αλλα επισκιαζεται καπως απο τον Sonic. Μην περιμενετε σοβαρο σεναριο οι fans του Sonic θα το απολαυσετε παρα πολυ αλλα και οι μη fan να την δειτε και ειμαι σιγουρος οτι θα αγαπησετε ολοι των αξιαγαπητο μπλε σκαντζοχοιρο. 7/10

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2020 στις 3:34 ΠΜ, polonos1313 είπε

Μόλις το είδα και συμφωνώ οτί ήταν φοβερό !!!!!! Κοντράρει άνετα το 1ο !!!

το fighting της ταινιας ειναι εξαιρετικο, ο adkins ειναι πολυ καλος και ως villain πολυ καλη επιλογη επισης, αλλα το σεναριο  ηταν   τραγικο ρε συ...Λιγο προσπαθεια να καναν.....τοσο κλισε μαζεμενο δεν εχω δει προσφατα σε ταινια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

King of New York (1990)King of New York

Κακη ταινια. Ισως η χειροτερη που εχω δει εδω και μηνες. Βαρετοι μονοδιαστατοι χαρακτηρες, χαζοδιαλογοι, μια κοινοτυπη πλοκη μαφιοζικης ταινιας. Ερμηνειες πολυ μετριες με την εξαιρεση του Laurence Fishburne που υποδυεται εναν χαρισματικο/παρανοικο δολοφονο. Ενα καστ γεματο αστερια που δεν αξιοποιηθηκαν ουτε στο 1%. Δε πειραζει αλλη φορα.

3/10

The Double Life of Veronique (1991)Η διπλή ζωή της Βερόνικα

Ο Kieslowski θελει λιγο προσπαθεια να τον συνηθισεις αλλα πραγματικα αξιζει καθε λεπτο ταινιας του που θα δειτε. Μια αινιγματικη/φιλοσοφικη ταινια αλλα με αρκετα ομορφο σεναριο και εξελιξη χαρακτηρων που σε κραταει καθ'ολη τη διαρκεια της. Προφανως βοηθαει και η υπνωτικα ομορφη ατμοσφαιρα που παντα εδινε τοσο πολυ βαρος ο σκηνοθετης.

8,5/10

Run Lola Run (1998)Τρέξε, Λόλα, τρέξε

Ενα εργο που ξεχειλιζει απο ενεργεια, αγωνια, αγαπη και ολα τα σχετικα. Με τη τοσο χαρακτηριστικη τεκνο μουσικη και με την ακομα πιο χαρακτηριστικη Φρανκα Ποτεντε, η ταινια δε θα μπορουσε να ειναι πιο "90s Βερολινο" απο αυτο. 

9/10

Ghost World (2001)Ghost World

Αξιαγαπητη ταινια, αξιαγαπητοι χαρακτηρες, γεματοι ζωη και ελπιδα για το μελλον. Μια απο τις καλυτερες ταινιες ενηλικιωσης που εχω δει, ισως και η καλυτερη. Ισως η πιο αληθινη. Οποιος εχει να μου προτεινει παρομοια εργα πλζ ας στειλει !!!

10/10

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

A Separation[2011]

MV5-BZDRi-ZDY2-Ym-Et-Zj-Mz-Ni00-YTM4-LWJ

Μεσα στις καλυτερες δραματικες ταινιες της δεκαετιας. Οσκαρ καλυτερης ξενογλωσσης ταινιας το 2011 και ισως οτι πιο δυνατο και αληθινο πανω στο θεμα που διαπραγματευεται. O Farhadi βαζει και εδω την σκηνοθετικη αλλα και συγγραφικη του μαεστρια καταφερνει να μεταφερει οτι συμβαινει προς τον θεατη και να τον κρατησει στη θεση του για ενα 2ωρο. Μας δειχνει για ακομα μια φορα την σκιαγραφηση της Ιρανικης κοινωνιας οπως και στα αλλα εργα του. Η θρησκεια οι κοινωνικες ταξεις παιζουν τον βασικο ρολο σε αυτο που θα δειτε. Οι ηθοποιοι ζουν τον ρολο τους πραγματικα. Ο κινηματογραφος ως τεχνη θα ηταν πολυ πιο φτωχος χωρις το Ιραν. Μαζι με Κορεα και Ινδια για μενα βαζουν τα γυαλια στο χολυγουντ και δειχνουν πως πρεπει να ειναι η ποιοτικη τεχνη. 9.3/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bad boys 3 - https://www.imdb.com/title/tt1502397/?ref_=nv_sr_srsg_0

Μέτριο. Η πρώτη ώρα τσούλησε σχετικά ευχάριστα με αυτό το πάνε έλα μεταξύ των χαρακτήρων στο γνωστό μοτίβο του bad boys όμως η δεύτερη ώρα ήταν απογοήτευση. Από σκηνοθεσία ήταν meh, καλύτερα να το είχε αναλάβει ο "μισητός" αλλά που ξέρει να κάνει εκρήξεις, δράση και σαχλοκωμωδία Michael Bay. Τα καλά στα της δράσης ότι είχε μπόλικη βία όμως ήταν άνευρη. Στους κεντρικούς χαρακτήρες σώθηκε μόνο και μόνο γιατί μεταξύ τους φαίνεται ότι υπάρχει real life χημεία οπότε κάλυπταν την σκηνοθετική αμπαλοσύνη. Ο Will Smith είναι μια χαρά στον ρόλο του όμως ο Lawrence φαίνεται ότι έχει πολύ καιρό να παίξει. Πλαδαρός (και δεν μιλάω για το σώμα του), λες και μόλις βγήκε από εγκεφαλικό. Χάθηκε το νεύρο του. 

Από εμένα 5/10 λοιπόν. Μπορείτε να την δείτε μόνοι σας και με παρέα αρκεί να είστε έτοιμοι για αρκετά βίαιες καταστάσεις. Θα έβαζα χαμηλότερη βαθμολογία αν δεν ήταν η υπερμιλφάρα Paola Nunez την οποία δεν έχω ξαναδεί πουθενά όμως κέρδισε τα μάτια μου μέχρι το τέλος της ταινίας. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, ikaruga24 said:

Θα έβαζα χαμηλότερη βαθμολογία αν δεν ήταν η υπερμιλφάρα Paola Nunez την οποία δεν έχω ξαναδεί πουθενά όμως κέρδισε τα μάτια μου μέχρι το τέλος της ταινίας. 

+1 για Paola Nunez 😋

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα το Mirage. Ειναι απτον δημιουργο των φοβερων Invisible Guest και The Body.  Worth watching,αλλα μεχρι εκει. Σιγουρα εχει ωρεες ιδεες,αλλα καμια σχεση με τις προηγουμενες του δουλειες.

6/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...