Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/8/2020 στις 5:00 ΜΜ, Arkin είπε

Host[2020]

Eew-AONf-Ws-AAAWUv.png

https://www.imdb.com/title/tt12749596/?ref_=nv_sr_srsg_0

Απο που ξεφυτρωσε αυτο το horror διαμαντακι. Το ανακαλυψα πριν 2 ωρες κραταει 56 λεπτα πριν λιγο το τελειωσα και ηδη εχει γινει μια απο τις αγαπημενες μου horror ταινιες. Ιδιαιτερη σκηνοθεσια κυριολεκτικα μιλαμε για πολλαπλες βιντεοκλησεις ταυτοχρονα στην ιδια οθονη και ετσι εξελισσεται η ταινια μεχρι το τελος. Ξεκιναει χωρις να εχεις ιδεα τι θα δεις και μετα το πρωτο 20λεπτο εισαι μονιμα με μια ανατριχιλα μεχρι το τελος. Βαλτε ακουστικα κλειστε φωτα και απλα αφηστε την να σας απορροφησει εχει τρομερο ρυθμο μετα τη μεση και οι ηθοποιοι ειναι απιστευτα πειστικοι. Μπραβο γιατι ειχα καιρο να δωσω τοσο δυνατο horror ηταν μια εκπληξη απο το πουθενα που δεν περιμενα. 8.4/10

Δες στο ιδιο στυλ αυτο https://www.imdb.com/title/tt4761916/?ref_=tt_sims_tt

και αυτο https://www.imdb.com/title/tt7668870/?ref_=nv_sr_srsg_0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα την Ιστορία Γάμου του Νόα Μπόμπακ (2019). Είναι πράγματι ένα καινούργιο "Κράμερ εναντίον Κράμερ", όπως είχα διαβάσει σε κάποιες κριτικές, με λιγότερο δραματισμό και μεγαλύτερη έμφαση στη σκιαγράφηση των χαρακτήρων του ζευγαριού και του αδιέξοδου της σχέσης του, παρά στις συνέπειές της για το παιδί. Καλογυρισμένη, ήρεμη αφήγηση με μερικές δυνατές στιγμές στο τέλος, εξαιρετική ερμηνεία από τον πάντα άνετο Άνταμ Ντράιβερ, αλλά και τη Γιόχανσον και το υπόλοιπο καστ.

Συστήνεται, χωρίς όμως να είναι και η ταινία που δεν πρέπει κανείς να χάσει.

7/10.

Επεξ/σία από Ανήξερη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, managermono είπε

Τα unfriended τα εχω καιρο για να τα δω και ολο τα αφηνω στην ακρη. Το searching το ειχα προτεινει πρωτος εδω μεσα οταν ειχε βγει και ειναι οντως μια απο τις καλυτερες ταινιες μυστηριου που εχω δει ειναι απο τις ταινιες που εβαλα 10αρι μαζι με το tokyo live.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πολυ καλο το Unfriended 2, ενταξει εχει καποια κλισε αλλα τα ξεπερνας ευκολα. Τωρα προσφατα το ειδα κι εγω. 

Το πρωτο δεν το θυμαμαι καλα, δεν με ειχε τρελανει.

Ειδα προχθες το My Mistress επειδη Emanuelle Beart.

Συμπαθητικη ταινια, βλεποταν ευχαριστα αν και δεν καταφερε κι αυτο να ξεφυγει απο κατι χαζοκλισε. Το S/M κομματι και να ελλειπε δε θα με ενοχλουσε, δεν προσεφερε και πολλα πραγματα στην εξελιξη της ιστοριας, θα μπορουσε η Maggie να ηταν απλα φουρναρισσα και να λειτουργουσε το ιδιο στη ροη της ιστοριας. Νομιζω παντως πως προσπαθησαν να χωρεσουν πολλα πραγματα στην ταινια και αυτο τους εκανε κακο. 

Μου αρεσε πολυ η σκηνοθεσια παντως, την βρηκα σε σημεια ευφανταστη.

Ο τυπακος που κανει τον Charlie ειναι ΑΚΡΩΣ εκνευριστικος .

6/10 

Tις προαλλες επισης ειδα και το What Happened to Monday.

Αρκετα καλο, η πρωταγωνιστρια επαιζε πολυ καλα, (οχι Orphan Black καλα, αλλα πολυ καλα οπως και να εχει) και το σεναριο το βρηκα πρωτοτυπο.

8/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Ones Below (2015)

Η ταινία χάνει σε πολλά σημεία, όπως η ηθοποιία ή οποία είναι υπερβολική και επιτηδευμένη, αλλά κυρίως στο σενάριο και στην εξέλιξή του. Ειδικά ο τρόπος που τελειώνει είναι απλά ηλίθιος και δεν στέκει με τίποτα.

5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα τον Τζόκερ με καθυστέρηση σχεδόν ενός χρόνου.

Εξαιρετική ερμηνεία από τον Φίνιξ, κάποιες φοβερές σκηνοθετικά στιγμές (π.χ. ο "χορός" σε σημεία δραματικής κορύφωσης).

Λίγο αδύναμο σενάριο, πέρα από μεμονωμένα επιτυχημένα σεναριακά ευρήματα. Ο θεατής καταλαβαίνει περισσότερα για τη ψυχοσύνθεση του πρωταγωνιστή από το βλέμμα και τις κινήσεις του, παρά από την υπόλοιπη σκιαγράφηση του χαρακτήρα του. Βέβαια, αυτό είναι και θετικό παράλληλα.

Τέλος, θα μου θύμιζε τον Ταξιτζή του Σκορσέζε, ακόμη κι αν δεν είχα διαβάσει τη σύνδεση στις κριτικές.

7,5/10. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Ανήξερη είπε

 

Τέλος, θα μου θύμιζε τον Ταξιτζή του Σκορσέζε, ακόμη κι αν δεν είχα διαβάσει τη σύνδεση στις κριτικές.

7,5/10. 

Καμία, μα καμία σχέση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Καμία, μα καμία σχέση. 

Καλά ότι τη θυμίζει, τη θυμίζει. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές.

Μόνο και μόνο ότι έχεις έναν τύπο περιθωριοποιημένο, βλέπεις τις επιπτώσεις που έχει σταδιακά αυτή η περιθωριοποίηση στην εξέλιξη της προσωπικότητάς του, σε κάποια φάση έχεις και μια σκηνή που κάνει μόνος του στο σπίτι τον πιστολέρο και προμηνύεται η στιγμή που θα χρησιμοποιήσει στα αλήθεια το όπλο κ.λπ. κ.λπ., σου πάει ο νους σε μια παλιότερη πασίγνωστη ταινία με παρόμοια στοιχεία. Δεν σημαίνει ότι τις εξισώνουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Καμία, μα καμία σχέση. 

Μια χαρα σχεση εχουν, οι χαρακτηρες μοιαζουν σε πολλα σημεια, η ατμοσφαιρα ειναι παρομοια, οι πολεις που ζουν ειναι σχεδον ιδιες και εμφανισιακα αλλα και σε βαθυτερο επιπεδο εγκληματικοτητας, φτωχιας και αξιων. Το King of Comedy εχει μια ακομα μεγαλυτερη και πιο αμεση επιρροη στο Τζοκερ, καθως οι κεντρικες τους ιστοριες ειναι σχεδον ταυτοσημες, απλα το εχει δει λιγοτερος κοσμος και γιαυτο δεν αναφερεται συχνα στην ιδια προταση με το Ταξιτζη.

Sleepless in Seattle (1993)

Ενα απο τα κλασσικα ρομ-κομς των 90ς. Πολυ καλες ερμηνειες απο τους δυο πρωταγωνιστες, αλλα η υπολοιπη ταινια δε τραβαει...Δε πειραζει ομως το διδυμο Ryan-Hanks τα πηγαν πολυ καλυτερα στο You've Got Mail.

6,5/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Ανήξερη είπε

Καλά ότι τη θυμίζει, τη θυμίζει. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές.

Μόνο και μόνο ότι έχεις έναν τύπο περιθωριοποιημένο, βλέπεις τις επιπτώσεις που έχει σταδιακά αυτή η περιθωριοποίηση στην εξέλιξη της προσωπικότητάς του, σε κάποια φάση έχεις και μια σκηνή που κάνει μόνος του στο σπίτι τον πιστολέρο και προμηνύεται η στιγμή που θα χρησιμοποιήσει στα αλήθεια το όπλο κ.λπ. κ.λπ., σου πάει ο νους σε μια παλιότερη πασίγνωστη ταινία με παρόμοια στοιχεία. Δεν σημαίνει ότι τις εξισώνουμε.

Η άποψή μου για την εν λόγω ταινία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Η άποψή μου για την εν λόγω ταινία.

 Δεν διαφωνώ σε όλα. Κι εγώ είχα υψηλότερες προσδοκίες. Συμφωνώ στο ότι δεν δίνονται αρκετές πληροφορίες για το πώς δομήθηκε ο χαρακτήρας του Τζόκερ, για να φτάσει να γίνει ο Τζόκερ. Κάτι τέτοιο εννοούσα με το αδύναμο σενάριο. Αλλά ακόμη και αυτό είναι κοινό σε ταινίες με τέτοιου είδους "αντιήρωες"  (π.χ. κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στον Ταξιτζή, απλώς δεν σε πειράζει, επειδή σε συνεπαίρνει το παίξιμο του Ντε Νίρο).

Διαφωνώ με τα κουνήματα, εγώ βρήκα φοβερές δραματουργικά κάποιες στιγμές με τον χορό. 

Αλλά και πάλι, είναι άλλο να λες ότι δεν είναι ο Τζόκερ ο "Taxi Driver του 21ου αιώνα" κι άλλο ότι δεν τον θυμίζει. Τον θυμίζει, όπως και να 'χει :P

Επεξ/σία από Ανήξερη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/8/2020 στις 10:00 ΜΜ, Ανήξερη είπε

Εξαιρετική ερμηνεία από τον Φίνιξ, κάποιες φοβερές σκηνοθετικά στιγμές (π.χ. ο "χορός" σε σημεία δραματικής κορύφωσης).

Αυτο που χαρακτηριζεις φοβερη σκηνοθετικη στιγμη εγω το βρηκα τρομερα βαρετο και ανουσιο 🙂 Περισσοτερο  σαν κατι για να γεμισει χρονο στη ταινια.

Kαι για να μη νομιζεις οτι μονο εγω σκεφτομαι ετσι,

Στις 10/2/2020 στις 12:49 ΠΜ, iazriel είπε

.................. δυστυχώς θα διαφωνήσω κάθετα. Ναι ο Φοίνιξ μας φλόμωσε στο χορό έπαιξε εξαιρετικά αλλά όσο Joker ήταν αυτό που του έδωσαν να παίξει (στο μεγαλύτερο μέρος του με εξαίρεση λίγο το φινάλε) άλλο τόσο και εγώ είμαι αστροναύτης.

Επεξ/σία από rus
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, rus είπε

Αυτο που χαρακτηριζεις φοβερη σκηνοθετικη στιγμη εγω το βρηκα τρομερα βαρετο και ανουσιο 🙂 Περισσοτερο  σαν κατι για να γεμισει χρονο στη ταινια.

Kαι για να μη νομιζεις οτι μονο εγω σκεφτομαι ετσι,

Ναι, οκ, δεκτό. Δεν θα έλεγα ότι σκέφτεσαι μόνο εσύ έτσι. Είναι μια ταινία που συζητήθηκε πολύ, είμαι σίγουρη ότι οι απόψεις όλων μας έχουν ξαναδιατυπωθεί κι από άλλους! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2020 στις 5:00 ΜΜ, Arkin είπε

Host[2020]

Eew-AONf-Ws-AAAWUv.png

https://www.imdb.com/title/tt12749596/?ref_=nv_sr_srsg_0

Απο που ξεφυτρωσε αυτο το horror διαμαντακι. Το ανακαλυψα πριν 2 ωρες κραταει 56 λεπτα πριν λιγο το τελειωσα και ηδη εχει γινει μια απο τις αγαπημενες μου horror ταινιες. Ιδιαιτερη σκηνοθεσια κυριολεκτικα μιλαμε για πολλαπλες βιντεοκλησεις ταυτοχρονα στην ιδια οθονη και ετσι εξελισσεται η ταινια μεχρι το τελος. Ξεκιναει χωρις να εχεις ιδεα τι θα δεις και μετα το πρωτο 20λεπτο εισαι μονιμα με μια ανατριχιλα μεχρι το τελος. Βαλτε ακουστικα κλειστε φωτα και απλα αφηστε την να σας απορροφησει εχει τρομερο ρυθμο μετα τη μεση και οι ηθοποιοι ειναι απιστευτα πειστικοι. Μπραβο γιατι ειχα καιρο να δωσω τοσο δυνατο horror ηταν μια εκπληξη απο το πουθενα που δεν περιμενα. 8.4/10

με το trailer μονο μου εχει σηκωθει η τριχα....και με αναμμενα φωτα, σιγα μην το δω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Ανήξερη είπε

 Δεν διαφωνώ σε όλα. Κι εγώ είχα υψηλότερες προσδοκίες. Συμφωνώ στο ότι δεν δίνονται αρκετές πληροφορίες για το πώς δομήθηκε ο χαρακτήρας του Τζόκερ, για να φτάσει να γίνει ο Τζόκερ. Κάτι τέτοιο εννοούσα με το αδύναμο σενάριο. Αλλά ακόμη και αυτό είναι κοινό σε ταινίες με τέτοιου είδους "αντιήρωες"  (π.χ. κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στον Ταξιτζή, απλώς δεν σε πειράζει, επειδή σε συνεπαίρνει το παίξιμο του Ντε Νίρο).

Διαφωνώ με τα κουνήματα, εγώ βρήκα φοβερές δραματουργικά κάποιες στιγμές με τον χορό. 

Αλλά και πάλι, είναι άλλο να λες ότι δεν είναι ο Τζόκερ ο "Taxi Driver του 21ου αιώνα" κι άλλο ότι δεν τον θυμίζει. Τον θυμίζει, όπως και να 'χει :P

Άντε καλά. Τον θυμίζει κάπως. :P

Κακέκτυπο όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...