Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Fast & Furious: Hobbs & Shaw[2019]

MV5-BOTIz-Ym-Uy-Mm-Et-MWQz-NC00-Yz-Ex-LT

Λοιπον. Αν αγνοησουμε τελειως οτι τρελο και υπερφυσικο θα δουμε στην ταινια τοτε μιλαμε για μια πολυ καλη ταινια δρασης με τις αστειες στιγμες της μερικες εξαιρετικες σεκανς χωρις να λειπει και το συναισθημα. 2 πρωταγωνιστες που αυτο που ξερουν να κανουν το κανουν αψογα και ενας επιτελους αρκετα καλος κακος οσον αφορα τη σωματικη δυναμη που δινει πονο. Μην περιμενετε να δειτε σοβαρη ταινια εφοσον ομως ολα τα F&F ειναι ετσι εδω και 5 ταινιες μπορω να πω οτι την ευχαριστηθηκα. Πιαστε pop corn αραξτε καναπε και δειτε την. Πολυ καλη και η εικονα του bluray οπως και ο ηχος. 7/10 για μια ταινια που ξερει τι θελει να ειναι και δεν το κρυβει απο το πρωτο μεχρι το τελευταιο λεπτο.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Knives out

Βλέπω βαθμολογία 7.9 λέω θα αξίζει σίγουρα.

Αμ δε. Ταινία σκουπίδι, αφού ως κωμωδία δεν σε κάνει να γελάς, ως μυστηρίου-εγκλήματος σε κάνει βαριέσαι.

Φαίνεται να έχει καλό budget, αλλά μέχρι εκεί. Από τα μεγαλύτερα epic fail που έχω δει τελευταία.

Για να είμαι δίκαιος μου φάνηκε ταινία love it or hate it, οπότε ίσως σε κάποιον να αρέσει αυτό το χαζοστύλ.

2/10

  • Confused 3
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να κάνω κάνω ένα διάλλειμα από τα jrpgs και τις σειρές και να δω κάποια ελαφριά ταινία να περάσει η ώρα.Βάζω Enola Ηolmes.Δεν άντεξα πάνω από μισάωρο.Η 11 και ο Superman δεν είναι ηθοποιοί.Είναι τόσο κακό το παίξιμο τους που σχολικές παραστάσεις μπροστά τους μοιάζουν παραγωγή του Broadway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.imdb.com/title/tt9482230/?ref_=nv_sr_srsg_0

Tommaso Poster

Tommaso, μια ταινία από τον Abel Ferrara.

Αυτοβιογραφική ταινία του σκηνοθέτη με έναν εξαιρετικό William Dafoe. 

Στον κλασικό βέβαια ρόλο που του ταιριάζει, ενός κατεστραμμένου ψυχολογικά ανθρώπου, που έχει προβλήματα με την οικογένεια του και με τις παλιότερες εμμονές του με ναρκωτικά-γυναίκες κλπ.

Ολα αυτά περασμένα μέσα από το πρίσμα του Βουδισμού στον οποίο πιστεύει ο σκηνοθέτης, σε ένα παράξενο μείγμα μεταξύ πραγματικότητας και φαντασίας του πρωταγωνιστή που εναλλάσσεται κατά την διάρκεια της ταινίας. 

Εχει ενδιαφέρον η ταινία, γιατί ο σκηνοθέτης πραγματικά "ξεγυμνώνεται" στο κοινό και παρουσιάζει όλες τις ενδόμυχες σκέψεις του.

Είναι η πρώτη ταινία που βλέπω από τον σκηνοθέτη και σίγουρα θα ψάξωκαι για παλιότερο υλικό του.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.imdb.com/title/tt8649186/?ref_=nv_sr_srsg_0

MV5BNTBlYzYwODQtNTE3My00ZDMwLWE1N2MtM2Fj

Corpus Christi 

Ο πρωταγωνιστής είναι ένας μικροαπατεώνας ο οποίος κατά τη διάρκεια της φυλάκισής του έχει έρθει κοντά στην εκκλησία.

Αποφυλακίζεται και εν μέσω μιας συγκυρίας προσποιείται ότι είναι ο νέος παπάς της ενορίας. Μπαίνει στο πνεύμα του ρόλου και διδάσκει σε μια μικρή τοπική κοινωνία κάποια ηθικά διδάγματα.

Αρκετά καλή ταινία που παρουσιάζει το πως ο άνθρωπος και η συμπεριφορά του επηρεάζεται από το εκάστοτε περιβάλλον.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.imdb.com/title/tt1413492/?ref_=tt_urv

12 Strong Poster

12 Strong

Η ιστορία μιας ομάδας ειδικών δυνάμεων 12 ατόμων που συγκροτήθηκε μετά από την 9/11 που ήταν η πρώτη δύναμη που πήγε στο Αφγανιστάν για να πολεμήσει τους Ταλιμπάν, σε συνεργασία με έναν τοπικό πολέμαρχο.

Οι αντι-αμερικάνοι θα την μισήσουν, οι υπόλοιποι θα δουν μια ικανοποιητική ηρωική ταινία δράσης, με καλή φωτογραφία και εφέ,  βασισμένη και αρκετά κοντά στα αληθινά γεγονότα.

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Fan είπε

Knives out

Βλέπω βαθμολογία 7.9 λέω θα αξίζει σίγουρα.

Αμ δε. Ταινία σκουπίδι, αφού ως κωμωδία δεν σε κάνει να γελάς, ως μυστηρίου-εγκλήματος σε κάνει βαριέσαι.

Φαίνεται να έχει καλό budget, αλλά μέχρι εκεί. Από τα μεγαλύτερα epic fail που έχω δει τελευταία.

Για να είμαι δίκαιος μου φάνηκε ταινία love it or hate it, οπότε ίσως σε κάποιον να αρέσει αυτό το χαζοστύλ.

2/10

Την ειχα δει αρκετα ευχαριστα εγω ειναι η αληθεια. Χαλαρη χολις πολυ σκεψη με αστεια ανα στιγμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vforvaggelis είπε

Την ειχα δει αρκετα ευχαριστα εγω ειναι η αληθεια. Χαλαρη χολις πολυ σκεψη με αστεια ανα στιγμες.

ναι και εγώ το είδα ευχάριστα, αλλά όχι ότι είναι και κάτι το φοβερό. Σίγουρα όχι για 2/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, The_Judas είπε

https://www.imdb.com/title/tt9482230/?ref_=nv_sr_srsg_0

Tommaso Poster

Tommaso, μια ταινία από τον Abel Ferrara.

Αυτοβιογραφική ταινία του σκηνοθέτη με έναν εξαιρετικό William Dafoe. 

Στον κλασικό βέβαια ρόλο που του ταιριάζει, ενός κατεστραμμένου ψυχολογικά ανθρώπου, που έχει προβλήματα με την οικογένεια του και με τις παλιότερες εμμονές του με ναρκωτικά-γυναίκες κλπ.

Ολα αυτά περασμένα μέσα από το πρίσμα του Βουδισμού στον οποίο πιστεύει ο σκηνοθέτης, σε ένα παράξενο μείγμα μεταξύ πραγματικότητας και φαντασίας του πρωταγωνιστή που εναλλάσσεται κατά την διάρκεια της ταινίας. 

Εχει ενδιαφέρον η ταινία, γιατί ο σκηνοθέτης πραγματικά "ξεγυμνώνεται" στο κοινό και παρουσιάζει όλες τις ενδόμυχες σκέψεις του.

Είναι η πρώτη ταινία που βλέπω από τον σκηνοθέτη και σίγουρα θα ψάξωκαι για παλιότερο υλικό του.

 

Bad Lieutenant,

Ms. 45,

King of New York,

The Funeral 

είναι, κατά σειρά, από αριστούργημα(τα) έως essential viewing περιπτώσεις. 
Μου θυμίζει αρκετά την περίπτωση του Αρτζέντο. Ενώ έχει φοβερές ιδέες και κάνει μπαμ ότι το ξέρει το αντικείμενο, υπάρχουν εδώ και κει στιγμές τόσο οφφ, που δεν ξέρεις αν είναι συνειδητές b-movie πινελιές, προχειρότητα ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το Fargo (1996) των Κοέν. (Χωρίς να έχω δει τη σειρά).

Κάθε φορά που βλέπω μια ταινία τους, σκέφτομαι ότι πρέπει να δω κάποια στιγμή όλη τη φιλμογραφία τους.

Πρωτότυπο σενάριο, εκπληκτικές ερμηνείες κι άλλη μια ταινία τους που παρωδεί επιτυχημένα τον εαυτό της και το είδος στο οποίο (φαίνεται να) ανήκει.

8,5/10.

 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Ανήξερη said:

Είδα το Fargo (1996) των Κοέν. (Χωρίς να έχω δει τη σειρά).

Κάθε φορά που βλέπω μια ταινία τους, σκέφτομαι ότι πρέπει να δω κάποια στιγμή όλη τη φιλμογραφία τους.

Πρωτότυπο σενάριο, εκπληκτικές ερμηνείες κι άλλη μια ταινία τους που παρωδεί επιτυχημένα τον εαυτό της και το είδος στο οποίο (φαίνεται να) ανήκει.

8,5/10.

Δες Miller's Crossing αν δεν το έχεις δει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Ανήξερη είπε

Είδα το Fargo (1996) των Κοέν. (Χωρίς να έχω δει τη σειρά).

Κάθε φορά που βλέπω μια ταινία τους, σκέφτομαι ότι πρέπει να δω κάποια στιγμή όλη τη φιλμογραφία τους.

Πρωτότυπο σενάριο, εκπληκτικές ερμηνείες κι άλλη μια ταινία τους που παρωδεί επιτυχημένα τον εαυτό της και το είδος στο οποίο (φαίνεται να) ανήκει.

8,5/10.

Αξίζει να δεις τις περισσότερες. Big Lebowski, O Brother Where Art Thou, The Man Who Wasn't There , No Country for Old Men, Barton Fink για αρχή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, swstost είπε

Δες Miller's Crossing αν δεν το έχεις δει

Το 'χω δει. Νομίζω σκηνοθετικά ήταν πιο άρτιο και εντυπωσιακό, ενώ στο Fargo μου άρεσε περισσότερο το ότι το σενάριο ήταν κάπως σαν να διακωμωδούσε τον εαυτό του.

5 ώρες πριν, The_Judas είπε

Αξίζει να δεις τις περισσότερες. Big Lebowski, O Brother Where Art Thou, The Man Who Wasn't There , No Country for Old Men, Barton Fink για αρχή.

Έχω δει παλιότερα τα Miller’s Crossing, A serious man, The ballad of Buster Scruggs, Inside Llowyn Davis (λιγότερο “κοενική”, αλλά μου άρεσε) και το αγαπημένο μου Barton Fink.

Θα δω και τα άλλα που μου προτείνεις.

Συστήνω και το πρόσφατο The ballad of Buster Scruggs που είναι εξαιρετικό, αλλά δεν είχε ακουστεί πολύ στην Ελλάδα και μπορεί να μην το έχετε δει.

Επεξ/σία από Ανήξερη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τη Μπαλαντα την εχει δει πολυ μεγαλυτερο κοινο απο τις υπολοιπες ταινιες των Κοεν, καθως ειναι παραγωγη του Νετφλιξ και το ειχε προμοταρει αρκετα ενεργα στη κεντρικη του σελιδα.

Adults In the Room (2019)Adults in the Room

Τη περιμενα πολυ χειροτερη. Οκ οι ελληνικες ερμηνειες (με λαμπρη εξαιρεση το Χρηστο Λουλη ως Βαρουφακη) ηταν αρκετα απαισιες, αλλα η ταινια ειχε γρηγορο ρυθμο, πολλες φορες επιτυχημενα πειραματικη, καποιες αλλες cringy. Ο Γαβρας πηρε μεγαλο ρισκο μεταφεροντας στη μεγαλη οθονη μια ιστορια τοσο προσφατη, καθως ειναι σιγουρο οτι εχει κανει ιστορικα λαθη τα οποια θα αποκαλυφθουν με το καιρο, αλλα οκ 90 χρονων ανθρωπος ειναι δε μπορει να περιμενει και πολυ ακομα...6/10

The Picture of Dorian Gray (1945)The Picture of Dorian Gray

Εξαιρετικη ταινια. Φανταστικο σεναριο, δε κανει καθολου κοιλια, συνεχως σε κραταει σε ενδιαφερον, με μια πλοκη που εμπλουτιζει το αντιστοιχα εξαιρετικο βιβλιο του Wilde. Το 2ωρο φευγει νερο πραγμα πολυ σπανιο για ταινια της εποχης της, και λογικα οφειλεται στον ευφυεστατο λογο του Wilde. Το μονο μου προβλημα ειναι με το τελος καθως μου φαινεται λιγο βιαστικο. Κριμα... 8,5/10

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Long Good Friday[1980][REMASTERED]

812dsc-Qofo-L-AC-SL1493.jpg

Απο τις κλασικοτερες ταινιες του 80s με εναν Hoskins στον ρολο της ζωης του. Κραταει το μυστηριο μεχρι το τελευταιο μισαωρο οπου και αποκαλυπτονται τα παντα και το τελος εξαιρετικο με τον Hoskins να βγαζει ολο αυτο που νιωθει προς τον θεατη. Μια μοναδικη Helen Mirren να ομορφαινει την μουντιλα του καδρου και ενας νεοτατος Brosnan στην πρωτη ταινια της καριερας του σε εναν πολυ μικρο ρολο αυτο του εκτελεστη. Η ταινια βαζει τα γυαλια στις περισσοτερες γκανγκστερικες ταινιες που κυκλοφορησαν μετα απο αυτη και βλεπετε πολυ ανετα με το remastered να προσφερει υποδειγματικη εικονα. Ειδικα μνεια στο soundtrack που σε βαζει στο κλιμα μολις ξεκιναει. 8.2/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...