Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Ξεκινάω με τα θετικά. Ναι, είναι καλύτερη από τις πρόσφατες προσπάθειες της DC. Έχει ιστορία να πει, υπάρχει ανάπτυξη χαρακτήρων, έχει γίνει δουλειά στην παραγωγή, ο Μομόα είναι απόλυτα ταιριαστός στο ρόλο, η Κίντμαν δίνει αξία και έχει και χιούμορ επιτέλους!
Το σημαντικό αρνητικό όμως για μένα είναι η υπερβολική χρήση γραφικών (έστω και αν είναι εξαιρετικά) στο μεγαλύτερο μέρος της ταινίας. Αφαιρεί την μαγεία και σε κάνει να νομίζεις ότι είναι video game...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Da 5 bloods |  Netflix

Ενώ θέλει να περάσει κάποιο νόημα ενω θα μπορουσε να ειναι καλύτερη, ηταν χάλια. Κλασσικο Νετφλιξ. Δεν ξερω γιατί; Προσπαθησαν να τα χωσουν ολα σε μια ταινία. 

4/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Open Your Eyes[Abre Los Ojos][1997]

MV5-BYj-A2-MTA1-Mj-Ut-Ym-Uy-Ny00-NGZi-LT

https://www.imdb.com/title/tt0125659/?ref_=nv_sr_srsg_0

Απο τις ταινιες που τελειωνουν και καθεσαι και τις σκεφτεσαι και ψαχνεις αναλυσεις στον ιντερνετ. Το απολυτο mindf@ck ειδικα απο τη μεση και μετα. Το τελος εξηγει το 99% της ταινιας αλλα πρεπει εσυ να συνδεσεις ολα τα κομματια του puzzle. Η Cruz γυναικα που ερωτευεσαι μολις την δεις και Noriega και Lera κρατανε την ταινια. Αν σκεφτουμε οτι βγηκε το 1997 καταλαβαινουμε ποσο μπροστα ηταν ο σκηνοθετης και 23 χρονια μετα το σεναριο συνεχιζει να συναρπαζει. 8.3/10

Vanilla Sky[Theatrical+Alternate Ending][2001]
MV5-BYz-Fl-MTJj-Yz-Ut-MWFj-Yy00-Njky-LTg

https://www.imdb.com/title/tt0259711/?ref_=nv_sr_srsg_0

Το Αμερικανονικο remake του Abre Los Ojos με τον Cruise στον ρολο του Cesar την Diaz στον ρολο της Nuria και την Cruz στον ιδιο ρολο της αυθεντικης ταινιας και Russell στον ρολο του Lera. Χαιρομαι που ειδα το αυθεντικο πρωτα ηταν αρκετα πιο dark και σκληρο το remake μου φανηκε αρκετα γλυκαναλατο. Οχι οτι ηταν κακο αλλα την πρωτη αισθηση που σου δινει η αυθεντικη ταινια δεν περιγραφεται. Χαιρομαι που δεν ειδα το remake πρωτα. Πιο σταρατες εξηγησεις στο Vanilla Sky στο τελος με την Extended να προσθετει καποιες σκηνες απο το αυθεντικο πιο ευθες η Theatrical αλλα πιο mind blowing η Extended. Μου αρεσε το δεσιμο Cruz-Cruise πολυ ομορφο ζευγαρι ο ψυχολογος εδω δεν δειχνει να νοιαζεται τοσο πολυ για τον ασθενη του το τελευταιο 10λεπτο τα συναισθηματα ειναι αμετρητα. Για οσους δεν εχετε δει καμια απο τις 2 προτεινω να δειτε πρωτα το Abres Los Ojos και μετα το Vanilla Sky. Αν δειτε πρωτα το remake θα χασετε αρκετη απο τη μαγεια του concept. 7/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/2/2020 στις 5:02 ΜΜ, 7nisiotis είπε

MIDWAY (2019)midway_ver15.jpg

Μεγάλη απογοήτευση. Δυστυχώς. Γεμάτη διαλόγους φθηνούς, χωρίς νόημα, χωρίς ουσία, κακό-φτωχό CGI για τέτοια παραγωγή. Οι ηθοποιοί φαίνονται κάπως σφιγμένοι σαν να υπερπροσπαθουσαν σε κάθε σκηνή. Λίγο το σώζουν τα μεγάλα ονόματα ( πχ  Patrick Wilson, Woody Harrelson, Luke Evans, Dennis Quaid, Aaron Eckhart )αλλά και πάλι δεν είχαν βοήθεια από την ίδια την ταινία. Επίσης κάνει άλματα χρονολογικά αλλά δεν υπήρχε αυτό το κάτι ώστε να περάσει στον θεατή την προοπτική αυτή. Όλα φαίνονται λες και έγιναν σε 1-2 συνεχόμενες μέρες.

Αν θέλετε να δείτε κάτι αντίστοιχο δείτε ξανά το Περλ Χάρμπορ (2001). 

Edit. Αφαιρώ την βαθμολογία. 

Αυτό που θα ήθελα να δω ήταν λίγο περισσότερο βάθος στις σχέσεις των ατόμων που παρουσιάζει η ταινία,  ένα υπόβαθρο κάτι, είχε μερικές μικρές ιστορίες για τους διάφορους στρατιώτες/ιπτάμενους αλλά ήταν πολύ συμπυκνωμένες. Θα ήθελα μια καλύτερη ισορροπία μεταξύ δράσης και προβολής των πρωταγωνιστών. Δεν κατάφερε να με κάνει προσωπικά να δεθώ με κάποιον από αυτούς όπως άλλες πολεμικές. Επικεντρώθηκε σε γεγονότα και μάχες. Κατανοητό μεν αυτό από τη μία αλλά φάνηκε ότι προσπάθησε παράλληλα να κάνει μια παύση από τις πολεμικές σκηνές, να μας δείξει κάτι άλλο παράλληλα απλά ήταν λίγο βεβιασμένες οι σκηνές αυτές. Να τις βάλουμε για να μην έχουμε συνεχώς μάχες.

Είχε και κάποια καλά σημεία, έδειξε και τους Ιάπωνες, αν κ θα ήθελα λίγο παραπάνω λεπτά και από τη δικιά τους πλευρά. Καλή εισαγωγή και αρκετά συγκινητικό κλείσιμο κατά τα άλλα.

Είχε και τα λάθη όμως με τα Αμερικανικά βομβαρδιστικά Douglas SBD Dauntless να κοντραρουν στα ίσα τα Ιαπωνικά μαχητικά Zero σε μανούβρες, ελιγμούς κλπ. 

Δε ξέρω, θα τη χαρακτήριζα μια χαμένη προσπάθεια. 

Την ειδα λοιπον κι εγω τη συγκεκριμενη, κι επειδη ειχα πει οτι θα σου πω αν συμφωνησουμε στη κριτικη, οντως η εντυπωση που αποκομισα ειναι αρνητικη. Με μπατζετ 100 εκατομμυρια εγω θα  εκανα κατι καλυτερο. Σφιγμενοι γιατι προσπαθουν να δειξουν ηρωες(το στοιχειο της προπαγανδας και του ηρωισμου δε λειπει ουτε απο δω). Η μαχη πραγματι κρατησε 3 ημερες.

Σε αντιθεση με σενα, εγω ηθελα περισσοτερες μαχες και γεγονοτα  και λιγοτερο σχεσεις των ατομων. Η σκηνη πχ. που κραταει καπου 5΄ δειχνοντας τους αεροπορους να βγαζουν επικηδειο στον αποχαιρετισμο ενος συναδελφου τους μου φαινεται εντελως περιττη. Το ιδιο και οι σκηνες του πρωταγωνιστη με τη γυναικα του, επρεπε βεβαια να υπαρχει και μια γυναικα.

Δε καταλαβα καποιο συγκινητικο τελος, απλα ανεφερε τις πορειες των ιστορικων προσωπων, των αμερικανων που κερδισαν αν και σε μειονεκτικη θεση, και του ιαπωνα ναυαρχου που δολοφονησαν ενα χρονο αργοτερα.

Στις 13/2/2020 στις 2:25 ΠΜ, kgian είπε

Είδα το Midway και το βρήκα καταπληκτικό. Αν σας φανεί αμερικανια, όσο και αν σας φανεί παράξενο κάπως έτσι εκτυλίχθηκαν τα πραγματικά γεγονότα. Η ταινία είναι πολύ πίστη στην πραγματικότητα.

Πως, με τον ηρωα να βυθιζει μονος του 2 αεροπλανοφορα?  και με κραυγη α λα Ραμπο 🙂

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Gentlemen (2019)The Gentlemen

Ικανοποιητικη ταινια, για επιπεδο Guy Ritchie αρκετα μετρια, καθως εχει βγαλει ταινιες ιδιας θεματολογιας οι οποιες εχουν πολυ καλυτερη σκηνοθεσια, με καλυτερους διαλογους,και κυριως πιο ενδιαφεροντες χαρακτηρες. Αλλα γενικα ειναι μια διασκεδαστικη ταινια, με καμποσες αστειες σκηνες, καλη μουσικη και ενδιαφερουσα πλοκη με ανατροπες, οι οποιες αν και αναμενομενες, εχουν παντα τη πλακα τους. Τωρα στα θερινα σινεμα που εχει και λιγο κοσμο, αξιζουν τετοιες ελαφριες ταινιες.

6,5/10

Anomalisa (2015)Anomalisa

Οι ταινιες του Kaufman ειναι καπως δυσπροσιτες για το κοινο θεατη (εγω πχ το Synecdoche ακομα δεν εχω καταφερει να το δω ολοκληρο), αλλα η συγκεκριμενη ειναι απο τις πιο ευκολες ταινιες που εχει βγαλει, τουλαχιστον στην επιφανεια. Η ταινια παρ'ολο που εχει μικρη διαρκεια (90 λεπτα) πιστευω οτι θα μπορουσε να γινει ακομα καλυτερη και περιεκτικη σε διαρκεια μιας ωρας, καθως καποιες σκηνες της ειναι λιγο αχρειαστες. Εκτος απο αυτη τη παρατηρηση, το εργο μου αρεσε πααρα πολυ και θα την εβαζα σιγουρα στα τοπ 10 αγαπημενα μου animation . Ισως η μονη ταινια κινουμενων σχεδιων που εχω δει να ειναι στοχευμενη αποκλειστικα σε ενηλικες. Απορω αν θα ειχε την ιδια απηχηση αν γυριζοταν με αληθινους ηθοποιους...

8,5/10

The Death of Stalin (2017)The Death of Stalin

Απολαυστικο εργακι, γεματο χιουμορ, πανεξυπνους διαλογους και ξεκαρδιστικες ερμηνειες. Μια πολυ ιδιαιτερη ταινια καθως αρχικα θα νομιζες οτι ειναι καθαρα κωμωδια/σατιρα αλλα υποβοσκει ενα μονιμο συναισθημα φοβου και τραγωδιας καθ'ολη τη διαρκεια. Αξιοθαυμαστο επιτευγμα το να διακωμωδεις καποια απο τα πιο τραγικα συμβαντα στην ιστορια της ανθρωποτητας, αλλα παραλληλα να διατηρεις ενα σεβασμο στις ανθρωπινες ζωες που επηρεαστηκαν απο αυτα. 

8/10 (Επειδη σε καποια σημεια χαθηκα λιγακι και πιστευω πολυς κοσμος, οπως εγω, με ελλιπεις γνωσεις επι Σοβιετικης ιστοριας θα χαθει επισης)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.imdb.com/title/tt1552211/?ref_=nv_sr_srsg_2   NETFLIX 

Απίστευτα ηλίθιο φιλμ.  Ίσως να είναι η χειρότερη ταινία που έχω δει.  Απορώ με τον εαυτό μου ώρες ώρες. Και ηταν και δυόμιση  ώρες.   0/10

 

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, star12 είπε

The Notebook 

Ώρε κλάμα 

Τι σχέση έχει το Sunshine με το The Notebook? Εκτός από το γεγονός ότι σε κάποια φάση της ταινίας δείχνουν τον ήλιο.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, th_nikos είπε

Τι σχέση έχει το Sunshine με το The Notebook? Εκτός από το γεγονός ότι σε κάποια φάση της ταινίας δείχνουν τον ήλιο.

Εσυ αυτό κατάλαβες; Ότι απαντούσα στον άλλον;αν ήταν θα ειχα βάλει παράθεση .ετσι το πρότεινα γιατί το δα χτες και διάβασα και το βιβλίο μάλιστα 

οτι να ναι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/6/2020 στις 2:10 ΠΜ, star12 είπε

The Notebook 

Ώρε κλάμα 

Συμφωνα με το imdb "A poor yet passionate young man falls in love with a rich young woman, giving her a sense of freedom, but they are soon separated because of their social differences."

Σα να λεμε δηλαδη Χριστινα Ωναση-Σεργκει Καουζοφ 🙂

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/6/2020 στις 4:12 ΠΜ, HALF EVIL είπε

https://www.imdb.com/title/tt1552211/?ref_=nv_sr_srsg_2   NETFLIX 

Απίστευτα ηλίθιο φιλμ.  Ίσως να είναι η χειρότερη ταινία που έχω δει.  Απορώ με τον εαυτό μου ώρες ώρες. Και ηταν και δυόμιση  ώρες.   0/10

Με τι κουράγιο και τι προσδοκίες βάζεις να δεις μια ταινία που έχει 3,6?

Επεξ/σία από cthulhucarbide
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ready or not

Αρκετα καλο σεναριο, οκ έχει κανα δυο τρύπες αλλα ποιος νοιαζεται, εξυπνη υλοποιηση και πολυ καλο cast. H πρωταγωνιστρια αψογη για τον ρολο, ο Ντονι (καπως αλλιως τον ελεγαν αλλα για μενα θα είναι παντα ο Ντονι απο το orphan black) είναι τρομερο comic relief και φυσικα εχουμε μια Andie MacDowell γοητευτική οπως πάντα. 

8/10

 

Pixels 

Την περιμενα αδιαφορη, δεν είμαι και φαν του Sandler, ομως η ωρα περασε χαλαρά και όμορφα.  Ή απλα χτύπησε στη νοσταλγια μου :lol:

6/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θάνατος ενός γραφειοκράτη (1966).

Πολύ ενδιαφέρουσα και ιδιαίτερη ταινία που γυρίστηκε στην Κούβα κατά την ηγεσία του Φιντέλ Κάστρο.

Η πλοκή ακολουθεί έναν τύπο που προσπαθεί να ξεθάψει το φέρετρο του θείου του ώστε να πάρει την καρτέλα με την οποία τον θάψανε, ώστε η θεία του να μπορέσει να πάρει την σύνταξη χειρίας.

Κατά την δαιδαλώδη αναζήτηση λύσης, ξετυλίγεται με άκρως κωμικό και σουρεαλιστικό τρόπο η απύθμενη γραφειοκρατία του σοσιαλιστικού συστήματος και η κρατική αναλγησία προς τον πολίτη.

Δεν υπάρχουν πολλά trivia για την ταινία, αλλά απότι κατάλαβα δεν προβλήθηκε στην Κούβα (για ευνόητους λόγους) ή προβλήθηκε λογοκριμένη. Ο σκηνοθέτης την έβγαλε στα κρυφά στο εξωτερικό.

Η ταινία είναι ευφάνταστη και διασκεδαστική και η προέλευση και το θέμα της την κάνει πολύ σπάνια και ιδιαίτερη. Μόνο παράπονο από εμένα που δεν έδειξε περισσότερες καθημερινές σκηνές από την Αβάνα ώστε κάποιος μη γνώριμος να πάρει μια ιδέα για την λαογραφία της εποχής και του τόπου, αν και μάλλον δεν ήταν αυτός ο σκοπός τους, και δεν τους είχε περάσει από το μυαλό.

8/10 από μένα και για όσους είναι λάτρεις του κινηματογράφου και τους αρέσει να βλέπουν νέα πράγματα ας την βάλουν από τώρα στο watch list

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Contratiempo (2016)Contratiempo

Μια οκ ταινια, δε ξερω αν αξιζει τοσο υψηλη βαθμολογια καθως πιστευα πως πολυς κοσμος θα ενοχλουνταν απο το ποσες ανατροπες υπαρχουν στην ιστορια. Εγω τουλαχιστον ενοχληθηκα καθως μετα απο ενα σημειο, οι ανατροπες ηταν τοσο ανουσια πολλες που κουραστηκα και σχεδον πηγα να τη κλεισω τη τηλεοραση. Τελοσπαντων, ενδιαφερουσα ιδεα, αλλα το 3ο επεισοδιο της 4ης σεζον του black mirror εχει σχεδον ιδια υποθεση με πολυ πιο προσεγμενη και λιτη εκτελεση. 6,5/10

The Skin I Live In (2011)La piel que habito

Οσες ταινιες του Αλμοδοβαρ εχω δει ειναι φανταστικα σκηνοθετημενες, εξαιρετικες ιστοριες με ακομα καλυτερες ερμηνειες, αλλα χωρις ιδιαιτερο βαθος. Και η συγκεκριμενη ακολουθει το ιδιο μοτιβο κατ'εμε. 7,5/10

La Vie en Rose (2007)La Môme

Αρκετα καλη ταινια. Κατω του μετριου στο πρωτο μισο της, αλλα στο δευτερο γινεται πολυ πιο στοχευμενη, πλουσια σε συναισθημα και με μια δυο σκηνες που πλησιαζουν τη τελειοτητα, η ταινια καπως σωζεται. Ευτυχως που επιλεχθηκε η Κορτιγιαρ για το ρολο της Πιαφ επειδη και σαν ηθοποιος ειχε το ευρος να την υποδυθει, αλλα και σαν φυσιογνωμια της εμοιαζε πολυ. 6,5/10

Waves (2019)Waves

Φα-ντα-στι-κη. Η καλυτερη ταινια του 2019 για εμενα με μακρινο δευτερο τα παρασιτα. Πλουσια σε κοινωνικα μηνυματα, με φανταστικες ερμηνειες νεων ηθοποιων, ονειρικη ατμοσφαιρα και ιδιαιτερες μουσικες επιλογες, δε θα τη ξεχασω συντομα αυτη τη ταινια. Μεγαλο κριμα που δε την ειδαμε στα ελληνικα σινεμα. 9,5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...